Premier League 2013-2014

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Premier League
Tempada 2013–14
Campión Manchester City
(2º título de Premier League)
(4º título de Campión inglés)
Descendidos Cardiff City
Fulham
Norwich City
Champions League Manchester City
Liverpool
Chelsea
Arsenal
Europa League Everton
Tottenham Hotspur
Hull City
Partidos xogados 380
Goles marcados 1052 (2.77 por partido)
Máximo goleador Luis Suárez (31 goles)

A tempada 2013–14 da Premier League foi a 22ª tempada do máximo nivel da liga de fútbol de Inglaterra, establecida en 1992. A tempada empezou o 17 de agosto de 2013 e finalizou o 11 de maio de 2014. O defensor do título era o Manchester United. O campión foi o Manchester City.

Equipos[editar | editar a fonte]

Equipos e estadios[editar | editar a fonte]

Equipo Cidade Estadio[1] Capacidade[1]
Arsenal Londres Emirates Stadium 700460338000000000060.338
Aston Villa Birmingham Villa Park 700442682000000000042.682
Cardiff City Cardiff Cardiff City Stadium 700427815000000000027.815
Chelsea Londres Stamford Bridge 700441798000000000041.798
Crystal Palace Londres Selhurst Park 700426255000000000026.255
Everton Liverpool Goodison Park 700439571000000000039.571
Fulham Londres Craven Cottage 700425700000000000025.700
Hull City Kingston upon Hull KC Stadium 700425400000000000025.400
Liverpool Liverpool Anfield 700445276000000000045.276
Manchester City Manchester Etihad Stadium 700447405000000000047.405
Manchester United Manchester Old Trafford 700175731999990000075,731
Newcastle United Newcastle St James' Park 700452405000000000052.405
Norwich City Norwich Carrow Road 700427244000000000027.244
Southampton Southampton St Mary's Stadium 700432589000000000032.589
Stoke City Stoke-on-Trent Britannia Stadium 700427740000000000027.740
Sunderland Sunderland Stadium of Light 700448707000000000048.707
Swansea City Swansea Liberty Stadium 700420750000000000020.750
Tottenham Hotspur Londres White Hart Lane 700436284000000000036.284
West Bromwich Albion West Bromwich The Hawthorns 700426445000000000026.445
West Ham United Londres Boleyn Ground 700435016000000000035.016

Persoal e equipamentos[editar | editar a fonte]

Equipo Adestrador Capitán[2] Marca Patrocinador
Arsenal Francia Arsène Wenger Bélxica Thomas Vermaelen Nike[3] Emirates[4]
Aston Villa Escocia Paul Lambert Flag of the Netherlands.svg Ron Vlaar Macron[5] Dafabet [6]
Cardiff City Flag of Norway.svg Ole Gunnar Solskjær Inglaterra Mark Hudson Puma[7] Malaysia[8]
Chelsea Flag of Portugal.svg José Mourinho Inglaterra John Terry Adidas[9] Samsung[10]
Crystal Palace Gales Tony Pulis Flag of Ireland.svg Paddy McCarthy Avec[11] GAC Logistics[12]
Everton España Roberto Martínez Inglaterra Phil Jagielka Nike[13] Chang[14]
Fulham Alemaña Felix Magath Flag of Norway.svg Brede Hangeland Adidas[15] Marathonbet[16]
Hull City Inglaterra Steve Bruce Flag of Slovenia.svg Robert Koren Adidas[17] Cash Converters [17]
Liverpool Brendan Rodgers Inglaterra Steven Gerrard Warrior[18] Standard Chartered[19]
Manchester City Flag of Chile.svg Manuel Pellegrini Bélxica Vincent Kompany Nike[20] Etihad Airways[21]
Manchester United Escocia David Moyes Flag of Serbia.svg Nemanja Vidic Nike[22] Aon[23]
Newcastle United Inglaterra Alan Pardew Flag of Argentina.svg Fabricio Coloccini Puma[24] Wonga[25]
Norwich City Flag of Ireland.svg Chris Hughton Escocia Russell Martin Erreà[26] Aviva[27]
Southampton Flag of Argentina.svg Mauricio Pochettino Inglaterra Adam Lallana Adidas[28] aap3[29]
Stoke City Gales Mark Hughes Inglaterra Ryan Shawcross Adidas[30] Bet365[31]
Sunderland Flag of Uruguay.svg Gus Poyet Flag of Ireland.svg John O'Shea Adidas[32] BFS Group [33]
Swansea City Inglaterra Garry Monk (interino xogador-adestrador) Gales Ashley Williams Adidas[34] GWFX[35]
Tottenham Hotspur Inglaterra Tim Sherwood Inglaterra Michael Dawson Under Armour[36] HP[37]
West Bromwich Albion España Pepe Mel Chris Brunt Adidas[38] Zoopla[39]
West Ham United Inglaterra Sam Allardyce Inglaterra Kevin Nolan Adidas[40] Alpari[41]
  • Adicionalmente, os equipamentos dos árbitros están feitos por Nike, patrocinados por Expedia.com, e Nike ten un balón novo, o Incyte Premier League.

