Segunda división española 2011/12

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Segunda División
Tempada 2011–12
Campión Deportivo da Coruña
Ascendidos Deportivo da Coruña
Celta de Vigo
Valladolid
Descendidos Villarreal B
Alcoyano
Cartagena
Gimnàstic
Partidos xogados 462
Goles marcados 1218 (2.64 por partido)
Máximo goleador Leonardo Ulloa
(28 goles)
Maior goleada Girona 5–3 Xerez
(10 marzo 2012)
Murcia 2–6 Hércules
(14 abril 2012)
Cartagena 6–2 Villarreal B
(27 maio 2012)

A tempada 2011–12 da Segunda División Española de fútbol foi a 81ª edición desta competición. Comezou o 21 de agosto de 2011 e finalizou o 17 de xuño de 2012, coas eliminatorias de ascenso finais.

Equipos e estadios[editar | editar a fonte]

Ascensos e descensos[editar | editar a fonte]

Pos Descendidos de 1ª División X G E P GF GC DG Pts
18. Deportivo da Coruña 38 10 13 15 31 47 −16 43
19. Hércules 38 9 8 21 36 60 −24 35
20. Almería 38 6 12 20 36 70 −34 30
Ascendidos de 2ª División B
Murcia (C)
Alcoyano
Guadalajara
Sabadell
Equipo Cidade Estadio Capacidade Adestrador Marca Patrocinio
Alcorcón Flag of the Community of Madrid.svg Alcorcón Santo Domingo 3.000 España Juan Antonio Anquela Erreà
Alcoyano Flag of the Valencian Community (2x3).svg Alcoi El Collao 4.500 Galicia Luis César Sampedro Rasán Unión Alcoyana Seguros, Grupo Realsa
Almería Andalucía Almería Juegos Mediterráneos 22.000 España Esteban Vigo Rasán Urcisol.com
Barcelona B Cataluña Barcelona Mini Estadi 15.276 España Eusebio Sacristán Nike Qatar Foundation, UNICEF
Cartagena Murcia Cartagena Cartagonova 14.500 España Javi López Kelme Bodegas Francisco Gómez
Celta de Vigo Galicia Vigo Balaídos 31.800 España Paco Herrera Li Ning Citroën, Estrella Galicia
Córdoba Andalucía Córdoba Nuevo Arcángel 18.280 España Paco Jémez CCF
Deportivo da Coruña Galicia A Coruña Riazor 34.600 España José Luis Oltra Lotto Estrella Galicia 0,0
Elche Flag of the Valencian Community (2x3).svg Elx Martínez Valero 36.017 España César Ferrando Acerbis Comunitat Valenciana
Gimnàstic Cataluña Tarragona Nou Estadi 14.500 Flag of Argentina.svg Jorge D'Alessandro N2 Tarragona 2017
Girona Cataluña Girona Montilivi 9.500 España Javier Salamero Nike Grup Disbesa Darnés
Guadalajara Castela-A Mancha Guadalaxara Pedro Escartín 5.000 España Carlos Terrazas Joma Caja Guadalajara, Piscinas Polifibra
Hércules Flag of the Valencian Community (2x3).svg Alacant José Rico Pérez 30.000 Galicia Juan Carlos Mandiá Nike Comunitat Valenciana
Huesca Aragón Huesca El Alcoraz 5.300 España Quique Hernández Bemiser CAI
Las Palmas Canarias As Palmas de Gran Canaria Gran Canaria 31.250 España Juan Manuel Rodríguez KS La Caja de Canarias
Murcia Murcia Murcia Nueva Condomina 31.179 España Iñaki Alonso Joma No-typical
Numancia Castela e León Soria Los Pajaritos 9.025 España Pablo Machín Erreà Caja Rural
Recreativo Andalucía Huelva Nuevo Colombino 21.670 España Álvaro Cervera Cejudo Cajasol
Sabadell Cataluña Sabadell Nova Creu Alta 20.000 España Lluís Carreras Kelme Maderas Rojas, Estrella Damm
Valladolid Castela e León Valladolid José Zorrilla 26.512 Flag of Serbia.svg Miroslav Đukić Kappa Tuenti
Villarreal B Flag of the Valencian Community (2x3).svg Vila-real Cidade Deportiva 5.000 España Julio Velázquez Xtep
Xerez Andalucía Jerez de la Frontera Chapín 20.523 España Vicente Moreno Cejudo Cajasol


