Liga ACB 2003-04

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Liga ACB 2003−04
Acb 2019 logo.svg
LigaACB
Temporada2003−2004
Equipos18
Datas4 de outubro a 13 de xuño
TVTelevisión Española
Resultado
CampiónFC Barcelona
SubcampiónAdecco Estudiantes
TerceiroTAU Cerámica
CuartoUnicaja
AscendidosGreen Arrow Up.svg Bilbao Basket
Green Arrow Up.svg CB Granada
DescendidosRed Arrow Down.svg Jabones Pardo Fuenlabrada
Red Arrow Down.svg Polaris World Murcia
Premios
MVPFlag of Argentina.svg Andrés Nocioni (TAU)
MVP da finalSerbia e Montenegro Dejan Bodiroga (FCB)
Líderes estatísticos
Puntos Flag of the United States.svg Lou Roe (ALI) 20,9
P. nacional Flag of Argentina.svg Luis Scola (TAU) 17,2
Rebotes Bulgaria Vassil Evtimov (CSF) 10,8
Asistencias Flag of the United States.svg Elmer Bennett (TAU) 6,1

A temporada 2003–04 da Liga ACB, celebrada entre o 4 de outubro de 2003 e o 13 de xuño de 2004, foi a vixésimo primeira temporada da máxima categoría do baloncesto español desde a creación da Asociación de Clubs de Baloncesto (ACB) para substituír á antiga Primeira División. Nesta edición mantívose o número de equipos, 18, e o formato da edición anterior. Os playoffs polo título foron disputados polos oito primeiros clasificados, mentres que os dous últimos equipos descenderon á Liga LEB.[1] O campión desta edición foi o FC Barcelona, que conseguiu o seu décimo cuarto título de liga, décimo primeiro desde a fundación da Liga ACB, após vencer na final ao Adecco Estudiantes.

Equipos[editar | editar a fonte]

Equipo Cidade Comunidade Pavillón Capacidade
Adecco Estudiantes Madrid Comunidade de Madrid Madrid Palacio Vistalegre 15.000
Auna Gran Canaria As Palmas Illas Canarias Illas Canarias Centro Insultar 5.000
Caja San Fernando Sevilla Andalucía Andalucía Municipal San Pablo 7.026
Caprabo Lleida Lleida Cataluña Cataluña Barris Nord 5.900
Casademont Girona Girona Cataluña Cataluña Pavelló Girona-Fontajau 5.040
DKV Joventut Badalona Cataluña Cataluña Palau Olímpic 12.500
Etosa Alicante Alacant Flag of the Valencian Community (2x3).svg Valencia Centro de Tecnificación 5.100
FC Barcelona Barcelona Cataluña Cataluña Palau Blaugrana 8.000
Fórum Valladolid Valladolid Castela e León Castela e León Polideportivo Pisuerga 6.300
Jabones Pardo Fuenlabrada Fuenlabrada Comunidade de Madrid Madrid Fernando Martín 5.100
Leche Río Breogán Lugo Galiza Galiza Pazo dos Deportes 6.000
Pamesa Valencia Valencia Flag of the Valencian Community (2x3).svg Valencia Font de Sant Lluís 7.753
Polaris World Murcia Murcia Murcia Murcia Palacio de Deportes 7.341
Real Madrid Madrid Comunidade de Madrid Madrid Raimundo Saporta 5.000
Ricoh Manresa Manresa Cataluña Cataluña Nou Congost 5.000
TAU Cerámica Vitoria País Vasco País Vasco Fernando Buesa Arena 9.323
Unelco Tenerife La Laguna Illas Canarias Illas Canarias Santiago Martín 5.003
Unicaja Málaga Andalucía Andalucía Martín Carpena 8.511

Liga regular[editar | editar a fonte]

