Entalpía de fusión

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Saltar ata a navegación Saltar á busca

A entalpía de fusión ou calor de fusión é a cantidade de enerxía necesaria para facer que un mol dun elemento que se atope no seu punto de fusión pase do estado sólido ao líquido, a unha presión constante.

Valores de referencia dalgunhas substancias comúns[editar | editar a fonte]

SubstanciaEntalpía de fusión
(cal/g)
Entalpía de fusión
(J/g)
Auga 79.72333.55
Metano 13.9658.41
Etano 22.7395.10
Propano 19.1179.96
Metanol 23.7099.16
Etanol 26.05108.99
Glicerol 47.95200.62
Ácido fórmico 66.05276.35
Ácido acético 45.91192.09
Acetona 23.4297.99
Benceno 30.45127.40

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Outros artigos[editar | editar a fonte]


Este artigo tan só é un bosquexo
 Este artigo sobre física é, polo de agora, só un bosquexo. Traballa nel para axudar a contribuír a que a Galipedia mellore e medre.
 Existen igualmente outros artigos relacionados con este tema nos que tamén podes contribuír.