Dutch Basketball League

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Dutch Basketball League
GasTerra Flames 2010-04-10.jpg
Fundación 1960
Rexión Países Baixos Países Baixos
Confederación Unión Europea FIBA Europa
Equipos 8
Copa NBB Cup
Actual campión SPM Shoeters (16º título)
Máis laureado SPM Shoeters (16 títulos)
Sitio web basketballleague.nl

A Dutch Basketball League (DBL), antes coñecida como Eredivisie, é a máxima competición profesional de baloncesto masculino dos Países Baixos. Foi creada en 1960 e na actualidade está formada por 8 equipos, que compiten nunha liga pechada. Para participar na competición, un club debe cumprir condicións económicas e de potencial. Desde o ano 1977 o campión decídese por medio de eliminatorias, sendo o equipo máis laureado o SPM Shoeters Den Bosch.

Formato[editar | editar a fonte]

Cada equipo ten que xogar co resto de equipos da liga en catro ocasións, dúas veces en casa e dúas fóra. Isto significa que na tempada regular se xogan 36 partidos. Do mesmo xeito que moitas outras ligas de Europa, a Dutch Basketball League fai un parón no inverno, unha vez que cada equipo xogou a metade dos seus partidos programados. Ao final da liga, os equipos clasificados do o oito mellores equipos clasificados entre os postos 3 e 6 xogan unha eliminatoria a 3 partidos. Os dous vencedores desa eliminatoria enfróntanse aos dous primeiros clasficados da Liga nunha rolda ao mellor de 7 partidos. A final é xogada polos dous equipos gañadores da rolda anterior, celebrándose tamén ao mellor de 7 encontros.

Aos equipos non se lles permite ter máis de catro xogadores sen pasaporte neerlandés no seu equipo.

Equipos[editar | editar a fonte]

Club Cidade Provincia Pavillón Capacidade Temporadas Títulos Fundación
Aris Leeuwarden Leeuwarden Leeuwarden Frisia Frisia Kalverdijkje
70031700000000000001.700
12
0
2004
Apollo Amsterdam Ámsterdam Ámsterdam Holanda Setentrional Holanda Norte Apollohal
70031500000000000001.500
4
0
2011
BSW Weert Weert Limburgo Limburgo Sporthal Boshoven
34
1
1986
Challenge Sports Rotterdam Rotterdam Rotterdam Holanda Meridional Holanda Sur Topsportcentrum
70031000000000000001.000
26
0
1954
Donar Groninga Groninga Groninga Groninga Martiniplaza
70034500000000000004.500
44
4
1951
Landstede Zwolle Zwolle Overijssel Overijssel Landstede Sportcentrum
70031200000000000001.200
29
0
1995
SPM Shoeters Den Bosch 's-Hertogenbosch 's-Hertogenbosch Leeuwarden Brabante do Norte Maaspoort
70032800000000000002.800
45
16
1952
Zorg en Zekerheid Leiden Leiden Leiden Holanda Meridional Holanda Sur Vijf Meihal
70032000000000000002.000
29
3
1958

Palmarés[editar | editar a fonte]

Por equipo[editar | editar a fonte]

Indica que o equipo compite actualmente na DBL
Indica que o equipo desapareceu
Títulos Equipo Temporadas campión
16
Den Bosch 1978-79, 1979-80, 1980-81, 1982-83, 1983-84, 1984-85, 1985-86, 1986-87, 1987-88, 1992-93, 1995-96, 1996-97, 2005-06, 2006-07, 2011-12, 2014–15
8 DED 1945-46, 1946-47, 1949-50, 1951-52, 1952-53, 1953-54, 1955-56, 1957-58
7 Amsterdam 1998-99, 1999-00, 2000-01, 2001-02, 2004-05, 2007-08, 2008-09
6 Den Helder 1988-89, 1989-90, 1990-91, 1991-92, 1994-95, 1997-98
4
Donar 1981-82, 2003-04, 2009-10, 2013-14
4
The Wolves Amsterdam 1959-60, 1960-61, 1963-64, 1964-65
4
Flamingo's Haarlem 1985-86, 1970-71, 1971-72, 1972-73
3 AMVJ 1948-49, 1950-51, 1954-55
3
Leiden 1977-78, 2010-11, 2012-13
2
Blue Stars 1958-59, 1969-70
2
Landlust 1961-62, 1962-63
2
Punch Delft 1968-69, 1974-75
2
Amstelveen 1975-76, 1976-77
1
APGS 1947-48
1
Herly Amsterdam 1965-66
1
Eendracht Utrecht 1966-67
1
RZ 1973-74
1
Weert 1993-94
1
Matrixx Magixx 2002-03