Pos Equipo PX G P PF PC Resultado
1 TAU Cerámica 34 28 6 2964 2668 Playoffs
2 FC Barcelona 34 23 11 2606 2462
3 Pamesa Valencia 34 23 11 2841 2659
4 Adecco Estudiantes 34 20 14 2750 2642
5 Real Madrid 34 20 14 2846 2727
6 Unicaja 34 20 14 2621 2623
7 Auna Gran Canaria 34 17 17 2551 2529
8 DKV Joventut 34 16 18 2829 2759
9 Ricoh Manresa 34 16 18 2707 2697
10 Unelco Tenerife 34 16 18 2651 2715
11 Fórum Valladolid 34 16 18 2798 2844
12 Caja San Fernando 34 15 19 2708 2684
13 Casademont Girona 34 15 19 2735 2785
14 Etosa Alicante 34 14 20 2558 2633
15 Leche Río Breogán 34 14 20 2714 2818
16 Caprabo Lleida 34 13 21 2673 2790
17 Jabones Pardo Fuenlabrada 34 13 21 2704 2932 Descenso
18 Polaris World Murcia 34 7 27 2565 2854

Playoffs[editar | editar a fonte]

 
Cuartos de finalSemifinaisFinais
 
                      
 
 
 
 
1 TAU Cerámica777699
 
 
 
8 DKV Joventut737476
 
1 TAU Cerámica8774759984
 
 
 
4 Adecco Estudiantes7677779197
 
4 Adecco Estudiantes85957390
 
 
 
5 Real Madrid87706685
 
4 Adecco Estudiantes7874828564
 
 
 
2 FC Barcelona7980726869
 
2 FC Barcelona73578360
 
 
 
7 Auna Gran Canaria72767157
 
2 FC Barcelona728275
 
 
 
6 Unicaja657374
 
3 Pamesa Valencia9181825868
 
 
6 Unicaja8086666987
 

Fonte: DBasket Arquivado 26 de xuño de 2022 en Wayback Machine.

Clasificación final[editar | editar a fonte]

Pos Equipo PX G P Resultado
1 FC Barcelona (C) 34 23 11 Euroliga
2 Adecco Estudiantes 34 20 14
3 TAU Cerámica 34 28 6
4 Unicaja 34 20 14
5 Pamesa Valencia 34 23 11 Copa ULEB
6 Real Madrid 34 20 14 Euroliga
7 Auna Gran Canaria 34 17 17 Copa ULEB
8 DKV Joventut 34 16 18
9 Ricoh Manresa 34 16 18
10 Unelco Tenerife 34 16 18
11 Fórum Valladolid 34 16 18
12 Caja San Fernando 34 15 19
13 Casademont Girona 34 15 19
14 Etosa Alicante 34 14 20
15 Leche Río Breogán 34 14 20
16 Caprabo Lleida 34 13 21
17 Jabones Pardo Fuenlabrada (D) 34 13 21 Descenso á LEB
18 Polaris World Murcia (D) 34 7 27
Fonte: ACB
(C) Campión; (D) Descenso

Premios[editar | editar a fonte]

MVP[editar | editar a fonte]

Pos. Xogador País Equipo
A Andrés Nocioni  Arxentina TAU Cerámica

MVP da Final[editar | editar a fonte]

Pos. Xogador País Equipo
E Dejan Bodiroga  Serbia e Montenegro FC Barcelona

Quinteto ideal[editar | editar a fonte]

Pos. Xogador País Equipo
B Elmer Bennett  Estados Unidos Real Madrid
E Dejan Bodiroga  Serbia e Montenegro FC Barcelona
A Andrés Nocioni  Arxentina TAU Cerámica
AP Lou Roe  Estados Unidos Etosa Alicante
P Luis Scola  Arxentina TAU Cerámica

Notas[editar | editar a fonte]

  1. Gigantes del Basket, ed. (2018). Liga Endesa. Guía oficial 2018-2019. p. 151. 

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Outros artigos[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas[editar | editar a fonte]