Liga ACB 2021-22

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Saltar ata a navegación Saltar á procura
Liga ACB 2021−22
Acb 2019 logo.svg
LigaACB
Temporada2021−2022
Equipos18
Datas18 de setembro a 19 de xuño
TVMovistar+
Resultado
CampiónReal Madrid
SubcampiónBarça
TerceiroJoventut Badalona
CuartoBitci Baskonia
AscendidosGreen Arrow Up.svg Covirán Granada
Green Arrow Up.svg Bàsquet Girona
DescendidosRed Arrow Down.svg MoraBanc Andorra
Red Arrow Down.svg Hereda San Pablo Burgos
Premios
MVPBosnia e Hercegovina Džanan Musa (BRE)
MVP da finalFlag of Cape Verde.svg Edy Tavares (RMA)
Líderes estatísticos
Puntos Bosnia e Hercegovina Džanan Musa (BRE) 20,1
P. nacional Flag of Montenegro.svg Nikola Mirotic (FCB) 14,8
Rebotes España Ángel Delgado (BIL) 8,5
Asistencias España Shannon Evans (BET) 6,8

A temporada 2021–22 da Liga ACB, celebrada entre o 18 de setembro de 2021 e 19 de xuño de 2022, foi a trixésimo novena da máxima categoría do baloncesto español desde a creación da Asociación de Clubs de Baloncesto (ACB) para substituír á antiga Primeira División.

Nesta edición competiron 18 equipos, mantendo o formato de competición da edición anterior coa salvidade de haber dous descensos en lugar de un. Así, os 8 primeiros clasificados xogaron os playoffs polo título e o dous últimos, MoraBanc Andorra e Hereda San Pablo Burgos, perderon a categoría. O campión desta edición foi o Real Madrid, que conseguiu o seu trixésimo sexto título de liga, décimo cuarto desde a fundación da Liga ACB.

Equipos[editar | editar a fonte]

Equipo Cidade Comunidade / País Pavillón Capacidade
Barça Barcelona Cataluña Cataluña Palau Blaugrana 7.585
Baxi Manresa Manresa Cataluña Cataluña Nou Congost 5.000
Bitci Baskonia Vitoria-Gasteiz País Vasco País Vasco Fernando Buesa Arena 15.504
Casademont Zaragoza Zaragoza Aragón Aragón Pabellón Príncipe Felipe 10.744
Coosur Real Betis Sevilla Andalucía Andalucía San Pablo 7.626
Gran Canaria As Palmas Illas Canarias Illas Canarias Gran Canaria Arena 9.870
Hereda San Pablo Burgos Burgos Castela e León Castela e León Coliseum Burgos 9.352
Joventut Badalona Badalona Cataluña Cataluña Palau Municipal d'Esports 12.760
Lenovo Tenerife La Laguna Illas Canarias Illas Canarias Santiago Martín 5.100
Monbus Obradoiro Santiago de Compostela Galicia Galicia Multiusos Fontes do Sar 5.060
MoraBanc Andorra Andorra la Vella Andorra Andorra M.I. Govern Andorra 5.000
Real Madrid Madrid Comunidade de Madrid Madrid WiZink Center 15.000
Río Breogán Lugo Galicia Galicia Pazo dos Deportes 6.500
Surne Bilbao Basket Bilbao País Vasco País Vasco Bilbao Arena 10.014
UCAM Murcia Murcia Murcia Murcia Palacio de Deportes 7.341
Unicaja Málaga Andalucía Andalucía Martín Carpena 10.233
Urbas Fuenlabrada Fuenlabrada Comunidade de Madrid Madrid Fernando Martín 5.700
Valencia Basket Valencia Flag of the Valencian Community (2x3).svg Valencia Font de Sant Lluís 8.500

Liga regular[editar | editar a fonte]

Pos Equipo PX G P PF PC Clasificación
1 Barça 34 27 7 2833 2539 Playoff
2 Real Madrid 34 25 9 2840 2580
3 Valencia Basket 34 23 11 2827 2702
4 Joventut Badalona 34 22 12 2776 2666
5 Lenovo Tenerife 34 21 13 2819 2685
6 Bitci Baskonia 34 20 14 2777 2675
7 Baxi Manresa 34 20 14 2995 2905
8 Gran Canaria 34 17 17 2750 2798
9 Surne Bilbao Basket 34 16 18 2768 2886
10 UCAM Murcia 34 16 18 2900 2822
11 Río Breogán 34 16 18 2831 2849
12 Unicaja 34 13 21 2742 2741
13 Coosur Real Betis 34 13 21 2674 2883
14 Urbas Fuenlabrada 34 12 22 2807 2938
15 Monbus Obradoiro 34 12 22 2792 2930
16 Casademont Zaragoza 34 12 22 2570 2783
17 MoraBanc Andorra 34 11 23 2.665 2.813 Descenso
18 Hereda San Pablo Burgos 34 10 24 2632 2803

Playoffs[editar | editar a fonte]

 
Cuartos de finalSemifinaisFinais
 
                      
 
 
 
 
1 Barça9388
 
 
 
8 Gran Canaria8286
 
1 Barça89818363
 
 
 
4 Joventut Badalona72877760
 
4 Joventut Badalona1007681
 
 
 
5 Lenovo Tenerife6810358
 
1 Barça75716674
 
 
 
2 Real Madrid88698181
 
2 Real Madrid9383
 
 
 
7 Baxi Manresa7674
 
2 Real Madrid948385
 
 
 
6 Bitci Baskonia847177
 
3 Valencia Basket798959
 
 
6 Bitci Baskonia808276
 

Fonte: Linguasport

Galardóns[editar | editar a fonte]

Xogador da xornada[editar | editar a fonte]