Finais[editar | editar a fonte]

Temporada Campión Resultado Subcampión Cabeza de serie Rexistro Adestrador campión MVP dos Playoffs
1945–46
DED DED
1946–47
DED DED
13–1
1947–48
APGS APGS
1948–49
AMVJ AMVJ
1949–50
DED DED
1950–51
AMVJ The Arrows Rotterdam AMVJ
3–0
1951–52
DED Antilopen Haarlem DED
4–0
1952–53
DED The Arrows Rotterdam DED
4–0
1953–54
DED The Arrows Rotterdam DED
3–0
1954–55
AMVJ SSD Delft AMVJ
3–0
1955–56
DED SSD Delft DED
3–0
1956–57
The Wolves Amsterdam Zeemacht Den Helder The Wolves Amsterdam
3–0
1957–58
DED
2–1
Blue Stars DED
18–0
1958–59
Blue Stars
1959–60
The Wolves Amsterdam
1960–61
The Wolves Amsterdam Blue Stars The Wolves Amsterdam
20–2
1961–62
Landlust
1962–63
Landlust
1963–64
The Wolves Amsterdam
1964–65
The Wolves Amsterdam
1965–66
Herly Amsterdam
1966–67
Eendracht Utrecht Landlust Eendracht Utrecht
20–3
1967–68
Flamingo's Haarlem
1968–69
Punch Delft Blue Stars Punch Delft
21–2
1969–70
Blue Stars RZ Blue Stars
17–3
1970–71
Levi's Flamingo's Haarlem RZ Levi's Flamingo's Haarlem
22–0
Flag of the Netherlands.svg Jan Janbroers
1971–72
Levi's Flamingo's Haarlem Fiat Stars Levi's Flamingo's Haarlem
21–1
Flag of the Netherlands.svg Jan Janbroers
1972–73
Levi's Flamingo's Haarlem Raak Punch Levi's Flamingo's Haarlem
19–3
Flag of the Netherlands.svg Jan Janbroers
1973–74
Transol RZ Levi's Flamingo's Haarlem Transol RZ
24–2
1974–75
Raak Punch Transol RZ Raak Punch
23–1
1975–76
Kinzo Amstelveen Buitoni Haarlem Kinzo Amstelveen
29–7
1976–77
Kinzo Amstelveen Sperry Remington Den Bosch Kinzo Amstelveen
33–3
1977–78
Parker Leiden
2–1
Tripper Jeans Delft Den Bosch
30–6
Flag of the Netherlands.svg Ton Boot
1978–79
Den Bosch
2–0
Parker Leiden Den Bosch
31–5
Flag of the Netherlands.svg Ton Boot
1979–80
Den Bosch
2–0
Parker Leiden Parker Leiden
37–3
Flag of the Netherlands.svg Ton Boot
1980–81
Nashua Den Bosch
2–0
Parker Leiden Parker Leiden
31–5
1981–82
NN Donar
3–1
Nashua Den Bosch Nashua Den Bosch
31–5
Flag of the Netherlands.svg Maarten van Gent
1982–83
Nashua Den Bosch
3–0
Hatrans Haaksbergen Nashua Den Bosch
31–5
Flag of the Netherlands.svg Ton Boot
1983–84
Nashua Den Bosch
3–1
Elmex Leiden Nashua Den Bosch
29–3
Flag of the Netherlands.svg Ton Boot
1984–85
Nashua Den Bosch
3–0
Elmex Leiden Nashua Den Bosch
23–5
1985–86
Nashua Den Bosch
3–2
Doppeldouche Den Helder Nashua Den Bosch
30–6
1986–87
Nashua Den Bosch
3–1
Direktbank Den Helder Nashua Den Bosch
30–6
1987–88
Nashua Den Bosch
3–1
Miniware Weert Nashua Den Bosch
32–4
1988–89
Direktbank Den Helder
3–1
Nashua Den Bosch Nashua Den Bosch
31–5
Flag of the Netherlands.svg Ton Boot
1989–90
Commodore Den Helder
3–2
Nashua Den Bosch Commodore Den Helder
33–3
Flag of the Netherlands.svg Ton Boot
1990–91
Commodore Den Helder
3–0
Nashua Den Bosch Commodore Den Helder
