Saltar ao contido

Xapón nos Xogos Olímpicos

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Xapón nos Xogos Olímpicos

Código COIJPN
Comité nacionalComité Olímpico Xaponés
www.joc.or.jp (en xaponés)
Medalleiro
Ouro
206
Prata
191
Bronce
221
Total
618

O Xapón participou por vez primeira nos Xogos Olímpicos en 1912 e competiu en case cada edición dende entón. A nación non estivo convidada nos Xogos de 1948 despois da segunda guerra mundial e tampouco participou nos Xogos de 1980 de Moscova como parte do boicot liderado polos Estados Unidos.

O Xapón gañou as súas primeiras medallas en 1920, e as súas primeiras medallas de ouro en 1928. Os deportistas xaponeses gañaron un total de 542 medallas nos Xogos Olímpicos de Verán, conseguindo a maioría das medallas de ouro na disciplina de judo. O Xapón tamén gañou 76 medallas nos Xogos Olímpicos de Inverno.

O Comité Olímpico Xaponés foi creado en 1911 e foi oficialmente recoñecido en 1912.[1]

Táboas coas medallas

[editar | editar a fonte]

Medallas nos Xogos de Verán

[editar | editar a fonte]
Xogos Atletas Ouro Prata Bronce Total Posto
1896–1908Non participou
Estocolmo 191220000–
Bélxica Antuerpen 192015020217
Francia París 192419001123
Países Baixos Ámsterdam 192843221515
Os Ánxeles 1932131774185
Alemaña Nazi Berlín 1936156648188
Londres 1948Non participou
Finlandia Helsinqui 195269162917
Australia Melbourne 195611041051910
Italia Roma 1960162477188
Xapón Toquio 19643281658293
Cidade de México 19681711177253
República Federal Alemá Múnic 19721841388295
Montreal 19762139610255
Unión Soviética Moscova 1980Non participou
Os Ánxeles 198422610814327
Seúl 19882554371414
España Barcelona 199225638112217
Atlanta 19963063651423
Australia Sydney 20002665851815
Grecia Atenas 200430616912375
República Popular da China Pequín 2008332988258
Londres 2012295714173811
Río de Xaneiro 201633812821416
Xapón Toquio 2020556271417583
Francia París 2024403201213453
Os Ánxeles 2028Evento futuro
Australia Brisbane 2032
Total1891621915428

Medallas nos Xogos de Inverno

[editar | editar a fonte]
Xogos Atletas Ouro Prata Bronce Total Posto
Francia Chamonix 1924Non participou
Suíza Sankt Moritz 192860000–
Lake Placid 1932160000–
Alemaña Nazi Garmisch-Partenkirchen 1936310000–
Suíza Sankt Moritz 1948Non participou
Oslo 1952130000–
Italia Cortina d'Ampezzo 195610010111
Squaw Valley 1960410000–
Austria Innsbruck 1964470000–
Francia Grenoble 1968610000–
Xapón Sapporo 197285111311
Austria Innsbruck 1976580000–
Lake Placid 198050010115
Iugoslavia Saraxevo 198439010114
Calgary 198848001116
Francia Albertville 199260124711
Lillehammer 199459122511
Xapón Nagano 1998156514107
Salt Lake City 2002103011221
Italia Turín 2006110100118
Vancouver 201094032520
Sochi 2014113143817
Pyeongchang 20181244541311
República Popular da China Pequín 20221243781812
Italia Milán–Cortina 2026Evento futuro
Total1729307617

Medallas por deporte

[editar | editar a fonte]
Xogos de Verán
Deporte Ouro Prata Bronce Total
Judo512330104
Loita45231987
Ximnasia363437107
Natación24283284
Atletismo8101028
Monopatinaxe5319
Voleibol3339
Esgrima3328
Boxeo3058
Halterofilia231015
Sóftbol2114
Tenis de mesa14510
Tiro1236
Bádminton1146
Béisbol1124
Karate1113
Hípica1012
Breakdance1001
Natación sincronizada041014
Tiro con arco0347
Ciclismo0235
Vela0213
Escalada0213
Tenis0213
Fútbol0112
Golf0112
Surf0112
Baloncesto0101
Saltos0101
Hóckey sobre herba0101
Péntatlon moderno0101
Piragüismo0011
Taekwondo0011
Total189162191542
Xogos de Inverno
Deporte Ouro Prata Bronce Total
Patinaxe de velocidade5101126
Salto de esquí46414
Patinaxe artística35311
Combinada nórdica2327
Snowboard1337
Esquí acrobático1045
Patinaxe de velocidade sobre pista curta1023
Curling0112
Esquí alpino0101
Total17293076

Véxase tamén

[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas

[editar | editar a fonte]