Premier League 2021-2022

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Saltar ata a navegación Saltar á procura
Premier League
O Brentford Community Stadium acolle por vez primeira partidos da Premier, tras o ascenso do Brentford despois de 74 anos nas divisións inferiores.
Tempada2021-22
Datas13 de agosto de 202122 de maio de 2022
Partidos xogados110
Goles marcados302 (2.75 por partido)
Máximo goleadorExipto Mohamed Salah
(10 goles)
Maior vitoria localChelsea 7–0 Norwich City
(23 de outubro de 2021)
Maior vitoria visitanteWatford 0–5 Liverpool
(16 de outubro de 2021)
Manchester United 0–5 Liverpool
(24 de outubro de 2021)
Maior goleadaChelsea 7–0 Norwich City
Everton 2–5 Watford
(23 de outubro de 2021)
Maior serie de vitorias4 partidos
Chelsea
West Ham United
Maior serie de imbatibilidade10 partidos
Liverpool
Maior serie sen gañar11 partidos
Newcastle United
Maior serie de derrotas6 partidos
Norwich City
Maior asistencia73.128 espectadores
Manchester United 1–1 Everton
(2 de outubro de 2021)[1]
Menor asistencia16.479 espectadores
Brentford - Arsenal
(13 de agosto de 2021)[1]
Total asistencia3668098[1] espectadores (33.346 por partido)

Estatísticas correctas a 11 de novembro de 2021.

A tempada 2021-22 da Premier League é a 30ª tempada do máximo nivel da liga de fútbol de Inglaterra, establecida en 1992. É a terceira tempada na que se utiliza o sistema de revisión do árbitro asistente de video (VAR).[2] É a segunda tempada en ter un parón de inverno en febreiro.[3] As datas de inicio e fin da tempada publicáronse o 25 de marzo de 2021,[4] e o calendario de partidos o 16 de xuño de 2021.[5][6]

O Manchester City é o vixente campión, tras gañar o seu quinto título da Premier League durante a tempada anterior.[7]

Nesta tempada regresou o cen por cento de capacidade nos estadios, tras as limitacións de asistencia debido ás restricións causadas pola pandemia de COVID-19 no Reino Unido durante o último terzo da tempada 2019-20 e a totalidade da tempada 2020-21.[8]

Equipos participantes[editar | editar a fonte]

Vinte equipos competirán na liga: os dezasete mellores equipos da tempada anterior e os tres equipos ascendidos do Championship. Os equipos ascendidos foron o Norwich City, o Watford (ambos os dous regresan a primeira división despois dun ano de ausencia) e o Brentford (que volve á máxima categoría tras unha ausencia de setenta e catro anos). Esta é tamén a primeira tempada do Brentford na Premier League.[9] Substituíron ao Fulham, West Bromwich Albion (ambos os dous descendidos tras unicamente un ano en primeira división) e ao Sheffield United (descendido despois de dous anos na máxima categoría).

Pos. Descendidos da Premier League 2020-21
18.º Fulham
19.º West Bromwich Albion
20.º Sheffield United
Pos. Ascendidos do Championship 2020-21
1.º Norwich City
2.º Watford
Prom. Brentford

Estadios e localizacións[editar | editar a fonte]

Clubs de fútbol da Premier League do Gran Londres
Equipo Localización Estadio Capacidade
Arsenal Londres (Holloway) Emirates Stadium 700460704000000000060.704
Aston Villa Birmingham Villa Park 700442682000000000042.682
Brentford Londres (Brentford) Brentford Community Stadium 700417250000000000017.250
Brighton & Hove Albion Brighton Falmer Stadium 700431800000000000031.800
Burnley Burnley Turf Moor 700421944000000000021.944
Chelsea Londres (Fulham) Stamford Bridge 700440834000000000040.834
Crystal Palace Londres (Selhurst) Selhurst Park 700425486000000000025.486
Everton Liverpool (Walton) Goodison Park 700439414000000000039.414
Leeds United Leeds Elland Road 700437792000000000037.792
Leicester City Leicester King Power Stadium 700432312000000000032.312
Liverpool Liverpool (Anfield) Anfield 700453394000000000053.394
Manchester City Manchester (Bradford) City of Manchester Stadium 700455017000000000055.017
Manchester United Manchester (Old Trafford) Old Trafford 700474140000000000074.140
Newcastle United Newcastle upon Tyne St James' Park 700452305000000000052.305
Norwich City Norwich Carrow Road 700427244000000000027.244
Southampton Southampton St Mary's Stadium 700432384000000000032.384
Tottenham Hotspur Londres (Tottenham) Tottenham Hotspur Stadium 700462303000000000062.303
Watford Watford Vicarage Road 700422200000000000022.200
West Ham United Londres (Stratford) Estadio Olímpico de Londres 700460000000000000060.000
Wolverhampton Wanderers Wolverhampton Molineux Stadium 700432050000000000032.050

Persoal e kits[editar | editar a fonte]

