Liga ACB 1999-00

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Saltar ata a navegación Saltar á procura
Liga ACB 1999−00
Acb 2019 logo.svg
LigaACB
Temporada1999−2000
Equipos18
Datas5 de setembro a 5 de xuño
TVCanal+
Resultado
CampiónReal Madrid
SubcampiónFC Barcelona
TerceiroAdecco Estudiantes
CuartoTAU Cerámica
AscendidosGreen Arrow Up.svg Lucentum Alicante
Green Arrow Up.svg Club Ourense Baloncesto
DescendidosRed Arrow Down.svg TDK Manresa
Red Arrow Down.svg León Caja España
Premios
MVPFlag of the United States.svg Darryl Middleton (GIR)
MVP da finalEspaña Alberto Angulo (RMA)
Líderes estatísticos
Puntos Croacia Velimir Perasović (FUE) 22,4
P. nacional España Alberto Herreros (RMA) 16,1
Rebotes Flag of the United States.svg Tanoka Beard (VAL) 10,4
Asistencias Flag of the United States.svg Elmer Bennett (TAU) 6,6

A temporada 1999–00 da Liga ACB, celebrada entre o 5 de setembro de 1999 e o 5 de xuño de 2000, foi a décimo sétima temporada da máxima categoría do baloncesto español desde a creación da Asociación de Clubs de Baloncesto (ACB) para substituír á antiga Primeira División. Nesta edición mantívose o número de equipos, 18, e o formato da edición anterior. Os playoffs polo título foron disputados polos oito primeiros clasificados, mentres que os dous últimos equipos descenderon á Liga LEB.[1] O campión desta edición foi o Real Madrid, que conseguiu o seu vixésimo oitavo título de liga, sexto desde a fundación da Liga ACB. Nesta edición, curiosamente, repetiron da temporada anterior o máximo anotador, máximo anotador nacional, máximo reboteador, máximo asistente e máximo triplista.

Equipos[editar | editar a fonte]

Equipo Cidade Comunidade Pavillón Capacidade
Adecco Estudiantes Madrid Comunidade de Madrid Madrid Palacio de la CAM 11.900
Breogán Universidade Lugo Galiza Galiza Pazo dos Deportes 6.000
Cabitel Gijón Xixón Principado de Asturias Asturias Palacio de La Guía 5.002
Cáceres CB Cáceres Estremadura Estremadura Universitario V Centenario 6.000
Caja San Fernando Sevilla Andalucía Andalucía Municipal San Pablo 7.026
Canarias Telecom As Palmas Illas Canarias Illas Canarias Centro Insultar 5.000
Cantabria Lobos Torrelavega Cantabria Cantabria Vicente Trueba 5.375
Casademont Girona Girona Cataluña Cataluña Pavelló Girona-Fontajau 5.000
FC Barcelona Barcelona Cataluña Cataluña Palau Blaugrana 7.235
Fórum Valladolid Valladolid Castela e León Castela e León Polideportivo Pisuerga 6.500
Jabones Pardo Fuenlabrada Fuenlabrada Comunidade de Madrid Madrid Fernando Martín 5.100
León Caja España León Castela e León Castela e León Palacio Municipal 5.500
Pamesa Valencia Valencia Flag of the Valencian Community (2x3).svg Valencia Font de Sant Lluís 9.000
Pinturas Bruguer Badalona Badalona Cataluña Cataluña Palau Olímpic 13.000
Real Madrid Madrid Comunidade de Madrid Madrid Raimundo Saporta 5.200
TAU Cerámica Vitoria País Vasco País Vasco Araba Arena 9.500
TDK Manresa Manresa Cataluña Cataluña Nou Congost 5.000
Unicaja Málaga Andalucía Andalucía Ciudad de Málaga 9.500

Liga regular[editar | editar a fonte]

Pos Equipo PX G P PF PC Resultado
1 FC Barcelona 34 26 8 2545 2234 Playoffs
2 Real Madrid 34 23 11 2561 2335
3 Adecco Estudiantes 34 23 11 2507 2376
4 Caja San Fernando 34 22 12 2402 2297
5 TAU Cerámica 34 21 13 2696 2500
6 Pamesa Valencia 34 20 14 2703 2528
7 Canarias Telecom 34 19 15 2435 2479
8 Unicaja 34 19 15 2412 2370
9 Cáceres CB 34 17 17 2450 2467
10 Casademont Girona 34 16 18 2523 2473
11 Pinturas Bruguer Badalona 34 16 18 2640 2650
12 Fórum Valladolid 34 15 19 2342 2444
13 Breogán Universidade 34 15 19 2432 2522
14 Cantabria Lobos 34 11 23 2345 2619
15 Jabones Pardo Fuenlabrada 34 11 23 2471 2563
16 Cabitel Gijón 34 11 23 2332 2570
17 TDK Manresa 34 11 23 2336 2487 Descenso
18 León Caja España 34 10 24 2296 2514

Playoffs[editar | editar a fonte]

 
Cuartos de finalSemifinaisFinais
 
                      
 
 
 
 
1 FC Barcelona7457547365
 
 
 
8 Unicaja6767565246
 
1 FC Barcelona71897298
 
 
 
5 TAU Cerámica65767774
 
4 Caja San Fernando86895062
 
 
 
5 TAU Cerámica78935983
 
1 FC Barcelona6483618073
 
 
 
2 Real Madrid7255877182
 
2 Real Madrid667653
 
 
 
7 Canarias Telecom607151
 
2 Real Madrid8380746770
 
 
 
3 Adecco Estudiantes7377767469
 
3 Adecco Estudiantes807694
 
 
6 Pamesa Valencia646681
 

Fonte: Linguasport

Clasificación final[editar | editar a fonte]

Pos Equipo PX G P Resultado
1 Real Madrid (C) 34 23 11 Euroliga
2 FC Barcelona 34 26 8
3 Adecco Estudiantes 34 23 11
4 TAU Cerámica 34 21 13
5 Caja San Fernando 34 22 12 Copa Saporta
6 Pamesa Valencia 34 20 14
7 Canarias Telecom 34 19 15 Copa Korać
8 Unicaja 34 19 15
9 Cáceres CB 34 17 17
10 Casademont Girona 34 16 18
11 Pinturas Bruguer Badalona 34 16 18
12 Fórum Valladolid 34 15 19
13 Breogán Universidade 34 15 19
14 Cantabria Lobos 34 11 23
15 Jabones Pardo Fuenlabrada 34 11 23
16 Cabitel Gijón 34 11 23
17 TDK Manresa (D) 34 11 23 Descenso á LEB
18 León Caja España (D) 34 10 24
Fonte: Linguasport
(C) Campión; (D) Descenso

Notas[editar | editar a fonte]

  1. Gigantes del Basket, ed. (2018). Liga Endesa. Guía oficial 2018-2019. p. 151. 

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Outros artigos[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas[editar | editar a fonte]