Campionato europeo de baloncesto de 2015

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Saltar ata a navegación Saltar á procura
FIBA EuroBasket 2015

39º Campionato Europeo da FIBA
Detalles do torneo
Organizador Croacia Croacia
Flag of France.svg Francia
Alemaña Alemaña
Letonia Letonia
Datas 5 de setembro20 de setembro
Equipos 24 (de 37 federacións)
Sedes 5 (de 5 cidades)
Resultado
Campión España España (3º título)
Subcampión Flag of Lithuania.svg Lituania
Terceiro Francia Francia
Cuarto Flag of Serbia.svg Serbia
Estatísticas
Partidos
Puntos España Pau Gasol (25,6)
Asistencia Flag of Lithuania.svg Mantas Kalnietis (7,8)
Mellor xogador España Pau Gasol
Quinteto ideal España Sergio Rodríguez
Francia Nando de Colo
Flag of Lithuania.svg Jonas Mačiulis
Flag of Lithuania.svg Jonas Valančiūnas
España Pau Gasol
Flag of Slovenia.svg Eslovenia 2013   Basketball.svg   2017

O Campionato de Europa de Baloncesto de 2015 foi a 39ª edición do Campionato Europeo de Baloncesto da FIBA, torneo organizado por FIBA Europa. Tivo lugar en catro países diferentes (Croacia, Francia, Alemaña e Letonia), converténdose no primeiro EuroBasket en ser organizado en máis dun país. Comezou o 5 de setembro de 2015 e rematou coa final o 20 de setembro de 2015.

As dúas seleccións finalistas clasificáronse para os Xogos Olímpicos de 2016. Os clasificados do 3º ó 7º posto, clasificáronse para o Preolímpico de 2016 que se disputou do 5 ó 11 de xullo de 2016.

Sedes[editar | editar a fonte]

Lille Montpellier Zagreb
Stade Pierre-Mauroy
Capacidade: 27.500
Park&Suites Arena
Capacidade: 10.700
Arena Zagreb
Capacidade: 16.500
Grand Stade Lille Métropole LOSC first match.JPG Arena montpellier.jpg Arena Zagreb 2009.jpg
Berlín Riga
Mercedes-Benz Arena
Capacidade: 14.500
Arena Riga
Capacidade: 11.200
Mercedes-Benz Arena Berlin August 2015.JPG Arena Riga Eurobasket Women 2009.jpg

Grupos[editar | editar a fonte]

O sorteo tivo lugar o 8 de decembro de 2014 en Disneyland, en París.

Bombo 1 Bombo 2 Bombo 3 Bombo 4 Bombo 5 Bombo 6 Bombo 7

Croacia Croacia
Francia Francia
Alemaña Alemaña
Flag of Latvia.svg Letonia

Flag of Lithuania.svg Lituania
España España

Flag of Slovenia.svg Eslovenia
Ucraína Ucraína
Flag of Serbia.svg Serbia
Finlandia Finlandia

Grecia Grecia
Flag of Turkey.svg Turquía
Bosnia e Hercegovina Bosnia e Hercegovina

Polonia Polonia
Bélxica Bélxica
Macedonia do Norte Macedonia
Italia Italia

Flag of Israel.svg Israel
República Checa República Checa
Flag of Georgia.svg Xeorxia

Flag of the Netherlands.svg Holanda
Flag of Russia.svg Rusia
Islandia Islandia
Estonia Estonia

Grupos finais
Grupo A Grupo B Grupo C Grupo D
Francia Francia España España Croacia Croacia Flag of Lithuania.svg Lituania
Finlandia Finlandia Flag of Serbia.svg Serbia Flag of Slovenia.svg Eslovenia Ucraína Ucraína
Bosnia e Hercegovina Bosnia e Hercegovina Flag of Turkey.svg Turquía Grecia Grecia Flag of Latvia.svg Letonia
Polonia Polonia Italia Italia Macedonia do Norte Macedonia Bélxica Bélxica
Flag of Israel.svg Israel Alemaña Alemaña Flag of Georgia.svg Xeorxia República Checa República Checa
Flag of Russia.svg Rusia Islandia Islandia Flag of the Netherlands.svg Holanda Estonia Estonia

