Eleccións municipais de 2015 en Galicia

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Distribución das alcaldías segundo partidos políticos tralas eleccións

As eleccións municipais de 2015 celebráronse o día 24 de maio de 2015 en toda España. En Galicia, escolléronse nelas 314 corporacións municipais, unha menos que nos comicios precedentes, logo da fusión de Oza-Cesuras, así como as catro deputacións provinciais. Ademais en España celebráronse comicios en 13 comunidades autónomas no mesmo día que as eleccións municipais.

Características[editar | editar a fonte]

Os catro anos que pasaron dende a anterior convocatoria electoral municipal foron testemuña de moitos cambios na distribución de poder entre as forzas políticas galegas, principalmente na esquerda. Así, a fragmentación do BNG en inicialmente tres forzas políticas, o propio BNG, Anova-Irmandade Nacionalista e Compromiso por Galicia obrigou tamén á recomposición dos equipos municipais desta coalición. Mais tamén a aparición política de Podemos a nivel estatal tivo o seu correlato no xurdimento de coalicións e plataformas cidadás, de carácter local, cunha axenda de rexeneración democrática: algunhas delas concorreron aos comicios municipais en Galicia.

Resultados[editar | editar a fonte]

Eleccións Municipais 2015

Partido Votos  % +/- Concelleiros +/- Votos 2011  % 2011 Concelleiros 2011
PP 528.954 35,73% -9,12% 1.752 -246 710.192 44,85% 1998
PSdeG-PSOE 390.066 26,35% +0,37% 1.039 +58 411.389 25,98% 981
BNG 190.158 12,84% -3,67% 468 -121 261.466 16,51% 589
MAREA 36.857 2,49% 10
EU-SON (no 2011: EU) 35.201 2,38% +0,47% 69 +55 30.177 1,91% 14
C's 28.392 1,92% 16
CxG-CCTT 17.686 1,19% 41
CA 16.704 1,13% 10
MdeV 16.292 1,10% 3
DO 14.746 1,00% +0,71% 12 +10 4.529 0,29% 2
AV 14.362 0,97% +0,44% 18 +7 8.386 0,53% 11
TEGA 14.272 0,96% +0,08% 29 +6 13.986 0,88% 23
PDDdG 6.054 0,41% 12
OUeC 5.543 0,37% 3
LN 5.379 0,36% 3
Gañemos 4.594 0,31% 1
UC 4.553 0,31% +0,02% 0 = 4.640 0,29% 0
PACMA 4.403 0,30% +0,22% 0 = 1.318 0,08% 0
INTA 4.004 0,27% +0,12% 14 +9 2.401 0,15% 5
UPyD 3.139 0,21% -0,18% 0 -1 6.113 0,39% 1
CG 2.903 0,20% -0,10% 7 = 4.762 0,30% 7
Outras candidaturas 136.187 9,20% 259 86.043 5,43% 180
Total válidos 1.480.411 3.766 1.583.411 3.811
En branco 26.521 1,79% -0,61% 38.009 2,40%
Nulos 27.938 1,85% +0,15% 27.330 1,70%
Abstención 776.577 33,99% +3,48% 707.098 30,51%

Candidatos ás cidades[editar | editar a fonte]

En verde, os alcaldes no poder antes das eleccións de maio de 2015:

Cidade PPdeG PSdeG BNG-AA UPyD CxG Ciudadanos Outros
Vigo Elena Muñoz Abel Caballero Serafín Otero José Luis Correa Miguel Barros Josefa Casado González Marea de Vigo: Rubén Pérez Correa (EU)
Gañemos Vigo: Lois Pérez Leira
PACMA: Alejandra Montemayor Suárez
Equo-Piratas: Juan Alberto Carreira Gómez
A Coruña Carlos Negreira Mar Barcón Xosé Manuel Carril Carlos Oliva Castelló Santiago Folla-Cisneros Vidal Marea Atlántica: Xulio Ferreiro
UC: Carlos Javier Marcos Blanco
AV: Roberto Martínez-Anido Ricoy
PACMA: José Adrián García Alonso
Ourense Xesús Vázquez Abad José Ángel Vázquez Barquero Susana García Olga Fabello García Xosé Mosquera Casero Ourense en Común: Miguel Doval Garza
DO: Gonzalo Pérez Jácome
ANOVA: Aurelio Prado Rodríguez
PACMA: Alexandra González Ferreiro
Santiago Agustín Hernández Paco Reyes Rubén Cela Xosé Antón López Javier Sánchez-Agustino Mariño Compostela Aberta: Martiño Noriega
Ferrol Xosé Manuel Rey Varela Beatriz Sestayo Iván Rivas María Consuelo Amado Jove Ana María Rodríguez Masafret Converxencia Galega: Luz María Gen
Marea Ártabra: José María Hernández
Ferrol en Común: Jorge Suárez
VOX: Manuel Fernández-Castro Cancela
Lugo Xaime Castiñeira Xosé López Orozco Rubén Arroxo Agustín Gallego Vigo María Olga Louzao Aldariz Lugonovo: Santiago Fernández Rocha
ACE-EU: Carlos Anxo Portomeñe Pérez
PACMA: Jorge Alberto Jubells D'Alesio
FLI: Ildefonso Saavedra Rodríguez
Pontevedra Jacobo Moreira Tino Fernández González Miguel Anxo Fernández Lores Carlos Maestro

