Copa UEFA 2004-05

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.

A Copa UEFA 2004-05 foi gañada polo PFC CSKA de Moscova, que xogou na final contra o Sporting Clube de Portugal. Foi a a primeira gañada por un equipo ruso, e a primeira competición europea gañada por un equipo ruso dende o desmembramento da URSS, e foi aínda máis sobresaínte porque foi gañada no Estádio José Alvalade, o estadio do Sporting.

Roldas de clasificación[editar | editar a fonte]

Primeira rolda de clasificación[editar | editar a fonte]

Equipo 1 Total Equipo 2 Ida Volta
FC MIKA Flag of Armenia.svg 1-2 Hungría Budapest Honvéd FC 0-1 1-1
FC Levadia Tallinn Estonia 3-1 Flag of Ireland.svg Bohemian F.C. 0-0 3-1
FC Shirak Flag of Armenia.svg 1-4 Flag of Moldova.svg FC Tiraspol 1-2 0-2
KF Partizani Flag of Albania.svg 5-4 Flag of Malta.svg Birkirkara F.C. 4-2 1-2
S.S. Pennarossa Flag of San Marino.svg 1-9 Bosnia e Hercegovina FK Željeznicar 1-5 0-4
Haverfordwest County F.C. Gales 1-4 Islandia FH 0-1 1-3
FC Nistru Otaci Flag of Moldova.svg 3-2 Bielorrusia FC Shakhtyor 1-1 2-1
FC Illychivets Mariupol Ucraína 4-0 Flag of Armenia.svg FC Banants 2-0 2-0
ÍA Akraness Islandia 6-3 Estonia FC TVMK Tallinn 4-2 2-1
FK Ekranas Flag of Lithuania.svg 3-1 Flag of Luxembourg.svg F91 Dudelange 1-0 2-1
Otelul Galati Flag of Romania.svg 8-1 Flag of Albania.svg KS Dinamo Tirana 4-0 4-1
Östers IF Flag of Sweden.svg 4-1 Gales Total Network Solutions F.C. 2-0 2-1
FC Haka Finlandia 5-2 Flag of Luxembourg.svg FC Etzella Ettelbruck 2-1 3-1
FC Tbilisi Flag of Georgia.svg 5-1 Flag of Azerbaijan.svg FK Shamkir 1-0 4-1
FC Vaduz Flag of Liechtenstein.svg 4-2 Flag of Ireland.svg Longford Town F.C. 1-0 3-2
FK Sileks Kratovo Flag of Macedonia.svg 1-2 Flag of Slovenia.svg NK Maribor 0-1 1-1
Portadown F.C. 2-4 Flag of Lithuania.svg FK Žalgiris Vilnius 2-2 0-2
FK Dukla Banská Bystrica Eslovaquia 4-0 Flag of Azerbaijan.svg FK Karabakh 3-0 1-0
Glentoran F.C. 4-3 Finlandia AC Allianssi 2-2 2-1
FC Santa Coloma Andorra 0-4 Bosnia e Hercegovina FK Modrica 0-1 0-3
FC BATE Bielorrusia 2-4 Flag of Georgia.svg FC Dinamo Tbilisi 2-3 0-1
B36 Tórshavn Illas Feroe 2-11 Flag of Latvia.svg FHK Liepajas Metalurgs 1-3 1-8
AC Omonia Chipre 8-1 Flag of Macedonia.svg FK Sloga Jugomagnat 4-0 4-1
B68 Toftir Illas Feroe 0-11 Flag of Latvia.svg FK Ventspils 0-3 0-8
Marsaxlokk F.C. Flag of Malta.svg 0-3 Flag of Slovenia.svg NK Primorje 0-1 0-2

Segunda rolda de clasificación[editar | editar a fonte]