Cambios de adestradores[editar | editar a fonte]

Equipo Adestrador saínte Xeito de saída Date de baixa Posición na táboa Adestrador entrante Data de nomeamento
Everton Escocia David Moyes Fin do contrato 19 de maio de 2013[42] Pre-tempada España Roberto Martínez 5 de xuño de 2013[43]
Stoke City Gales Tony Pulis Consenso mutuo 21 de maio de 2013[44] Gales Mark Hughes 30 de maio de 2013[45]
Chelsea España Rafael Benítez Fin do contrato 27 de maio de 2013[46] Flag of Portugal.svg José Mourinho 3 de xuño de 2013[47]
Manchester United Escocia Sir Alex Ferguson Retirado 1 de xullo de 2013[48] Escocia David Moyes 1 de xullo de 2013[49]
Sunderland Italia Paolo Di Canio Despedido 22 de setembro de 2013[50] 20º Flag of Uruguay.svg Gus Poyet 8 de outubro de 2013[51]
Crystal Palace Inglaterra Ian Holloway Consenso mutuo 23 de outubro de 2013[52] 19º Gales Tony Pulis 23 de novembro de 2013 [53]
Fulham Flag of the Netherlands.svg Martin Jol Despedido 1 de decembro de 2013[54] 18º Flag of the Netherlands.svg René Meulensteen 1 de decembro de 2013[54]
West Bromwich Albion Escocia Steve Clarke 14 de decembro de 2013[55] 16º España Pepe Mel 9 de xaneiro de 2014[56]
Tottenham Hotspur Flag of Portugal.svg André Villas-Boas 16 de decembro de 2013[57] Inglaterra Tim Sherwood 23 de decembro de 2013[58]
Cardiff City Escocia Malky Mackay 27 de decembro de 2013[59] 16º Flag of Norway.svg Ole Gunnar Solskjær 2 de xaneiro de 2014[60]
Swansea City Dinamarca Michael Laudrup 4 de febreiro de 2014[61] 12º
Fulham Flag of the Netherlands.svg René Meulensteen 14 de febreiro de 2014[62] 20º Alemaña Felix Magath 14 de febreiro de 2014[62]

Clasificación[editar | editar a fonte]

Pos
Equipo
X
G
E
P
GF
GC
DG
Pts
Clasificación ou descenso
1 Manchester City (C) 38 27 5 6 102 37 +65 86 Fase de grupos da UEFA Champions League 2014–15
2 Liverpool 38 26 6 6 101 50 +51 84
3 Chelsea 38 25 7 6 71 27 +44 82
4 Arsenal 38 24 7 7 68 41 +27 79 Rolda de play-off da UEFA Champions League 2014–15
5 Everton 38 21 9 8 61 39 +22 72 Fase de grupos da UEFA Europa League 2014–15
6 Tottenham Hotspur 38 21 6 11 55 51 +4 69 Rolda de play-off da UEFA Europa League 2014–15
7 Manchester United 38 19 7 12 64 43 +21 64
8 Southampton 38 15 11 12 54 46 +8 56
9 Stoke City 38 13 11 14 45 52 −7 50
10 Newcastle United 38 15 4 19 43 59 −16 49
11 Crystal Palace 38 13 6 19 33 48 −15 45
12 Swansea City 38 11 9 18 54 54 0 42
13 West Ham United 38 11 7 20 40 51 −11 40
14 Sunderland 38 10 8 20 41 60 −19 38
15 Aston Villa 38 10 8 20 39 61 −22 38
16 Hull City 38 10 7 21 38 53 −15 37 Rolda de play-off da UEFA Europa League 2014–15
17 West Bromwich Albion 38 7 15 16 43 59 −16 36
18 Norwich City (D) 38 8 9 21 28 62 −34 33 Descenso á Football League Championship 2014–15
19 Fulham (D) 38 9 5 24 40 85 −45 32
20 Cardiff City (D) 38 7 9 22 32 74 −42 30

