Mundial de Fútbol Italia 1990

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Copa Mundial da FIFA 1990
Italia '90
Detalles do torneo
Organizador Italia Italia
Datas 8 de xuño8 de xullo
Equipos 24 (de 116 participantes)
Sedes 12 (de 12 cidades)
Resultado
Campión Alemaña Alemaña Occidental
Subcampión Flag of Argentina.svg Arxentina
Terceiro Italia Italia
Cuarto Inglaterra Inglaterra
Estatísticas
Partidos 52
Goles 115 (2,21 por partido)
Asistencia 2.516.348 (48.391 por partido)
Goleador Italia Salvatore Schillaci (6)
Mellor xogador Italia Salvatore Schillaci
Mellor promesa
Mellor porteiro
Xogo limpo
◄◄ Flag of Mexico.svg México 1986   Soccerball.svg   Estados Unidos 1994 Flag of the United States.svg ►►

A Copa Mundial da FIFA 1990 (en italiano: Italia '90) foi a edición número catorce do Campionato Mundial de fútbol de seleccións, a competición máis importante deste deporte. O torneo, organizado por segunda vez en Italia, comezou o 8 de xuño e rematou un mes despois, o 8 de xullo coa vitoria da selección de Alemaña Occidental sobre a anterior campioa, Arxentina.

Fase de grupos[editar | editar a fonte]

Grupo A[editar | editar a fonte]

Time Pts P V E D GP GC SG
Italia Italia 6 3 3 0 0 4 0 +4
Flag of Czechoslovakia.svg Checoslovaquia 4 3 2 0 1 6 3 +3
Austria Austria 2 3 1 0 2 2 3 -1
Estados Unidos Estados Unidos 0 3 0 0 3 2 8 -6

Grupo B[editar | editar a fonte]

Time Pts P V E D GP GC SG
Camerún Camerún 4 3 2 0 1 3 5 -2
Romanía Romanía 3 3 1 1 1 4 3 +1
Arxentina Arxentina 3 3 1 1 1 3 2 +1
Unión Soviética Unión Soviética 2 3 1 0 2 4 4 0

Grupo C[editar | editar a fonte]

Time Pts P V E D GP GC SG
Flag of Brazil (1968-1992).svg Brasil 6 3 3 0 0 4 1 +3
Costa Rica Costa Rica 4 3 2 0 1 3 2 +1
Escocia Escocia 2 3 1 0 2 2 3 -1
Suecia Suecia 0 3 0 0 3 3 6 -3

Grupo D[editar | editar a fonte]

Time Pts P V E D GP GC SG
Alemaña Occidental Alemaña Occidental 5 3 2 1 0 10 3 +7
Iugoslavia Iugoslavia 4 3 2 0 1 6 5 +1
Colombia Colombia 3 3 1 1 1 3 2 +1
Emiratos Árabes Unidos Emiratos Árabes Unidos 0 3 0 0 3 2 11 -9

Grupo E[editar | editar a fonte]

Time Pts P V E D GP GC SG
España España 5 3 2 1 0 5 2 +3
Bélxica Bélxica 4 3 2 0 1 6 3 +3
Uruguai Uruguai 3 3 1 1 1 2 3 -1
Corea do Sur Corea do Sur 0 3 0 0 3 1 6 -5

Grupo F[editar | editar a fonte]

Time Pts P V E D GP GC SG
Inglaterra Inglaterra 4 3 1 2 0 2 1 +1
Irlanda Irlanda 3 3 0 3 0 2 2 0
Países Baixos Países Baixos 3 3 0 3 0 2 2 0
Exipto Exipto 2 3 0 2 1 1 2 -1

Segunda fase[editar | editar a fonte]


