Liga de Campións da UEFA 2020-21

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Liga de Campións da UEFA 2020–21
O Estádio do Dragão de Porto albergou a final.
CampiónInglaterra Chelsea (2º título)
SubcampiónInglaterra Manchester City
Partidos xogados125
Goles marcados366 (2.93 por partido)
Máximo goleadorFlag of Norway.svg Erling Haaland (10 goles)
Total asistencia180.049 espectadores (1 por partido)
Media de asistencia1.440 espectadores

A Liga de Campións da UEFA 2020–21 foi a 66.ª edición da Liga de Campións da UEFA, a máxima competición europea de fútbol a nivel de clubs organizada pola UEFA.

A final xogouse no Estadio Olímpico de Atatürk en Istambul, Turquía. O estadio ía albergar a final da tempada anterior, pero non foi posible debido á pandemia por coronavirus en 2020.[1]

Rolda previa[editar | editar a fonte]

O sorteo da rolda previa celebrouse o 17 de xullo de 2020.[2] As semifinais xogáronse o 8 de agosto de 2020 no Centre Sportif de Colovray de Nyon, Suíza. A final tiña como data prevista o 11 de agosto, pero foi cancelada debido ó positivo por coronavirus de dous xogadores do FC Drita, e déuselle a vitoria por 3-0 ó Linfield FC.

Equipo 1  Total  Equipo 2
Semifinais
Tre Fiori San Marino 0–2 Irlanda do Norte Linfield
Drita Kosovo 2–1 Andorra Inter Club d'Escaldes
Final
Drita Kosovo 0–3 Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Linfield

Roldas de clasificación[editar | editar a fonte]

Primeira rolda[editar | editar a fonte]

Equipo 1  Total  Equipo 2
Ferencváros Hungría 2–0 Suecia Djurgårdens IF
Celtic Escocia 6–0 Islandia KR
Legia Warszawa Polonia 1–0 Irlanda do Norte Linfield
Sheriff Tiraspol Moldavia 2–0 Luxemburgo Fola Esch
Connah's Quay Nomads Gales 0–2 Bosnia e Hercegovina Sarajevo
Estrela Vermella Serbia 5–0 Xibraltar Europa
Budućnost Podgorica Montenegro 1–3 Bulgaria Ludogorets Razgrad
Ararat-Armenia Armenia 0–1 Chipre Omonia
Floriana Malta 0–2 Romanía CFR Cluj
Maccabi Tel Aviv Israel 2–0 Letonia Riga
Qarabağ Acerbaixán 4–0 Macedonia do Norte Sileks
Dinamo Tbilisi Xeorxia 0–2 Albania Tirana
Dynamo Brest Belarús 6–3 Casaquistán Astana
Molde Noruega 5–0 Finlandia KuPS
Flora Estonia 1–1 (2–4 p.) Lituania Sūduva
Celje Eslovenia 3–0 Irlanda Dundalk
Illas Feroe 3–0[A] Eslovaquia Slovan Bratislava

[A] Debido á regulación da UEFA con respecto á COVID-19, coma o partido entre o e o ŠK Slovan Bratislava non se puido disputar por varios positivos do equipo islandés, deuse por gañador ó Slovan Bratislava por 0-3.

Segunda rolda[editar | editar a fonte]

Equipo 1  Total  Equipo 2
Ruta de campións
CFR Cluj Romanía 2–2 (5–6 p.) Croacia Dinamo Zagreb
Young Boys Suíza 3–1 Illas Feroe
Celtic Escocia 1–2 Hungría Ferencváros
Sūduva Lituania 0–3 Israel Maccabi Tel Aviv
Legia Warszawa Polonia 0–2 Chipre Omonia
Celje Eslovenia 1–2 Noruega Molde
Ludogorets Razgrad Bulgaria 0–1 Dinamarca Midtjylland
Dynamo Brest Belarús 2–1 Bosnia e Hercegovina Sarajevo
Qarabağ Acerbaixán 2–1 Moldavia Sheriff Tiraspol
Tirana Albania 0–1 Serbia Estrela Vermella
Equipo 1  Total  Equipo 2
Ruta de non campións
AZ Países Baixos 3–1 República Checa Viktoria Plzeň
PAOK Grecia 3–1 Turquía Beşiktaş
Lokomotiva Croacia 0–1 Austria Rapid Wien

Terceira rolda[editar | editar a fonte]