Equipo Adestrador Capitán Fabricante do kit Patrocinio na camiseta (peito) Patrocinio na camiseta (manga)
Arsenal España Arteta, MikelMikel Arteta Gabón Aubameyang, Pierre-EmerickPierre-Emerick Aubameyang Adidas[10] Emirates[11] Visit Rwanda[12]
Aston Villa Inglaterra Smith, DeanDean Smith Inglaterra Mings, TyroneTyrone Mings Kappa[13] Cazoo[14] OB Sports[15]
Brentford Dinamarca Frank, ThomasThomas Frank Suecia Jansson, PontusPontus Jansson Umbro Hollywoodbets[16] Safetyculture
Brighton & Hove Albion Inglaterra Potter, GrahamGraham Potter Inglaterra Dunk, LewisLewis Dunk Nike[17] American Express[17] SnickersUK.com[18]
Burnley Inglaterra Dyche, SeanSean Dyche Inglaterra Mee, BenBen Mee Umbro Spreadex Sports[19] AstroPay[20]
Chelsea Alemaña Tuchel, ThomasThomas Tuchel España Azpilicueta, CésarCésar Azpilicueta Nike[21] Three[22] Hyundai[23]
Crystal Palace Francia Vieira, PatrickPatrick Vieira Serbia Milivojevic, LukaLuka Milivojević Puma[24] W88[25] Iqoniq[26]
Everton España Benítez, RafaelRafael Benítez Irlanda Coleman, SeamusSéamus Coleman Hummel[27] Cazoo[28] Ningún
Leeds United Arxentina Bielsa, MarceloMarcelo Bielsa Escocia Cooper, LiamLiam Cooper Adidas[29] SBOTOP[30] BOXT
Leicester City Irlanda do Norte Rodgers, BrendanBrendan Rodgers Dinamarca Schmeichel, KasperKasper Schmeichel Adidas[31] FBS[32] Bia Saigon[33]
Liverpool Alemaña Klopp, JürgenJürgen Klopp Inglaterra Henderson, JordanJordan Henderson Nike[34] Standard Chartered[35] Expedia[36]
Manchester City España Guardiola, PepPep Guardiola Brasil Fernandinho, Fernandinho Puma[37] Etihad Airways[38] Nexen Tire[39]
Manchester United Noruega Solskjaer, Ole GunnarOle Gunnar Solskjær Inglaterra Maguire, HarryHarry Maguire Adidas[40] TeamViewer[41] Kohler[42]
Newcastle United Inglaterra Bruce, SteveSteve Bruce Inglaterra Lascelles, JamaalJamaal Lascelles Castore[43] FUN88[44] Kayak[45]
Norwich City Alemaña Farke, DanielDaniel Farke Escocia Hanley, GrantGrant Hanley Joma[46] Lotus Cars[47] JD Sports[48]
Southampton Austria Hasenhuttl, RalphRalph Hasenhüttl Inglaterra Ward-Prowse, JamesJames Ward-Prowse Hummel Sportsbet.io[49] Virgin Media[50]
Tottenham Hotspur Portugal Espírito Santo, NunoNuno Espírito Santo Francia Lloris, HugoHugo Lloris Nike[51] AIA[52] Cinch[53]
Watford España Xisco Muñoz Por clarificara Kelme[54] Stake.com[55] Dogecoin[56]
West Ham United Escocia Moyes, DavidDavid Moyes Inglaterra Noble, MarkMark Noble Umbro Betway Scope Markets[57]
Wolverhampton Wanderers Portugal Bruno Lage Inglaterra Coady, ConorConor Coady Castore[58] ManBetX[59] Bitci.com[60]
a.^ Troy Deeney era o capitán do Watford ao comezo da tempada, pero abandonou o club o 30 de agosto. O equipo aínda non nomeou formalmente un capitán substituto.

Cambios de adestrador[editar | editar a fonte]

Equipo Adestrador saínte Forma de saída Data de saída Posición na táboa Adestrador entrante Data de entrada
Crystal Palace Inglaterra Hodgson, RoyRoy Hodgson[61] Fin do contrato 24 de maio de 2021 Pretempada Francia Vieira, PatrickPatrick Vieira[62] 4 de xullo de 2021
Wolverhampton Wanderers Portugal Espírito Santo, NunoNuno Espírito Santo[63] Mutuo acordo Portugal Lage, BrunoBruno Lage[64] 9 de xuño de 2021
Everton Italia Ancelotti, CarloCarlo Ancelotti[65] Fichado polo Real Madrid 1 de xuño de 2021 España Benítez, RafaelRafael Benítez[66] 30 de xuño de 2021
Tottenham Hotspur Inglaterra Mason, RyanRyan Mason[67] Fin do período interino 30 de xuño de 2021 Portugal Espírito Santo, NunoNuno Espírito Santo[68]
Watford España Xisco Muñoz[69] Despedido 3 de outubro de 2021 14º Italia Ranieri, ClaudioClaudio Ranieri[70] 4 de outubro de 2021
Newcastle United Inglaterra Bruce, SteveSteve Bruce[71] Mutuo acordo 20 de outubro de 2021 19º Inglaterra Jones, GraemeGraeme Jones (interino)[71] 20 de outubro de 2021
Tottenham Hotspur Portugal Espirito Santo, NunoNuno Espírito Santo[72] Despedido 1 de novembro de 2021 Italia Antonio Conte[73] 2 de novembro de 2021
Norwich City Alemaña Farke, DanielDaniel Farke[74] 6 de novembro de 2021 20º
Aston Villa Inglaterra Dean Smith[75] 7 de novembro de 2021 15º Inglaterra Gerrard, StevenSteven Gerrard[76] 11 de novembro de 2021
Newcastle United Inglaterra Jones, GraemeGraeme Jones[77] Fin do período interino 8 de novembro de 2021 19º Inglaterra Eddie Howe[77] 8 de novembro de 2021

