Saltar ao contido

Liga ACB 2021-22

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Modelo:Competición deportivaLiga ACB 2021-22
Tipotempada deportiva Editar o valor en Wikidata
Deportebaloncesto Editar o valor en Wikidata
Localización  e  Datas
PaísEspaña Editar o valor en Wikidata
Períodotempada 2021-2022 Editar o valor en Wikidata

A temporada 2021–22 da Liga ACB, celebrada entre o 18 de setembro de 2021 e 19 de xuño de 2022, foi a trixésimo novena da máxima categoría do baloncesto español desde a creación da Asociación de Clubs de Baloncesto (ACB) para substituír a antiga Primeira División.

Nesta edición competiron 18 equipos, mantendo o formato de competición da edición anterior coa salvidade de haber dous descensos no canto dun. Así, os 8 primeiros clasificados xogaron os playoffs polo título e o dous últimos, MoraBanc Andorra e Hereda San Pablo Burgos, perderon a categoría. O campión desta edición foi o Real Madrid, que conseguiu o seu trixésimo sexto título de liga, décimo cuarto desde a fundación da Liga ACB.

Equipo Cidade Comunidade / País Pavillón Capacidade
Barça Barcelona Cataluña Cataluña Palau Blaugrana 7.585
Baxi Manresa Manresa Cataluña Cataluña Nou Congost 5.000
Bitci Baskonia Vitoria-Gasteiz País Vasco País Vasco Fernando Buesa Arena 15.504
Casademont Zaragoza Zaragoza Aragón Aragón Pabellón Príncipe Felipe 10.744
Coosur Real Betis Sevilla Andalucía Andalucía San Pablo 7.626
Gran Canaria As Palmas Illas Canarias Illas Canarias Gran Canaria Arena 9.870
Hereda San Pablo Burgos Burgos Castela e León Castela e León Coliseum Burgos 9.352
Joventut Badalona Badalona Cataluña Cataluña Palau Municipal d'Esports 12.760
Lenovo Tenerife La Laguna Illas Canarias Illas Canarias Santiago Martín 5.100
Monbus Obradoiro Santiago de Compostela Galicia Galicia Multiúsos Fontes do Sar 5.060
MoraBanc Andorra Andorra la Vella Andorra Andorra M.I. Govern Andorra 5.000
Real Madrid Madrid Comunidade de Madrid Madrid WiZink Center 15.000
Río Breogán Lugo Galicia Galicia Pazo dos Deportes 6.500
Surne Bilbao Basket Bilbao País Vasco País Vasco Bilbao Arena 10.014
UCAM Murcia Murcia Murcia Murcia Palacio de Deportes 7.341
Unicaja Málaga Andalucía Andalucía Martín Carpena 10.233
Urbas Fuenlabrada Fuenlabrada Comunidade de Madrid Madrid Fernando Martín 5.700
Valencia Basket Valencia Valencia Font de Sant Lluís 8.500

Liga regular

[editar | editar a fonte]
Pos Equipo PX G P PF PC Clasificación
1Barça3427728332539Playoff
2Real Madrid3425928402580
3Valencia Basket34231128272702
4Joventut Badalona34221227762666
5Lenovo Tenerife34211328192685
6Bitci Baskonia34201427772675
7Baxi Manresa34201429952905
8Gran Canaria34171727502798
9Surne Bilbao Basket34161827682886
10UCAM Murcia34161829002822
11Río Breogán34161828312849
12Unicaja34132127422741
13Coosur Real Betis34132126742883
14Urbas Fuenlabrada34122228072938
15Monbus Obradoiro34122227922930
16Casademont Zaragoza34122225702783
17MoraBanc Andorra3411232.6652.813Descenso
18Hereda San Pablo Burgos34102426322803
 
Cuartos de finalSemifinaisFinais
 
                      
 
 
 
 
1 Barça9388
 
 
 
8 Gran Canaria8286
 
1 Barça89818363
 
 
 
4 Joventut Badalona72877760
 
4 Joventut Badalona1007681
 
 
 
5 Lenovo Tenerife6810358
 
1 Barça75716674
 
 
 
2 Real Madrid88698181
 
2 Real Madrid9383
 
 
 
7 Baxi Manresa7674
 
2 Real Madrid948385
 
 
 
6 Bitci Baskonia847177
 
3 Valencia Basket798959
 
 
6 Bitci Baskonia808276
 

Fonte: Linguasport

Galardóns

[editar | editar a fonte]

