Monarquía británica

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
(Redirixido desde "Coroa británica")

Os monarcas británicos son aqueles que gobernaron a algún dos dous reinos máis importantes de Gran Bretaña, Escocia e Inglaterra ou á unión destas dúas coroas con Irlanda primeiro e Irlanda do Norte despois, formando o Reino Unido (de Gran Bretaña e Irlanda do Norte).

Evolución dos títulos reais británicos[editar | editar a fonte]

Ao redor do século IX xurdiron en Gran Bretaña dous grandes reinos: Escocia e Inglaterra, cada un dos cales levaba aparellado o título de rei. Esta situación mantívose ata o século XII, xa que ao conquistar parte de Irlanda, o monarca inglés Henrique II, creou o Señorío de Irlanda, que pasou ao seu fillo menor Xoán I (coñecido como Xoán sen Terra), mentres que a coroa de Inglaterra recaía no seu fillo maior Ricardo Corazón de León; ao morrer este último, Xoán converteuse rei de Inglaterra e Señor de Irlanda.

O título mantívose constante ata que Henrique VIII de Inglaterra converteu o señorío en reino, pasando a denominarse rei de Inglaterra e Irlanda. Precisamente ao morrer sen descendencia a última das súas fillas, Isabel, as coroas inglesa e escocesa únense na persoa de Xacobe I de Inglaterra e VI de Escocia, que gobernou cos títulos de rei de Escocia, Inglaterra e Irlanda.

Este título mantívose ata que Ana I asinou a Lei de Unión entre Inglaterra e Escocia, pasando a ser Raíña de Gran Bretaña e Irlanda. O sucesor de Ana, Xurxo I de Inglaterra, achegou o electorado de Hannóver á lista de títulos reais británicos. Posteriormente, unha Lei de Unión similar á de Ana, esta vez entre Gran Bretaña e Irlanda, foi asinada por Xurxo III do Reino Unido, que pasou a titularse Rei do Reino Unido, Gran Bretaña e Irlanda. Posteriormente, este mesmo monarca conseguiu que o Congreso de Viena convertese o electorado de Hannóver en reino. Con todo, a súa neta Vitoria non puido conservar ese título debido á Lei Sálica imperante en Hannóver, aínda que foi coroada posteriormente como emperatriz da India, converténdose polo tanto en Raíña do Reino Unido de Gran Bretaña e Irlanda e Emperatriz da India.

A independencia de Irlanda en 1922 e da India en 1947, reduciu o título ao de Raíña do Reino Unido de Gran Bretaña e Irlanda do Norte, que é o usado pola monarca actual, Isabel II.

Listaxe de reis británicos[editar | editar a fonte]

