Liga ACB 1996-97

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Saltar ata a navegación Saltar á procura
Liga ACB 1996−97
Acb 2019 logo.svg
LigaACB
Temporada1996−1997
Equipos18
Datas5 de setembro a 20 de maio
TVTVE
Resultado
CampiónFC Barcelona Banca Catalana
SubcampiónReal Madrid Teka
TerceiroEstudiantes Argentaria
CuartoFestina Joventut
AscendidosGreen Arrow Up.svg CB Ciudad de Huelva
Green Arrow Up.svg CajaCantabria
DescendidosRed Arrow Down.svg CB Murcia Airtel
Red Arrow Down.svg Baloncesto Fuenlabrada
Premios
MVPFlag of the United States.svg Kenny Green (TAU)
MVP da finalEspaña Roberto Dueñas (FCB)
Líderes estatísticos
Puntos Flag of the United States.svg John Morton (GCA) 23,6
P. nacional Flag of the United States.svg Johnny Rogers (PVL) 21,2
Rebotes Flag of the United States.svg Jerome Lane (FVA) 13,4
Asistencias Flag of the United States.svg Andre Turner (JOV) 5,4

A temporada 1995–96 da Liga ACB, celebrada entre o 5 de setembro de 1996 e o 20 de maio de 1997, foi a décimo cuarta temporada da máxima categoría do baloncesto español desde a creación da Asociación de Clubs de Baloncesto (ACB) para substituír á antiga Primeira División. O campión desta edición foi por terceiro ano consecutivo o FC Barcelona Banca Catalana.

Nesta edición reduciuse o número de equipos da edición anterior, pasando de 20 a 18. Con todo, mantívose o sistema de competición, xogando os playoffs polo título os oito primeiros clasificados e os playoffs pola permanencia os catro últimos. Aínda que non houbo ascensos, alén dos descendidos da temporada anterior, dous equipos desapareceron, o Amway Zaragoza e o Baloncesto Salamanca, e outro, o Grupo AGB Huesca, vendeu a maioría das súas accións ao Fuenlabrada.[1]

Equipos[editar | editar a fonte]

Equipo Cidade Comunidade Pavillón Capacidade
Baloncesto Fuenlabrada Fuenlabrada Comunidade de Madrid Madrid Pabellón Fernando Martín 5.028
Cáceres CB Cáceres Estremadura Estremadura Quinto Centenario 5.000
Caja San Fernando Sevilla Andalucía Andalucía Palacio Municipal 7.026
CB Murcia Airtel Murcia Murcia Murcia Municipal de Deportes 7.341
Covirán Granada Granada Andalucía Andalucía Palacio Municipal 8.546
Estudiantes Argentaria Madrid Comunidade de Madrid Madrid Palacio de Deportes 12.000
FC Barcelona Banca Catalana Barcelona Cataluña Cataluña Palau Blaugrana 8.000
Festina Joventut Badalona Cataluña Cataluña Palau Olímpic 12.500
Fórum Valladolid Valladolid Castela e León Castela e León Polideportivo Pisuerga 7.000
Gran Canaria As Palmas Illas Canarias Illas Canarias Centro Insultar 5.000
León Caja España León Castela e León Castela e León Palacio Municipal 6.000
Pamesa Valencia Valencia Flag of the Valencian Community (2x3).svg Valencia Font de Sant Lluís 8.530
Real Madrid Teka Madrid Comunidade de Madrid Madrid Palacio de Deportes 12.000
Taugrés Vitoria País Vasco País Vasco Pabellón Araba 5.500
TDK Manresa Manresa Cataluña Cataluña Nou Congost 5.000
Unicaja Málaga Andalucía Andalucía Ciudad Jardín 5.000
Valvi Girona Girona Cataluña Cataluña Fontajau-Girona 7.500
Xacobeo 99 Ourense Ourense Galiza Galiza Pazo Paco Paz 7.500

Liga regular[editar | editar a fonte]

Pos Equipo PX G P PF PC Clasificación
1 Real Madrid Teka 34 29 5 2918 2582 Playoff do título
2 FC Barcelona Banca Catalana 34 27 7 2962 2643
3 Estudiantes Argentaria 34 21 13 2804 2725
4 Festina Joventut 34 21 13 2864 2703
5 Taugrés 34 20 14 2831 2710
6 León Caja España 34 20 14 2819 2824
7 Unicaja 34 19 15 2699 2611
8 TDK Manresa 34 19 15 2666 2538
9 Caja San Fernando 34 19 15 2724 2693
10 Cáceres CB 34 18 16 2812 2757
11 Pamesa Valencia 34 17 17 2763 2797
12 Gran Canaria 34 17 17 2748 2717
13 Covirán Granada 34 14 20 2881 2961
14 Valvi Girona 34 14 20 2521 2685
15 Fórum Valladolid 34 12 22 2738 2875 Playoff de permanencia
16 Xacobeo 99 Ourense 34 10 24 2568 2774
17 CB Murcia Airtel 34 5 29 2588 2913
18 Baloncesto Fuenlabrada 34 4 30 2527 2922

Playoffs[editar | editar a fonte]

Playoff do título[editar | editar a fonte]

 
Cuartos de finalSemifinaisFinais
 
                      
 
 
 
 
1 Real Madrid Teka938877
 
 
 
8 TDK Manresa778465
 
1 Real Madrid Teka858883
 
 
 
4 Festina Joventut768180
 
4 Festina Joventut79847593
 
 
 
5 Taugrés73926182
 
1 Real Madrid Teka7993908969
 
 
 
2 FC Barcelona Banca Cat.8386948382
 
2 FC Barcelona Banca Cat.88937810395
 
 
 
7 Unicaja7599918085
 
2 FC Barcelona Banca Cat.90737492
 
 
 
3 Estudiantes Argentaria88718882
 
3 Estudiantes Argentaria71828094
 
 
6 León Caja España67658882
 

Fonte: Linguasport

Playoff de permanencia[editar | editar a fonte]

 
Finais
 
      
 
 
 
 
15 Fórum Valladolid8582105
 
 
18 Baloncesto Fuenlabrada7770102
 


 
Finais
 
      
 
 
 
 
16 Xacobeo 99 Ourense88758982
 
 
17 CB Murcia Airtel75777771
 


CB Murcia Airtel e Baloncesto Fuenlabrada descenden á Liga LEB.[2]

Clasificación final[editar | editar a fonte]

Pos Equipo PX G P Resultado
1 FC Barcelona Banca Catalana (C) 34 27 7 Euroliga
2 Real Madrid Teka 34 29 5
3 Estudiantes Argentaria 34 21 13
4 Festina Joventut 34 21 13 Eurocopa
5 Taugrés 34 20 14 Copa Korać
6 León Caja España 34 20 14
7 Unicaja 34 19 15
8 TDK Manresa 34 19 15
9 Caja San Fernando 34 19 15
10 Cáceres CB 34 18 16
11 Pamesa Valencia 34 17 17
12 Gran Canaria 34 17 17
13 Covirán Granada 34 14 20
14 Valvi Girona 34 14 20
15 Fórum Valladolid 34 12 22
16 Xacobeo 99 Ourense 34 10 24
17 CB Murcia Airtel (D) 34 5 29 Descenso á LEB
18 Baloncesto Fuenlabrada (D) 34 4 30
Fonte: Linguasport
(C) Campión; (D) Descenso

Notas[editar | editar a fonte]

  1. Gigantes del Basket, ed. (2018). Liga Endesa. Guía oficial 2018-2019. p. 153. 
  2. "Liga ACB 1996-97". Linguasport. 

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Outros artigos[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas[editar | editar a fonte]