Estrella, Renfe: Diferenzas entre revisións
Contido eliminado Contido engadido
Liña 35: | Liña 35: | ||
{| style = align="center" border="2" cellpadding="4" cellspacing="0" class="bonita" style="margin: 0.5em 0.5em 0.5em 1em; padding: 0.5em; background: #f9f9f9; border: 1px #aaa solid; border-collapse: collapse; font-size: 95%;" |
{| style = align="center" border="2" cellpadding="4" cellspacing="0" class="bonita" style="margin: 0.5em 0.5em 0.5em 1em; padding: 0.5em; background: #f9f9f9; border: 1px #aaa solid; border-collapse: collapse; font-size: 95%;" |
||
! Tren !! Percorrido |
! Tren !! Percorrido |
||
|- align="center" |
|||
|- |
|||
|'''Estrella ''Costa Brava'''''|| [[Estación de Chamartín|Madrid-Chamartín]] · [[Estación de Alcalá de Henares|Alcalá de Henares]] · [[Estación de Guadalaxara|Guadalaxara]] · Sigüenza · Arcos de Jalón · Calatayud · La Puebla de Híjar · Caspe · Flix · Móra la Nova · Reus · Tarragona · [[Estación de Sant Vicenç de Calders|Sant Vicenç de Calders]] · [[Estación de Sants|Barcelona-Sants]] · [[Estación de Granollers Centre|Granollers Centre]] · Caldes de Malavella · |
|'''Estrella ''Costa Brava'''''|| [[Estación de Chamartín|Madrid-Chamartín]] · [[Estación de Alcalá de Henares|Alcalá de Henares]] · [[Estación de Guadalaxara|Guadalaxara]] · Sigüenza · Arcos de Jalón · Calatayud · La Puebla de Híjar · Caspe · Flix · Móra la Nova · [[Estación de Reus|Reus]] · [[Estación de Tarragona|Tarragona]] · [[Estación de Sant Vicenç de Calders|Sant Vicenç de Calders]] · [[Estación de Sants|Barcelona-Sants]] · [[Estación de Granollers Centre|Granollers Centre]] · Caldes de Malavella · [[Estación de Xirona|Xirona]] · Flaçà · Figueres · Llançà · [[Estación de Portbou|Portbou]] · Cerbère |
||
|- align="center" |
|||
|- |
|||
|'''Estrella '' |
|'''Estrella ''Picasso'''''<br>(circula un día á semana)|| [[Estación de Abando|Bilbao-Abando]] · [[Estación de Miranda de Ebro|Miranda de Ebro]] · [[Estación Rosa de Lima|Burgos-Rosa de Lima]] · [[Estación de Campo Grande|Valladolid-Campo Grande]] · Medina del Campo · [[Estación de Ávila|Ávila]] · Alcázar de San Juan · Manzanares · Linares-Baeza · [[Estación de Córdoba|Córdoba Central]] · Montilla · Puente Genil · Bobadilla · [[Estación María Zambrano|Málaga-María Zambrano]] |
||
|- align="center" |
|||
|- |
|||
|'''Estrella '' |
|'''Estrella ''Sudexpress'''''|| Hendaia · Irún · [[Estación do Norte, San Sebastián|Donostia-San Sebastián]] · Zumárraga · Altsasu · Vitoria-Gasteiz · [[Estación de Miranda de Ebro|Miranda de Ebro]] · [[Estación Rosa de Lima|Burgos-Rosa de Lima]] · [[Estación de Campo Grande|Valladolid-Campo Grande]] · Medina del Campo · Salamanca · Ciudad Rodrigo · Fuentes de Oñoro · Guarda · Celorico da Beira · Mangualde · Nelas · Pampilhosa · Coimbra-B · Fátima · Entroncamento · Lisboa-Oriente · Lisboa-Santa Apolónia |
||
|- |
|||
|'''Estrella ''Sudexpress'''''|| Hendaia · Irún · [[Estación do Norte, San Sebastián|Donostia-San Sebastián]] · Zumárraga · Altsasu · Vitoria-Gasteiz · [[Estación de Miranda de Ebro|Miranda de Ebro]] · Burgos · [[Estación de Campo Grande|Valladolid-Campo Grande]] · Medina del Campo · Salamanca · Ciudad Rodrigo · Fuentes de Oñoro · Guarda · Celorico da Beira · Mangualde · Nelas · Pampilhosa · Coimbra-B · Fátima · Entroncamento · Lisboa-Estaçao de Oriente · Lisboa-Santa Apolónia |
|||
|} |
|} |
||
Revisión como estaba o 30 de decembro de 2009 ás 20:02
O Estrella é un servizo nocturno ofrecido por Renfe Operadora que permite unir grandes cidades saíndo da cidade de orixe pola tarde ou noite de un día determinado e chegando ao destino ao día seguinte pola mañá. É o servizo nocturno máis antiguo que ofrecía RENFE dende a súa creación, e varias das súas rutas foron desaparecendo ao construirse as diferentes liñas de alta velocidade ou sustituíronse por Trenhoteles, servizo nocturno de gama alta.
