Saltar ao contido

Provincia de Ancona

Provincia de Ancona
 Nome oficial
    Provincia di Ancona (it) Editar o valor en Wikidata
Imaxe do escudo de armas
Imaxe da bandeira
Imaxe
 Instancia de
Implicados
 Xefe do goberno
 Órgano lexislativo
Localización
 Situado en
 Capital
 OpenStreetMap
Mapa
 Mapas
Mapa de localización
 Coordenadas
Cifras e dimensións
 Superficie
   1.940,16 km² Editar o valor en Wikidata
Fontes e ligazóns
Código postal60121–60131 Editar o valor en Wikidata
OpenStreetMap53059 Editar o valor en Wikidata
VIAF131449915 Editar o valor en Wikidata
Freebase/m/04hs8k Editar o valor en Wikidata
NUTSITI32 Editar o valor en Wikidata
 Páxina WEB
Wikidata G:Commons C:Commons

A provincia de Ancona está situada na rexión das Marcas, en Italia. Ten unha área de 1.940 km2 e unha poboación de 448.627 habitantes (en 2001). A súa capital é Ancona.

Descrición

[editar | editar a fonte]

A provincia de Ancona ten 49 concellos.

Fai fronteira a noroeste coa provincia de Pesaro e Urbino, a nordeste e leste co Mar Adriático, a sur coa provincia de Macerata e a oeste coa provincia de Perugia (rexión da Umbría).

Xeografía

[editar | editar a fonte]
Mapa da provincia de Ancona.

A provincia de Ancona ten unha superficie de 1963,22 km².[1] A provincia limita ao nordeste e ao leste co mar Adriático, ao noroeste coa provincia de Pesaro e Urbino, o oeste coa rexión de Umbría (provincia de Perugia) e ao sur coa provincia de Macerata.

Os principais ríos na provincia son, de norte a sur:

O punto máis alto da provincia está na cima norte de Serra Santa,(43°14′42″N 12°49′34″L / 43.24500, -12.82611 (Serra Santa-Cima Nord)), nos Apeninos cnunha altitude de 1421 metros.[2]

Na provincia hai dúas áreas protexidas principais:

Poboación

[editar | editar a fonte]

A 1 de xaneiro de 2017, a poboación da provincia era de 474 124 habitantes,[3] cunha densidade de poboación de 241,5 habitantes/km². O municipio con máis habitantes é Ancona con 100 696 habitantes. O municipio con menor poboación é Poggio San Marcello con 685 habitantes.

Evolución da poboación na provincia de Ancona

† Poboación estimada a 1 de xaneiro de 2017

Municipios principais

[editar | editar a fonte]

A seguinte táboa amosa os 10 municipios de maior poboación na provincia e as súas respectvas superficies:[4]

No.MunicipioPoboación
(2017)
Área
(km²)
1Ancona100.696124,84
2Senigallia44.706117,77
3Iesi40.318108,90
4Osimo34.918106,74
5Fabriano31.212272,08
6Falconara Marittima26.33125,82
7Castelfidardo18.67933,39
8Chiaravalle14.80017,60
9Loreto12.81017,90
10Montemarciano9.93022,31

División administrativa

[editar | editar a fonte]

Os 47 municipios na provincia son:

O municipio de maior superficie é Fabriano, con 272,08 km², e o menor é Concamarise, con 6,05 km². Hai dous municipios con menos de 1000 habitantes (2017)ː San Paolo di Jesi con 912 habitantes, e Poggio San Marcello con 685 habitantes.

  1. ↑ "Provincia di Ancona" (en italiano). Tuttitalia.it. Consultado o 23 de novembro de 2017.
  2. ↑ "Serra Santa-Cima Nord, Italy" (en inglés). Peakbagger.com. Consultado o 24 de novembro de 2017.
  3. ↑ "Statistiche demografiche" (en italiano). Istituto Nazionale di Statistica (ISTAT). Arquivado dende o orixinal o 03 de xaneiro de 2018. Consultado o 23 de novembro de 2017.
  4. ↑ "Comuni in provincia di Ancona per popolazione" (en italiano). Tuttitalia.it. Consultado o 23 de novembro de 2017.

Véxase tamén

[editar | editar a fonte]

Outros artigos

[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas

[editar | editar a fonte]