Estrella, Renfe: Diferenzas entre revisións
Contido eliminado Contido engadido
Liña 11: | Liña 11: | ||
{| class="wikitable left" |
{| class="wikitable left" |
||
|- |
|- |
||
| '''Liñas nas que opera''' || Madrid - |
| '''Liñas nas que opera''' || [[Madrid]] - [[Cerbère]]<br>[[Barcelona]] - [[Xixón]]/[[Salamanca]]<br>[[Bilbao]] - [[Málaga]]<br>[[Hendaia]] - [[Lisboa]] |
||
|- |
|- |
||
| '''Fabricantes''' || [[RENFE]], [[CAF]], Babcock & Wilcox |
| '''Fabricantes''' || [[RENFE]], [[CAF]], Babcock & Wilcox |
||
Liña 17: | Liña 17: | ||
| '''Unidades fabricadas''' || |
| '''Unidades fabricadas''' || |
||
|- |
|- |
||
| '''Ano de posta en servizo || [[ |
| '''Ano de posta en servizo || [[1982]] |
||
|- |
|- |
||
| '''Velocidade máxima''' || 160 km/h |
| '''Velocidade máxima''' || 160 km/h |
Revisión como estaba o 20 de xaneiro de 2009 ás 21:03
O Estrella é un servizo nocturno ofrecido por Renfe Operadora que permite unir grandes cidades saíndo da cidade de orixe pola tarde ou noite de un día determinado e chegando ao destino ao día seguinte pola mañá. É o servizo nocturno máis antiguo que ofrecía RENFE dende a súa creación, e varias das súas rutas foron desaparecendo ao construirse as diferentes liñas de alta velocidade ou sustituíronse por Trenhoteles, servizo nocturno de gama alta.
Os trens Estrella contan coas clases seguintes:
- Gran Clase
- Litera
- Preferente
- Turista (só en Estrella Costa Brava)
Características técnicas
Liñas nas que opera | Madrid - Cerbère Barcelona - Xixón/Salamanca Bilbao - Málaga Hendaia - Lisboa |
Fabricantes | RENFE, CAF, Babcock & Wilcox |
Unidades fabricadas | |
Ano de posta en servizo | 1982 |
Velocidade máxima | 160 km/h |
Velocidade comercial | 120 km/h |
Número de prazas | |
Manga de calefacción | |
Ancho de vía | 1.668 mm |
Servizos
Tren | Percorrido |
---|---|
Estrella Costa Brava | Madrid-Chamartín · Alcalá de Henares · Guadalaxara · Sigüenza · Arcos de Jalón · Calatayud · La Puebla de Híjar · Caspe · Flix · Móra la Nova · Reus · Tarragona · Sant Vicenç de Calders · Barcelona-Sants · Granollers Centre · Caldes de Malavella · Girona · Flaçà · Figueres · Llançà · Portbou · Cerbère |
Estrella Galicia | Barcelona-Sants · Tarragona · Reus · Lleida-Pirineus · Monzón-Río Cinca · Zaragoza-Delicias · Tudela · Castejón de Ebro · Logroño · Burgos · Palencia · León · Astorga · Ponferrada · O Barco de Valdeorras · A Rúa-Petín · San Clodio-Quiroga · Monforte de Lemos > rama A Coruña: Sarria · Lugo · Curtis · Guitiriz · Betanzos-Infesta · A Coruña-San Cristovo rama Vigo: Ourense-Empalme · Guillarei · O Porriño · Redondela de Galicia · Vigo |
Estrella Pío Baroja | Barcelona-Sants · Sant Vicenç de Calders · Valls · Lleida-Pirineus · Monzón-Río Cinca · Zaragoza-Delicias > rama Xixón: Sahagún · León · Pola de Lena · Mieres-Puente · Oviedo · Xixón-Jovellanos · Xixón-Cercanías rama Salamanca: Valladolid-Campo Grande · Medina del Campo · Cantalapiedra · Salamanca |
Estrella Picasso (circula un día á semana) |
Bilbao-Abando · Miranda de Ebro · Burgos · Valladolid-Campo Grande · Medina del Campo · Ávila · Alcázar de San Juan · Manzanares · Linares-Baeza · Córdoba-Central · Montilla · Puente Genil · Bobadilla · Málaga-María Zambrano |
Estrella Sudexpress | Hendaia (SNCF) · Irún · Donostia-San Sebastián · Zumárraga · Altsasu · Vitoria-Gasteiz · Miranda de Ebro · Burgos · Valladolid-Campo Grande · Medina del Campo · Salamanca · Ciudad Rodrigo · Fuentes de Oñoro · Guarda · Celorico da Beira · Mangualde · Nelas · Pampilhosa · Coimbra-B · Fátima · Entroncamento · Lisboa-Estaçao de Oriente · Lisboa-Santa Apolónia |
Servizos suprimidos
- Estrella Atlántico: Madrid - Ferrol (actualmente Trenhotel Atlántico)
- Estrella Costa Cálida: Madrid - Cartaxena (actualmente Altaria)
- Estrella Costa de la Luz : Madrid - Cádiz/Huelva (actualmente Altaria)
- Estrella Costa del Sol : Madrid - Málaga (actualmente AVE)
- Estrella Costa Vasca: Madrid - Bilbao / Hendaia (actualmente Alvia)
- Estrella Costa Verde: Madrid - Xixón / Santander (actualmente Alvia)
- Estrella del Estrecho: Madrid - Alxeciras (actualmente Altaria)
- Estrella Gibralfaro : Barcelona - Cádiz / Málaga (actualmente Trenhotel Gibralfaro)
- Estrella Mar Menor : Barcelona - Cartaxena (actualmente Talgo Mare Nostrum)
- Estrella Media Luna : Irún / Portbou - Alxeciras
- Estrella Pío Baroja nas relacións Barcelona - Bilbao / Hendaia (actualmente Alvia a Bilbao e Talgo Miguel de Unamuno a ambos destinos)
- Estrella Puerta del Sol: Madrid - París (actualmente Trenhotel Francisco de Goya)
- Estrella Sierra Nevada : Madrid - Granada / Almería (actualmente Altaria e Talgo respectivamente)
- Estrella Sol de Levante: Alacante - País Vasco, vía Valencia, Tarragona, Lleida, Zaragoza e Castejón de Ebro, ramas a Bilbao vía Miranda de Ebro e Irún vía Pamplona e San Sebastián (servizo suprimido)