Fonte: Barclays Premier League Official League Table
Regras de clasificación: 1) puntos; 2) diferenza de goles; 3) número de goles marcados.
(C) = Campión; (D) = Descendido; (P) = Promocionado; (E) = Eliminado; (O) = Campión do play-off; (A) = Avanza de rolda.
Só aplicable mentres a tempada non está rematada:
(Q) = Clasificado para o torneo indicado; (TQ) = Clasificado para o torneo, pero non aínda para a fase específica indicada; (DQ) = Descualificado do torneo.

Resultados[editar | editar a fonte]

Casa \ Fóra¹ ARS AST CAR CHE CPA EVE FUL HUL LIV MNC MNU NEW NOR SOT STO SUN SWA TOT WBA WHU
Arsenal 1–3 2–0 0–0 2–0 1–1 2–0 2–0 2–0 1–1 0–0 3–0 4–1 2–0 3–1 4–1 2–2 1–0 1–0 3–1
Aston Villa 1–2 2–0 1–0 0–1 0–2 1–2 3–1 0–1 3–2 0–3 1–2 4–1 0–0 1–4 0–0 1–1 0–2 4–3 0–2
Cardiff City 0–3 0–0 1–2 0–3 0–0 3–1 0–4 3–6 3–2 2–2 1–2 2–1 0–3 1–1 2–2 1–0 0–1 1–0 0–2
Chelsea 6–0 2–1 4–1 2–1 1–0 2–0 2–0 2–1 2–1 3–1 3–0 0–0 3–1 3–0 1–2 1–0 4–0 2–2 0–0
Crystal Palace 0–2 1–0 2–0 1–0 0–0 1–4 1–0 3–3 0–2 0–2 0–3 1–1 0–1 1–0 3–1 0–2 0–1 3–1 1–0
Everton 3–0 2–1 2–1 1–0 2–3 4–1 2–1 3–3 2–3 2–0 3–2 2–0 2–1 4–0 0–1 3–2 0–0 0–0 1–0
Fulham 1–3 2–0 1–2 1–3 2–2 1–3 2–2 2–3 2–4 1–3 1–0 1–0 0–3 1–0 1–4 1–2 1–2 1–1 2–1
Hull City 0–3 0–0 1–1 0–2 0–1 0–2 6–0 3–1 0–2 2–3 1–4 1–0 0–1 0–0 1–0 1–0 1–1 2–0 1–0
Liverpool 5–1 2–2 3–1 0–2 3–1 4–0 4–0 2–0 3–2 1–0 2–1 5–1 0–1 1–0 2–1 4–3 4–0 4–1 4–1
Manchester City 6–3 4–0 4–2 0–1 1–0 3–1 5–0 2–0 2–1 4–1 4–0 7–0 4–1 1–0 2–2 3–0 6–0 3–1 2–0
Manchester United 1–0 4–1 2–0 0–0 2–0 0–1 2–2 3–1 0–3 0–3 0–1 4–0 1–1 3–2 0–1 2–0 1–2 1–2 3–1
Newcastle United 0–1 1–0 3–0 2–0 1–0 0–3 1–0 2–3 2–2 0–2 0–4 2–1 1–1 5–1 0–3 1–2 0–4 2–1 0–0
Norwich City 0–2 0–1 0–0 1–3 1–0 2–2 1–2 1–0 2–3 0–0 0–1 0–0 1–0 1–1 2–0 1–1 1–0 0–1 3–1
Southampton 2–2 2–3 0–1 0–3 2–0 2–0 2–0 4–1 0–3 1–1 1–1 4–0 4–2 2–2 1–1 2–0 2–3 1–0 0–0
Stoke City 1–0 2–1 0–0 3–2 2–1 1–1 4–1 1–0 3–5 0–0 2–1 1–0 0–1 1–1 2–0 1–1 0–1 0–0 3–1
Sunderland 1–3 0–1 4–0 3–4 0–0 0–1 0–1 0–2 1–3 1–0 1–2 2–1 0–0 2–2 1–0 1–3 1–2 2–0 1–2
Swansea City 1–2 4–1 3–0 0–1 1–1 1–2 2–0 1–1 2–2 2–3 1–4 3–0 3–0 0–1 3–3 4–0 1–3 1–2 0–0
Tottenham Hotspur 0–1 3–0 1–0 1–1 2–0 1–0 3–1 1–0 0–5 1–5 2–2 0–1 2–0 3–2 3–0 5–1 1–0 1–1 0–3
West Bromwich Albion 1–1 2–2 3–3 1–1 2–0 1–1 1–1 1–1 1–1 2–3 0–3 1–0 0–2 0–1 1–2 3–0 0–2 3–3 1–0
West Ham United 1–3 0–0 2–0 0–3 0–1 2–3 3–0 2–1 1–2 1–3 0–2 1–3 2–0 3–1 0–1 0–0 2–0 2–0 3–3