Táboa de clasificación[editar | editar a fonte]

Pos Equipo PX G E P GF GC DG Pts. Qualification or relegation
1 Chelsea 11 8 2 1 27 4 +23 26 Clasificación para a fase de grupos da Champions League
2 Manchester City 11 7 2 2 22 6 +16 23
3 West Ham United 11 7 2 2 23 13 +10 23
4 Liverpool 11 6 4 1 31 11 +20 22
5 Arsenal 11 6 2 3 13 13 0 20 Clasificación para a fase de grupos da Europa League
6 Manchester United 11 5 2 4 19 17 +2 17 Clasificación para a ronda de play-off da Conference League
7 Brighton & Hove Albion 11 4 5 2 12 12 0 17
8 Wolverhampton Wanderers 11 5 1 5 11 12 −1 16
9 Tottenham Hotspur 11 5 1 5 9 16 −7 16
10 Crystal Palace 11 3 6 2 15 14 +1 15
11 Everton 11 4 3 4 16 16 0 15
12 Leicester City 11 4 3 4 16 18 −2 15
13 Southampton 11 3 5 3 10 12 −2 14
14 Brentford 11 3 3 5 13 14 −1 12
15 Leeds United 11 2 5 4 11 18 −7 11
16 Aston Villa 11 3 1 7 14 20 −6 10
17 Watford 11 3 1 7 12 19 −7 10
18 Burnley 11 1 5 5 11 17 −6 8 Descenso a EFL Championship
19 Newcastle United 11 0 5 6 12 24 −12 5
20 Norwich City 11 1 2 8 5 26 −21 5
Actualizado a partido(s) xogados o 11 de novembro de 2021. Fonte: Premier League
Normas de clasificación: 1) Puntos; 2) Diferenza de goles; 3) Goles marcados; 4) Se os campións, os equipos descendidos ou os equipos cualificados para competicións da UEFA non poden determinarse polas regras 1 a 3, aplícanse as regras 4.1 a 4.3 - 4.1) Puntos gañados nos dous encontros entre eses equipos; 4.2) Goles visitantes marcados nos dous encontros entre eses equipos; 4.3) Play-offs[78]

Evolución[editar | editar a fonte]

Equipo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

Chelsea 2 2 5 2 1 3 1
Liverpool 3 3 4 3 2 1 2
Manchester City 13 9 7 5 5 2 3
Manchester United 1 6 3 1 3 4 4
Everton 5 7 6 4 6 5 5
Brighton & Hove Albion 8 4 8 6 4 6 6
Brentford 6 8 10 10 9 9 7
Tottenham Hotspur 10 5 1 7 7 11 8
West Ham United 4 1 2 8 8 7 9
Aston Villa 11 10 11 12 10 8 10
Arsenal 17 19 20 16 13 10 11
Wolverhampton Wanderers 14 16 18 13 16 14 12
Leicester City 9 12 9 9 12 13 13
Crystal Palace 18 14 14 11 14 15 14
Watford 7 11 12 15 11 12 15
Leeds United 20 15 15 17 17 18 16
Southampton 16 13 13 14 15 16 17
Burnley 12 17 16 18 19 19 18
Newcastle United 15 18 17 19 18 17 19
Norwich City 19 20 19 20 20 20 20
Datos actualizados a 5 de outubro de 2021

Resultados[editar | editar a fonte]

Local \ Visitante ARS AVL BRE BHA BUR CHE CRY EVE LEE LEI LIV MCI MUN NEW NOR SOU TOT WAT WHU WOL
Arsenal 3–1 0–2 2–2 a 1–0 3–1 1–0
Aston Villa 1–1 3–0 2–0 1–4 2–3
Brentford 2–0 0–1 0–1 1–2 3–3 1–2
Brighton & Hove Albion 0–0 a 0–2 2–1 1–4 1–1 2–0
Burnley 0–1 3–1 1–2 1–1 0–0
Chelsea a 3–0 a 1–1 3–0 a 0–1 7–0 3–1 a
Crystal Palace 0–0 a 2–2 1–1 3–0 2–0
Everton 3–1 a 2–0 3–1 0–0 2–5 0–1
Leeds United a 2–2 1–1 0–3 a 1–0 1–2 1–1
Leicester City 0–2 2–2 0–1 4–2 1–0
Liverpool 2–2 2–0 1–1 3–0 a a a
Manchester City 5–0 2–0 0–2 a a 5–0 0–0
Manchester United a 0–1 1–1 5–1 0–5 0–2 4–1
Newcastle United 0–3 1–1 2–2 2–3 2–4
Norwich City 0–0 1–2 1–2 0–3 1–3
Southampton 1–0 2–2 1–0 1–1 0–0 0–1
Tottenham Hotspur a 2–1 0–3 1–0 0–3 1–0
Watford 3–2 0–5 1–1 0–1 0–2
West Ham United 1–2 2–2 4–1 3–2 1–2 1–0
Wolverhampton Wanderers 0–2 2–1 0–1 2–1 0–1
Actualizado a partidos(s) xogados o 11 de novembro de 2021. Fonte: Premier League
Lenda: azul = vitoria do equipo local; amarelo = empate; vermello = vitoria do equipo visitante.
Para próximos partidos, un "a" indica que hai unha rivalidade/derbi entre os dous participantes.