Pilar Dopazo

María Rey Martínez Marea Pontevedra: Luís Rei Núñez
Todos por Pontevedra: María Biempica Ortiz

Deputacións provinciais[editar | editar a fonte]

A Coruña[editar | editar a fonte]

Presidente elixido tralas eleccións: Valentín González Formoso (PSdeG-PSOE + BNG)

Partido Votos 2015 % 2015 +/- Deputados 2015 +/- Votos 2011 % 2011 Deputados 2011
PPdeG 203.802 34,45% -7,37% 13 -4 262.493 41,82% 17
PSdeG-PSOE 124.809 21,10% -3,09% 8 -1 151.948 24,19% 9
BNG 73.093 12,35% -4,04% 5 = 102.947 16,39% 5
Marea Atlántica 36.842 6,23% 3
Compostela Aberta 16.327 2,76% 1
AV 13.669 2,31% +0,98% 1 +1 8.386 1,33% 0

Lugo[editar | editar a fonte]

Presidenta elixida tralas eleccións: Elena Candia López (PP). No cargo até o mes de outubro de 2015, no que perde a presidencia en favor de Darío Campos Conde (PSdeG-PSOE + BNG) tras sufrir unha moción de censura.

Partido Votos 2015 % 2015 +/- Deputados 2015 +/- Votos 2011 % 2011 Deputados 2011
PPdeG 78.179 39,10% -7,83% 12 = 105.191 46,93% 12
PSdeG-PSOE 65.001 32,51% +1,04% 11 = 70.529 31,47% 11
BNG 26.140 13,07% -0,98% 2 = 31.494 14,05% 2

Ourense[editar | editar a fonte]

Presidente elixido tralas eleccións: Xosé Manuel Baltar (PPdeG)

Partido Votos 2015 % 2015 +/- Deputados 2015 +/- Votos 2011 % 2011 Deputados 2011
PPdeG 81.572 43,94% -5,56% 14 -1 101.995 49,50% 15
PSdeG-PSOE 47.809 25,75% -2,73% 8 = 58.671 28,48% 8
DO 14.518 7,82% +5,62% 2 +2 4.529 2,20% 0
BNG 18.114 9,76% -4,51% 1 -1 29.396 14,27% 2

Pontevedra[editar | editar a fonte]

Presidenta elixida tralas eleccións: Carmela Silva (PSdeG-PSOE + BNG)

Partido Votos 2015 % 2015 +/- Deputados 2015 +/- Votos 2011 % 2011 Deputados 2011
PPdeG 162.772 32,87% -12,89% 12 -5 240.355 45,76% 17
PSdeG-PSOE 150.507 30,39% +5,59% 10 +4 130.263 24,80% 6
BNG 72.118 14,56% -4,03% 4 = 97.614 18,59% 4
MdeV 16.227 3,28% 1

Concello a concello[editar | editar a fonte]

A[editar | editar a fonte]