Oitavos de final Cuartos de final Semifinais Final
                           
Turín, 24 de xuño            
 Brasil Brasil  0
Florencia, 30 de xuño
 Arxentina Arxentina  1  
 Arxentina Arxentina (pen.)  0(3)
Verona, 26 de xuño
   Iugoslavia Iugoslavia  0(2)  
 España España  1
Nápoles, 3 de xullo
 Iugoslavia Iugoslavia (pro.)  2  
 Arxentina Arxentina (pen.)  1(4)
Xénova, 25 de xuño
   Italia Italia  1(3)  
 Irlanda Irlanda (pen.)  0(5)
Roma, 30 de xuño
 Romanía Romanía  0(4)  
 Irlanda Irlanda  0
Roma, 25 de xuño
   Italia Italia  1  
 Italia Italia  2
Roma, 13 de xullo
 Uruguai Uruguai  0  
 Arxentina Arxentina  0
Bari, 23 de xuño
   Alemaña Occidental Alemaña Occidental  1
 Flag of Czechoslovakia.svg Checoslovaquia  4
Milán, 1 de xullo
 Costa Rica Costa Rica  1  
 Flag of Czechoslovakia.svg Checoslovaquia  0
Milán, 24 de xuño
   Alemaña Occidental Alemaña Occidental  1  
 Alemaña Occidental Alemaña Occidental  2
Turín, 4 de xullo
 Países Baixos Países Baixos  1  
 Alemaña Occidental Alemaña Occidental (pen.)  1(4)
Nápoles, 23 de xuño
   Inglaterra Inglaterra  1(3)   Terceiro posto
 Camerún Camerún (pro.)  2
Nápoles, 1 de xullo Bari, 12 de xullo
 Colombia Colombia  1  
 Camerún Camerún  2  Italia Italia  2
Boloña, 26 de xuño
   Inglaterra Inglaterra (pro.)  3    Inglaterra Inglaterra  1
 Inglaterra Inglaterra (pro.)  1
 Bélxica Bélxica  0  

Prémio[editar | editar a fonte]

Artilheiro Viencedor do Ouro da FIFA Melhor jogador jovem FIFA Fair Play Trophy
Italia Salvatore Schillaci Italia Salvatore Schillaci Flag of SFR Yugoslavia.svg Robert Prosinečki Inglaterra Inglaterra

Classificación final[editar | editar a fonte]

Pos. Team G Pts P W D L GP GC SG
1 Alemaña Occidental Alemaña Occidental D 12 7 5 2 0 15 5 +10
2 Arxentina Arxentina B 7 7 2 3 2 5 4 +1
3 Italia Italia A 13 7 6 1 0 10 2 +8
4 Inglaterra Inglaterra F 9 7 3 3 1 8 6 +2
Eliminados en las cuartas de final
5 Iugoslavia Iugoslavia D 7 5 3 1 1 8 6 +2
6 Flag of Czechoslovakia.svg Checoslovaquia A 6 5 3 0 2 10 5 +5
7 Camerún Camerún B 6 5 3 0 2 7 9 -2
8 Irlanda Irlanda F 4 5 0 4 1 2 3 -1
Eliminados en los octavos de final
9 Brasil Brasil C 6 4 3 0 1 4 2 +2
10 España España E 5 4 2 1 1 6 4 +2
11 Bélxica Bélxica E 4 4 2 0 2 6 4 +2
12 Romanía Romanía B 4 4 1 2 1 4 3 +1
13 Costa Rica Costa Rica C 4 4 2 0 2 4 6 -2
14 Colombia Colombia D 3 4 1 1 2 4 4 0
15 Países Baixos Países Baixos F 3 4 0 3 1 3 4 -1
16 Uruguai Uruguai E 3 4 1 1 2 2 5 -3
Eliminados en la primera fase
17 Unión Soviética Unión Soviética B 2 0 1 0 2 4 4 0
18 Austria Austria A 2 3 1 0 2 2 3 -1
Escocia Escocia C 2 3 1 0 2 2 3 -1
20 Exipto Exipto F 2 3 0 2 1 1 2 -1
21 Suecia Suecia C 0 3 0 0 3 3 6 -3
22 Corea do Sur Corea do Sur E 0 3 0 0 3 1 6 -5
23 Estados Unidos Estados Unidos A 0 3 0 0 3 2 8 -6
24 Emiratos Árabes Unidos Emiratos Árabes Unidos D 0 3 0 0 3 2 11 -9