Equipo 1  Total  Equipo 2
Ruta de campións
Ferencváros Hungría 2–1 Croacia Dinamo Zagreb
Qarabağ Acerbaixán 0–0 (5–6 p.) Noruega Molde
Omonia Chipre 1–1 (4–2 p.) Serbia Estrela Vermella
Midtjylland Dinamarca 3–0 Suíza Young Boys
Maccabi Tel Aviv Israel 1–0 Belarús Dynamo Brest
Equipo 1  Total  Equipo 2
Ruta de non campións
PAOK Grecia 2–1 Portugal Benfica
Dinamo Kiev Ucraína 2–0 Países Baixos AZ
Gent Bélxica 2–1 Austria Rapid Wien

Rolda de playoff[editar | editar a fonte]

Equipo 1 Total Equipo 2 Ida Volta
Ruta de campións
Slavia Praha República Checa 1–4 Dinamarca Midtjylland 0–0 1–4
Maccabi Tel Aviv Flag of Israel.svg 2–5 Austria Red Bull Salzburgo 1–2 1–3
Olympiacos Grecia 2–0 Chipre Omonia 2–0 0–0
Molde Flag of Norway.svg 3–3 Hungría Ferencváros 3–3 0–0
Equipo 1 Total Equipo 2 Ida Volta
Ruta de non campións
Krasnodar Flag of Russia.svg 4–2 Bélxica PAOK 2–1 2–1
Gent Bélxica 1–5 Flag of Russia.svg Dynamo de Kíiv 1–2 0–3

Fase de grupos[editar | editar a fonte]

Fase final[editar | editar a fonte]

Cadro[editar | editar a fonte]

Oitavos de final Cuartos de final Semifinais Final
       
                                     
           
 Italia Lazio  1  1
 Alemaña Bayern München  4  2  
 Alemaña Bayern München  2  1
   Francia Paris Saint-Germain 3 0  
 España Barcelona  1  1
 Francia Paris Saint-Germain  4  1  
 Francia Paris Saint-Germain  1  0
   Inglaterra Manchester City  2  2  
 Alemaña Bor. Mönchengladbach  0  0
 Inglaterra Manchester City  2  2  
 Inglaterra Manchester City  2  2
   Alemaña Borussia Dortmund  1  1  
 España Sevilla  2  2
 Alemaña Borussia Dortmund  3  2  
 Inglaterra Manchester City  0  
   Inglaterra Chelsea  1  
 Italia Atalanta  0  1
 España Real Madrid  1  3  
 España Real Madrid  3  0
   Inglaterra Liverpool  1  0  
 Alemaña RB Leipzig  0  0
 Inglaterra Liverpool  2  2  
 España Real Madrid  1  0
   Inglaterra Chelsea  1  2  
 Portugal Porto  2  2
 Italia Juventus  1  3  
 Portugal Porto  0  1
   Inglaterra Chelsea  2  0  
 España Atlético de Madrid  0  0
 Inglaterra Chelsea  1  2  



Oitavos de final[editar | editar a fonte]

Os partidos de ida xogáronse o 16, 17, 23 e 24 de febreiro, e tamén o primeiro grupo dos de volta o 9, 10, 16 e 17 de marzo de 2021.

Equipo 1 Total Equipo 2 Ida Volta
Borussia Mönchengladbach Alemaña 0–4 Inglaterra Manchester City 0–2 0–2
Lazio Italia 2–6 Alemaña Bayern München 1–4 1–2
Atlético de Madrid España 0–3 Inglaterra Chelsea 0–1 0–2
RB Leipzig Alemaña 0–4 Inglaterra Liverpool 0–2 0–2
Porto Portugal 4–4 Italia Juventus 2–1 2–3
Barcelona España 2–5 Francia Paris Saint-Germain 1–4 1–1
Sevilla España 4–5 Alemaña Borussia Dortmund 2–3 2–2
Atalanta Italia 1–4 España Real Madrid 0–1 1–3

Cuartos de final[editar | editar a fonte]

Os partidos de ida xogáronse o 6 e 7 de abril, e os de volta o 13 e 14 de abril de 2021.

Equipo 1 Total Equipo 2 Ida Volta
Manchester City Inglaterra 4–2 Alemaña Borussia Dortmund 2–1 2–1
Porto Portugal 1–2 Inglaterra Chelsea 0–2 1–0
Bayern München Alemaña 3–3 Francia Paris Saint-Germain 2–3 1–0
Real Madrid España 3–1 Inglaterra Liverpool 3–1 0–0

Semifinais[editar | editar a fonte]

Os partidos de ida xogáronse o 27 e 28 de abril, e os de volta o 4 e 5 de maio de 2021.