Xornada Xogador Equipo Valoración
1 Bosnia e Hercegovina Džanan Musa Río Breogán 35
2 España Nikola Mirotić Barça 36
Uruguai Bruno Fitipaldo Lenovo Tenerife
3 España Nikola Mirotić (2) Barça 32
4 Lituania Laurynas Birutis Monbus Obradoiro 30
5 Lituania Rokas Giedraitis Bitci Baskonia 26
6 Francia Amine Noua MoraBanc Andorra 31
7 Senegal Clevin Hannah MoraBanc Andorra 35
8 Eslovenia Klemen Prepelič Valencia Basket 29
9 Lituania Tadas Sedekerskis Bitci Baskonia 35
10 Senegal Clevin Hannah (2) MoraBanc Andorra 30
Croacia Ante Tomić Joventut
11 Xeorxia Giorgi Shermadini Lenovo Tenerife 41
12 Lituania Laurynas Birutis (2) Monbus Obradoiro 28
13 Estados Unidos Vitto Brown Coosur Real Betis 36
14 Bosnia e Hercegovina Džanan Musa (2) Río Breogán 44
15 Bosnia e Hercegovina Džanan Musa (3) Río Breogán 39
Nixeria Chima Moneke Baxi Manresa
16 Lituania Laurynas Birutis (3) Monbus Obradoiro 37
17 Bosnia e Hercegovina Džanan Musa (4) Río Breogán 36
18 Xeorxia Giorgi Shermadini (2) Lenovo Tenerife 32
Estados Unidos Shannon Evans Coosur Real Betis
19 Xeorxia Giorgi Shermadini (3) Lenovo Tenerife 33
20 Estados Unidos Codi Miller-McIntyre MoraBanc Andorra 34
21 Estados Unidos Shannon Evans (2) Coosur Real Betis 31
22 Bosnia e Hercegovina Džanan Musa (5) Río Breogán 47
23 Brasil Marcelo Huertas Lenovo Tenerife 38
24 Xeorxia Giorgi Shermadini (4) Lenovo Tenerife 36
25 Canadá Kyle Alexander Urbas Fuenlabrada 37
26 Costa do Marfil Matt Costello Bitci Baskonia 32
27 Estados Unidos Shannon Evans (3) Coosur Real Betis 30
28 Croacia Ante Tomić (2) Joventut 33
29 Estados Unidos Joe Thomasson Baxi Manresa 35
30 Estados Unidos Wade Baldwin IV Bitci Baskonia 41
31 Nixeria Chima Moneke (2) Baxi Manresa 43
32 República Dominicana Ángel Delgado Surne Bilbao Basket 44
33 Estados Unidos Shannon Evans (4) Coosur Real Betis 39
34 Estados Unidos Shannon Evans (5) Coosur Real Betis 37

Fonte: [1]

Xogador do mes[editar | editar a fonte]

Mes Xornadas Xogador Equipo Valoración V–D Ref.
Setembro 1–3 España Nikola Mirotić Barça 27.7 3–0 [2]
Outubro 4–8 Cabo Verde Edy Tavares Real Madrid 20.2 4–1 [3]
Novembro 9–11 Uruguai Jayson Granger Bitci Baskonia 25 2–1 [4]
Decembro 12–15 Bosnia e Hercegovina Džanan Musa Río Breogán 34 3–1 [5]
Xaneiro 16–17 Estados Unidos James Webb III UCAM Murcia 24.5 1–1 [6]
Febreiro 21–22 Bosnia e Hercegovina Džanan Musa (2) Río Breogán 30.5 1–1 [7]
Marzo 23–26 Xeorxia Giorgi Shermadini Lenovo Tenerife 24.4 4–1 [8]
Abril 27–30 Xeorxia Giorgi Shermadini (2) Lenovo Tenerife 27.4 4–3 [9]
Maio 31–34 Estados Unidos Shannon Evans Coosur Real Betis 37 3–0 [10]

Fonte: [11]

Notas[editar | editar a fonte]

  1. "Jugadores de la Jornada 21-22 | ACB.COM". www.acb.com. Consultado o 28 de setembro de 2021. 
  2. "Mirotic, MVP Movistar septiembre | ACB.COM". www.acb.com. 28 de setembro de 2021. Consultado o 30 de setembro de 2021. 
  3. "Tavares, MVP Movistar octubre | ACB.COM". www.acb.com. 2 de novembro de 2021. Consultado o 2 de novembro de 2021. 
  4. "Granger, MVP Movistar noviembre | ACB.COM". www.acb.com. 23 de novembro de 2021. Consultado o 23 de novembro de 2021. 
  5. "Musa, MVP Movistar diciembre | ACB.COM". www.acb.com. 30 de decembro de 2021. Consultado o 10 de xaneiro de 2022. 
  6. "James Webb III, MVP Movistar enero | ACB.COM". www.acb.com. 2 de febreiro de 2022. Consultado o 8 de febreiro de 2022. 
  7. "Musa, MVP Movistar de febrero | ACB.COM". www.acb.com. 28 de febreiro de 2022. Consultado o 3 de marzo de 2022. 
  8. "Shemadini, MVP Movistar de marzo | ACB.COM". www.acb.com. 1 de abril de 2022. Consultado o 12 de abril de 2022. 
  9. "Shemadini, MVP Movistar de abril | ACB.COM". www.acb.com. 29 de abril de 2022. Consultado o 2 de maio de 2022. 
  10. "Evans, MVP Movistar de mayo | ACB.COM". www.acb.com (en castelán). 15 de maio de 2022. Consultado o 16 de maio de 2022. 
  11. "Los MVP Movistar del mes | ACB.COM". www.acb.com. Consultado o 3 de novembro de 2021. 

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Outros artigos[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas[editar | editar a fonte]