Xogador da xornada

[editar | editar a fonte]
Xornada Xogador Equipo Valoración
1Bosnia e Hercegovina Džanan MusaRío Breogán35
2España Nikola MirotićBarça36
Uruguai Bruno FitipaldoLenovo Tenerife
3España Nikola Mirotić (2)Barça32
4Lituania Laurynas BirutisMonbus Obradoiro30
5Lituania Rokas GiedraitisBitci Baskonia26
6Francia Amine NouaMoraBanc Andorra31
7Senegal Clevin HannahMoraBanc Andorra35
8Eslovenia Klemen PrepeličValencia Basket29
9Lituania Tadas SedekerskisBitci Baskonia35
10Senegal Clevin Hannah (2)MoraBanc Andorra30
Croacia Ante TomićJoventut
11Xeorxia Giorgi ShermadiniLenovo Tenerife41
12Lituania Laurynas Birutis (2)Monbus Obradoiro28
13Estados Unidos Vitto BrownCoosur Real Betis36
14Bosnia e Hercegovina Džanan Musa (2)Río Breogán44
15Bosnia e Hercegovina Džanan Musa (3)Río Breogán39
Nixeria Chima MonekeBaxi Manresa
16Lituania Laurynas Birutis (3)Monbus Obradoiro37
17Bosnia e Hercegovina Džanan Musa (4)Río Breogán36
18Xeorxia Giorgi Shermadini (2)Lenovo Tenerife32
Estados Unidos Shannon EvansCoosur Real Betis
19Xeorxia Giorgi Shermadini (3)Lenovo Tenerife33
20Estados Unidos Codi Miller-McIntyreMoraBanc Andorra34
21Estados Unidos Shannon Evans (2)Coosur Real Betis31
22Bosnia e Hercegovina Džanan Musa (5)Río Breogán47
23Brasil Marcelo HuertasLenovo Tenerife38
24Xeorxia Giorgi Shermadini (4)Lenovo Tenerife36
25Canadá Kyle AlexanderUrbas Fuenlabrada37
26Costa do Marfil Matt CostelloBitci Baskonia32
27Estados Unidos Shannon Evans (3)Coosur Real Betis30
28Croacia Ante Tomić (2)Joventut33
29Estados Unidos Joe ThomassonBaxi Manresa35
30Estados Unidos Wade Baldwin IVBitci Baskonia41
31Nixeria Chima Moneke (2)Baxi Manresa43
32República Dominicana Ángel DelgadoSurne Bilbao Basket44
33Estados Unidos Shannon Evans (4)Coosur Real Betis39
34Estados Unidos Shannon Evans (5)Coosur Real Betis37

Fonte: [1]

Xogador do mes

[editar | editar a fonte]
Mes Xornadas Xogador Equipo Valoración V–D Ref.
Setembro1–3España Nikola MirotićBarça27.73–0[2]
Outubro4–8Cabo Verde Edy TavaresReal Madrid20.24–1[3]
Novembro9–11Uruguai Jayson GrangerBitci Baskonia252–1[4]
Decembro12–15Bosnia e Hercegovina Džanan MusaRío Breogán343–1[5]
Xaneiro16–17Estados Unidos James Webb IIIUCAM Murcia24.51–1[6]
Febreiro21–22Bosnia e Hercegovina Džanan Musa (2)Río Breogán30.51–1[7]
Marzo23–26Xeorxia Giorgi ShermadiniLenovo Tenerife24.44–1[8]
Abril27–30Xeorxia Giorgi Shermadini (2)Lenovo Tenerife27.44–3[9]
Maio31–34Estados Unidos Shannon EvansCoosur Real Betis373–0[10]

Fonte: [11]

  1. ↑ "Jugadores de la Jornada 21-22 | ACB.COM". www.acb.com. Consultado o 28 de setembro de 2021.
  2. ↑ "Mirotic, MVP Movistar septiembre | ACB.COM". www.acb.com. 28 de setembro de 2021. Consultado o 30 de setembro de 2021.
  3. ↑ "Tavares, MVP Movistar octubre | ACB.COM". www.acb.com. 2 de novembro de 2021. Consultado o 2 de novembro de 2021.
  4. ↑ "Granger, MVP Movistar noviembre | ACB.COM". www.acb.com. 23 de novembro de 2021. Consultado o 23 de novembro de 2021.
  5. ↑ "Musa, MVP Movistar diciembre | ACB.COM". www.acb.com. 30 de decembro de 2021. Consultado o 10 de xaneiro de 2022.
  6. ↑ "James Webb III, MVP Movistar enero | ACB.COM". www.acb.com. 2 de febreiro de 2022. Consultado o 8 de febreiro de 2022.
  7. ↑ "Musa, MVP Movistar de febrero | ACB.COM". www.acb.com. 28 de febreiro de 2022. Consultado o 3 de marzo de 2022.
  8. ↑ "Shemadini, MVP Movistar de marzo | ACB.COM". www.acb.com. 1 de abril de 2022. Consultado o 12 de abril de 2022.
  9. ↑ "Shemadini, MVP Movistar de abril | ACB.COM". www.acb.com. 29 de abril de 2022. Consultado o 2 de maio de 2022.
  10. ↑ "Evans, MVP Movistar de mayo | ACB.COM". www.acb.com (en castelán). 15 de maio de 2022. Consultado o 16 de maio de 2022.
  11. ↑ "Los MVP Movistar del mes | ACB.COM". www.acb.com. Consultado o 3 de novembro de 2021.

Véxase tamén

[editar | editar a fonte]

Outros artigos

[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas

[editar | editar a fonte]