Primeira volta[editar | editar a fonte]


Xornada 12
Local Resultado Visitante Estadio Data Hora
Leicester City vs. Chelsea King Power Stadium 20 de novembro 12:30
Aston Villa vs. Brighton & Hove Albion Villa Park 15:00
Burnley vs. Crystal Palace Turf Moor
Newcastle United vs. Brentford St James' Park
Norwich City vs. Southampton Carrow Road
Watford vs. Manchester United Vicarage Road
Wolverhampton Wanderers vs. West Ham United Molineux Stadium
Liverpool vs. Arsenal Anfield 17:30
Manchester City vs. Everton Etihad Stadium 21 de novembro 14:00
Tottenham Hotspur vs. Leeds United Tottenham Stadium 16:30

Segunda volta[editar | editar a fonte]

Estatísticas[editar | editar a fonte]

Goleadores[editar | editar a fonte]

Posición Xogador Club Goles[79]
1 Exipto Mohamed Salah Liverpool 10
2 Inglaterra Jamie Vardy Leicester City 7
3 Xamaica Michail Antonio West Ham United 6
Senegal Sadio Mané Liverpool
5 Brasil Raphinha Leeds United 5
6 17 xogadores 4

Hat-tricks[editar | editar a fonte]

Xogador Equipo Rival Resultado Goles Data
Portugal Bruno Fernandes Manchester United Leeds United 5–1 (L)[80] Anotado no 30º minuto 30' Anotado no 54º minuto 54' Anotado no 60º minuto 60' 14 de agosto de 2021
Brasil Roberto Firmino Liverpool Watford 5–0 (V)[81] Anotado no 37º minuto 37' Anotado no 52º minuto 52' Anotado no 91º minuto 91' 16 de outubro de 2021
Inglaterra Mason Mount Chelsea Norwich City 7–0 (L)[82] Anotado no 8º minuto 8' Anotado no 85º minuto 85' (pen.) Anotado no 91º minuto 91' 23 de outubro de 2021
Noruega Joshua King Watford Everton 5–2 (V)[83] Anotado no 13º minuto 13' Anotado no 80º minuto 80' Anotado no 86º minuto 86'
Exipto Mohamed Salah Liverpool Manchester United 5–0 (V)[84] Anotado no 38º minuto 38' Anotado no 45+5º minuto 45+5' Anotado no 50º minuto 50' 24 de outubro de 2021

(L) – Equipo local
(V) – Equipo visitante

Autogoles[editar | editar a fonte]

Data Xogador[85] Minuto Local Resultado Visitante Xornada
21 de agosto de 2021 Países Baixos Tim Krul 1 - 0, Anotado no minuto 7Gol en propia porta7' Manchester City 5 - 0 Norwich City 2
22 de agosto de 2021 Brasil Fred 1 - 0, Anotado no minuto 30Gol en propia porta30' Southampton 1 - 1 Manchester United 2
11 de setembro de 2021 Chile Francisco Sierralta 0 - 1, Anotado no minuto 74Gol en propia porta74' Watford 0 - 1 Wolverhampton Wanderers 4
18 de setembro de 2021 Francia Lucas Digne 2 - 0, Anotado no minuto 69Gol en propia porta69' Aston Villa 3 - 0 Everton 5
25 de setembro de 2021 España Junior Firpo 1 - 1, Anotado no minuto 67Gol en propia porta67' Leeds United 1 - 2 West Ham United 6
25 de setembro de 2021 Inglaterra Jamie Vardy 0 - 1, Anotado no minuto 12Gol en propia porta12' Leicester City 2 - 2 Burnley 6
3 de outubro de 2021 Inglaterra Matt Targett 2 - 1, Anotado no minuto 71Gol en propia porta71' Tottenham Hotspur 2 - 1 Aston Villa 7
17 de outubro de 2021 Inglaterra Eric Dier 2 - 3, Anotado no minuto 89Gol en propia porta89' Newcastle United 2 - 3 Tottenham Hotspur 8
23 de outubro de 2021 Inglaterra Max Aarons 5 - 0, Anotado no minuto 62Gol en propia porta62' Chelsea 7 - 0 Norwich City 9
6 de novembro de 2021 Costa do Marfil Eric Bailly 0 - 1, Anotado no minuto 7Gol en propia porta7' Manchester United 0 - 2 Manchester City 11
7 de novembro de 2021 Brasil Alisson Becker 1 - 0, Anotado no minuto 4Gol en propia porta4' West Ham United 3 - 2 Liverpool 11

Asistencias[editar | editar a fonte]