Os trens Estrella contan coas clases seguintes:
- Gran Clase
- Litera
- Preferente
- Turista (só en Estrella Costa Brava)
Características técnicas
Liñas nas que opera | Madrid - Cerbère Barcelona - Xixón/Salamanca Bilbao - Málaga Hendaia - Lisboa |
Fabricantes | RENFE, CAF, Babcock & Wilcox |
Unidades fabricadas | |
Ano de posta en servizo | 1982 |
Velocidade máxima | 160 km/h |
Velocidade comercial | 120 km/h |
Número de prazas | |
Manga de calefacción | |
Ancho de vía | 1.668 mm |
Servizos
Tren | Percorrido |
---|---|
Estrella Costa Brava | Madrid-Chamartín · Alcalá de Henares · Guadalaxara · Sigüenza · Arcos de Jalón · Calatayud · La Puebla de Híjar · Caspe · Flix · Móra la Nova · Reus · Tarragona · Sant Vicenç de Calders · Barcelona-Sants · Granollers Centre · Caldes de Malavella · Xirona · Flaçà · Figueres · Llançà · Portbou · Cerbère |
Estrella Picasso (circula un día á semana) |
Bilbao-Abando · Miranda de Ebro · Burgos-Rosa de Lima · Valladolid-Campo Grande · Medina del Campo · Ávila · Alcázar de San Juan · Manzanares · Linares-Baeza · Córdoba Central · Montilla · Puente Genil · Bobadilla · Málaga-María Zambrano |
Estrella Sudexpress | Hendaia · Irún · Donostia-San Sebastián · Zumárraga · Altsasu · Vitoria-Gasteiz · Miranda de Ebro · Burgos-Rosa de Lima · Valladolid-Campo Grande · Medina del Campo · Salamanca · Ciudad Rodrigo · Fuentes de Oñoro · Guarda · Celorico da Beira · Mangualde · Nelas · Pampilhosa · Coimbra-B · Fátima · Entroncamento · Lisboa-Oriente · Lisboa-Santa Apolónia |
Servizos suprimidos
- Estrella Galicia: Barcelona - A Coruña / Vigo (actualmente Trenhotel Galicia)
- Estrella Atlántico: Madrid - Ferrol (actualmente Trenhotel Atlántico)
- Estrella Costa Cálida: Madrid - Cartaxena (actualmente Altaria)
- Estrella Costa de la Luz : Madrid - Cádiz/Huelva (actualmente Altaria)
- Estrella Costa del Sol : Madrid - Málaga (actualmente AVE)
- Estrella Costa Vasca: Madrid - Bilbao / Hendaia (actualmente Alvia)
- Estrella Costa Verde: Madrid - Xixón / Santander (actualmente Alvia)
- Estrella del Estrecho: Madrid - Alxeciras (actualmente Altaria)
- Estrella Gibralfaro : Barcelona - Cádiz / Málaga (actualmente Trenhotel Gibralfaro)
- Estrella Mar Menor : Barcelona - Cartaxena (actualmente Talgo Mare Nostrum)
- Estrella Media Luna : Irún / Portbou - Alxeciras
- Estrella Pío Baroja nas relacións Barcelona - Bilbao / Hendaia / Zamora / Xixón / Salamanca (actualmente Alvia a Bilbao e Trenhotel Asturias a Xixón)
- Estrella Puerta del Sol: Madrid - París (actualmente Trenhotel Francisco de Goya)
- Estrella Sierra Nevada : Madrid - Granada / Almería (actualmente Altaria e Talgo respectivamente)
- Estrella Sol de Levante: Alacant - País Vasco, vía Valencia, Tarragona, Lleida, Zaragoza e Castejón de Ebro, ramas a Bilbao vía Miranda de Ebro e Irún vía Pamplona e San Sebastián (servizo suprimido)