Liga ACB 2001-02

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Saltar ata a navegación Saltar á procura
Liga ACB 2001−02
Acb 2019 logo.svg
LigaACB
Temporada2001−2002
Equipos18
Datas29 de setembro a 18 de xuño
TVCanal+
Resultado
CampiónTAU Cerámica
SubcampiónUnicaja
TerceiroFC Barcelona
CuartoAdecco Estudiantes
AscendidosGreen Arrow Up.svg Lucentum Alicante
Green Arrow Up.svg Minorisa.net Manresa
DescendidosRed Arrow Down.svg Cantabria Lobos
Red Arrow Down.svg Gijón Baloncesto
Premios
MVPFlag of the United States.svg Tanoka Beard (JOV)
MVP da finalFlag of the United States.svg Elmer Bennett (TAU)
Líderes estatísticos
Puntos Croacia Velimir Perasović (FUE) 22,4
P. nacional Serbia e Montenegro Nikola Lončar (BRE) 15,8
Rebotes Flag of the United States.svg Tanoka Beard (JOV) 11,0
Asistencias Flag of the United States.svg Elmer Bennett (TAU) 5,8

A temporada 2001–02 da Liga ACB, celebrada entre o 29 de setembro de 2001 e o 18 de xuño de 2002, foi a décimo novena temporada da máxima categoría do baloncesto español desde a creación da Asociación de Clubs de Baloncesto (ACB) para substituír á antiga Primeira División. Nesta edición mantívose o número de equipos, 18, e o formato da edición anterior. Os playoffs polo título foron disputados polos oito primeiros clasificados, mentres que os dous últimos equipos descenderon á Liga LEB.[1] O campión desta edición foi o TAU Cerámica, que conseguiu o seu primeiro título de liga. O seu rival na final, o Unicaja, tamén optaba ao seu primeiro título.

Equipos[editar | editar a fonte]

Equipo Cidade Comunidade Pavillón Capacidade
Adecco Estudiantes Madrid Comunidade de Madrid Madrid Palacio Vistalegre 15.000
Cáceres CB Cáceres Estremadura Estremadura Multiusos Ciudad de Cáceres 6.000
Caja San Fernando Sevilla Andalucía Andalucía Municipal San Pablo 7.026
Canarias Telecom As Palmas Illas Canarias Illas Canarias Centro Insultar 5.000
Cantabria Lobos Torrelavega Cantabria Cantabria Vicente Trueba 5.375
Caprabo Lleida Lleida Cataluña Cataluña Barris Nord 5.100
Casademont Girona Girona Cataluña Cataluña Pavelló Girona-Fontajau 5.000
CB Granada Granada Andalucía Andalucía Palacio Municipal 7.500
DKV Joventut Badalona Cataluña Cataluña Palau Olímpic 13.000
FC Barcelona Barcelona Cataluña Cataluña Palau Blaugrana 8.000
Fórum Valladolid Valladolid Castela e León Castela e León Polideportivo Pisuerga 6.700
Gijón Baloncesto Xixón Principado de Asturias Asturias Palacio de La Guía 5.002
Jabones Pardo Fuenlabrada Fuenlabrada Comunidade de Madrid Madrid Fernando Martín 5.100
Leche Río Breogán Lugo Galiza Galiza Pazo dos Deportes 6.000
Pamesa Valencia Valencia Flag of the Valencian Community (2x3).svg Valencia Font de Sant Lluís 9.000
Real Madrid Madrid Comunidade de Madrid Madrid Raimundo Saporta 5.200
TAU Cerámica Vitoria País Vasco País Vasco Fernando Buesa Arena 9.200
Unicaja Málaga Andalucía Andalucía Martín Carpena 8.511

Liga regular[editar | editar a fonte]

Pos Equipo PX G P PF PC Resultado
1 FC Barcelona 34 27 7 2960 2687 Playoffs
2 Unicaja 34 27 7 2782 2455
3 Real Madrid 34 24 10 2818 2577
4 TAU Cerámica 34 24 10 2764 2429
5 Pamesa Valencia 34 21 13 2681 2534
6 Adecco Estudiantes 34 20 14 2933 2771
7 Jabones Pardo Fuenlabrada 34 19 15 2675 2709
8 Caprabo Lleida 34 19 15 2764 2745
9 DKV Joventut 34 18 16 2858 2824
10 Fórum Valladolid 34 17 17 2753 2738
11 Casademont Girona 34 17 17 2587 2671
12 Caja San Fernando 34 14 20 2608 2613
13 Leche Río Breogán 34 13 21 2530 2731
14 CB Granada 34 12 22 2809 2943
15 Cáceres CB 34 11 23 2655 2933
16 Canarias Telecom 34 10 24 2560 2786
17 Cantabria Lobos 34 7 27 2623 2942 Descenso
18 Gijón Baloncesto 34 6 28 2564 2836

Playoffs[editar | editar a fonte]

 
Cuartos de finalSemifinaisFinais
 
                      
 
 
 
 
1 FC Barcelona85809384
 
 
 
8 Caprabo Lleida69866972
 
1 FC Barcelona71918170
 
 
 
4 TAU Cerámica80758576
 
4 TAU Cerámica86828783
 
 
 
5 Pamesa Valencia66857168
 
4 TAU Cerámica808693
 
 
 
2 Unicaja738383
 
2 Unicaja968881
 
 
 
7 Jabones Pardo Fuenlabrada927873
 
2 Unicaja987385
 
 
 
6 Adecco Estudiantes796974
 
3 Real Madrid7986988474
 
 
6 Adecco Estudiantes7890879586
 

Fonte: DBasket

Clasificación final[editar | editar a fonte]

Pos Equipo PX G P Resultado
1 TAU Cerámica (C) 34 24 10 Euroliga
2 Unicaja 34 27 7
3 FC Barcelona 34 27 7
4 Adecco Estudiantes 34 20 14 Copa ULEB
5 Real Madrid 34 24 10 Euroliga
6 Pamesa Valencia 34 21 13 Copa ULEB
7 Jabones Pardo Fuenlabrada 34 19 15
8 Caprabo Lleida 34 19 15
9 DKV Joventut 34 18 16
10 Fórum Valladolid 34 17 17
11 Casademont Girona 34 17 17
12 Caja San Fernando 34 14 20
13 Leche Río Breogán 34 13 21
14 CB Granada 34 12 22
15 Cáceres CB 34 11 23
16 Canarias Telecom 34 10 24
17 Cantabria Lobos (D) 34 7 27 Descenso á LEB
18 Gijón Baloncesto (D) 34 6 28
Fonte: ACB
(C) Campión; (D) Descenso

Notas[editar | editar a fonte]

  1. Gigantes del Basket, ed. (2018). Liga Endesa. Guía oficial 2018-2019. p. 151. 

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Outros artigos[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas[editar | editar a fonte]