Equipo 1 Total Equipo 2 Ida Volta
Glentoran F.C. 1-3 Flag of Sweden.svg IF Elfsborg 0-1 1-2
Odd Grenland B.K. Flag of Norway.svg 4-3 Flag of Lithuania.svg FK Ekranas 3-1 1-2
K.S.K. Beveren Bélxica 5-2 Flag of Liechtenstein.svg FC Vaduz 3-1 2-1
FK Ventspils Flag of Latvia.svg [1]1-1 Dinamarca Brøndby IF 0-0 1-1
Hammarby IF Flag of Sweden.svg 4-1 Islandia ÍA Akranes 2-0 2-1
Stabæk I.F. Flag of Norway.svg 6-2 Finlandia FC Haka 3-1 3-1
F.K. Bodø/Glimt Flag of Norway.svg [2]3-3 Estonia FC Levadia Tallinn 2-1 1-2
FH Islandia 4-3 Escocia Dunfermline Athletic F.C. 2-2 2-1
FK Žalgiris Vilnius Flag of Lithuania.svg 1-3 Dinamarca Aalborg Boldspilklub 1-3 0-0
Östers IF Flag of Sweden.svg 3-3[1] Flag of Latvia.svg FHK Liepajas Metalurgs 2-2 1-1
Gençlerbirligi Flag of Turkey.svg [1]2-2 Croacia NK Rijeka 1-0 1-2
PFC Levski Sofia Bulgaria 8-0 Bosnia e Hercegovina FK Modrica 5-0 3-0
Hapoel Bnei Sakhnin FC Flag of Israel.svg 6-1 Flag of Albania.svg KF Partizani 3-0 3-1
Zeleznik Belgrade Flag of Serbia.svg 4-5 Flag of Romania.svg Steaua Bucuresti 2-4 2-1
FK Buducnost Banatski Dvor Flag of Serbia.svg 2-2[2] Flag of Slovenia.svg NK Maribor 1-2 1-0
FK Željeznicar Bosnia e Hercegovina 1-9 Bulgaria PFC Litex Lovech 1-2 0-7
Dinamo Zagreb Croacia 4-2 Flag of Slovenia.svg NK Primorje 4-0 0-2
AC Omonia Chipre 2-4 Bulgaria PFC CSKA Sofia 1-1 1-3[3]
Otelul Galati Flag of Romania.svg 0-1 Flag of Serbia.svg FK Partizan 0-0 0-1
AEK Larnaca FC Chipre 3-4 Flag of Israel.svg Maccabi Petah Tikva FC 3-0 0-4
FC Terek Grozny Flag of Russia.svg 2-0 Polonia Lech Poznan 1-0 1-0
SK Slavia Praha República Checa 3-3[1] Flag of Georgia.svg FC Dinamo Tbilisi 3-1 0-2
SK Rapid Wien Austria 3-2 Flag of Russia.svg FC Rubin Kazan 0-2 3-0
FC Illychivets Mariupol Ucraína 0-3 Austria FK AUTb Wien 0-0 0-3
FK Dukla Banská Bystrica Eslovaquia 4-2 Suíza FC Wil 3-1 1-1
FC Nistru Otaci Flag of Moldova.svg 1-6 República Checa SK Sigma Olomouc 1-2 0-4
FC Artmedia Bratislava Eslovaquia 1-4 Ucraína FC Dnipro Dnipropetrovsk 0-3 1-1
SV Pasching Austria 3-3[1] Flag of Russia.svg FC Zenit Saint Petersburg 3-1 0-2
Újpest FC Hungría 5-1 Suíza Servette FC 3-1 2-0
FC Metalurh Donetsk Ucraína 5-1 Flag of Moldova.svg FC Tiraspol 3-0 2-1
FC Tbilisi Flag of Georgia.svg 0-7 Polonia Legia Warszawa 0-1 0-6
Amica Wronki Polonia [2]1-1 Hungría Budapest Honvéd FC 1-0 0-1

Primeira rolda[editar | editar a fonte]