Posición Xogador Club Asistencias[86]
1 Francia Paul Pogba Manchester United 7
Exipto Mohamed Salah Liverpool
3 Brasil Gabriel Jesus Manchester City 5
Croacia Mateo Kovačić Chelsea
5 Inglaterra Trent Alexander-Arnold Liverpool 4
Inglaterra Jarrod Bowen West Ham United
Francia Abdoulaye Doucouré Everton
8 Xamaica Michail Antonio West Ham United 3
Alxeria Saïd Benrahma West Ham United
Nixeria Emmanuel Dennis Watford
Portugal Bruno Fernandes Manchester United
Inglaterra Reece James Chelsea
Inglaterra Declan Rice West Ham United
Francia Allan Saint-Maximin Newcastle United

Porterías a cero[editar | editar a fonte]

Posición Xogador Club Porterías a cero[87]
1 Brasil Ederson Manchester City 6
Senegal Édouard Mendy Chelsea
3 Brasil Alisson Becker Liverpool 5
Inglaterra Alex McCarthy Southampton
Inglaterra Aaron Ramsdale Arsenal
6 España Vicente Guaita Crystal Palace 4
Francia Hugo Lloris Tottenham Hotspur
España Robert Sánchez Brighton & Hove Albion
9 Polonia Łukasz Fabiański West Ham United 3
Arxentina Emiliano Martínez Aston Villa
Inglaterra Jordan Pickford Everton
España David Raya Brentford

Disciplina[editar | editar a fonte]

Xogador[editar | editar a fonte]

  • Máis cartóns vermellos: 1[89]
    • 16 xogadores

Club[editar | editar a fonte]

  • Máis cartóns vermellos: 1[91]
    • 16 equipos

Premios e recoñecementos[editar | editar a fonte]

Mensuais[editar | editar a fonte]

Mes Line-style-icons-trophy.svg Adestrador do Mes Line-style-icons-trophy.svg Xogador do Mes Line-style-icons-trophy.svg Gol do Mes Notas
Adestrador Club Xogador Club Xogador Club
Agosto Portugal Nuno Espírito Santo Tottenham Hotspur Xamaica Michail Antonio West Ham United Inglaterra Danny Ings Aston Villa [92][93][94]
Setembro España Mikel Arteta Arsenal Portugal Cristiano Ronaldo Manchester United Inglaterra Andros Townsend Everton [95][96][97]

Fichaxes[editar | editar a fonte]

Fichaxes máis caras no mercado de verán[editar | editar a fonte]

Xogador Destino Orixe Prezo (€) Ref.
Inglaterra Jack Grealish Inglaterra Manchester City Inglaterra Aston Villa 117.500.000 [98]
Bélxica Romelu Lukaku Inglaterra Chelsea Italia Inter de Milán 115.000.000 [99]
Inglaterra Jadon Sancho Inglaterra Manchester United Alemaña Borussia Dortmund 85.000.000 [100]
Inglaterra Ben White Inglaterra Arsenal Inglaterra Brighton & Hove Albion 58.500.000 [101]
Francia Raphaël Varane Inglaterra Manchester United España Real Madrid CF 40.000.000 [102]
Francia Ibrahima Konaté Inglaterra Liverpool Alemaña R. B. Leipzig 40.000.000 [103]
Arxentina Emiliano Buendía Inglaterra Aston Villa Inglaterra Norwich City 38.400.000 [104]
Noruega Martin Ødegaard Inglaterra Arsenal España Real Madrid 35.000.000 [105]
Francia Kurt Zouma Inglaterra West Ham United Inglaterra Chelsea 35.000.000 [106]
Xamaica Leon Bailey Inglaterra Aston Villa Inglaterra Bayer Leverkusen 32.000.000 [107]
Datos actualizados a 20 de setembro de 2021 . Fonte: Transfermarkt

Notas[editar | editar a fonte]

