Saltar ao contido

Xogos Paralímpicos de Londres 2012

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Modelo:Competición deportivaXogos Paralímpicos de Londres 2012
Imaxe
TipoXogos Paralímpicos de Verán Editar o valor en Wikidata
MascotaWenlock e Mandeville (pt) Traducir Editar o valor en Wikidata
Deportedeporte adaptado Editar o valor en Wikidata
OrganizadorComitê Organizador dos Jogos Olímpicos e Paralímpicos de Londres (pt) Traducir Editar o valor en Wikidata
Participantes
Localización  e  Datas
LocalizaciónLondres (Gran Londres) 51°30′26″N 0°07′39″O / 51.5072, -0.1275 Editar o valor en Wikidata
PaísReino Unido Editar o valor en Wikidata
Intervalo de tempo29 de agosto de 2012 – 9 de setembro de 2012 Editar o valor en Wikidata
Número de edición14  (2012) Editar o valor en Wikidata
Outro
Páxina web oficialparalympic.org… Editar o valor en Wikidata

Os Xogos Paralímpicos de 2012 foron os décimo cuartos Xogos Paralímpicos de Verán e celebráronse dende o 29 de agosto ata o 9 de setembro de 2012 na cidade de Londres, Reino Unido, logo de que a capital británica gañara a votación para acoller os Xogos Olímpicos e os Xogos Paralímpicos de 2012. Houbo 1,6 millóns de entradas dispoñibles cunha taxa de vendas estimada do 63%.

No seu informe de avaliación o Comité Olímpico Internacional sinalou que "Coa súa rica historia, as capacidades do Deporte Paralímpico británico están entre as mellores da historia".

Os xogos incluíron atletas con diversas discapacidades físicas e sensoriais, tales como a parálise cerebral, amputacións e cegueira. Esta foi a primeira vez dende a edición do ano 2000, onde os deficientes mentais retornaron aos Xogos.

Proceso de selección

[editar | editar a fonte]

A cidade organizadora dos Xogos Olímpicos de Verán acolleu tamén os Xogos Paralímpicos de Verán, como se viña facendo dende 1988 e como se acordou formalmente polo Comité Olímpico Internacional no 2001.[1] Logo da cuarta e última rolda de votacións na 117ª sesión do COI celebrada en Singapur, o dereito a organizar os Xogos Paralímpicos de Verán no 2012 foi para Londres.[2][3]

Resultados das votacións das Olimpiadas de verán de 2012
Cidade Comité Olímpico Nacional 1ª rolda 2ª rolda 3ª rolda 4ª rolda
LondresReino Unido Reino Unido22273954
París Francia21253350
MadridEspaña España203231—
Nova YorkEstados Unidos de América Estados Unidos1916——
MoscovaRusia Rusia15———

Países participantes

[editar | editar a fonte]

Nos Xogos Paralímpicos de Londres 2012 participaron os seguintes comités paralímpicos nacionais:[4]

Comités Paralímpicos Nacionais participantes (número de atletas)

Nos 11 días de competición disputáronse as seguintes probas:

Dos vinte deportes Paralímpicos, nove xogáronse no Parque Olímpico de Londres que foi construído especialmente para os Xogos Olímpicos e Paralímpicos:[14]

  • Atletismo
  • Ciclismo en ruta
  • Fútbol 5
  • Fútbol 7
  • Goalball
  • Natación
  • Esgrima en cadeira de rodas
  • Rugby en cadeira de rodas
  • Tenis en cadeira de rodas
  • Tiro con arco

O Centro de Exposicións ExCeL acollerá seis deportes máis:

  • Baloncesto en cadeira de rodas
  • Boccia
  • Halterofilia
  • Judo
  • Tenis de mesa
  • Voleibol sentado

Os eventos de tiro tivo lugar nos Royal Artillery Barracks en Woolwich e o ciclismo en ruta no Regent's Park, no centro de Londres. O Grenwich Park hospedou os eventos de equitación, a Weymouth and Portland National Sailing Academy os de vela e o Ethon Dourney os de remo