Equipo 1 Total Equipo 2 Ida Volta
Grazer AK Austria 5-1 Bulgaria PFC Litex Lovech 5-0 0-1
FC Metalurh Donetsk Ucraína 0-6 Italia S.S. Lazio 0-3 0-3
F.K. Bodø/Glimt Flag of Norway.svg 1-2 Flag of Turkey.svg Besiktas J.K. 1-1 0-1
Shelbourne F.C. Flag of Ireland.svg 2-4 Francia Lille OSC 2-2 0-2
Heart of Midlothian F.C. Escocia 5-3 Flag of Portugal.svg SC Braga 3-1 2-2
FK AUTb Wien Austria 4-1 Polonia Legia Warszawa 1-0 3-1
FK Dukla Banská Bystrica Eslovaquia 0-5 Flag of Portugal.svg SL Benfica 0-3 0-2
FK Partizan Flag of Serbia.svg 3-1 Flag of Romania.svg Dinamo Bucuresti 0-0 3-1
Parma F.C. Italia 3-2 Flag of Slovenia.svg NK Maribor 0-0 3-2
Real Zaragoza España 4-2 República Checa SK Sigma Olomouc 1-0 3-2
Sporting Clube de PORb Flag of Portugal.svg 2-0 Austria SK Rapid Wien 2-0 0-0
Newcastle United F.C. Inglaterra 7-1 Flag of Israel.svg Hapoel Bnei Sakhnin FC 2-0 5-1
Steaua Bucuresti Flag of Romania.svg 4-3 Bulgaria PFC CSKA Sofia 2-1 2-2
Wisla Kraków Polonia 5-5[1] Flag of Georgia.svg FC Dinamo Tbilisi 4-3 1-2
F.C. Utrecht Flag of the Netherlands.svg 4-3 Flag of Sweden.svg Djurgårdens IF 4-0 0-3
Millwall F.C. Inglaterra 2-4 Hungría Ferencvárosi TC 1-1 1-3
FC Schalke 04 Alemaña 9-1 Flag of Latvia.svg FHK Liepajas Metalurgs 5-1 4-0
Maccabi Haifa F.C. Flag of Israel.svg 1-2 Ucraína FC Dnipro Dnipropetrovsk 1-0 0-2
FC Terek Grozny Flag of Russia.svg 1-3 Suíza FC Basel 1-1 0-2
Odd Grenland B.K. Flag of Norway.svg 1-5 Flag of the Netherlands.svg Feyenoord Rotterdam 0-1 1-4
Aalborg Boldspilklub Dinamarca 1-3 Francia AJ Auxerre 1-1 0-2
Sevilla FC España 4-1 Flag of Portugal.svg CD Nacional 2-1 2-0
ND Gorica Flag of Slovenia.svg 1-2 Grecia AEK Athens FC 1-1 0-1
Standard Liège Bélxica [1]1-1 Alemaña VfL Bochum 0-0 1-1
FC Zenit Saint Petersburg Flag of Russia.svg 6-1 Flag of Serbia.svg Red Star Belgrade 4-0 2-1
Trabzonspor Flag of Turkey.svg 3-4 España Athletic Bilbao 3-2 0-2
Újpest FC Hungría 1-7 Alemaña VfB Stuttgart 1-3 0-4
Panionios NFC Grecia 3-2 Italia Udinese Calcio 3-1 0-1
PFC Levski Sofia Bulgaria 1-2 Bélxica K.S.K. Beveren 1-1 0-1
Maccabi Petah Tikva FC Flag of Israel.svg 0-5 Flag of the Netherlands.svg SC Heerenveen [4] [4]
Dinamo Zagreb Croacia 2-0 Flag of Sweden.svg IF Elfsborg 2-0 0-0
FH Islandia 1-5 Alemaña Alemannia Aachen 1-5 0-0
Middlesbrough F.C. Inglaterra 4-1 República Checa FC Baník Ostrava 3-0 1-1
Club Brugge Bélxica 6-1 Francia L.B. Châteauroux 4-0 2-1
PAOK FC Grecia 3-5 Flag of the Netherlands.svg AZ Alkmaar 2-3 1-2
FK Ventspils Flag of Latvia.svg 1-2 Polonia Amica Wronki 1-1 0-1
FC Sochaux-Montbéliard Francia 9-0 Flag of Norway.svg Stabæk I.F. 4-0 5-0
Egaleo FC Grecia 2-1 Flag of Turkey.svg Gençlerbirligi 1-0 1-1
CS Marítimo Flag of Portugal.svg 1-1[2] Escocia Rangers F.C. 1-0 0-1
Hammarby IF Flag of Sweden.svg 1-5 España Villarreal CF 1-2 0-3

Fase de grupos[editar | editar a fonte]

Grupo A[editar | editar a fonte]

