Primeira División RFEF 2021/22

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Saltar ata a navegación Saltar á procura
Primeira División RFEF 2021/22
Liga Primeira División RFEF
Deporte Fútbol
Duración De agosto de 2021 a maio de 2022
Equipos 40
Primeira RFEF

A tempada 2021/22 da Primeira División RFEF de fútbol é á primeira edición deste campionato que ocupa o terceiro nivel no sistema de ligas de fútbol de España. Deu comezo en agosto de 2021, e rematará en maio de 2022. Posteriormente disputarase a promoción de ascenso a Segunda división.

Sistema de competición[editar | editar a fonte]

Participan corenta clubs, divididos en dous grupos de vinte equipos segundo a proximidade xeográfica. En cada grupo enfróntanse todos contra todos en dúas ocasións -unha no seu propio campo e outra no campo contrario- durante un total de 38 xornadas. A orde dos partidos decidiuse por sorteo antes do comezo da competición. A Federación Española de Fútbol é a encargada de nomear as datas dos partidos e os árbitros de cada partido, reservando ao equipo local o poder de establecer a hora exacta de cada partido.

O gañador dun partido obtén tres puntos, o perdedor cero puntos e, en caso de empate, repártese un punto a cada equipo. Ao final do campionato, os campións de cada grupo ascenden directamente a Segunda División, mentres que os clasificados entre o segundo e o quinto posto de cada grupo xogarán a promoción de ascenso. Os emparellamentos faranse enfrontando ao segundo dun grupo co quinto do outro e o terceiro contra o cuarto.[1] Esta promoción terá un formato de eliminación directa a partido único, con prórroga, pero sen quenda de penaltis (en caso de empate clasifícase o equipo que tivera o mellor posto na liga regular) agás nos duelos entre equipos co mesmo posto durante a fase regular. Os dous gañadores das dúas eliminatorias ascenden do mesmo xeito a Segunda División .

Os cinco últimos equipos clasificados en cada grupo descenden directamente á Segunda División RFEF.[2]

Equipos participantes[editar | editar a fonte]

Pos. Descendidos de 2ª División
19º Cataluña Sabadell
20º A Rioxa UD Logroñés
21º Flag of the Valencian Community (2x3).svg Castellón
22º Castela-A Mancha Albacete
Procedentes de 2ª División B
Flag of the Valencian Community (2x3).svg Alcoyano Cataluña Costa Brava Comunidade de Madrid Rayo Majadahonda
Andalucía Algeciras Castela e León Cultural Leonesa Flag of the Basque Country.svg Real Unión de Irún
Andorra Andorra Galicia Deportivo da Coruña Andalucía San Fernando
Illas Baleares Atlético Baleares Estremadura Extremadura Comunidade de Madrid San Sebastián de los Reyes
Andalucía Atlético Sanluqueño Cataluña Gimnàstic de Tarragona Andalucía Sevilla Atlético
Estremadura Badajoz Comunidade de Madrid Internacional de Madrid Castela-A Mancha Talavera de la Reina
Cataluña Barcelona B Andalucía Linares Deportivo Navarra Tudelano
Andalucía Betis Deportivo Andalucía Linense Murcia UCAM Murcia
Flag of the Basque Country.svg Bilbao Athletic Cataluña Costa Brava Castela e León Unionistas de Salamanca
A Rioxa Calahorra A Rioxa SD Logroñés Castela e León Valladolid Promesas
Galicia Celta de Vigo B Comunidade de Madrid Real Madrid Castilla Flag of the Valencian Community (2x3).svg Villarreal B
Cataluña Cornellà Galicia Racing de Ferrol Castela e León Zamora

Grupo 1 - Noroeste[editar | editar a fonte]

Equipos e localizacións[editar | editar a fonte]