Cambios de adestradores[editar | editar a fonte]

Equipo Adestrador saínte Xeito de saída Data de baixa Substituído por Data de nomeamento Posición na táboa
Deportivo da Coruña España Miguel Ángel Lotina Fin do contrato 23 de maio de 2011 España José Luis Oltra 27 de maio de 2011 18º (Primeira División)
Almería España Roberto Olabe Despedido 24 de maio de 2011 España Lucas Alcaraz 25 de xuño de 2011 20º (Primeira División)
Hércules Flag of Serbia.svg Miroslav Đukić Fin do contrato 26 de maio de 2011 España Juan Carlos Mandiá 22 de xuño de 2011 19º (Primeira División)
Cartagena España Juan Ignacio Martínez Fin do contrato 28 de maio de 2011 España Paco López 28 de maio de 2011 13º (2010–11)
Numancia España Juan Carlos Unzué Fin do contrato 31 de maio de 2011 España Pablo Machín 31 de maio de 2011 10º (2010–11)
Córdoba España Lucas Alcaraz Fin do contrato 2 de xuño de 2011 España Paco Jémez 8 de xuño de 2011 16º (2010–11)
Huesca España Onésimo Sánchez Fin do contrato 2 de xuño de 2011 España Ángel Royo 8 de xuño de 2011 14º (2010–11)
Barcelona B España Luis Enrique Mutuo acordo 3 de xuño de 2011 España Eusebio Sacristán 28 de xuño de 2011 3º (2010–11)
Xerez España Javi López Fin do contrato 4 de xuño de 2011 España Juan Merino 14 de xuño de 2011 8º (2010–11)
Real Valladolid España Abel Resino Fin do contrato 17 de xuño de 2011 Flag of Serbia.svg Miroslav Đukić 6 de xullo de 2011 7º (2010–11)
Recreativo España Carlos Ríos Mutuo acordo 22 de xuño de 2011 España Álvaro Cervera 24 de xuño de 2011 12º (2010–11)
Cartagena España Paco López Despedido 19 de setembro de 2011 España Javi López 20 de setembro de 2011 22º
Huesca España Ángel Royo Despedido 3 de outubro de 2011 España Quique Hernández 3 de outubro de 2011 20º
Gimnàstic España Juan Carlos Oliva Despedido 30 de outubro de 2011 Flag of Argentina.svg Jorge D'Alessandro 31 de outubro de 2011 22º
Xerez España Juan Merino Despedido 4 de decembro de 2011 España Vicente Moreno 4 de decembro de 2011 16º
Villarreal B España José Francisco Molina Mutuo acordo 22 de decembro de 2011 España Julio Velázquez 22 de decembro de 2011 18º
Cartagena España Javi López Despedido 23 de decembro de 2011 España Carlos Ríos 23 de decembro de 2011 22º
Girona España Raül Agné Despedido 15 de xaneiro de 2012 España Josu Uribe 15 de xaneiro de 2012 21º
Recreativo España Álvaro Cervera Mutuo acordo 9 de marzo de 2012 España Juan Manuel Rodríguez 9 de marzo de 2012 11º
Alcoyano España David Porras Despedido 18 de marzo de 2012 Galicia Luis César Sampedro 21 de marzo de 2012 19º
Girona España Josu Uribe Despedido 25 de marzo de 2012 España Javier Salamero 25 de marzo de 2012 21º
Almería España Lucas Alcaraz Despedido 4 de abril de 2012 España Esteban Vigo 4 de abril de 2012
Elche España Pepe Bordalás Despedido 7 de abril de 2012 España César Ferrando 10 de abril de 2012

Equipos por comunidades autónomas[editar | editar a fonte]

