Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
As probas de natación nos Xogos Olímpicos de Londres 2012 comezarán o 28 de xullo e rematarán o 4 de agosto , e se disputarán no London Aquatics Centre , en Londres . A competición en augas abertas terá lugar o 9 e 10 de agosto no Lago Serpentine , en Hyde Park , Londres.
Disputaranse un total de 34 eventos diferentes, 17 masculinos e 17 femininos. Dous deles serán nos 10 quilómetros en augas abertas, mentres que as 32 probas restantes serán nunha piscina de 50 metros de largo.
A sede principal das probas de natación será o London Aquatics Centre . As probas de longa distancia disputaranse no Lago Serpentine .
E
Eliminatoria
½
Semifinal
F
Final
Datas →
Sáb 28
Dom 29
Lun 30
Mar 31
Mér 1
Xov 2
Ven 3
Sáb 4
Xov 9
Ven 10
Proba ↓
Mañá
Tarde
Mañá
Tarde
Mañá
Tarde
Mañá
Tarde
Mañá
Tarde
Mañá
Tarde
Mañá
Tarde
Mañá
Tarde
Mañá
Tarde
Mañá
Tarde
50 m libres
E
½
F
100 m libres
E
½
F
200 m libres
E
½
F
400 m libres
E
F
1500 m libres
E
F
100 m costas
E
½
F
200 m costas
E
½
F
100 m braza
E
½
F
200 m braza
E
½
F
100 m bolboreta
E
½
F
200 m bolboreta
E
½
F
200 m estilos
E
½
F
400 m estilos
E
F
Relevos 4x100 m libres
E
F
Relevos 4x200 m libres
E
F
Relevos 4x100 m estilos
E
F
Maratón 10 km augas abertas
F
E
Eliminatoria
½
Semifinal
F
Final
Datas →
Sáb 28
Dom 29
Lun 30
Mar 31
Mér 1
Xov 2
Ven 3
Sáb 4
Xov 9
Ven 10
Proba ↓
Mañá
Tarde
Mañá
Tarde
Mañá
Tarde
Mañá
Tarde
Mañá
Tarde
Mañá
Tarde
Mañá
Tarde
Mañá
Tarde
Mañá
Tarde
Mañá
Tarde
50 m libres
E
½
F
100 m libres
E
½
F
200 m libres
E
½
F
400 m libres
E
F
800 m libres
E
F
100 m costas
E
½
F
200 m costas
E
½
F
100 m braza
E
½
F
200 m braza
E
½
F
100 m bolboreta
E
½
F
200 m bolboreta
E
½
F
200 m estilos
E
½
F
400 m estilos
E
F
Relevos 4x100 m libres
E
F
Relevos 4x200 m libres
E
F
Relevos 4x100 m estilos
E
F
Maratón 10 km augas abertas
F
Proba
Ouro
Prata
Bronce
50 m libres (4 de agosto)
Ranomi Kromowidjojo Países Baixos 24,05 (RO)
Aliaxandra Herasimenia Belarús 24,28
Marleen Veldhuis Países Baixos 24,39
100 m libres (2 de agosto)
Ranomi Kromowidjojo Países Baixos 53,00 (RO)
Aliaxandra Herasimenia Belarús 53,38
Tang Yi China 53,44
200 m libres (31 de xullo)
Allison Schmitt Estados Unidos 1:53,61 (RO)
Camille Muffat Francia 1:55,58
Bronte Barratt Australia 1:55,81
400 m libres (29 de xullo)
Camille Muffat Francia 4:01,45 (RO)
Allison Schmitt Estados Unidos 4:01,77
Rebecca Adlington Reino Unido 4:03,01
800 m libres (3 de agosto)
Katie Ledecky Estados Unidos 8:14,63
Mireia Belmonte España 8:18,76
Rebecca Adlington Reino Unido 8:20,332
100 m costas (30 de xullo)
Missy Franklin Estados Unidos 58,33
Emily Seebohm Australia 58,68
Aya Terakawa Xapón 58,83
200 m costas (3 de agosto)
Missy Franklin Estados Unidos 2:04,06 (RM)
Anastasia Zueva Rusia 2:05,92
Elizabeth Beisel Estados Unidos 2:06,55
100 m braza (30 de xullo)
Rūta Meilutytė Lituania 1:05,47
Rebecca Soni Estados Unidos 1:05,55
Satomi Suzuki Xapón 1:06,46
200 m braza (2 de agosto)
Rebecca Soni Estados Unidos 2:19,59 (RM)
Satomi Suzuki Xapón 2:20,72
Yulia Efimova Rusia 2:20,92
100 m bolboreta (29 de xullo)
Dana Vollmer Estados Unidos 58,54 (RM)
Lu Ying China 56,87
Alicia Coutts Australia 56,94
200 m bolboreta (1 de agosto)
Jiao Liuyang China 2:04,06 (RO)
Mireia Belmonte España 2:05,25
Natsumi Koshi Xapón 2:05,48
200 m estilos (31 de xullo)
Ye Shiwen China 2:07,57 (RO)
Alicia Coutts Australia 2:08,15