Alcalde elixido tralas eleccións: Xosé María López RancañoPPdeG
Candidaturas: X. M. López Rancaño (PP), Manuel Regal (BNG) e Pablo Díaz (PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Abadín
Alcalde elixido tralas eleccións: José Antonio Santiso MiramontesPPdeG
Candidaturas: J.A. Santiso Miramontes (PP), Fátima Ínsua (AxA), Cristina López (BNG), Javier Niño Ricoy (Son de Abegondo - Foro Veciñal) e Antonio Meijide (PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Abegondo
Alcalde elixido tralas eleccións: Ramiro Varela PeónPPdeG
Candidaturas: Ramiro Varela (PP) e Gregorio Daparte (Veciños por Agolada). A pesar de teren concelleiros na corporación saínte, nin PSOE nin Compromiso por Galicia (elixido como BNG) puideron completar as candidaturas.
Máis información en: Eleccións municipais en Agolada
Alcalde elixido tralas eleccións: Jorge Val DíazPSdeG-PSOE
Candidaturas: Emilio Lousas (PP), Xabier Pardiñas (VIA), Jorge Val (PSOE). Malia ter dous concelleiros, Compromiso por Galicia, que se presentara no 2011 coas siglas do BNG, non presentou candidatura.
Máis información en: Eleccións municipais en Alfoz
Alcalde elixido tralas eleccións: Francisco García SuárezBNG
Candidaturas: Francisco García (BNG), Luz Doporto (PP) e Zaida Rodríguez (PSOE)
Máis información en: Eleccións municipais en Allariz
Alcalde elixido tralas eleccións: José Miñones CondePSdeG-PSOE
Candidaturas: Santiago Amor (PP), Pilar Candocia (Ames Novo), David Santomil (BNG), Ramón García Argibay (Pacto por Ames), José Miñones (PSdeG-PSOE), Genma Otero (Contigo Pódese), Javier López Suárez (Ciudadanos).
Máis información en: Eleccións municipais en Ames
Alcalde elixido tralas eleccións: Rafael Rodríguez VillarinoPSdeG-PSOE
Candidaturas: Rafael Rodríguez (PSOE), José Ángel Sampayo (PP), Manuel Araujo (XEIDA) e Víctor Morenza (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Amoeiro
Alcalde elixido tralas eleccións: Javier Varela PérezPPdeG
Candidaturas: Javier Varela (PP) e Pilar García (PSdeG). O BNG tiña dous concelleiros, que abandonaron a formación en 2012, e posteriormente a vida política.
Máis información en: Eleccións municipais en Antas de Ulla
Alcalde elixido tralas eleccións: Alberto PlatasPPdeG
Candidaturas: Alberto Platas (PP), Sandra Pena (PSdeG), José Manuel López Crespo (BNG) e Alfonso Espiñeira (Independentes por Aranga)
Máis información en: Eleccións municipais en Aranga
Alcalde elixido tralas eleccións: Horacio GilPP
Candidaturas: Horacio Gil (PP), Xavier Simón (Agrupación de Electores de Arbo), María José Castro (PSOE), Luis Martínez (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Arbo
Alcalde elixido tralas eleccións: Julio Iglesias RedondoPSdeG-PSOE
Candidaturas: Julio Iglesias (PSdeG-PSOE), Emilio Mesías (BNG), Fina Martínez (PP), Luis Cendán (Nueva Alianza) e Gustavo Pita (Son Ares)
Máis información en: Eleccións municipais en Ares
Alcalde elixido tralas eleccións: Rodrigo Aparicio SantamaríaPPdeG
Candidaturas: Rodrigo Aparicio (PPdeG) e Manuel Martínez (PSdeG). Pese a ter un concelleiro, o BNG non presentou candidatura.
Máis información en: Eleccións municipais na Arnoia
Alcalde elixido tralas eleccións: Carlos CalveloPPdeG
Candidaturas: Carlos Calvelo (PP), Daniel Turrado (Cs), Martín Seco (PSdeG), Silvia Seixas (BNG), Rosario Figueiras (Terra Galega), Mónica Montero (Son de Arteixo), Enrique Llames (Alternativa dos Veciños) e José Luis Pérez (Identidade Galega)
Máis información en: Eleccións municipais en Arteixo
Alcalde elixido tralas eleccións: José Luis García LópezAA
Candidaturas: Jesús García (PP), Manuel García López (BNG), José Luis García López (Alternativa por Arzúa), Ignacio García Couso (CxG) e Begoña Balado (PSOE)
Máis información en: Eleccións municipais en Arzúa
Alcalde elixido tralas eleccións: Antonio Montero FernándezPPdeG
Candidaturas: Antonio Montero (PP), Antonio Guerra (PSdeG) e Xavier Vence (BNG). A lista dos nacionalistas incorporou destacados persoeiros da formación, "en protesta polo control político da Deputación de Ourense"[1].
Máis información en: Eleccións municipais en Avión

B[editar | editar a fonte]

