Saltar ao contido

Segunda división española 1971/72

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Modelo:Competición deportivaSegunda división española 1971/72
Nome na lingua orixinal(es) Segunda División de España 1971/1972 Editar o valor en Wikidata
TipoSegunda División Española Editar o valor en Wikidata
Deportefútbol Editar o valor en Wikidata
Liga superiorPrimeira división española 1971/72 Editar o valor en Wikidata
Liga inferiorTerceira División Española Editar o valor en Wikidata
Número de participantes20 Editar o valor en Wikidata
Localización  e  Datas
PaísEspaña Editar o valor en Wikidata
Períodotempada 1971-1972 Editar o valor en Wikidata
Competición
Primeiro postoReal Oviedo Editar o valor en Wikidata
Datos estatísticos
Partidos380 Editar o valor en Wikidata

A tempada 1971–72 da Segunda División de España foi a 40ª edición deste torneo. A categoría estivo composta por 20 equipo. Oviedo, Castellón e Zaragoza ascenderon a Primeira División. Villarreal, Ferrol, Jerez Deportivo e Langreo descenderon a Terceira División.

Clasificación

[editar | editar a fonte]
Pos Equipo X G E P GF GC DG Pts Clasificación ou descenso
1.Oviedo 3821984019+2151+13Ascenso a Primeira División 1972−73
2.Castellón 3821895029+2150+12
3.Zaragoza 3821896631+3550+12
4.Elche 3820994721+2649+11
5.Cultural Leonesa 38186145553+242+4
6.Logroñés 38169133936+341+3
7.Valladolid 38167155045+539+1
8.Rayo Vallecano 381411133740−339+1
9.Tenerife 381410144833+1538
10.San Andrés 38158153633+338
11.Pontevedra 381310153845−736−2
12.Mallorca 381114132533−836−2
13.Mestalla 381112153147−1634−4Promoción de descenso
14.Hércules 38138174340+334−4
15.Real Santander 38146183345−1834−4
16.Cádiz 38146183843−534−4
17.Villarreal 381012163048−1832−6Descenso a Terceira División 1972−73
18.Club Ferrol 38109193158−2729−9
19.Jerez Deportivo 38615172649−2327−11
20.Langreo 38115223853−1527−11

X = Partidos xogados; G = Partidos gañados; E = Partidos empatados; P = Partidos perdidos; GF = Goles a favor ; GC = Goles en contra; DG = Diferenza de goles; Pts = Puntos

Promoción de descenso

[editar | editar a fonte]
Partidos de ida:
Real Santander 2−0 Salamanca
Hércules 3−1 Cartagena
Mestalla 4−1 Tarrasa
Sestao 1−2 Cádiz
Partidos de volta:
Salamanca 0−1 Real Santander Total: 0−3
Cartagena 1−1 Hércules Total: 2−4
Tarrasa 1−0 Mestalla Total: 2−4
Cádiz 2−2 Sestao Total: 4−3

Véxase tamén

[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas

[editar | editar a fonte]