Resultados actualizados a 11 de maio de 2014
Fonte: Premier League
¹O equipo local figura na columna da esquerda.
Cores: azul = gaña o equipo local; amarelo = empate; vermello = gaña o equipo visitante.
Un a indica que hai un artigo sobre o partido.

Notas[editar | editar a fonte]

  1. 1,0 1,1 "Premier League – Handbook Season 2013/14" (PDF). Premier League. Consultado o 13 de agosto de 2013. 
  2. "Premier League Team Captains". Transfer Markt Website. 23 de agosto de 2011. Consultado o 23 de agosto de 2011. 
  3. "Hello kitty! Arsenal agree £170m kit deal with Puma.. the biggest in English football". The Daily Mirror. Consultado o 27 de agosto de 2013. 
  4. "Arsenal football club in £150m Emirates deal". BBC News. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  5. "Aston Villa secure new £15 million kit deal with Macron". fcbusiness. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  6. "Dafabet announced as official main club sponsor". Aston Filla FC. Consultado o 11 de xuño de 2013. 
  7. "Cardiff City Rebrand and New Kits 2012–13". Footballshirts.co.uk. 6 de xuño de 2012. Consultado o 4 de maio de 2013. 
  8. Gaskell,Simon (2013-02-01). "Cardiff City investigate new crest as club confirms blue away kit will remain". www.walesonline.co.uk. Consultado o 2013-05-29. 
  9. "Sponsors & Partners". Chelsea FC. Consultado o 2 de maio de 2013. 
  10. "New shirts please! Chelsea extend Samsung sponsorship deal". The Daily Mirror. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  11. "Avec". Maio de 2013. 
  12. "GAC extends Crystal Palace sponsorship". www.logisticsmanager.com. 2011-12-19. Consultado o 2013-05-29. 
  13. "Nike". Everton FC. Consultado o 2 de maio de 2013. 
  14. "Everton FC extends deal with ThaiBev's Chaing Beer". just-drinks.com. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  15. "adidas announcement". Fulham FC. Consultado o 17 de maio de 2013. 
  16. "Marathonbet Join The Team". fulhamfc.com. Consultado o 4 de xullo de 2013. 
  17. 17,0 17,1 Beill, Andy (18 de abril de 2013). "Managing director answers club name change question, kit sponsors and season tickets". www.hullcityonline.com. Consultado o 2013-05-29. 
  18. "Partners". Liverpool FC. Consultado o 2 de maio de 2013. 
  19. "Liverpool linked to multi-million sponsorship deal with Qatari firm Ooredoo". Daily Mail. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  20. "Manchester City's six-year kit deal with Nike could earn the Premier League leaders up to £12million a year". The Daily Telegraph. Consultado o 2 de maio de 2013. 
  21. "Manchester City bank record £400m sponsorship deal with Etihad Airways". The Guardian. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  22. "Manchester United owners the Glazer family target world record £450 million kit deal to ease financial burden". The Daily Telegraph. Consultado o 2 de maio de 2013. 
  23. "Manchester United pen new multi-million dollar Aon deal". CNN.Com. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  24. "Newcastle agree lucrative new kit deal". mirrorfootball.co.uk. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  25. "Newcastle Agree Four-Year Wonga Deal". nufc.co.uk. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  26. "Video and poll: Norwich City release images of new kit for 2013/14 Premier League season". edp24.co.uk. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  27. "UK: Aviva and Norwich City go global with longest main sponsorship deal in club history". aviva. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  28. "Southampton Football Club is delighted to announce that adidas will become its Official Technical Supplier from this summer". saintsfc.co.uk. Consultado o 29 de maio de 2013. 