Alcalde elixido tralas eleccións: Jesús Vázquez AlmuíñaPPdeG
Candidaturas: Jesús Vázquez Almuíña (Partido Popular de Galicia), Rafael Lores (PSdeG), Iago Pereira (BNG) e Silvano Montes (EU-SON).
Máis información en: Eleccións municipais en Baiona
Alcalde elixido tralas eleccións: Ángel Martínez-PugaPPdeG.
Candidaturas: Ángel Martínez-Puga (PP), Javier Núñez (PSdeG) e Manuel Deiros (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Baleira
Alcalde elixido tralas eleccións: José Antonio Feijoo AlonsoPPdeG
Candidaturas: José A. Feijoo (PP) e Aníbal Nocelo (PSdeG)
Máis información en: Eleccións municipais en Baltar


Alcalde elixido tralas eleccións: José Antonio ArmadaPPdeG
Candidaturas: José A. Armada (PP), Constantino Rivera (PSdeG) e Rubén Fernández Villarino (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Bande
Alcalde elixido tralas eleccións: Andrés García CardesoPPdeG
Candidaturas: A. García Cardeso (PPdeG), José Antonio Pereira (PSdeG), César Ramos (CxG) e Xosé Manuel Magariños (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais na Baña
Alcalde elixido tralas eleccións: Xaime Iglesias PérezBNG
Candidaturas: Eladio Mangana (PPdeG), Segundo González (PSdeG) e Xaime Iglesias (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Baños de Molgas
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Jesús González CapónPPdeG
Candidaturas: M. González Capón (PP), Jaime González del Río (PSdeG) e Xosé Manuel Becerra (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Baralla
Alcalde elixido tralas eleccións: Xosé Carlos Valcárcel DovalPSdeG-PSOE
Candidaturas: Consuelo Vispo (PP), Xosé Manuel Fírvida (BNG), Xosé Carlos Valcárcel (PSdeG), Ramón Padrón (Compromiso por Barbadás), Fina Varelas (Democracia Ourensana)
Máis información en: Eleccións municipais en Barbadás
Alcalde elixido tralas eleccións: Alfredo García RodríguezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Alfredo García (PSdeG-PSOE), Moisés Blanco (PPdeG), Félix García (Riada Cidadá) e José Jesús Vilasánchez (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais no Barco de Valdeorras
Alcalde elixido tralas eleccións: Alfonso Fuente PargaPPdeG
Candidaturas: Alfonso Fuente (PPdeG), Belén Ermida (BNG) e Carmen Veiga (PSdeG)
Máis información en: Eleccións municipais en Barreiros
Alcalde elixido tralas eleccións: Xosé Manuel Fernández AbraldesBNG
Candidaturas: José Antonio Landín (PPdeG), José Sanmartín (PSdeG) e Xosé Manuel Fernández (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Barro
Alcalde elixido tralas eleccións: Senén PousaPPdeG
Candidaturas: Senén Pousa (PP), Miguel Ángel Carreiro (PSdeG-PSOE) e David Ozores (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Beade
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Prado LópezPPdeG
Candidaturas: Manuel Prado (PPdeG), Manuel Ogando (Alternativa para Beariz-SON) e Avelino Torres (PSdeG). O BNG pese a ter un concelleiro, non presentou candidatura. A concelleira nacionalista presentouse na lista de Alternativa para Beariz.
Máis información en: Eleccións municipais en Beariz
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Martínez NúñezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Manuel Martínez (PSdeG), Miguel Ángel Cela (PPdeG) e Sabela Pérez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Becerreá
Alcalde elixido tralas eleccións: José Ulla RochaPPdeG
