Liga ACB 2004-05

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Saltar ata a navegación Saltar á procura
Liga ACB 2004−05
Acb 2019 logo.svg
LigaACB
Temporada2004−2005
Equipos18
Datas2 de outubro a 26 de xuño
TVTelevisión Española
Resultado
CampiónReal Madrid
SubcampiónTAU Cerámica
TerceiroUnicaja
CuartoAdecco Estudiantes
AscendidosGreen Arrow Up.svg Baloncesto Fuenlabrada
Green Arrow Up.svg IBB Hoteles Menorca Bàsquet
DescendidosRed Arrow Down.svg Unelco Tenerife
Red Arrow Down.svg Plus Pujol Lleida
Premios
MVPFlag of Argentina.svg Luis Scola (TAU)
MVP da finalFlag of the United States.svg Louis Bullock (RMA)
Líderes estatísticos
Puntos Flag of the United States.svg Charlie Bell (BRE) 27,0
P. nacional España Jorge Garbajosa (UNI) 14,0
Rebotes Flag of the United States.svg Kevin Thompson (GIR) 9,1
Asistencias España Iván Corrales (FVA) 5,4

A temporada 2004–05 da Liga ACB, celebrada entre o 2 de outubro de 2004 e o 26 de xuño de 2005, foi a vixésimo segunda temporada da máxima categoría do baloncesto español desde a creación da Asociación de Clubs de Baloncesto (ACB) para substituír á antiga Primeira División. Nesta edición mantívose o número de equipos, 18, e o formato da edición anterior. Os playoffs polo título foron disputados polos oito primeiros clasificados, mentres que os dous últimos equipos descenderon á Liga LEB.[1] O campión desta edición foi o Real Madrid, que conseguiu o seu vixésimo noveno título de liga, sétimo desde a fundación da Liga ACB, após vencer na final ao TAU Cerámica.

Equipos[editar | editar a fonte]

Equipo Cidade Comunidade Pavillón Capacidade
Adecco Estudiantes Madrid Comunidade de Madrid Madrid Palacio Vistalegre 15.000
Caja San Fernando Sevilla Andalucía Andalucía Municipal San Pablo 7.626
Casademont Girona Girona Cataluña Cataluña Pavelló Girona-Fontajau 5.040
CB Granada Granada Andalucía Andalucía Palacio Municipal 7.250
DKV Joventut Badalona Cataluña Cataluña Palau Olímpic 8.500
Etosa Alicante Alacant Flag of the Valencian Community (2x3).svg Valencia Centro de Tecnificación 5.200
Fórum Valladolid Valladolid Castela e León Castela e León Polideportivo Pisuerga 6.300
Gran Canaria As Palmas Illas Canarias Illas Canarias Centro Insultar 5.000
Lagun Aro Bilbao Basket Bilbao País Vasco País Vasco La Casilla 5.000
Leche Río Breogán Lugo Galiza Galiza Pazo dos Deportes 6.500
Pamesa Valencia Valencia Flag of the Valencian Community (2x3).svg Valencia Font de Sant Lluís 9.000
Plus Pujol Lleida Lleida Cataluña Cataluña Barris Nord 6.000
Real Madrid Madrid Comunidade de Madrid Madrid Palacio Vistalegre 15.000
Ricoh Manresa Manresa Cataluña Cataluña Nou Congost 5.000
TAU Cerámica Vitoria País Vasco País Vasco Fernando Buesa Arena 9.323
Unelco Tenerife La Laguna Illas Canarias Illas Canarias Santiago Martín 5.003
Unicaja Málaga Andalucía Andalucía Martín Carpena 10.062
Winterthur FC Barcelona Barcelona Cataluña Cataluña Palau Blaugrana 8.000

Liga regular[editar | editar a fonte]