Equipo Pts PX G E P GF GC DG
1. Flag of the Netherlands.svg Feyenoord Rotterdam 7 4 2 1 1 6 3 +3
2. Alemaña FC Schalke 04 7 4 2 1 1 5 3 +2
3. Suíza FC Basel 7 4 2 1 1 5 4 -1
4. Hungría Ferencvárosi TC 4 4 1 1 2 3 5 -2
5. Escocia Heart of Midlothian F.C. 3 4 1 0 3 2 6 -4
1ª Xornada
Feyenoord 3–0 Hearts
Schalke 1–1 Basel
2ª Xornada
Hearts 0–1 Schalke
Ferencvárosi 1–1 Feyenoord
3ª Xornada
Schalke 2–0 Ferencvárosi
Basel 1–2 Hearts
4ª Xornada
Ferencvárosi 1–2 Basel
Feyenoord 2–1 Schalke
5ª Xornada
Hearts 0–1 Ferencvárosi
Basel 1–0 Feyenoord

Group B[editar | editar a fonte]

Equipo Pts PX G E P GF GC DG
1. España Athletic Bilbao 9 4 3 0 1 11 4 +7
2. Flag of Romania.svg Steaua Bucureşti 6 4 2 0 2 4 3 +1
3. Italia Parma F.C. 6 4 2 0 2 5 6 -1
4. Flag of Turkey.svg Beşiktaş J.K. 4 4 1 1 2 7 7 0
5. Bélxica Standard Liège 4 4 1 1 2 4 11 -7
1ª Xornada
Steaua Bucureşti 2–0 Standard Liège
Athletic Bilbao 2–0 Parma
2ª Xornada
Parma 1–0 Steaua Bucureşti
Beşiktaş 3–1 Athletic Bilbao
3ª Xornada
Steaua Bucureşti 2–1 Beşiktaş
Standard Liège 2–1 Parma
4ª Xornada
Beşiktaş 1–1 Standard Liège
Athletic Bilbao 1–0 Steaua Bucureşti
5ª Xornada
Parma 3–2 Beşiktaş
Standard Liège 1–7 Athletic Bilbao

Group C[editar | editar a fonte]

Equipo Pts PX G E P GF GC DG
1. Ucraína FC Dnipro Dnipropetrovsk 9 4 3 0 1 7 5 +2
2. España Real Zaragoza 7 4 2 1 1 5 3 +2
3. Austria FK Austria Wien 7 4 2 1 1 4 3 +1
4. Bélxica Club Brugge 5 4 1 2 1 5 5 0
5. Flag of the Netherlands.svg F.C. Utrecht 0 4 0 0 4 2 7 -5
1ª Xornada
Dnipro Dnipropetrovsk 3–2 Club Brugge
Real Zaragoza 2–0 Utrecht
2ª Xornada
Utrecht 1–2 Dnipro Dnipropetrovsk
Austria Wien 1–0 Real Zaragoza
3ª Xornada
Dnipro Dnipropetrovsk 1–0 Austria Wien
Club Brugge 1–0 Utrecht
4ª Xornada
Austria Wien 1–1 Club Brugge
Real Zaragoza 2–1 Dnipro Dnipropetrovsk
5ª Xornada
Utrecht 1–2 Austria Wien
Club Brugge 1–1 Real Zaragoza

Group D[editar | editar a fonte]

Equipo Pts PX G E P GF GC DG
1. Inglaterra Newcastle United F.C. 10 4 3 1 0 8 1 +7
2. Francia FC Sochaux-Montbéliard 9 4 3 0 1 4 4 0
3. Flag of Portugal.svg Sporting Clube de Portugal 7 4 2 1 1 9 3 +6
4. Grecia Panionios NFC 3 4 1 0 3 6 8 -2
5. Flag of Georgia.svg FC Dinamo Tbilisi 0 4 0 0 4 2 13 -11
1ª Xornada
Dinamo Tbilisi 0–2 Sochaux-Montbéliard
Panionios 0–1 Newcastle United
2ª Xornada
Newcastle United 2–0 Dinamo Tbilisi
Sporting Clube de Portugal 4–1 Panionios
3ª Xornada
Dinamo Tbilisi 0–4 Sporting Clube de Portugal
Sochaux-Montbéliard 0–4 Newcastle United
4ª Xornada
Sporting Clube de Portugal 0–1 Sochaux-Montbéliard
Panionios 5–2 Dinamo Tbilisi
5ª Xornada
Newcastle United 1–1 Sporting Clube de Portugal
Sochaux-Montbéliard 1–0 Panionios