Com. Autónoma Equipos
Castela e León Castela e León 4 Cultural Leonesa
Unionistas de Salamanca
Valladolid Promesas
Zamora
Madrid Comunidade de Madrid 3 Internacional de Madrid
San Sebastián de los Reyes
Rayo Majadahonda
Galicia Galicia 3 Celta de Vigo B
Deportivo da Coruña
Racing de Ferrol
A Rioxa A Rioxa 3 Calahorra
SD Logroñés
UD Logroñés
Estremadura Estremadura 2 Extremadura
Badajoz
País Vasco País Vasco 2 Bilbao Athletic
Real Unión de Irún
Cantabria Cantabria 1 Racing de Santander
Castela-A Mancha Castela-A Mancha 1 Talavera de la Reina
Navarra Navarra 1 Tudelano

Persoal e patrocinios[editar | editar a fonte]

Equipo Adestrador Capitán Vestimenta Patrocinador principal
Estremadura Badajoz Andalucía Óscar Cano Flag of the Basque Country.svg Jon Sillero New Balance Kutxabank
Flag of the Basque Country.svg Bilbao Athletic Flag of the Basque Country.svg Patxi Salinas Portugal Adilson Adidas Derby Carburantes
A Rioxa Calahorra Flag of the Basque Country.svg Eduardo Docampo Castela-A Mancha Cristian Fernández Luanvi Bodegas Marqués del Atrio
Galicia Celta de Vigo B Castela e León Onésimo Sánchez Galicia Diego Pampín Adidas Estrella Galicia
Castela e León Cultural Leonesa Cataluña Curro Torres Flag of the Basque Country.svg Julen Castañeda Kappa Aspire Academy
Galicia Deportivo da Coruña Castela e León Borja Jiménez Galicia Álex Bergantiños Kappa Estrella Galicia
Estremadura Extremadura Galicia Manuel Mosquera Andalucía Kike Márquez Kappa Destilerías Espronceda
Comunidade de Madrid Internacional Comunidade de Madrid Alfredo Santaelena Comunidade de Madrid Álvaro Herrero Adidas DUX Gaming
Galicia Racing de Ferrol Andalucía Cristóbal Parralo Galicia Joselu Lotto Estrella Galicia
Cantabria Racing de Santander Comunidade de Madrid Fernández Romo Cantabria Íñigo Sainz-Maza Puma Aldro Energía
Comunidade de Madrid Rayo Majadahonda Andalucía Abel Gómez Flag of the Basque Country.svg Néstor Susaeta Nike Afar 4
Flag of the Basque Country.svg Real Unión Flag of the Basque Country.svg Aitor Zulaika Flag of the Basque Country.svg Txusta Nike BM Supermercados
Comunidade de Madrid San Sebastián de los Reyes Comunidade de Madrid Marcos Jiménez Comunidade de Madrid Fer Ruiz Nike Tecnitasa
A Rioxa SD Logroñés A Rioxa Raúl Llona A Rioxa Miguel Ledo Logroño Deporte Embalajes Blanco
Castela-A Mancha Talavera Comunidade de Madrid Víctor Cea Andalucía Juan Góngora Joma Vaquero del Pino
Navarra Tudelano Comunidade de Madrid Carlos Salvachúa A Rioxa Fernando Delgado Joma Aceites Urzante
A Rioxa UD Logroñés Andalucía Mere A Rioxa Iñaki Sáenz Umbro Natur House
Castela e León Unionistas de Salamanca Asturias Dani Mori Castela e León Carlos de la Nava Erreà Grupo Ecotisa
Castela e León Valladolid Promesas Flag of Brazil.svg Júlio Baptista Castela e León Sergio Nieto Adidas Estrella Galicia
Castela e León Zamora Galicia Yago Iglesias Castela e León Dani Hernández Uhlsport Caja Rural

Cambios de adestradores[editar | editar a fonte]

Equipo Adestrador saínte Tipo de saída Data de saída Posición na táboa Adestrador entrante Data de entrada
Navarra Tudelano Flag of the Basque Country.svg Javier Olaizola Destituído 14 de outubro de 2021 20º Comunidade de Madrid Carlos Salvachúa 14 de outubro de 2021
Castela e León Zamora Flag of the Basque Country.svg Eder Sarabia Destituído 22 de novembro de 2021 19º Galicia Yago Iglesias 23 de novembro de 2021
Castela e León Cultural Leonesa Castela-A Mancha Ramón González Destituído 12 de decembro de 2021 13º Cataluña Curro Torres 12 de decembro de 2021
Flag of the Basque Country.svg Bilbao Athletic Flag of the Basque Country.svg Imanol de la Sota Destituído 13 de decembro de 2021 18º Flag of the Basque Country.svg Patxi Salinas 15 de decembro de 2021