Pos Equipo PX G P PF PC Resultado
1 TAU Cerámica 34 28 6 3106 2692 Playoffs
2 Real Madrid 34 26 8 2720 2457
3 Winterthur FC Barcelona 34 24 10 2723 2579
4 Unicaja 34 23 11 2775 2531
5 Etosa Alicante 34 23 11 2813 2629
6 Adecco Estudiantes 34 21 13 2915 2773
7 DKV Joventut 34 20 14 2840 2719
8 Gran Canaria 34 19 15 2539 2446
9 Pamesa Valencia 34 18 16 2950 2893
10 Caja San Fernando 34 14 20 2786 2841
11 Leche Río Breogán 34 13 21 2814 2889
12 Fórum Valladolid 34 13 21 2677 2868
13 Ricoh Manresa 34 12 22 2649 2783
14 Lagun Aro Bilbao Basket 34 12 22 2634 2801
15 CB Granada 34 12 22 2632 2881
16 Casademont Girona 34 11 23 2786 2996
17 Unelco Tenerife 34 9 25 2447 2763 Descenso
18 Plus Pujol Lleida 34 8 26 2667 2932

Playoffs[editar | editar a fonte]

 
Cuartos de finalSemifinaisFinais
 
                      
 
 
 
 
1 TAU Cerámica90647568
 
 
 
8 Gran Canaria61726466
 
1 TAU Cerámica72649274
 
 
 
4 Unicaja63539562
 
4 Unicaja6075816071
 
 
 
5 Etosa Alicante6594745669
 
1 TAU Cerámica8274838269
 
 
 
2 Real Madrid8468828870
 
2 Real Madrid74669081
 
 
 
7 DKV Joventut71797072
 
2 Real Madrid81678574
 
 
 
6 Adecco Estudiantes64898468
 
3 Winterthur FC Barcelona73578363
 
 
6 Adecco Estudiantes74787981
 

Fonte: DBasket

Clasificación final[editar | editar a fonte]

Pos Equipo PX G P Resultado
1 Real Madrid (C) 34 26 8 Euroliga
2 TAU Cerámica 34 28 6
3 Unicaja 34 23 11
4 Adecco Estudiantes 34 21 13 Copa ULEB
5 Winterthur FC Barcelona 34 24 10 Euroliga
6 Etosa Alicante 34 23 11 Copa ULEB
7 DKV Joventut 34 20 14 FIBA EuroCup
8 Gran Canaria 34 19 15
9 Pamesa Valencia 34 18 16
10 Caja San Fernando 34 14 20
11 Leche Río Breogán 34 13 21
12 Fórum Valladolid 34 13 21
13 Ricoh Manresa 34 12 22
14 Lagun Aro Bilbao Basket 34 12 22
15 CB Granada 34 12 22
16 Casademont Girona 34 11 23
17 Unelco Tenerife (D) 34 9 25 Descenso á LEB
18 Plus Pujol Lleida (D) 34 8 26
Fonte: ACB
(C) Campión; (D) Descenso

Premios[editar | editar a fonte]

MVP[editar | editar a fonte]

Pos. Xogador País Equipo
AP Luis Scola  Arxentina TAU Cerámica

MVP da Final[editar | editar a fonte]

Pos. Xogador País Equipo
E Louis Bullock  Estados Unidos Real Madrid

Xogador revelación[editar | editar a fonte]

Pos. Xogador País Equipo
B Sergio Rodríguez  España Adecco Estudiantes

Mellor quinteto[editar | editar a fonte]

Pos. Xogador País Equipo
B José Manuel Calderón  España TAU Cerámica
E Charlie Bell  Estados Unidos Leche Río Breogán
A Carlos Jiménez  España Adecco Estudiantes
AP Luis Scola  Arxentina TAU Cerámica
P Jorge Garbajosa  España Unicaja

Xogador do mes[editar | editar a fonte]

Mes Xogador País Equipo Val
OUT Lou Roe  Estados Unidos Caja San Fernando 28,4
NOV Germán Gabriel  España Lagun Aro Bilbao Basket 29,8
DEC Demetrius Alexander  Estados Unidos Fórum Valladolid 28,8
XAN Charlie Bell  Estados Unidos Leche Río Breogán 30,8
FEB Charlie Bell  Estados Unidos Leche Río Breogán 31,7
MAR Charlie Bell  Estados Unidos Leche Río Breogán 33,8
ABR Lou Roe  Estados Unidos Caja San Fernando 31,0
MAI Fabricio Oberto  Arxentina Pamesa Valencia 33,5

Notas[editar | editar a fonte]

  1. Gigantes del Basket, ed. (2018). Liga Endesa. Guía oficial 2018-2019. p. 151. 

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Outros artigos[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas[editar | editar a fonte]