Saltar ao contido

Grecia nos Xogos Olímpicos

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Grecia nos Xogos Olímpicos

Código COIGRE
Comité nacionalComité Olímpico Helénico
hoc.gr (en grego)
Medalleiro
Ouro
36
Prata
46
Bronce
47
Total
129

Grecia participou en cada unha das edicións dos Xogos de Verán, sendo un dos catro países do mundo en facelo. Grecia tamén competiu na maioría dos Xogos Olímpicos de Inverno e foi sede olímpica en dúas ocasións, ámbalas dúas en Atenas. Como lugar de orixe dos Xogos Olímpicos da Antigüidade foi unha elección natural como nación anfitrioa para o rexurdimento dos Xogos Olímpicos modernos en 1896, e Grecia volveu ser a anfitrioa en 2004.

Durante a cerimonia inaugural dos Xogos Olímpicos, Grecia sempre entra primeira no estadio para honrar o seu status como lugar de orixe dos Xogos, sendo a única excepción en 2004 cando Grecia entrou a última como nación anfitrioa. Antes dos Xogos, a lapa olímpica é acendida en Olimpia, o lugar dos Xogos da Antigüidade, nunha cerimonia que reflicte rituais da Grecia antiga e que comeza os relevos do facho olímpico. A bandeira de Grecia sempre se iza na cerimonia de peche xunto coas bandeiras do país anfitrión actual e do vindeiro.

Táboas coas medallas

[editar | editar a fonte]

Medallas nos Xogos de Verán

[editar | editar a fonte]
Xogos Deportistas Ouro Prata Bronce Total Posto
Reino de Grecia Atenas 1896169101719462
Francia París 190030000–
St. Louis 19041410128
Londres 190820031415
Estocolmo 191222101215
Bélxica Antuerpen 192057010119
Francia París 1924390000–
Países Baixos Ámsterdam 1928230000–
Os Ánxeles 1932100000–
Alemaña Nazi Berlín 1936410000–
Londres 1948610000–
Finlandia Helsinqui 1952480000–
Australia Melbourne 195613001135
Italia Roma 196048100121
Xapón Toquio 1964180000–
Cidade de México 196844001142
República Federal Alemá Múnic 197260020229
Montreal 1976410000–
Unión Soviética Moscova 198043102322
Os Ánxeles 198462011230
Seúl 198856001146
España Barcelona 199270200226
Atlanta 1996121440816
Australia Sydney 20001404631317
Grecia Atenas 20044266641615
República Popular da China Pequín 2008156021349
Londres 2012103002275
Río de Xaneiro 201695312626
Xapón Toquio 202083211436
Francia París 2024100116851
Os Ánxeles 2028Evento futuro
Australia Brisbane 2032
Total36464712935

Medallas nos Xogos de Inverno

[editar | editar a fonte]
Xogos Deportistas Ouro Prata Bronce Total Posto
Alemaña Nazi Garmisch-Partenkirchen 193610000–
Suíza Sankt Moritz 194810000–
Oslo 195230000–
Italia Cortina d'Ampezzo 195630000–
Squaw Valley 1960non participou
Austria Innsbruck 196430000–
Francia Grenoble 196830000–
Xapón Sapporo 197230000–
Austria Innsbruck 197640000–
Lake Placid 198030000–
Iugoslavia Saraxevo 198460000–
Calgary 198860000–
Francia Albertville 199280000–
Lillehammer 199490000–
Xapón Nagano 1998130000–
Salt Lake City 2002100000–
Italia Turín 200650000–
Vancouver 201070000–
Sochi 201470000–
Pyeongchang 201840000–
República Popular da China Pequín 202250000–
Italia Milán–Cortina 2026Evento futuro
Total0000–

Medallas por deporte

[editar | editar a fonte]
Xogos de Verán
Deporte Ouro Prata Bronce Total
Atletismo9121132
Halterofilia65415
Ximnasia53513
Tiro44513
Vela3238
Esgrima2125
Natación1528
Loita13812
Ciclismo1304
Taekwondo1304
Remo1146
Judo1023
Saltos1001
Tenis0213
Wáter-polo0202
Total364647129

Véxase tamén

[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas

[editar | editar a fonte]