Candidaturas: José Ulla (PPdeG), Ramón Campos (PSdeG) e María Xosé Pardo (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Begonte
Alcaldesa elixida tralas eleccións: Alejandra Pérez MáquezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Alejandra Pérez (PSdeG), Antonia María Sanjurjo Seijas (PP), Francisco Manuel Fafián Torreiro (Veciños de Bergondo), Manuel Pérez Arias (CxG), Pablo Barrón (Democracia y Libertad Popular), Juan Antonio Fariña (Son de Bergondo - Anova) e David Carro (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Bergondo
Alcalde elixido tralas eleccións: Ramón García VázquezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Ramón García Vázquez (PSdeG), Ángel Rodríguez Prieto (PP), Carlos Muíño (Compromiso por Betanzos), Hipólito Pérez (Betanzos Novo) e Henrique del Río (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Betanzos
Alcalde elixido tralas eleccións: José Manuel Castro BlancoPP
Candidaturas: José Manuel Castro (PP) e Emilia López (PSdeG)
Máis información en: Eleccións municipais nos Blancos
Alcalde elixido tralas eleccións: Cipriano CaamañoPPdeG
Candidaturas: Cipriano Caamaño (PPdeG), Manuel González (Xuntos por Boborás - SON), Eva Pardo (MOVEBOBORÁS) e Xavier Lamas (PSdeG-PSOE)
Máis información en:Eleccións municipais en Boborás
Alcalde elixido tralas eleccións: Xosé Luís RivasBNG
Candidaturas: Ana Ledo (PSdeG), Gonzalo Concheiro (PPdeG) e Xosé Luís Rivas (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Boimorto
Alcalde elixido tralas eleccións: Juan José DiestePPdeG
Candidaturas: Juan José Dieste (PPdeG), Javier Chouza (Cs), Dores Torrado (Boiro Novo), Raquel Suárez (BNG), Manuel Maneiro (PSdeG) e Manuel Velo (Iniciativa Cidadá de Boiro).
Máis información en: Eleccións municipais en Boiro
Alcaldesa elixida tralas eleccións: María Teresa BargePP
Candidaturas: María Teresa Barge (PP), Carmen Álvarez (BNG) e Alejandro Alfonsín (PSdeG)
Máis información en: Eleccións municipais na Bola
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel CorzoPPdeG
Candidaturas: Manuel Corzo (PPdeG) e Magín Fernández (PSdeG)
Máis información en: Eleccións municipais no Bolo
Alcalde elixido tralas eleccións: Ovidio Rodeiro TatoPPdeG
Candidaturas: Ovidio Rodeiro (PP), Xabier Canabal (Veciñ@s de Boqueixón), Eduardo Neira (CxG) e José Manuel Raviña (BNG). Malia ter un concelleiro na pasada lexislatura, o PSdeG non conformou candidatura. O seu concelleiro integrouse en Veciños de Boqueixón, a canda o antigo concelleiro do BNG e máis independentes.
Máis información en: Eleccións municipais en Boqueixón
Alcalde elixido tralas eleccións: José Manuel Arias LópezPPdeG
Candidaturas: José Manuel Arias (PPdeG) e Carmen Macía (PSdeG). Malia ter un concelleiro, o BNG non presentou candidatura.
Máis información en: Eleccións municipais en Bóveda
Alcalde elixido tralas eleccións: Xosé Luís García GarcíaPSdeG-PSOE
Candidaturas: Xosé Luís García (PSdeG), David García (PP) e Xesús Pena (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Brión
Alcalde elixido tralas eleccións: Félix Juncal NovasBNG
Candidaturas: Félix Juncal (BNG), José Manuel Vilas (PSdeG), Julio Villanueva (Asemblea Cidadá de Bueu-SON) e Berta Pérez (PP).
Máis información en: Eleccións municipais en Bueu
Alcalde elixido tralas eleccións: Alfredo Llano GarcíaPSdeG-PSOE
Candidaturas: J.M González Barcia (PPdeG), Alfredo Llano (PSdeG), Mario Pillado (BNG), Juan Carlos Piñeiro (CxG) e Manuel Vicente (Cs).
Máis información en: Eleccións municipais en Burela