  1. 1,0 1,1 1,2 "English Premier League Performance Stats - 2021-22". ESPN. Consultado o 15 de agosto de 2021. 
  2. "Video Assistant Referees Explained | VAR | Premier League". Premier League. 1 de xuño de 2020. Consultado o 1 de marzo de 2021. 
  3. "Premier League winter break explained: What you need to know". Sky Sports. 16 de abril de 2020. Consultado o 1 de marzo de 2021. 
  4. "Premier League reveals dates for 2021/22 season". Sky Sports. 25 de marzo de 2021. Consultado o 16 de abril de 2021. 
  5. "Release date for 2021/22 fixtures announced". Premier League. 7 de maio de 2021. Consultado o 9 de maio de 2021. 
  6. "Premier League fixtures: Your club-by-club guide to the 2021–22 season". BBC Sport. 16 de xuño de 2021. Consultado o 16 de xuño de 2021. 
  7. "El Manchester United cae ante el Leicester y hace campeón al City de Guardiola". La Voz de Galicia (en castelán). 11 de maio de 2021. Consultado o 21 de agosto de 2021. 
  8. "Crowds to return to sport from 19 July". BBC Sport (en inglés). 5 de xullo de 2021. Consultado o 25 de setembro 2021. 
  9. "Brentford promoted to Premier League for first time after stinging Swansea". The Guardian. Consultado o 1 de xuño de 2021. 
  10. "Adidas and Arsenal launch new partnership". Adidas. Consultado o 1 de xullo de 2019. 
  11. "Emirates and Arsenal Renew Sponsorship Deal". emirates.com. Consultado o 24 de febreiro de 2019. 
  12. "Arsenal partner with 'Visit Rwanda'". Arsenal FC. Consultado o 23 de maio de 2018. 
  13. "Aston Villa announce Kappa as Principal Partner". Aston Villa FC. Consultado o 25 de maio de 2019. 
  14. "Cazoo confirmed as Aston Villa’s principal partner". Aston Villa Official Site. 29 de xuño de 2020. Consultado o 2 de agosto de 2020. 
  15. "Villa announce OB Sports partnership". Aston Villa Official Site. 22 de xuño de 2021. Consultado o 22 de xuño de 2021. 
  16. "Brentford Announce Hollywoodbets as New principal Sponsor". Brentford FC. 29 de xuño de 2020. Consultado o 16 de xullo de 2021. 
  17. 17,0 17,1 "New Kit Partnership with Nike". Brighton & Hove Albion FC. Arquivado dende o orixinal o 06 de xuño de 2014. Consultado o 6 de xuño de 2014. 
  18. "Sleeve sponsor SnickersUK.com joins Amex on Brighton shirt to make local double". SportBusiness. 11 de setembro de 2020. Arquivado dende o orixinal o 5 de agosto de 2019. Consultado o 12 de setembro de 2020. 
  19. "PRINCIPAL SHIRT SPONSOR: SPREADEX SPORTS". Burnley FC. 19 de xullo de 2021. Consultado o 19 de xullo de 2021. 
  20. "AstroPay Are Back". Burnley FC. 15 de xullo de 2021. Consultado o 16 de xullo de 2021. 
  21. "Chelsea and Nike announce long-term partnership". Chelsea FC. 13 de outubro de 2016. Consultado o 31 de agosto de 2020. 
  22. "CHELSEA ANNOUNCES THREE AS NEW OFFICIAL SHIRT PARTNER". Chelsea FC. 21 de xuño de 2020. Consultado o 24 de xaneiro de 2020. 
  23. "Chelsea and Hyundai Begin New Partnership". Chelsea FC. 11 de xuño de 2018. Consultado o 11 de xuño de 2018. 
  24. "Revealed: Crystal Palace and Puma 2018/19 Kits". Crystal Palace FC. Arquivado dende o orixinal o 9 de maio de 2018. Consultado o 10 de maio de 2018. 
  25. "Crystal Palace announces shirt sponsorship with W88". Crystal Palace FC. Consultado o 3 de agosto de 2020. 
  26. "Crystal Palace iron out Iqoniq sleeve sponsorship deal". Sportspro Media. Consultado o 1 de setembro de 2020. 
  27. "Everton Agrees Club-Record Kit Deal With hummel". www.evertonfc.com (en inglés). Consultado o 4 de xullo de 2020. 
  28. "Cazoo To Become Everton's New Main Partner". www.evertonfc.com (en inglés). Consultado o 4 de xullo de 2020. 
  29. "adidas becomes official kit partner of Leeds United". www.leedsunited.com (en inglés). 21 de xullo de 2020. Consultado o 21 de xullo de 2020. 
  30. "SBOTOP ENTERS MULTI-YEAR PARTNERSHIP TO BECOME PRINCIPAL SPONSOR". www.leedsunited.com (en inglés). 10 de agosto de 2020. Consultado o 10 de agosto de 2020. 
  31. "Leak Confirmed – Leicester City Announce Adidas Kit Deal". Footy Headlines. 17 de maio de 2018. Consultado o 18 de maio de 2018. 
  32. "Leicester City & FBS Announce Record New Principal Club Partnership". Leicester City FC. Consultado o 23 de maio de 2021. 
  33. "Leicester City And ThaiBev Agree Multi-Year Global Partnership". Consultado o 3 de agosto de 2018. 
  34. "LFC announces multi-year partnership with Nike as official kit supplier from 2020-21". Liverpool FC. Consultado o 7 de xaneiro de 2020. 
  35. "Liverpool renew Standard Chartered sponsorship deal". Reuters. 24 de maio de 2018. Consultado o 12 de xaneiro de 2020. 
  36. "Liverpool Embarks on a Journey with Expedia". Liverpool Football Club. 17 de outubro de 2020. Consultado o 17 de outubro de 2020. 
  37. "Manchester City strike 10-year kit deal with Puma". Sky Sports. 28 de febreiro de 2019. Consultado o 28 de febreiro de 2019. 