Clasificación Grupo 1 - Noroeste[editar | editar a fonte]

Pos Equipos PX PG PE PP GF GC Dif Pts Notas
1 Deportivo da Coruña 18 12 4 2 29 9 +20 40 Ascenso a Segunda División e Copa do Rei
2 Racing de Santander 18 10 4 4 27 17 +10 34 Promoción de ascenso a Segunda División e Copa do Rei
3 Racing de Ferrol 18 8 5 5 22 13 +9 29
4 Real Unión de Irún 18 9 2 7 25 19 +5 29
5 Unionistas de Salamanca 18 6 10 2 27 19 +8 28
6 San Sebastián de los Reyes 18 8 4 6 19 16 +3 28
7 UD Logroñés 18 8 4 6 18 19 −1 28
8 Celta de Vigo B 18 8 4 6 20 20 −2 28
9 Rayo Majadahonda 18 8 3 5 20 16 +4 27
10 Badajoz 17 6 7 4 20 14 +4 25
11 DUX Internacional 18 6 6 6 26 24 +2 24
12 Calahorra 18 6 6 6 21 19 +1 24
13 SD Logroñés 18 5 8 5 23 18 +2 23
14 Cultural Leonesa 18 5 7 6 28 27 +1 22
15 Valladolid Promesas 18 4 5 9 22 29 −8 17
16 Extremadura 18 5 5 8 18 27 −9 17 Descenso a Segunda División RFEF
17 Talavera de la Reina 18 4 5 9 15 24 −10 17
18 Zamora 18 4 4 10 15 26 −12 16
19 Bilbao Athletic 18 2 8 8 14 23 −10 14
20 Tudelano 17 1 5 11 10 26 −16 8

Máximos goleadores[editar | editar a fonte]

Pos Xogador Equipo Goles
1 Flag of Venezuela.svg Miku Galicia Deportivo da Coruña 9
2 España Quiles Galicia Deportivo da Coruña 8
3 España Guarrotxena A Rioxa UD Logroñés 8
4 España Raúl Sánchez Comunidade de Madrid Rayo Majadahonda 8
5 Flag of Brazil.svg Paulo Vitor Castela e León Valladolid Promesas 7
6 España Piñán Castela e León Cultural Leonesa 7
7 Galicia Joselu Galicia Racing de Ferrol 6
8 España Ander Castela e León Cultural Leonesa 6
9 España Gorka Santamaría Estremadura Badajoz 6
10 España Álvaro Martín Comunidade de Madrid Internacional 6

Tripletes ou máis[editar | editar a fonte]

Pos Xogador Goles Equipo Rival Estadio Resultado Data
1 España Guarrotxena Anotado no 30º minuto 30' Anotado no 49º minuto 49' Anotado no 74º minuto 74' A Rioxa UD Logroñés Castela e León Zamora Ruta de la Plata 1-4 11 de setembro de 2021
2 España Raúl Sánchez Anotado no 53º minuto 53' Anotado no 72º minuto 72' Anotado no 90º minuto 90' Comunidade de Madrid Rayo Majadahonda Comunidade de Madrid Internacional Municipal de Villaviciosa 2-4 13 de novembro de 2021
3 Flag of Cameroon.svg Soko Anotado no 8º minuto 8' Anotado no 16º minuto 16' Anotado no 30º minuto 30' Cantabria Racing de Santander Estremadura Extremadura Francisco de la Hera 2-4 18 de decembro de 2021

Grupo 2 - Sueste[editar | editar a fonte]

Equipos por comunidade autónoma[editar | editar a fonte]


