Saltar ao contido

Super 14 2009

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Modelo:Competición deportivaSuper 14 2009
Tipotempada deportiva Editar o valor en Wikidata
Deporterugby a 15 Editar o valor en Wikidata
OrganizadorSANZAR Editar o valor en Wikidata
Número de participantes14 Editar o valor en Wikidata
Localización  e  Datas
PaísAustralia Editar o valor en Wikidata
Data2009 Editar o valor en Wikidata
Competición
Primeiro postoBulls Editar o valor en Wikidata
Datos estatísticos
Partidos94 Editar o valor en Wikidata

← 2008 Editar o valor en Wikidata
2010 Editar o valor en Wikidata →

A tempada 2009 do Super 14 (actual Super Rugby) foi a 14ª edición da máxima competición mundial de rugby entre franquías, organizada no hemisferio Sur pola SANZAR, entre equipos de Nova Zelandia, Australia e Suráfrica. Esta edición do torneo contou con 14 equipos, que disputaron unha tempada regular con 13 xornadas, seguida duns playoffs entre os 4 mellores equipos. O campionato foi gañado polos Bulls, o equipo surafricano que acadou así o seu 2º título, vencendo na final ós Chiefs.

A primeira xornada disputouse nos días 13 e 14 de febreiro de 2009, mentres que a final tivo lugar en Pretoria o día 30 de maio de 2009.

Tempada regular

[editar | editar a fonte]
Equipos Xogados Gañados Empates Perdidos Pts A Prol Pts Contra Dif. Pts Bonus PUNTOS
1 Bulls 131003338271+67646
2 Chiefs 13904338236+102945
3 Hurricanes 13904380279+101844
4 Crusaders 13814231198+33741
5Australia Waratahs 13904241212+29541
6 Sharks 13805282239+43638
7Australia Brumbies 13805311305+6638
8Australia Force 13616328275+451036
9 Blues 13508339369−301232
10 Stormers 13508235249−14727
11 Highlanders 13409254269−151026
12 Lions 13409294419−125925
13Australia Reds 133010258380−122618
14 Cheetahs 132011213341−128412

Eliminatorias polo título

[editar | editar a fonte]
O Loftus Versfeld de Pretoria acolleu a final.
  Semifinais Final
22 de maio, Hamilton
 2. Chiefs 14  
 3. Hurricanes 10  
 
30 de maio, Pretoria
     1. Bulls 61
   2. Chiefs 17
23 de maio, Pretoria
 1. Bulls 36
 4. Crusaders 23  

Estatísticas

[editar | editar a fonte]

O máximo anotador de puntos do torneo foi Morné Steyn, con 189 puntos. O máximo anotador de ensaios foi Ma'a Nonu con 9.

Véxase tamén

[editar | editar a fonte]

Outros artigos

[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas

[editar | editar a fonte]