Caitlin Leverenz Estados Unidos 2:08,95
400 m estilos (28 de xullo)
Ye Shiwen China 4:28,43 (RM)
Elizabeth Beisel Estados Unidos 4:31,27
Li Xuanxu China 4:32,91
4 X 100 m libre (28 de xullo)
Australia Alicia Coutts Cate Campbell Brittany Elmslie Melanie Schlanger 3:33,15
Países Baixos Inge Dekker Marleen Veldhuis Femke Heemskerk Ranomi Kromowidjojo 3:33,79
Estados Unidos Missy Franklin Jessica Hardy Lia Neal Allison Schmitt 3:34,24
4 X 200 m libre (1 de agosto)
Estados Unidos Missy Franklin Dana Vollmer Shannon Vreeland Allison Schmitt 7:42,97 (RO)
Australia Bronte Barratt Melanie Schlanger Kylie Palmer Alicia Coutts 7:44,41
Francia Camille Muffat Charlotte Bonnet Ophélie-Cyrielle Étienne Coralie Balmy 7:47,49
4 X 100 m estilos (4 de agosto)
Estados Unidos Missy Franklin Rebecca Sony Dana Vollmer Allison Schmitt 3:52,05 (RM)
Australia Emily Seebohm Leisel Jones Alicia Coutts Melanie Schlanger 3:54,02
Xapón Aya Terakawa Satomi Suzuki Yuka Kato Haruka Ueda 3:55,73
Proba
Ouro
Prata
Bronce
50 m libres
Florent Manaudou Francia 21,34
Cullen Jones Estados Unidos 21,54
César Cielo Brasil 21,59
100 m libres (1 de agosto)
Nathan Adrian Estados Unidos 47,52
James Magnussen Australia 47,53
Brent Hayden Canadá 47,80
200 m libres (30 de xullo)
Yannick Agnel Francia 1:43,14
Sun Yang China Park Tae-Hwan Corea do Sur 1:44,93
—
400 m libres (28 de xullo)
Sun Yang China 3:40,14
Park Tae-Hwan Corea do Sur 3:42,06
Peter Vanderkaay Estados Unidos 3:44,69
1500 m libres (4 de agosto)
Sun Yang China 14:31,02 (RM)
Ryan Cochrane Canadá 14:39,63
Oussama Mellouli Tunisia 14:40,31
100 m costas (30 de xullo)
Matt Grevers Estados Unidos 52,16 (RO)
Nick Thoman Estados Unidos 52,92
Ryosuke Irie Xapón 52,97
200 m costas (2 de agosto)
Tyler Clary Estados Unidos 1:53,41 (RO)
Ryosuke Irie Xapón 1:53,78
Ryan Lochte Estados Unidos 1:53,94
100 m braza (29 de xullo)
Cameron van der Burgh Suráfrica 58,46 (RM)
Christian Sprenger Australia 58,93
Brendan Hansen Estados Unidos 59,49
200 m braza (1 de agosto)
Dániel Gyurta Hungría 2:07,28 (RM)
Michael Jamieson Reino Unido 2:07,43
Ryo Tateishi Xapón 2:08,29
100 m bolboreta (3 de agosto)
Michael Phelps Estados Unidos 51,21
Evgeni Korotyshkin Rusia Chad le Clos Suráfrica 51,44
—
200 m bolboreta (31 de xullo)
Chad le Clos Suráfrica 1:52,96
Michael Phelps Estados Unidos 1:53,01
Takeshi Matsuda Xapón 1:53,21
200 m estilos (2 de agosto)
Michael Phelps Estados Unidos 1:54,27
Ryan Lochte Estados Unidos 1:54,90
László Cseh Hungría 1:56,22
400 m estilos (28 de xullo)
Ryan Lochte Estados Unidos 4:05,18
Thiago Pereira Brasil 4:08,86
Kosuke Hagino Xapón 4:08,94
4 X 100 m libres (29 de xullo)
Francia Amaury Leveaux Fabien Gilot Clement Lefert Yannick Agnel 3:09,93
Estados Unidos Nathan Adrian Michael Phelps Cullen Jones Ryan Lochte 3:10,38
Rusia Andréi Grechin Nikita Lobintsev Vladimir Morozov Danila Izotov 3:11,41
4 X 200 m libres (31 de xullo)
Estados Unidos Ryan Lochte Conor Dwyer Ricky Berens Michael Phelps 6:59,70
Francia Amaury Leveaux Grégory Mallet Clement Lefert Yannick Agnel 7:02,77
China Hao Yun Li Yungi Jiang Haiqi Sun Yang 7:06,30
4 X 100 m estilos (4 de agosto)
Estados Unidos Matt Grevers Brendan Hansen Michael Phelps Nathan Adrian 3:29,35
Xapón Ryosuke Irye Kosuke Kitajima Takeshi Matsuda Takuro Fujii 3:31,26
Australia Hayden Stoeckel Christian Sprenger Matt Targett James Magnussen 3:31,58