  38. Taylor, Daniel (8 de xullo de 2011). "Manchester City bank record £400m sponsorship deal with Etihad Airways". The Guardian (Londres). Consultado o 23 de xuño de 2015. 
  39. Edwards, John (17 de marzo de 2017). "Man City and Nexen Tire announce Premier League first partnership". Manchester City F.C. Arquivado dende o orixinal o 09 de maio de 2017. Consultado o 17 de maio de 2017. 
  40. "Manchester United and Adidas in £750m deal over 10 years". BBC News. Consultado o 23 de xuño de 2015. 
  41. "Man Utd and TeamViewer announce new principle shirt partnership from 2021/22 season". Manchester United. 19 de marzo de 2021. Consultado o 19 de marzo de 2021. 
  42. "Kohler Unveiled as Shirt Sleeve Sponsor". Manchester United. 12 de xullo de 2018. Consultado o 12 de xullo de 2018. 
  43. "Castore reportedly agreed deal with leading La Liga club on the eve of Newcastle kit announcement". 29 de xuño de 2021. 
  44. "Newcastle United and FUN88 agree new partnership". Newcastle United. 20 de xullo de 2020. Consultado o 18 de setembro de 2020. 
  45. "KAYAK named Newcastle United's official shirt sleeve sponsor". Newcastle United. 9 de xullo de 2021. Consultado o 9 de xullo de 2021. 
  46. "Club announces Joma as new technical kit partner". Norwich City F.C. (en inglés). 1 de xullo de 2021. Consultado o 1 de xullo de 2021. 
  47. "Club announces Lotus Cars as new front of shirt sponsor for 2021-22". Norwich City Football Club (en inglés). 25 de xuño de 2021. Consultado o 26 de xuño de 2021. 
  48. "Club announces JD as official shirt sleeve sponsor for 2021-22". www.canaries.co.uk (en inglés). Consultado o 7 de xullo de 2021. 
  49. Daniels, Tom (25 de agosto de 2020). "Sportsbet.io becomes new Main Club Sponsor". Insider Sport. Consultado o 25 de agosto de 2020. 
  50. "Virgin Media agree new three-year deal". Southampton FC. 10 de maio de 2019. Consultado o 11 de maio de 2019. 
  51. "Tottenham Hotspur announces multi-year partnership with Nike". Tottenham Hotspur FC. Consultado o 30 de xuño de 2017. 
  52. "Tottenham Hotspur announce new £320m shirt deal". BBC Sport. Consultado o 25 de xullo de 2019. 
  53. "cinch becomes Club's Official Sleeve Partner". Tottenham Hotspur F.C. 8 de xaneiro de 2021. Consultado o 8 de xaneiro de 2021. 
  54. "Watford Announces Record Four-Year Kelme Kit Deal". Footy Headlines. 15 de maio de 2020. Consultado o 1 de agosto de 2020. 
  55. "Watford FC & Stake.com Announce New Multi Year Principal Partnership". Watford F.C. 22 de xullo de 2021. Consultado o 22 de xullo de 2021. 
  56. "Watford FC to feature Doge on football shirts". CityAM (en inglés). 16 de agosto de 2021. Consultado o 18 de agosto de 2021. 
  57. "West Ham United unveil new sleeve sponsor ahead of the run-in West Ham United". West Ham United FC. 19 de xuño de 2020. Consultado o 19 de xuño de 2020. 
  58. "Sir Andy Murray’s sportswear brand signs up Wolves in first Premier kit deal". uk.sports.yahoo.com. 
  59. "Wolves sign new lucrative shirt sponsorship deal with ManBetX". Shropshire Star. 4 de xuño de 2019. Consultado o 5 de xuño de 2019. 
  60. "Bitci.com become Wolves' new sleeve partners". Wolverhampton Wanderers FC. Consultado o 2 de xuño de 2021. 
  61. "Roy Hodgson to step down as Crystal Palace manager". Crystal Palace F.C. 18 de maio de 2021. Consultado o 23 de maio de 2021. 
  62. "Patrick Vieira appointed as manager". Crystal Palace F.C. 4 de xullo de 2021. Consultado o 4 de xullo de 2021. 
  63. "Nuno set to leave Wolves". Wolverhampton Wanderers F.C. 21 de maio de 2021. Consultado o 21 de maio de 2021. 
  64. "Lage becomes new Wolves head coach". Wolverhampton Wanderers F.C. 9 de xuño de 2021. Consultado o 9 de xuño de 2021. 
  65. "Club Statement: Ancelotti Leaves Everton". Everton F.C. 1 de xuño de 2021. Consultado o 1 de xuño de 2021. 
  66. "Benitez Appointed Everton Manager". Everton F.C. 30 de xuño de 2021. Consultado o 30 de xuño de 2021. 
  67. "Academy coaching update". Tottenham Hotspur F.C. 3 de xullo de 2021. Consultado o 2 de agosto de 2021. 
  68. "Nuno Espírito Santo Appointed New Head Coach". Tottenham Hotspur F.C. 30 de xuño de 2021. Consultado o 2 de agosto de 2021. 
  69. "Club Statement: Xisco Muñoz". Watford F.C. 3 de outubro de 2021. Consultado o 3 de outubro de 2021. 
  70. "Official: Ranieri Appointed Head Coach". Watford F.C. 4 de outubro de 2021. Consultado o 4 de outubro de 2021. 
  71. 71,0 71,1 "Steve Bruce leaves Newcastle United by mutual consent". Newcastle United F.C. 20 de outubro de 2021. Consultado o 20 de outubro de 2021. 
  72. "Club Announcement". Tottenham Hotspur F.C. 1 de novembro de 2021. Consultado o 1 de novembro de 2021. 
  73. "Antonio Conte appointed new Head Coach". Tottenham Hotspur F.C. 2 de novembro de 2021. Consultado o 2 de novembro de 2021. 