29–3
Flag of the Netherlands.svg Ton Boot
1991–92
Commodore Den Helder
3–2
Pro-Specs Den Bosch Pro-Specs Den Bosch
24–8
Flag of the Netherlands.svg Ton Boot
1992–93
Canoe Jeans Den Bosch
4–2
Selex Weert Canoe Jeans Den Bosch
21–7
1993–94
Lanèche Weert
4–2
Canoe Jeans Den Bosch Mustang Jeans Den Helder
15–3
1994–95
Mustang Jeans Den Helder
4–1
GOBA Gorinchem Mustang Jeans Den Helder
22–6
1995–96
America Today Den Bosch
4–2
Rene Colthof Den Helder America Today Den Bosch
17–3
1996–97
Libertel Den Bosch
4–3
Finish Profiles Amsterdam Libertel Den Bosch
19–3
1997–98
Hans Verkerk Keukens Den Helder
4–3
RZG Donar Hans Verkerk Keukens Den Helder
18–4
1998–99
Ricoh Astronauts
4–3
Hans Verkerk Keukens Den Helder Ricoh Astronauts
18–4
Flag of the Netherlands.svg Ton Boot
1999–00
Ricoh Astronauts
4–1
Image Center Werkendam Ricoh Astronauts
18–4
Flag of the Netherlands.svg Ton Boot
2000–01
Ricoh Astronauts
4–2
Vanilla Weert Ricoh Astronauts
17–5
Flag of the Netherlands.svg Ton Boot
2001–02
Ricoh Astronauts
4–3
EiffelTowers Nijmegen EiffelTowers Nijmegen
13–7
Flag of the Netherlands.svg Ton Boot
2002–03
EiffelTowers Nijmegen
4–1
BC Omniworld Almere EiffelTowers Nijmegen
13–3
Flag of the Netherlands.svg Marco van den Berg
2003–04
MPC Capitals
4–2
Tulip Den Bosch EiffelTowers Nijmegen
29–7
Flag of the Netherlands.svg Ton Boot
2004–05
Demon Astronauts
4–0
Landstede MPC Capitals
15–5
Flag of Israel.svg Arik Shivek Flag of the United States.svg Joe Spinks
2005–06
EiffelTowers Den Bosch
4–3
Landstede MPC Capitals
15–3
Flag of the Netherlands.svg Randy Wiel
2006–07
EiffelTowers Den Bosch
4–0
Matrixx Magixx Nijmegen EiffelTowers Den Bosch
36–4
Flag of the Netherlands.svg Randy Wiel
2007–08
MyGuide Amsterdam
4–3
EiffelTowers Den Bosch MyGuide Amsterdam
31–9
Flag of Israel.svg Arik Shivek
2008–09
EclipseJet-MyGuide Amsterdam
4–3
EiffelTowers Den Bosch EclipseJet-MyGuide Amsterdam
35–5
Flag of Israel.svg Arik Shivek
2009–10
GasTerra Flames
4–1
WCAAG GasTerra Flames
33–3
Flag of the Netherlands.svg Marco van den Berg
2010–11
Zorg en Zekerheid Leiden
4–3
GasTerra Flames Zorg en Zekerheid Leiden
30–6
Flag of the Netherlands.svg Toon van Helfteren
2011–12
EiffelTowers Den Bosch
4–1
Zorg en Zekerheid Leiden Zorg en Zekerheid Leiden
22–6
Austria Raoul Korner
2012–13
Zorg en Zekerheid Leiden
4–0
Aris Leeuwarden EiffelTowers Den Bosch
30–6
Flag of the Netherlands.svg Toon van Helfteren
2013–14
GasTerra Flames
4–3
SPM Shoeters Den Bosch GasTerra Flames
32–4
Croacia Ivica Skelin Flag of the Netherlands.svg Arvin Slagter
2014–15
SPM Shoeters Den Bosch
4–1
Donar SPM Shoeters Den Bosch
24–4
Flag of the United States.svg Sam Jones Flag of the United States.svg Brandyn Curry

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas[editar | editar a fonte]