Comunidade autónoma Equipos
Andalucía Andalucía 4 Almería, Córdoba, Recreativo e Xerez
Cataluña Cataluña 4 Barcelona B, Gimnàstic de Tarragona, Girona e Sabadell
Flag of the Valencian Community (2x3).svg Comunidade Valenciana 4 Alcoyano, Elche, Hércules e Villarreal B
Castela e León Castela e León 2 Numancia e Valladolid
Galicia Galicia 2 Celta e Deportivo
Murcia Murcia 2 Cartaxena e Real Murcia
Aragón Aragón 1 Huesca
Canarias Canarias 1 Las Palmas
Castela-A Mancha Castela-A Mancha 1 Guadalajara
Flag of the Community of Madrid.svg Madrid 1 Alcorcón


Clasificación[editar | editar a fonte]

Pos Equipo X G E P GF GC DG Pts Clasificación ou descenso
1. Deportivo da Coruña (C) 42 29 4 9 76 45 +31 91 Ascenso á Primeira División 2012−13
2. Celta de Vigo 42 26 7 9 83 37 +46 85
3. Valladolid 42 23 13 6 69 37 +32 82 Promoción de ascenso
4. Alcorcón 42 21 10 11 58 42 +16 73
5. Hércules 42 22 6 14 62 43 +19 72
6. Córdoba 42 20 11 11 52 43 +9 71
7. Almería 42 18 16 8 63 43 +20 70
8. Barcelona B 42 16 11 15 63 53 +10 59
9. Las Palmas 42 16 10 16 58 59 −1 58
10. Numancia 42 15 12 15 54 52 +2 57
11. Elche 42 17 6 19 56 58 −2 57
12. Villarreal B (D)1 42 14 10 18 54 64 −10 52 Descenso á Segunda División B 2012−13
13. Huesca 42 14 9 19 49 63 −14 51
14. Xerez 42 13 11 18 50 66 −16 50
15. Girona 42 12 13 17 58 61 −3 49
16. Guadalajara 42 14 7 21 50 75 −25 49
17. Recreativo 42 12 11 19 49 52 −3 47
18. Murcia 42 13 8 21 49 67 −18 47
19. Sabadell 42 11 13 18 45 64 −19 46
20. Cartagena (D) 42 9 13 20 37 58 −21 40 Descenso á Segunda División B 2012−13
21. Alcoyano (D) 42 9 10 23 46 78 −32 37
22. Gimnàstic (D) 42 6 13 23 37 58 −21 31

X = Partidos xogados; G = Partidos gañados; E = Partidos empatados; P = Partidos perdidos; GF = Goles a favor ; GC = Goles en contra; DG = Diferencia de goles; Pts = Puntos
(C) = Campión; (D) = Descendido; (P) = Promocionado; (O) = Campión do play-off; (A) = Avanza de rolda.

1 O Villarreal B descende a Segunda División B por descender o Villarreal a Segunda División.

Posicións por xornada[editar | editar a fonte]