  29. "Southampton FC as the main club sponsor". aap3.com. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  30. "Stoke City Announce Adidas Kit Deal". footballshirtculture.com. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  31. "Stoke City: bet365 put their shirts on Stoke City". thisisstaffordshire.co.uk. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  32. "Sunderland sign new kit deal with Adidas". goal.com. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  33. "Sunderland Sign New Shirt Sponsorship Deal With South African Multinational". tyneandwear.sky.com. Consultado o 1 de xuño de 2013. 
  34. "Swansea City sign new adidas kit deal". WalesOnline. Consultado o 10 de maio de 2013. 
  35. "Swans unveil new shirt sponsors GWFX". swanseacity.net. Consultado o 29 de xuño de 2013. 
  36. "Spurs announce £50million kit deal". The Daily Mirror. Consultado o 2 de maio de 2013. 
  37. "Tottenham Hotspur - HP". 
  38. "West Brom recruits Adidas on Five Year Deal". soccerex.com. Consultado o 2 de maio de 2013. 
  39. "Zoopla to sponsor Premier League club West Bromwich Albion". blog.zoopla.co.uk. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  40. "West Ham United and adidas". West Ham United FC. Consultado o 7 de maio de 2013. 
  41. "Proud official sponsor of West Ham United". alpari.co.uk. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  42. "David Moyes: Manchester United appoint Everton boss". BBC Sport. 9 May 2013. Consultado o 28 de maio de 2013. 
  43. "Roberto Martinez: Everton appoint former Wigan manager". BBC Sport. 5 de xuño de 2013. 
  44. "Tony Pulis leaves Stoke City after seven years". The Daily Telegraph. 21 de maio de 2013. 
  45. "Mark Hughes appointed as new Stoke manager". BBC Sport. 30 de maio de 2013. 
  46. "Rafael Benitez: Napoli appoint Spaniard as manager". BBC Sport. 27 de maio do 2013. 
  47. "Jose Mourinho returns as Chelsea manager on four-year deal". BBC Sport. 3 de xuño de 2013. 
  48. "Sir Alex Ferguson to retire as Manchester United manager". BBC Sport. Consultado o 9 de maio de 2013. 
  49. "David Moyes: Manchester United appoint Everton boss". BBC Sport. 9 de maio de 2013. 
  50. "Club statement". safc.com. Consultado o 22 de setembro de 2013. 
  51. "Club confirm new head coach". safc.com. Consultado o 8 de outubro de 2013. 
  52. "Holloway departs as Palace boss". BBC Sport. 23 de outubro de 2013. 
  53. "Pulis Joins Palace". Crystal Palace F.C. 23 de novembro de 2013. 
  54. 54,0 54,1 "Martin Jol sacked by Fulham following defeat at West Ham". BBC Sport. 1 de decembro de 2013. 
  55. "Clarke relieved of duties". West Bromwich Albion. 14 de decembro de 2013. 
  56. "West Brom appoint Mel as head coach". BBC Sport. 9 de xaneiro de 2014. 
  57. "Tottenham sack manager Andre Villas-Boas". BBC Sport. 16 de decembro de 2013. 
  58. "Tim Sherwood appointed Head Coach". Tottenham Hotspur. 23 de decembro de 2013. 
  59. "Malky Mackay: Cardiff City sack manager". BBC Sport. 27 de decembro de 2013. 
  60. "Cardiff appoint Solskjaer as manager". BBC Sport. 2 de xaneiro de 2014. 
  61. "Swansea sack Michael Laudrup and place Garry Monk in charge". BBC Sport. 4 de febreiro de 2014. 
  62. 62,0 62,1 "Fulham hire Felix Magath after sacking René Meulensteen url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/26200035". 14 de febreiro de 2013. 

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas[editar | editar a fonte]