Com. Autónoma Equipos
Andalucía Andalucía 7 Algeciras
Atlético Sanluqueño
Betis Deportivo
Linares
Linense
San Fernando
Sevilla Atlético
Cataluña Cataluña 5 Gimnàstic de Tarragona
Barcelona B
Cornellà
Costa Brava
Sabadell
Comunidade Valenciana Comunidade Valenciana 3 Alcoyano
Castellón
Vilarreal B
Andorra Andorra 1 Andorra
Illas Baleares Illas Baleares 1 Atlético Baleares
Castela-A Mancha Castela-A Mancha 1 Albacete Balompié
Madrid Comunidade de Madrid 1 Real Madrid Castilla
Murcia Rexión de Murcia 1 UCAM Murcia

Persoal e patrocinios[editar | editar a fonte]

Equipo Adestrador Capitán Vestimenta Patrocinador principal
Castela-A Mancha Albacete Galicia Rubén de la Barrera Andalucía Rafa Gálvez Adidas Extrual
Andalucía Algeciras Flag of the Valencian Community (2x3).svg Vicente Parras Flag of the Valencian Community (2x3).svg Juli Hummel Unión Alcoyana Seguros
Flag of the Valencian Community (2x3).svg Alcoyano Asturias Iván Ania Andalucía Iván Turrillo Uhlsport Inmobiliaria Master House
Andorra Andorra Flag of the Basque Country.svg Eder Sarabia Canarias Rubén Bover Nike Mora Banc Grup
Illas Baleares Atlético Baleares Cataluña Xavier Calm Asturias Pedro Orfila Nike Hyundai
Andalucía Atlético Sanluqueño Andalucía Pedro Buenaventura Cataluña Edu Oriol Umbro Barbadillo
Cataluña Barcelona B Cataluña Sergi Barjuán Cataluña Arnau Comas Nike Rakuten
Andalucía Betis Deportivo Andalucía Pablo del Pino A Rioxa Luis Martínez Kappa Finetwork
Flag of the Valencian Community (2x3).svg Castellón Flag of the Valencian Community (2x3).svg Sergi Escobar Flag of the Valencian Community (2x3).svg David Cubillas Macron Digi Communications
Cataluña Cornellà Flag of the Valencian Community (2x3).svg Raúl Casañ Cataluña Eloy Gila Patrick Eninter
Cataluña Costa Brava Cataluña Oriol Alsina Cataluña Aimar Moratalla Hummel Pensador de Apuestas
Cataluña Gimnàstic de Tarragona Aragón Raül Agné Cataluña Joan Oriol Hummel Sorigué
Andalucía Linares Andalucía Alberto González Andalucía Rodri Nike Martín López Carburantes
Andalucía Linense Andalucía Romerito Andalucía Antoñito Legea Lotus Watches
Comunidade de Madrid Real Madrid Castilla Comunidade de Madrid Raúl González Andalucía Antonio Blanco Adidas Emirates
Cataluña Sabadell Cantabria Pedro Munitis Cataluña Aleix Coch Hummel CERBA Internacional
Andalucía San Fernando Asturias Nacho Castro Andalucía Francis Ferrón Kappa Afa Vitae
Andalucía Sevilla Atlético Andalucía Alejandro Acejo Illas Baleares Pedro Ortiz Nike Marathonbet
Murcia UCAM Murcia Aragón Salva Ballesta Illas Baleares Biel Ribas Nike UCAM
Flag of the Valencian Community (2x3).svg Villarreal B Andalucía Miguel Álvarez Flag of the Valencian Community (2x3).svg Ramón Bueno Joma Pamesa

Cambios de adestradores[editar | editar a fonte]

Equipo Adestrador saínte Tipo de saída Data de saída Posición na táboa Adestrador entrante Data de entrada
Andalucía Linares Flag of Argentina.svg Héctor Sandroni (1-4) Destituído 24 de setembro de 2021 19º Andalucía Alberto González (5-) 25 de setembro de 2021
Andalucía Sevilla Atlético Andalucía Francisco Gallardo (1-7) Destituído 13 de outubro de 2021 20º Andalucía Alejandro Acejo (8-) 13 de outubro de 2021
Cataluña Barcelona B Cataluña Sergi Barjuán (1-9) Nomeado adestrador interino do FC Barcelona 27 de outubro de 2021 11º Cataluña Albert Capellas (10-11) 28 de outubro de 2021
Murcia UCAM Murcia Andalucía José María Salmerón (1-11) Destituído 6 de novembro de 2021 14º Aragón Salva Ballesta (12-) 9 de novembro de 2021
Cataluña Barcelona B Cataluña Albert Capellas (10-11) Fin da interinidade 7 de novembro de 2021 Cataluña Sergi Barjuán (12-) 8 de novembro de 2021
Cataluña Sabadell Cataluña Antonio Hidalgo (1-13) Destituído 20 de novembro de 2021 17º Cantabria Pedro Munitis (14-) 24 de novembro de 2021
Andalucía Betis Deportivo Cataluña Manel Ruano (1-14) Destituído 30 de novembro de 2021 19º Andalucía Pablo del Pino (15-) 30 de novembro de 2021