  74. "Club statement: Daniel Farke". Norwich City F.C. 6 de novembro de 2021. Consultado o 6 de novembro de 2021. 
  75. "Club Statement". Aston Villa F.C. 7 de novembro de 2021. Consultado o 7 de novembro de 2021. 
  76. "Villa announce Steven Gerrard as Head Coach". Aston Villa F.C. 11 de novembro de 2021. Consultado o 11 de novembro de 2021. 
  77. 77,0 77,1 "Newcastle United appoint Eddie Howe as head coach". Newcastle United F.C. 8 de novembro de 2021. Consultado o 8 de novembro de 2021. 
  78. "Premier League Handbook 2021/22" (PDF). Premier League. pp. 105–107. Consultado o 14 de agosto de 2021. 
  79. "Premier League Player Stats - Goals". Premier League. Consultado o 14 de agosto de 2021. 
  80. Stone, Simon (14 de agosto de 2021). "Manchester United 5–1 Leeds United: Bruno Fernandes hat-trick earns hosts thumping win". BBC Sport (BBC). Consultado o 14 de agosto de 2021. 
  81. Stone, Simon (16 de outubro de 2021). "Watford 0–5 Liverpool: Roberto Firmino hat-trick and Mohamed Salah scores another stunner". BBC Sport (BBC). Consultado o 16 de outubro de 2021. 
  82. Mallows, Thomas (23 de outubro de 2021). "Chelsea 7–0 Norwich City: Mount scores hat-trick as Blues thrash Canaries". BBC Sport (BBC). Consultado o 23 de outubro de 2021. 
  83. Oscroft, Tim (23 de outubro de 2021). "Everton 2–5 Watford: King hat-trick stuns Everton to give Ranieri first win as Watford boss". BBC Sport (BBC). Consultado o 23 de outubro de 2021. 
  84. McNulty, Phil (24 de outubro de 2021). "Manchester United 0–5 Liverpool: Salah hat-trick as Solskjaer's side thrashed". BBC Sport (BBC). Consultado o 24 de outubro de 2021. 
  85. "Premier League Player Stats - Own goals". Premier League. Consultado o 29 de agosto de 2021. 
  86. "Premier League Player Stats - Assists". Premier League. Consultado o 14 de agosto de 2021. 
  87. "Premier League Player Stats - Clean Sheets". Premier League. Consultado o 14 de agosto de 2021. 
  88. "Premier League Player Stats - Yellow Cards". Premier League. Consultado o 14 de agosto de 2021. 
  89. "Premier League Player Stats - Red Cards". Premier League. Consultado o 14 de agosto de 2021. 
  90. "Premier League Club Stats - Yellow Cards". Premier League. Consultado o 14 de agosto de 2021. 
  91. "Premier League Club Stats - Red Cards". Premier League. Consultado o 14 de agosto de 2021. 
  92. "Nuno earns August's Barclays Manager of the Month award". Premier League. 10 de setembro de 2021. Consultado o 10 de setembro de 2021. 
  93. "Antonio named August's EA SPORTS Player of the Month". Premier League. 10 de setembro de 2021. Consultado o 10 de setembro de 2021. 
  94. "Ings wins August's Budweiser Goal of the Month award". Premier League. 10 de setembro de 2021. Consultado o 10 de setembro de 2021. 
  95. "Arteta named Barclays Manager of the Month". Premier League. 8 de outubro de 2021. Consultado o 8 de outubro de 2021. 
  96. "Ronaldo voted EA SPORTS Player of the Month". Premier League. 8 de outubro de 2021. Consultado o 8 de outubro de 2021. 
  97. "Townsend claims Budweiser Goal of the Month". Premier League. 8 de outubro de 2021. Consultado o 8 de outubro de 2021. 
  98. "City seal Grealish deal" (en inglés). 5 de agosto de 2021. Consultado o 5 de agosto de 2021. 
  99. "Romelu Lukaku comes home" (en inglés). 12 de agosto de 2021. Consultado o 12 de agosto de 2021. 
  100. "Statement: Man Utd complete transfer of Jadon Sancho from Borussia Dortmund" (en inglés). Manutd.com. 23 de xullo de 2021. Consultado o 23 de xullo de 2021. 
  101. "Welcome Ben, White signs on long-term contract" (en inglés). Arsenal.com. 30 de xullo de 2021. Consultado o 30 de xullo de 2021. 
  102. "Raphael Varane completes transfer from Real Madrid to MAnchester United" (en inglés). 14 de agosto de 2021. Consultado o 15 de agosto de 2021. 
  103. "Liverpool agree deal to sign Ibrahima Konate from RB Leipzig" (en inglés). Liverpoolfc.com. 28 de maio de 2021. Consultado o 28 de maio de 2021. 
  104. "Villa confirm club record Buendia signing" (en inglés). Avfc.com. 10 de xuño de 2021. Consultado o 11 de xuño de 2021. 
  105. "Welcome, Martin! Odegaard joins from Real Madrid" (en inglés). arsenal.com. 20 de agosto de 2021. Consultado o 20 de agosto de 2021. 
  106. "France international defender Kurt Zouma joins West Ham United" (en inglés). whufc.com. 28 de agosto de 2021. Consultado o 28 de agosto de 2021. 
  107. "Villa confirm Leon Bailey signing" (en inglés). avfc.co.uk. 4 de agosto de 2021. Consultado o 4 de agosto de 2021. 

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Outros artigos[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas[editar | editar a fonte]

Predecesor:
Premier League 2020-2021
Premier League Logo.png
Premier League

30.ª edición
Sucesor:
Premier League 2022-2023