Equipo 1 Total Equipo 2 Ida Volta
Paris Saint-Germain Francia 1–4 Inglaterra Manchester City 1–2 0–2
Real Madrid España 1–3 Inglaterra Chelsea 1–1 0–2

Final[editar | editar a fonte]

Manchester City Inglaterra 0 – 1 Inglaterra Chelsea 29 de maio de 2021, 20:00 – Estádio do Dragão, Porto
Asistencia: 14.110
Árbitro: Antonio Mateu Lahoz (España)
Informe
Havertz Anotado no 42º minuto 42'
 
Manchester City


Chelsea


PO 1 Flag of Brazil.svg Ederson
LD 2 Inglaterra Kyle Walker
DF 5 Inglaterra John Stones
DF 3 Portugal Rúben Dias
LE 11 Ucraína Oleksandr Zinchenko
MC 20 Portugal Bernardo Silva Sae aos 64 minutos 64'
MC 8 Alemaña İlkay Gündoğan Amoestado no minuto 35º 35'
MC 47 Inglaterra Phil Foden
MP 17 Bélxica Kevin De Bruyne (c) Sae aos 60 minutos 60'
DC 26 Alxeria Riyad Mahrez
DC 7 Inglaterra Raheem Sterling Sae aos 77 minutos 77'
Substitucións:
PO 16 España Zack Steffen
PO 33 Inglaterra Scott Carson
DF 6 Países Baixos Nathan Aké
DF 14 España Aymeric Laporte
DF 22 Francia Benjamin Mendy
DF 27 Portugal João Cancelo
DF 50 España Eric García
MC 16 España Rodri
MC 25 Flag of Brazil.svg Fernandinho Entra aos 64 minutos 64'
DC 9 Flag of Brazil.svg Gabriel Jesus Amoestado no minuto 88º 88' Entra aos 60 minutos 60'
DC 10 Flag of Argentina.svg Sergio Agüero Entra aos 77 minutos 77'
DC 21 España Ferran Torres
Adestrador:
España Pep Guardiola
Manchester City vs Chelsea 2021-05-29.svg
PO 16 Senegal Édouard Mendy
DF 28 España César Azpilicueta (c)
DF 6 Flag of Brazil.svg Thiago Silva Sae aos 39 minutos 39'
DF 2 Alemaña Antonio Rüdiger Amoestado no minuto 57º 57'
LD 24 Inglaterra Reece James
LE 21 Inglaterra Ben Chilwell
MC 5 Italia Jorginho
MC 7 Francia N'Golo Kanté
MP 29 Alemaña Kai Havertz
MP 19 Inglaterra Mason Mount Sae aos 80 minutos 80'
DC 11 Alemaña Timo Werner Sae aos 66 minutos 66'
Substitucións:
PO 1 España Kepa Arrizabalaga
PO 13 Flag of Argentina.svg Willy Caballero
DF 3 España Marcos Alonso
DF 4 Dinamarca Andreas Christensen Entra aos 39 minutos 39'
DF 15 Francia Kurt Zouma
DF 33 Italia Emerson
MC 10 Flag of the United States.svg Christian Pulisic Entra aos 66 minutos 66'
MC 17 Croacia Mateo Kovačić Entra aos 80 minutos 80'
MC 20 Inglaterra Callum Hudson-Odoi
MC 22 Flag of Morocco.svg Hakim Ziyech
MC 23 Escocia Billy Gilmour
DC 18 Francia Olivier Giroud
Adestrador:
Alemaña Thomas Tuchel

Xogador do partido:
Francia N'Golo Kanté (Chelsea)

Árbitros asistentes:
España Pau Cebrián Devís (España)
España Roberto Díaz Pérez del Palomar (España)
Cuarto árbitro:
España Carlos del Cerro Grande (España)

Notas[editar | editar a fonte]

  1. "UEFA competitions to resume in August". UEFA.com (Union of European Football Associations). 17 de xuño de 2020. Consultado o 17 de xuño de 2020. 
  2. "UEFA Champions League preliminary round draw". UEFA.com. Union of European Football Associations. 17 de xullo de 2020. 

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Outros artigos[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas[editar | editar a fonte]