Equipo \ Xornada
2 3 4 5 6 7 8 9 10 1 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 30 41 42
Deportivo 7 11 8 4 8 5 6 7 6 9 7 7 5 7 5 6 3 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Celta 3 3 6 12 10 9 12 12 9 6 4 3 3 6 7 7 7 6 5 3 5 3 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 3 3 3 3 2 2 2 2 2 2
Valladolid 2 1 3 8 9 6 5 6 4 3 5 4 4 2 2 3 4 4 4 4 2 2 2 3 3 4 3 3 3 3 3 3 2 2 2 2 3 3 3 3 3 3
Alcorcón 16 9 11 7 3 8 7 10 8 11 10 11 12 14 12 8 9 11 10 11 11 9 10 8 8 8 8 8 8 8 7 5 5 5 5 5 5 4 4 4 4 4
Hércules 4 4 7 2 4 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 3 3 5 3 5 5 6 6 5 5 6 4 5 6 4 4 4 4 4 4 5 5 5 6 5
Córdoba 10 16 13 10 6 4 4 4 7 5 9 10 7 4 6 4 5 7 6 7 7 6 7 7 7 6 6 5 6 6 4 6 6 7 7 7 6 6 6 6 5 6
Almería 12 13 10 6 2 1 3 3 5 4 2 2 2 3 4 5 6 5 7 6 6 4 4 4 4 3 4 4 5 4 5 7 7 6 6 6 7 7 7 7 7 7
Barcelona B 19 8 14 16 18 19 19 20 17 15 13 14 14 12 10 13 12 14 12 14 12 10 11 9 10 13 13 12 11 11 11 10 10 8 8 9 9 9 10 11 9 8
Las Palmas 11 7 4 9 11 13 8 8 11 8 6 8 11 11 14 9 10 12 13 10 10 14 12 13 11 14 10 10 10 9 10 11 11 11 11 10 10 11 11 8 10 9
Numancia 12 14 16 15 16 18 18 16 16 14 14 13 10 10 13 14 14 10 9 9 9 11 8 10 9 9 9 9 9 10 9 8 9 10 10 11 11 10 8 9 8 10
Elche 1 2 1 1 7 12 13 13 10 12 11 6 8 5 3 2 2 1 1 2 4 7 6 5 5 7 7 7 7 7 8 9 8 9 9 8 8 8 9 10 11 11
Villarreal B 5 10 12 14 14 11 11 11 14 16 16 17 16 18 18 18 17 18 18 18 19 18 17 18 18 17 17 16 16 15 16 14 14 15 13 15 13 12 12 12 12 12
Huesca 15 21 20 21 19 20 20 19 20 21 21 22 22 22 21 19 19 19 19 19 20 20 20 20 20 19 18 19 18 18 17 17 17 16 15 12 14 17 14 13 13 13
Xerez 8 12 9 11 13 10 10 9 13 13 15 15 17 17 15 16 18 16 16 16 16 16 16 16 15 15 15 15 14 14 14 16 15 13 12 13 15 13 13 14 14 14
Girona 21 17 17 19 17 17 17 18 19 20 20 19 19 19 20 20 21 20 20 21 21 21 21 21 21 21 21 21 21 21 20 20 20 20 20 19 19 19 19 19 17 15
Guadalajara 14 6 5 5 1 7 9 5 3 7 13 12 13 13 11 11 8 9 11 13 14 13 15 15 16 16 16 17 17 17 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 16
Recreativo 16 19 15 13 12 14 16 17 18 18 18 16 15 15 17 15 15 15 15 12 13 12 13 14 13 11 11 11 12 13 13 13 13 12 14 14 12 16 17 16 15 17
Murcia 18 20 21 17 15 15 15 15 12 10 8 9 6 8 8 10 13 8 8 8 8 8 9 11 12 10 12 13 15 16 12 15 16 17 17 16 16 15 15 15 16 18
Sabadell 6 5 2 3 5 3 2 2 2 2 3 5 9 9 9 12 11 13 14 15 15 15 14 12 14 12 14 14 13 12 15 12 12 14 16 17 17 14 16 17 19 19
Cartagena 19 22 22 22 22 22 22 22 21 19 19 20 21 21 22 22 22 22 21 20 18 19 19 19 19 20 20 20 20 20 22 21 21 21 22 21 21 21 21 21 21 20
Alcoyano 9 15 18 18 20 16 14 14 15 17 17 18 18 16 16 17 16 17 17 17 17 17 18 17 17 18 19 18 19 19 19 19 19 19 19 20 20 20 20 20 20 21
Gimnàstic 22 18 19 20 21 21 21 21 22 22 22 21 20 20 19 21 20 21 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 21 22 22 22 21 22 22 22 22 22 22 22

Fonte: LFP Liga Adelante

Líder
Primeira División 2012–13
Eliminatoria de promoción
Descenso a Segunda División B 2012–13


Resultados[editar | editar a fonte]