C[editar | editar a fonte]

Alcalde elixido tralas eleccións: José Muíño DomínguezPPdeG
Candidaturas: José Muíño (PPdeG), Fernando Souto (BNG) e Enrique Díaz (PSdeG)
Máis información en: Eleccións municipais en Cabana de Bergantiños
Alcalde elixido tralas eleccións: Germán CastrillónPPdeG
Candidaturas: Germán Castrillón (PPdeG), Delfín Feal (PSdeG), Xosé Manuel Pérez Sardiña (Somos Cabanas), Eva García Amor (Agrupación de Electores de Cabanas), Iago Varela (BNG), Rafael Pérez García (Gañemos Cabanas)
Máis información en: Eleccións municipais en Cabanas
Alcalde elixido tralas eleccións: Juan Manuel Rey ReyPSdeG-PSOE
Candidaturas: Juan Manuel Rey (PSdeG), Manuel Cortes (PP), Fernando Pérez (Independentes de Caldas de Reis) e Iñaki Fernández (BNG).
Pola súa banda, na entidade local menor de Arcos da Condesa foi elixido presidente o candidato Jacobo Pérez Gulín, do PSdeG-PSOE, que quedou por diante do candidato Juan José Vaamonde Paz, do PP[2].
Máis información en: Eleccións municipais en Caldas de Reis
Alcalde elixido tralas eleccións: Aquilino ValenciaPSdeG-PSOE
Candidaturas: Aquilino Valencia (PSdeG) e José Manuel Andrade (PP).
Máis información en: Eleccións municipais en Calvos de Randín
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Valeriano Alonso de LeónPSdeG-PSOE
Candidaturas: Manuel Valeriano Alonso de León (PSdeG-PSOE), Mauricio Aufierro Vigo (PP) e María Ilva Carril Martínez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Camariñas
Alcaldesa elixida tralas eleccións: Fátima Abal RomaPSdeG-PSOE
Candidaturas: Luís Aragunde (PPdeG), Fátima Abal (PSdeG-PSOE), Víctor Caamaño (BNG-AA), Tino Cordal (Somos Cambados-PDDdG), José Ramón Abal (Cambados Pode).
Máis información en: Eleccións municipais en Cambados
Alcalde elixido tralas eleccións: Óscar Alfonso García PatiñoUxC
Candidaturas: Manuel Rivas Caridad (PP), Óscar Alfonso García Patiño (Unión por Cambre), Augusto Rey Moreno (PSdeG-PSOE), José Antonio Campos Malaxechevarría (Asemblea Cidadá de Cambre-SON), Daniel Carballada Rodríguez (BNG), María José García Hidalgo (C's) e Manuel Núñez Arias (Ganemos Cambre).
Máis información en: Eleccións municipais en Cambre
Alcalde elixido tralas eleccións: Julio Sayáns BugalloPPdeG
Candidaturas: Julio Sayáns (PPdeG) e Paz Vidal (PSdeG). O BNG, que tiña representación no concello, non conformou candidatura desta vez.
Máis información en: Eleccións municipais en Campo Lameiro
Alcalde elixido tralas eleccións: Xosé Manuel Pazos VarelaACE-SON
Candidaturas: José Enrique Sotelo (PP), José Luis Gestido (Cangas Decide), Mercedes Giráldez (BNG), Nardo Faro (Independientes Cangueses), Ángela Vizoso (Asemblea pola Unidade), Carlos Pardo (Unión das Parroquias de Cangas), Alfredo Iglesias (PSdeG-PSOE), Xosé Manuel Pazos (Alternativa Canguesa de Esquerda-SON).
Máis información en: Eleccións municipais en Cangas
Alcalde elixido tralas eleccións: Miguel Domínguez AlfonsoPPdeG
Candidaturas: Miguel Domínguez Alfonso (PPdeG), Luis Antonio Gómez Piña (PSdeG-PSOE), José Rodríguez Espiñeira (ACCA) e Adrián Gómez González (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais na Cañiza
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Meizoso LópezPSdeG-PSOE
Candidatos: Manuel Meizoso López (PSdeG-PSOE), Marcos Rodríguez Calvo (Alternativa Independiente de A Capela), Santiago Meizoso Permuy (PP) e Delia Paz Ardao (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais na Capela
Alcalde elixido tralas eleccións: Luís MiliaPSdeG-PSOE
Candidaturas: Luís Milia (PSOE), Marcos Ríos (PP) e Yolanda Rodríguez Draycott (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Carballeda de Avia
Alcaldesa elixida tralas eleccións: María Carmen González QuintelaPPdeG
Candidaturas: María Carmen González Quintela (PP) e José Manuel González Alijo (PSdeG)
Máis información en: Eleccións municipais en Carballeda de Valdeorras
Alcalde elixido tralas eleccións: Julio Yebra-PimentelPPdeG
Candidaturas: Julio Yebra-Pimentel (PP), Isabel González Blanco (PSdeG-PSOE) e María Asunción Gómez Neira (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Carballedo