Group E[editar | editar a fonte]

Equipo Pts PX G E P GF GC DG
1. Inglaterra Middlesbrough F.C. 9 4 3 0 1 6 2 +4
2. España Villarreal CF 8 4 2 2 0 8 2 +6
3. Flag of Serbia.svg FK Partizan 5 4 1 2 1 7 6 +1
4. Italia S.S. Lazio 3 4 0 3 1 5 7 -2
5. Grecia Egaleo FC 1 4 0 1 3 2 11 -9
1ª Xornada
Lazio 1–1 Villareal
Egaleo 0–1 Middlesbrough
2ª Xornada
Middlesbrough 2–0 Lazio
Partizan 4–0 Egaleo
3ª Xornada
Lazio 2–2 Partizan
Villareal 2–0 Middlesbrough
4ª Xornada
Partizan 1–1 Villareal
Egaleo 2–2 Lazio
5ª Xornada
Middlesbrough 3–0 Partizan
Villareal 4–0 Egaleo

Group F[editar | editar a fonte]

Equipo Pts PX G E P GF GC DG
1. Flag of the Netherlands.svg AZ 9 4 3 0 1 6 3 +3
2. Francia AJ Auxerre 7 4 2 1 1 7 3 +4
3. Austria Grazer AK 7 4 2 1 1 5 4 +1
4. Escocia Rangers F.C. 6 4 2 0 2 8 3 +5
5. Polonia Amica Wronki 0 4 0 0 4 3 16 -13
1ª Xornada
Amica Wronki 0–5 Rangers
Auxerre 0–0 Grazer
2ª Xornada
Grazer 3–1 Amica Wronki
AZ Alkmaar 2–0 Auxerre
3ª Xornada
Amica Wronki 1–3 AZ Alkmaar
Rangers 3–0 Grazer
4ª Xornada
AZ Alkmaar 1–0 Rangers
Auxerre 5–1 Amica Wronki
5ª Xornada
Grazer 2–0 AZ Alkmaar
Rangers 0–2 Auxerre

Group G[editar | editar a fonte]

Equipo Pts PX G E P GF GC DG
1. Alemaña VfB Stuttgart 9 4 3 0 1 10 3 +7
2. Flag of Portugal.svg SL Benfica 9 4 3 0 1 9 5 +4
3. Flag of the Netherlands.svg SC Heerenveen 7 4 2 1 1 6 6 0
4. Croacia Dinamo Zagreb 4 4 1 1 2 9 7 +2
5. Bélxica K.S.K. Beveren 0 4 0 0 4 2 15 -13
1ª Xornada
Benfica 4–2 Heerenveen
Beveren 1–5 Stuttgart
2ª Xornada
Stuttgart 3–0 Benfica
Dinamo Zagreb 6–1 Beveren
3ª Xornada
Benfica 2–0 Dinamo Zagreb
Heerenveen 1–0 Stuttgart
4ª Xornada
Dinamo Zagreb 2–2 Heerenveen
Beveren 0–3 Benfica
5ª Xornada
Stuttgart 2–1 Dinamo Zagreb
Heerenveen 1–0 Beveren

Group H[editar | editar a fonte]

Equipo Pts PX G E P GF GC DG
1. Francia Lille OSC 9 4 3 0 1 5 3 +2
2. España Sevilla FC 7 4 2 1 1 6 4 +2
3. Alemaña Alemannia Aachen 7 4 2 1 1 5 4 +1
4. Flag of Russia.svg FC Zenit Saint Petersburg 5 4 1 2 1 9 6 +3
5. Grecia AEK Athens FC 0 4 0 0 4 4 12 -8
1ª Xornada
Zenit Saint Petersburg 5–1 AEK Athens
Alemannia Aachen 1–0 Lille
2ª Xornada
Lille 2–1 Zenit Saint Petersburg
Sevilla 2–0 Alemannia Aachen
3ª Xornada
Zenit Saint Petersburg 1–1 Sevilla
AEK Athens 1–2 Lille
4ª Xornada
Sevilla 3–2 AEK Athens
Alemannia Aachen 2–2 Zenit Saint Petersburg
5ª Xornada
Lille 1–0 Sevilla
AEK Athens 0–2 Alemannia Aachen

Trintaedousavos de Final[editar | editar a fonte]