Casa \ Fóra¹ ADA ALY ALM BaB CAR CEL CÓR DEP ELC GIM GIR GUA HER HUE LPA MUR NUM REC SAB VLD VilB XER
Alcorcón 2–1 1–1 2–2 1–0 0–0 2–0 4–0 3–1 0–1 1–0 1–0 1–0 2–0 3–1 3–0 2–2 2–1 1–0 2–2 1–1 0–1
Alcoyano 0–0 2–2 1–4 2–2 0–3 3–3 2–0 4–0 0–0 2–1 0–1 0–5 0–3 2–0 1–3 1–1 2–1 2–1 0–1 1–1 0–1
Almería 2–0 1–0 1–2 0–0 1–0 2–1 2–0 0–2 3–1 2–2 4–0 1–1 2–1 1–1 4–2 2–0 2–2 3–0 1–1 0–0 1–1
Barcelona B 3–2 2–1 3–3 4–0 2–1 2–0 2–3 0–1 1–0 2–2 1–2 0–1 4–2 2–0 1–0 1–1 2–2 0–1 1–2 0–2 2–0
Cartagena 0–2 1–2 1–1 0–4 1–1 0–0 2–1 1–1 1–3 1–1 0–2 0–3 2–0 0–0 1–2 2–1 3–1 1–0 0–0 6–2 0–0
Celta de Vigo 3–0 4–0 4–3 4–1 1–0 0–0 2–3 1–2 1–0 2–0 2–0 0–1 4–0 1–2 1–0 5–0 4–1 4–1 1–1 2–0 4–1
Córdoba 3–1 3–0 1–1 1–1 2–0 0–0 0–2 2–0 4–2 1–0 3–2 3–1 3–1 1–0 2–1 1–0 0–0 0–0 2–0 1–1 2–1
Deportivo da Coruña 2–1 3–0 3–1 2–1 2–1 2–1 2–0 4–3 2–2 3–2 4–0 0–1 2–1 3–1 3–1 3–1 1–0 2–1 1–1 1–0 2–1
Elche 6–0 1–2 1–3 3–0 2–1 0–2 0–1 3–2 1–0 1–0 2–3 0–3 1–2 1–2 1–0 2–2 0–3 1–1 1–2 3–0 1–0
Gimnàstic 0–2 2–0 1–2 1–1 0–0 1–2 0–0 1–2 1–0 1–1 0–0 0–1 1–3 1–3 0–2 1–1 1–2 5–0 0–3 0–1 0–1
Girona 0–0 5–1 0–1 1–1 0–2 0–1 3–1 1–0 1–4 3–2 0–0 1–0 1–1 4–2 1–1 2–0 0–0 1–1 1–1 2–1 5–3
Guadalajara 1–2 1–1 0–1 2–0 2–0 0–3 3–1 1–2 2–4 1–0 1–4 1–2 2–1 1–1 2–1 1–0 0–2 1–0 0–3 0–2 1–2
Hércules 1–0 1–0 0–0 2–1 2–0 1–0 1–0 1–4 1–2 1–3 4–2 5–0 2–0 2–1 0–1 1–3 0–1 1–0 2–2 0–2 2–2
Huesca 0–3 3–3 1–0 0–1 1–0 1–1 0–1 0–2 0–1 0–0 2–1 2–1 1–2 2–0 2–2 2–1 0–2 0–0 2–2 1–0 2–1
Las Palmas 2–0 1–0 2–2 3–1 1–2 3–1 0–1 0–1 1–1 1–0 3–2 3–2 2–0 1–3 1–1 1–1 0–0 3–2 1–0 3–1 0–0
Murcia 0–2 3–2 0–2 0–2 2–1 1–3 2–1 0–0 0–2 2–2 1–2 2–2 2–6 0–1 1–2 2–1 0–3 1–0 2–0 3–1 0–0
Numancia 0–1 2–0 1–0 3–0 0–0 0–2 5–0 0–3 3–0 0–0 1–0 4–0 2–1 1–1 3–2 1–0 1–0 2–1 1–4 0–1 2–2
Recreativo 1–2 1–3 0–1 0–0 1–2 1–2 0–1 0–1 1–0 2–2 3–0 4–2 1–0 1–1 4–2 0–2 1–1 1–1 1–1 3–1 1–2
Sabadell 1–0 2–2 2–1 0–0 3–2 1–2 0–3 1–0 0–0 1–0 2–3 2–2 1–1 2–1 1–1 2–2 1–3 1–0 1–4 3–1 2–0
Valladolid 1–1 2–0 1–1 1–0 2–1 1–2 2–0 0–0 2–1 4–0 1–0 1–3 1–1 3–0 2–1 1–3 2–1 1–0 2–0 2–1 2–1
Villarreal B 0–3 4–3 2–1 0–0 0–0 2–3 1–1 0–1 2–0 3–2 2–2 3–3 0–1 4–2 1–4 2–0 0–0 2–0 3–4 0–1 3–1
Xerez 2–2 1–0 0–1 0–6 3–0 3–3 1–2 3–2 0–0 0–0 2–1 0–2 2–1 1–3 2–0 3–1 1–2 3–1 2–2 0–4 0–1