Alcalde elixido tralas eleccións: Francisco Fumega PiñeiroPSdeG-PSOE
Candidaturas: Argimiro Marnotes (PP), Bernardo García Novoa (Alternativa Veciñal do Carballiño-SON), Chema Ferreiro Abelleira (BNG) e Francisco José Fumega (PSdeG).
Máis información en: Eleccións municipais no Carballiño
Alcalde elixido tralas eleccións: Evencio Ferrero RodríguezBNG
Candidaturas: Evencio Ferrero Rodríguez (BNG), Miguel-Ángel Ferreiro Suárez (PP), Manuel Andrade Cristóbal (TEGA), María Carmen Vila Blanco (PSdeG-PSOE), María Esther Iglesias Barreiro (CxG-CCTT) e Jesús Deus Gende (Son Carballo).
Máis información en: Eleccións municipais en Carballo
Alcalde elixido tralas eleccións: José Miguel Alonso PumarPSdeG-PSOE
Candidaturas: José Miguel Alonso Pumar (PSdeG-PSOE), Montserrat Pérez Pena (PP), Juan Carlos Taracido López (BNG) e Antonio Nieto Llana (Agrupación de Electores de Cariño).
Máis información en: Eleccións municipais en Cariño
Alcalde elixido tralas eleccións: Ramón Noceda CaamañoBNG
Candidaturas: Ramón Noceda Caamaño (BNG), José Domingo Cipriano Oreiro Rodríguez (PP) e Jesús Manuel Campos Díaz (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Carnota
Alcalde elixido tralas eleccións: José Luis Fernández MouriñoPPdeG
Candidaturas: José Luis Fernández Mouriño (PP), Pablo Couto López (PSdeG-PSOE), César Manuel Bergondo Trillo (SON-Asemblea Cidadá de Carral) e María Victoria Louro Ferreiro (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Carral
Alcaldesa elixida tralas eleccións: Carmen LeytePPdeG
Candidaturas: Carmen Leyte (PP), Luís Vázquez Guntín (BNG) e Juan Carlos Martínez (PSdeG).
Máis información en: Eleccións municipais en Cartelle
Alcalde elixido tralas eleccións: Xurxo Rodríguez MéndezBNG
Candidaturas: Xurxo Rodríguez (BNG), Benito Rodríguez (PP) e Catalina González (PSdeG).
Máis información en: Eleccións municipais en Castrelo de Miño
Alcalde elixido tralas eleccións: Vicente Gómez GarcíaPSdeG-PSOE
Candidaturas: Vicente Gómez (PSdeG), Xosé Barxa (BNG) e Manuel Pérez Araujo (PPdeG).
Máis información en: Eleccións municipais en Castrelo do Val
Alcaldesa elixida tralas eleccións: Sara Inés VegaPSdeG-PSOE
Candidaturas: Sara Inés Vega (PSdeG), Raquel Pérez (BNG) e Manuel Lage (PPdeG).
Máis información en: Eleccións municipais en Castro Caldelas
Alcalde elixido tralas eleccións: Francisco Balado TeijeiroPPdeG
Candidaturas: Francisco Balado Teijeiro (PP), Marisa Rodríguez Gigán (PSdeG-PSOE) e Digna María Lagarón Doval (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Castro de Rei
Alcalde elixido tralas eleccións: Xosé María Arias FernándezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Xosé María Arias Fernández (PSdeG-PSOE), María Josefa Gómez Pallín (PP) e José Gómez Fernández (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Castroverde
Alcalde elixido tralas eleccións: Alberto García GarcíaPSdeG-PSOE
Candidaturas: Alberto García (PSdeG), Juan José Castaño (BNG) e Adriana Rodríguez (PP)
Máis información en: Eleccións municipais en Catoira
Alcalde elixido tralas eleccións: Pablo Diego Moreda GilPSdeG-PSOE
Candidaturas: Luís Rubido Ramonde (PP), Pablo Diego Moreda Gil (PSdeG-PSOE), José Camilo Casal García (Anova-Irmandade Nacionalista), María José Rodríguez Pérez (BNG) e Alejandro del Río Bellón (EU).
Máis información en: Eleccións municipais en Cedeira
Alcalde elixido tralas eleccións: Ramón Ramiro Vigo SambadeIxCee
Candidaturas: Ramón Ramiro Vigo Sambade (Independientes por Cee), Zaira Rodríguez Pérez (PP), Margarita Lamela Louzán (PSdeG-PSOE), Serxio Domínguez Louro (BNG), Plácido García Insua (C's), Víctor Somoza Somoza (Unión Cidadá-Unión Ciudadana) e Álvaro Fernández Durán (Converxencia Galega).
Máis información en: Eleccións municipais en Cee
Alcalde elixido tralas eleccións: José Luis FerroPPdeG
Candidaturas: Jose Luis Ferro (PP), María Jesús Boo (PSdeG) e Leopoldo Rodríguez Puga (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Celanova
Alcalde elixido tralas eleccións: Gabriel Alén CastroPPdeG