Calendario[editar | editar a fonte]

Primeira fase[editar | editar a fonte]

Grupo A[editar | editar a fonte]

Sede: Montpellier, Francia

Equipo PX PG PP PF PC Dif
1. Francia Francia 5 5 0 407 335 +72
2. Flag of Israel.svg Israel 5 3 2 375 384 −9
3. Polonia Polonia 5 3 2 367 352 +15
4. Finlandia Finlandia 5 2 3 387 392 −5
5. Flag of Russia.svg Rusia 5 1 4 379 374 +5
6. Bosnia e Hercegovina Bosnia e Hercegovina 5 1 4 324 402 −78

Grupo B[editar | editar a fonte]

Sede: Berlín, Alemaña

Equipo PX PG PP PF PC Dif
1. Flag of Serbia.svg Serbia 5 5 0 433 354 +79
2. España España 5 3 2 448 411 +37
3. Italia Italia 5 3 2 434 434 0
4. Flag of Turkey.svg Turquía 5 3 2 429 459 −30
5. Alemaña Alemaña 5 1 4 370 379 −9
6. Islandia Islandia 5 0 5 368 445 −77

Grupo C[editar | editar a fonte]

Sede: Zagreb, Croacia

Equipo PX PG PP PF PC Dif
1. Grecia Grecia 5 5 0 387 340 +47
2. Croacia Croacia 5 3 2 359 343 +16
3. Flag of Slovenia.svg Eslovenia 5 3 2 367 356 +11
4. Flag of Georgia.svg Xeorxia 5 2 3 369 364 +5
5. Macedonia do Norte Macedonia 5 1 4 324 381 −57
6. Flag of the Netherlands.svg Holanda 5 1 4 355 377 −22

Grupo D[editar | editar a fonte]

Sede: Riga, Letonia

Equipo PX PG PP PF PC Dif
1. Flag of Lithuania.svg Lituania 5 4 1 360 336 +24
2. Flag of Latvia.svg Letonia 5 3 2 348 339 +9
3. República Checa República Checa 5 3 2 370 342 +28
4. Bélxica Bélxica 5 3 2 370 344 +26
5. Estonia Estonia 5 1 4 316 374 −58
6. Ucraína Ucraína 5 1 4 349 378 −29

Segunda fase[editar | editar a fonte]

Sede: Lille, Francia

Oitavos de final Cuartos de final Semifinais Final
                           
12 de setembro            
 Francia Francia  76
15 de setembro
 Flag of Turkey.svg Turquía  53  
 Francia Francia  84
12 de setembro
   Flag of Latvia.svg Letonia  70  
 Flag of Latvia.svg Letonia  73
17 de setembro
 Flag of Slovenia.svg Eslovenia  66  
 Francia Francia  75
12 de setembro
   España España  80  
 España España  80
15 de setembro
 Polonia Polonia  66  
 España España  73
12 de setembro
   Grecia Grecia  71  
 Grecia Grecia  75
20 de setembro
 Bélxica Bélxica  54  
 España España  80
13 de setembro
   Flag of Lithuania.svg Lituania  63
 Flag of Serbia.svg Serbia  94
16 de setembro
 Finlandia Finlandia  81  
 Flag of Serbia.svg Serbia  89
13 de setembro
   República Checa República Checa  75  
 Croacia Croacia  59
18 de setembro
 República Checa República Checa  80  
 Flag of Serbia.svg Serbia  64
13 de setembro
   Flag of Lithuania.svg Lituania  67   Terceiro posto
 Flag of Israel.svg Israel  52
16 de setembro 20 de setembro
 Italia Italia  82  
 Italia Italia  85  Francia Francia  81
13 de setembro
   Flag of Lithuania.svg Lituania  95    Flag of Serbia.svg Serbia  68
 Flag of Lithuania.svg Lituania  85
 Flag of Georgia.svg Xeorxia  81  

Estatísticas[editar | editar a fonte]

Líderes individuais[editar | editar a fonte]

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas[editar | editar a fonte]