Clasificación Grupo 2- Sueste[editar | editar a fonte]

Pos Equipos PX PG PE PP GF GC Dif Pts Notas
1 Albacete 18 11 3 4 26 18 +8 36 Ascenso a Segunda División e Copa do Rei
2 Villarreal B 17 11 1 5 31 13 +18 34 Promoción de ascenso a Segunda División e Copa do Rei
3 Andorra 18 9 4 5 30 19 +11 31
4 Atlético Baleares 16 8 5 3 25 16 +9 29
5 Linense 18 8 4 6 18 21 −3 28
6 Algeciras 18 7 6 5 27 21 +6 27
7 Real Madrid Castilla 18 8 3 7 26 20 +6 27
8 Castellón 16 8 3 5 18 15 +3 27
9 Atlético Sanluqueño 17 7 4 6 22 18 +4 25
10 Barcelona B 18 7 4 7 20 18 +2 25
11 Alcoyano 17 6 6 5 17 16 +1 24
12 Gimnàstic de Tarragona 18 6 6 6 15 15 0 24
13 San Fernando 17 7 3 7 23 25 −2 24
14 Linares 18 6 4 8 24 25 −1 22
15 Cornellà 18 6 2 10 16 22 −6 20
16 UCAM Murcia 18 5 4 9 22 26 −4 19 Descenso a Segunda División RFEF
17 Sevilla Atlético 18 5 4 9 16 31 −15 19
18 Sabadell 17 4 6 7 13 19 −6 18
19 Costa Brava 18 3 6 9 10 25 −15 15
20 Betis Deportivo 17 2 2 12 12 29 −17 11

Máximos goleadores[editar | editar a fonte]

Pos Xogador Equipo Goles
1 España Álvaro Romero Andalucía Algeciras 9
2 España Dioni Illas Baleares Atlético Baleares 7
3 España Arana Flag of the Valencian Community (2x3).svg Villarreal B 7
4 España Xemi Murcia UCAM Murcia 7
5 España Manu Fuster Castela-A Mancha Albacete 7
6 España Rodado Cataluña Barcelona B 6
7 España Carlitos Andorra Andorra 6
8 España Jordi Sánchez Castela-A Mancha Albacete 6
9 España Dopi Andalucía San Fernando 5
10 España Roni Andalucía Algeciras 5

Tripletes ou máis[editar | editar a fonte]

Pos Xogador Goles Equipo Rival Estadio Resultado Data
1 España Dioni Anotado no 6º minuto 6' (p.) Anotado no 41º minuto 41' Anotado no 52º minuto 52' Illas Baleares Atlético Baleares Castela-A Mancha Albacete Estadio Balear 4-1 5 de setembro de 2021
2 España Álvaro Romero Anotado no 5º minuto 5' Anotado no 38º minuto 38' Anotado no 67º minuto 67' (p.) Andalucía Algeciras Cataluña Costa Brava Nuevo Mirador 5-1 10 de outubro de 2021

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Outros artigos[editar | editar a fonte]

Notas[editar | editar a fonte]

  1. "Así será el formato de la nueva Primera División RFEF". As (en castelán). 15 de abril de 2021. Consultado o 8 de xuño de 2021. 
  2. "Desvelado el formato de los grupos, ascensos y descensos de la Primera RFEF.". Real Federación Española de Fútbol (en castelán). 15 de abril de 2021. Consultado o 8 de xuño de 2021.