Reis de Inglaterra Reis de Escocia
Nombre Período
A casa de Wessex
Alfredo o Grande 871899
Eduardo o Vello 899924
Ethelweard 924
Athelstan 924939
Edmundo I o Magnífico 939946
Edred 946955
Edwy 955959
Edgar 959975
San Eduardo II o Mártir 975978
Etelredo II 9781013
10141016
Edmundo II 9781013
10141016
A casa danesa
(Durante os primeiros anos houbo pretendentes saxóns ao trono).
Svend 10131014
Canuto I o Grande 10161035
Haroldo I 10351040
Harthacanute (Canuto Hardeknut) 10401042
A casa de Wessex (restauración)
San Eduardo III, o Confessor 10421066
Haroldo II 1066
Edgar Ætheling 1066
A casa de Normandía
Guillerme I 10661087
Guillerme II "Rufus" 10871100
Henrique I 11001135
Estevo I 11351154
Matilde I (Non chegou a gobernar)
A casa de Plantagenêt
Henrique II "Plantagenêt", conde de Anjou 11541189
Ricardo I "Corazón de León" 11891199
Nome Período
A casa de Alpin
Kenneth I 843858
Donald I 858862
Constantino I 862877
Aedh 877878
Eochaid 878889
Giric 878889
Donald II 889900
Constantino II 900943
Malcolm I 943954
Indulf 954962
Dubh 962966
Culen 966971
Kenneth II 971995
Constantino III 995997
Kenneth III 9971005
Malcolm II 10051034
Duncan I 10341040
Macbeth 10401057
Lulach 10571058
A casa de Dunkeld
Malcolm III 10581093
Donald III 10931094
10941097
Duncan II 1094
Edgar 10971107
Alexandre I 11071124
David I 11241153
Malcolm IV 11531165
Guillerme I 11651214
Reis de Inglaterra e Señores de Irlanda Reis de Escocia (continuación)
Nome Período
A casa de Plantagenêt (continuación)
Xoán I 11991216
Henrique III 12161272
Eduardo I 12721307
Eduardo II 13071327
Eduardo III 13271377
Ricardo II 13771399
A casa de Lancaster
Henrique IV, duque de Lancaster 13991413
Henrique V 14131422
Henrique VI 14221461
A casa de York
Eduardo IV, duque de York 14611483
Eduardo V 1483
Ricardo III 14831485
A casa de Tudor
Henrique VII 14851509
Nome Período
A casa de Dunkeld (continuación)
Alexandre II 12141249
Alexandre III 12491286
Margarida I 12861290
A casa de Balliol
Xoán Balliol 12921296
A casa de Bruce
Roberto I 13061329
David II 13291371
A casa de Balliol
Eduardo Balliol e David II loitaron polo trono.
Eduardo Balliol 13321338
A casa de Estuardo
Roberto II 13711390
Roberto III 13901406
Xacobe I 14061437
Xacobe II 14371460
Xacobe III 14601488
Xacobe IV 14881513
Reis de Inglaterra e Irlanda Reis de Escocia (continuación)
Nome Período
A casa de Tudor (continuación)
Henrique VIII 15091547
Eduardo VI 15471553
Xoana I 1553
María I 15531558
Isabel I 15581603
Nome Período
A casa de Estuardo (continuación)
Xacobe V 15131542
María I 15421567
Xacobe VI 15671625
Reis de Escocia, Inglaterra e Irlanda
Nome Período
A casa de Estuardo (continuación no caso de Escocia)
Xacobe VI de Escocia e I de Inglaterra 1567 (Escocia), 1603 (Inglaterra) –1625
Carlos I 16251649
A República de Inglaterra e o Protectorado
A república durou ata 1653, e sucedeulle o Protectorado que terminou en 1659, seguido dun período de anarquía ata a restauración de 1660.
Oliver Cromwell 16531658
Ricardo Cromwell 16581659
A casa de Estuardo (restauración)
Carlos II "o Alegre Monarca" 16601685
Xacobe II de Inglaterra e VII de Escocia 16851689
María II, Princesa de Orange 16891694
Guillerme III, Príncipe de Orange 16891702
Reis de Gran Bretaña e Irlanda
Nome Período
A casa de Estuardo (continuación)
Ana I 17021714
Reis de Gran Bretaña e Irlanda e Electores de Hannóver
Nome Período
A casa de Hannóver
Xurxo I 17141727
Xurxo II 17271760
Reis do Reino Unido de Gran Bretaña e Irlanda e do Reino de Hannóver
Nome Período
A casa de Hannóver (continuación)
Xurxo III 17601820 (Rei de Hannóver:1814-1820)
Xurxo IV 18201830
Guillerme IV 18301837
Reis do Reino Unido de Gran Bretaña e Irlanda e emperadores da India
Nome Período
A casa de Hannóver (continuación)
Vitoria I 18371901
A casa de Saxonia-Coburgo-Gotha
Eduardo VII 19011910
Reis do Reino Unido de Gran Bretaña e Irlanda do Norte e emperadores da India
Nome Período
A casa de Windsor
Xurxo V 19101936
Eduardo VIII 1936
Xurxo VI 19361952
Reis do Reino Unido de Gran Bretaña e Irlanda do Norte
Nome Período
A casa de Windsor (continuación)
Isabel II 1952–actualidade