Fonte: LFP - Liga Adelante
¹O equipo local figura na columna da esquerda.
Cores: azul = gaña o equipo local; amarelo = empate; vermello = gaña o equipo visitante.

Playoffs de ascenso[editar | editar a fonte]

Semifinais[editar | editar a fonte]

Partidos de ida
Local Resultado Visitante Estadio Data Hora
Hércules 1 – 1 Alcorcón José Rico Pérez 6 de xuño 20:00
Córdoba 0 – 0 Valladolid Nuevo Arcángel 6 de xuño 22:00
Partidos de volta
Valladolid 3 – 0 Córdoba José Zorrilla 10 de xuño 20:00
Alcorcón 0 – 0 Hércules Santo Domingo 10 de xuño 22:00

Final[editar | editar a fonte]

Partido de ida
Local Resultado Visitante Estadio Data Hora
Alcorcón 0 – 1 Valladolid Santo Domingo 13 de xuño 21:00
Partido de volta
Valladolid 1 – 1 Alcorcón José Zorrilla 16 de xuño 21:00

Premios e estatísticas da tempada[editar | editar a fonte]

Máximos goleadores[editar | editar a fonte]

Esta é a lista de goleadores de acordo coa LFP.

Pos. Xogador Equipo Goles
Flag of Argentina.svg Leonardo Ulloa Almería
28
Galicia Iago Aspas Celta de Vigo
23
España Ferran Corominas Girona
18
España Borja García Córdoba
17
España Javi Guerra Valladolid
17
Flag of Tunisia.svg Lassad Nouioui Deportivo da Coruña 14
España Manuel Gato Alcoyano 14
España Riki Deportivo da Coruña
13
España Ángel Rodríguez Elche
13
España Quini Álvarez Alcorcón 13
España Míchel Herrero Hércules
13
Flag of Chile.svg Fabián Orellana Celta de Vigo 13
España Óscar González Valladolid 13
14º Flag of Mexico.svg Andrés Guardado Deportivo da Coruña 11
España Urko Vera Hércules 11
España Juan José Camacho Huesca 11
Dinamarca Nicki Bille Elche 11
España Joselu Moreno Villarreal B 11
España Roberto García Huesca 11


Trofeo Zamora[editar | editar a fonte]

O Trofeo Zamora é asignado ao porteiro con menos goles encaixados en relación aos partidos xogados.

Xogador Goles Partidos Coeficiente Equipo
España Jaime Jiménez
36
40
0.9
Valladolid
España Manu Herrera
42
42
1
Alcorcón
España Ismael Falcón
39
39
1
Hércules
España Esteban Suárez
43
42
1.02
Almería
España Alberto García
37
35
1.06
Córdoba
España Daniel Aranzubia
43
38
1.13
Deportivo da Coruña
España Manu Fernández
44
35
1.26
Recreativo
España Juan Carlos Sánchez
49
38
1.29
Elche
España Luis García
40
30
1.33
Huesca
España Rubén Pérez
58
42
1.38
Gimnàstic
Galicia Diego Mariño
47
34
1.38
Villarreal B
Flag of Argentina.svg Mariano Barbosa
51
36
1.42
Las Palmas
España David de Navas
55
38
1.45
Sabadell
España Antonio Doblas
53
35
1.51
Xerez
España Alberto Cifuentes
53
33
1.61
Murcia
España Mikel Saiza
75
42
1.79
Guadalajara


Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas[editar | editar a fonte]