Calendario

[editar | editar a fonte]
   Cerimonia de inauguración    Competicións  ● Finais    Cerimonia de clausura
agosto / setembro de 2012 Mér
29
Xov
30
Ven
31
Sáb
1
Dom
2
Lun
3
Mar
4
Mér
5
Xov
6
Ven
7
Sáb
8
Dom
9
Medallas
de ouro
Tiro con arco 4 3 2 9
Atletismo 11 17 20 17 21 20 21 16 23 4 170
Boccia 3 4 7
Ciclismo 5 5 5 3 18 4 6 4 50
Equitación 2 3 2 4 11
Fútbol 5 1 1
Fútbol 7 1 1
Goalball 2 2
Judo 4 4 5 13
Halterofilia 2 3 3 3 3 3 3 20
Remo 4 4
Vela 3 3
Tiro 2 2 2 1 1 1 1 2 12
Natación 15 15 15 14 14 15 15 15 15 15 148
Tenis de mesa 11 10 4 4 29
Voleibol 1 1 2
Baloncesto en cadeira de rodas 1 1 2
Esgrima 4 4 2 1 1 12
Rugby en cadeira de rodas 1 1
Tenis en cadeira de rodas 1 2 3 6
Total de finais284049595154644748576503
Finais acumuladas2868117176227281345392440497503
Cerimonias      
Agosto / setembro de 2012 Mér
29
Xov
30
Ven
31
Sáb
1
Dom
2
Lun
3
Mar
4
Mér
5
Xov
6
Ven
7
Sáb
8
Dom
9
Medallas
de ouro

Medalleiro

[editar | editar a fonte]
Posición País Ouro Prata Bronce Total
1 China957165231
2Rusia Rusia363828102
3Reino Unido Reino Unido344343120
4Ucraína Ucraína32242884
5Australia Australia32233085
6Estados Unidos de América Estados Unidos31293898
7Alemaña Alemaña18262266
8 Brasil2114843
9Polonia Polonia1413936
10Países Baixos Países Baixos10101939
  1. ↑ "Paralympics 2012: London to host 'first truly global Games'". BBC Sport.
  2. ↑ "London beats Paris to 2012 Games". BBC News.
  3. ↑ Culf, Andrew (6 de xullo de 2005). "The party that never was: capital marks the games at last—Eight weeks after Olympic celebrations were cut short by bombings, London puts on a low-key spectacle to show it means business". The Guardian (London). Arquivado dende o orixinal o 02 de outubro de 2008.
  4. ↑ https://archive.today/20130103164138/www.london2012.com/paralympics/athletes/%23tabFilter-3
  5. ↑ "North Korea - Athletes". Arquivado dende o orixinal o 15 de setembro de 2012. Consultado o 11 de decembro de 2012.
  6. ↑ "Comité Paralímpico Español - Juegos Paralímpicos Londres 2012 - Noticias". Paralimpicos.es. Arquivado dende o orixinal o 28 de agosto de 2012.
  7. ↑ "Rogoimuri ruled out of 2012 Paralympics". Fijilive.com. 23-08-2012.
  8. ↑ "Copia arquivada". Arquivado dende o orixinal o 01 de novembro de 2012. Consultado o 04 de decembro de 2012.
  9. ↑ "Mūsējo sportistu starti Paralimpiskajās spēlēs Londonā 2012" (en Latvian). Latvian Paralympic Comittee. 10 de agosto de 2012. Arquivado dende o orixinal o 06 de setembro de 2012. Consultado o 06 de setembro de 2012.
  10. ↑ "London games: 500 Days to go!". Ukinlebanon.fco.gov.uk. 9 de agosto de 2012. Arquivado dende o orixinal o 15 de setembro de 2012. Consultado o 06 de setembro de 2012.
  11. ↑ BNS. "Paskelbta Lietuvos rinktinė, startuosianti Londono parolimpinėse žaidynėse — DELFI Žinios". Sportas.delfi.lt.
  12. ↑ "Team South Africa named for 2012 Paralympics". SASCOC. Arquivado dende o orixinal o 26 de xuño de 2012. Consultado o 06 de setembro de 2012.
  13. ↑ "Copia arquivada". Arquivado dende o orixinal o 13 de setembro de 2012. Consultado o 05 de decembro de 2012.
  14. ↑ BBC Sport (24 de novembro de 2006). "Paralympics venue plan unveiled" (en inglés). Consultado o 16 de agosto de 2012.

Véxase tamén

[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas

[editar | editar a fonte]