Equipo 1 Total Equipo 2 Ida Volta
Olympiacos Grecia 2-0 Francia FC Sochaux-Montbéliard 1-0 1-0
SC Heerenveen Flag of the Netherlands.svg 2-4 Inglaterra Newcastle United F.C. 1-2 1-2
Grazer AK Austria 3-4 Inglaterra Middlesbrough F.C. 2-2 1-2
Sporting Clube de Portugal Flag of Portugal.svg 4-2 Flag of the Netherlands.svg Feyenoord Rotterdam 2-1 2-1
Valencia CF España 2-2[2] Flag of Romania.svg Steaua Bucureşti 2-0 0-2
FC Dynamo Kyiv Ucraína 0-2 España Villarreal CF 0-0 0-2
FC Shakhtar Donetsk Ucraína 2-1 Alemaña FC Schalke 04 1-1 1-0
Alemannia Aachen Alemaña 1-2 Flag of the Netherlands.svg AZ Alkmaar 0-0 1-2
FK Austria Wien Austria 2-1 España Athletic Bilbao 0-0 2-1
Fenerbahçe SK Flag of Turkey.svg 1-3 España Real Zaragoza 0-1 1-2
Panathinaikos Grecia 1-2 España Sevilla FC 1-0 0-2
Parma F.C. Italia 2-0 Alemaña VfB Stuttgart 0-0 2-0[3]
FK Partizan Flag of Serbia.svg 3-2 Ucraína FC Dnipro Dnipropetrovsk 2-2 1-0
PFC CSKA Moscow Flag of Russia.svg 3-1 Flag of Portugal.svg SL Benfica 2-0 1-1
FC Basel Suíza 0-2 Francia Lille OSC 0-0 0-2
Ajax Amsterdam Flag of the Netherlands.svg 2-3 Francia AJ Auxerre 1-0 1-3

Dazaseisavos de Final[editar | editar a fonte]

Equipo 1 Total Equipo 2 Ida Volta
Olympiakos Piraeus Grecia 1-7 Inglaterra Newcastle United F.C. 1-3 0-4
Middlesbrough F.C. Inglaterra 2-4 Flag of Portugal.svg Sporting Clube de Portugal 2-3 0-1
Steaua Bucureşti Flag of Romania.svg 0-2 España Villarreal CF 0-0 0-2
FC Shakhtar Donetsk Ucraína 2-5 Flag of the Netherlands.svg AZ Alkmaar 1-3 1-2
FK Austria Wien Austria [1]3-3 España Real Zaragoza 1-1 2-2
Sevilla FC España 0-1 Italia Parma F.C. 0-0 0-1
FK Partizan Flag of Serbia.svg 1-3 Flag of Russia.svg PFC CSKA Moscow 1-1 0-2
Lille OSC Francia 0-1 Francia AJ Auxerre 0-1 0-0

Cuartos de Final[editar | editar a fonte]

Equipo 1 Total Equipo 2 Ida Volta
Newcastle United F.C. Inglaterra 2-4 Flag of Portugal.svg Sporting Clube de Portugal 1-0 1-4
Villarreal CF España 2-3 Flag of the Netherlands.svg AZ Alkmaar 1-2 1-1
FK Austria Wien Austria 1-1[1] Italia Parma F.C. 1-1 0-0
PFC CSKA Moscow Flag of Russia.svg 4-2 Francia AJ Auxerre 4-0 0-2

Semi finais[editar | editar a fonte]

Equipo 1 Total Equipo 2 Ida Volta
Sporting Clube de Portugal Flag of Portugal.svg [1]4-4 Flag of the Netherlands.svg AZ 2-1 2-3
Parma F.C. Italia 0-3 Flag of Russia.svg PFC CSKA Moscow 0-0 0-3

Final[editar | editar a fonte]

Equipo 1 Resultado Equipo 2
Sporting Clube de Portugal Flag of Portugal.svg 1-3 Flag of Russia.svg PFC CSKA Moscow

Notas[editar | editar a fonte]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 1,9 Dobre valor dos goles fora da casa
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Gañador por penaltis
  3. 3,0 3,1 Resultado acadado en prórroga
  4. 4,0 4,1 O equipo contrario non se presentou

Ligazóns Externas[editar | editar a fonte]