Candidaturas: Gabriel Alén (PP), José Rodríguez Veloso (PSdeG) e Gabriel Alberte (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Cenlle
Alcalde elixido tralas eleccións: José García LiñaresPSdeG-PSOE
Candidaturas: José García Liñares (PSdeG-PSOE), José Francisco Santos Regueiro (PP) e Rocío da Igrexa Prego (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Cerceda
Alcalde elixido tralas eleccións: José BalseirosPPdeG
Candidaturas: Silvestre José Balseiros Guinarte (PP) e Xoel Vázquez Dios (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Cerdedo
Alcalde elixido tralas eleccións: Benigno Galego CastroPSdeG-PSOE
Candidaturas: Benigno Galego Castro (PSdeG-PSOE), Ana Rodríguez Montero (PP) e María José Vidal García (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Cerdido
Alcalde elixido tralas eleccións: Benigno Gómez TadínPSdeG-PSOE
Candidaturas: Benigno Gómez Tadín (PSdeG-PSOE) e José López Fernández (PP).
Máis información en: Eleccións municipais en Cervantes
Alcalde elixido tralas eleccións: Alfonso Villares BermúdezPPdeG
Candidaturas: Alfonso Villares Bermúdez (PP), Francisco Urbano Mon Fernández (PSdeG-PSOE) e Ramón Luís Bernardo Insua (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Cervo
Alcalde elixido tralas eleccións: Francisco Rodríguez RodríguezPPdeG
Candidaturas: Francisco Rodríguez (PP) e Pilar Barrueco (PSdeG)
Máis información en: Eleccións municipais en Chandrexa de Queixa
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Lorenzo Varela RodríguezIndependentes Terras do Asma
Candidaturas: Manuel Lorenzo Varela Rodríguez (INTA), Raquel López Rodríguez (PSdeG-PSOE), Francisco Javier Rodríguez Medela (PP), Antón Fente Parada (PDDdG) e Andrés Sánchez Labandeira (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Chantada
Alcalde elixido tralas eleccións: Francisco Quintela RequeijoPPdeG
Candidaturas: Francisco Quintela Requeijo (PP) e Pura Ferreño Saia (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Coirós
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Rodríguez VázquezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Manuel Rodríguez (PSdeG), Luis Iglesias (PP) e Víctor Manuel López (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Coles
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Insua InsuaPSdeG-PSOE
Candidaturas: Manuel Insua Insua (PSdeG-PSOE), Xosé Ansede Estraviz (BNG), Gema Freire Insua (PP) e José Ramón Rojo Rodríguez (Partido Autónomo de Corcubión).
Máis información en: Eleccións municipais en Corcubión
Alcalde elixido tralas eleccións: José Antonio Ferreiro GonzálezPPdeG
Candidaturas: José Antonio Ferreiro González (PP), Javier Cerqueiro González (PSdeG-PSOE), Mario Outeiro Iglesias (BNG) e Francisco Javier Vila Núñez (Demócratas Independientes do Corgo).
Máis información en: Eleccións municipais no Corgo
Alcalde elixido tralas eleccións: Amancio Lavandeira SuárezTEGA
Candidaturas: Antonio Pensado Plágaro (PP), Amancio Lavandeira Suárez (TEGA), Laura Mariño Taibo (BNG), Abraham Gerpe Muñíz (PSdeG-PSOE) e María Manuela Rodríguez Pereiro (CxG-CCTT).
Máis información en: Eleccións municipais en Coristanco
Alcalde elixido tralas eleccións: Avelino de Francisco MartínezPP
Candidaturas: Avelino de Francisco (PP) e Alberto Dantas (PSdeG). Avelino de Francisco presentárase ás anteriores eleccións nas listas do PSdeG, co que revalidara a absoluta. Uns meses antes dos comicios de 2015 mudou, primeiro a un grupo non adscrito, e posteriormente ao PP.
Máis información en: Eleccións municipais en Cortegada
Alcalde elixido tralas eleccións: Xulio Xosé Ferreiro BaamondeMAREA
Candidaturas: Carlos Negreira Souto (PP), Xulio Ferreiro (Marea Atlántica), María del Mar Barcón Sánchez (PSdeG-PSOE), Xosé Manuel Carril Vázquez (BNG), Santiago Folla-Cisneros Vidal (C's), Carlos Javier Marcos Blanco (UC), Roberto Martínez-Anido Ricoy (AV), José Adrián García Alonso (PACMA) e Carlos Oliva Castelló (UPyD).
Enquisas previas ás eleccións:
Data Fonte PPdeG PSOE Marea Cs BNG IU UC UPyD Outros
27/4/2015 UdC 37 - 10-12 20 - 5-6 20 - 5-6 10 - 2-3 6 - 1-2  ? - 0  ? - 0 7 - 0
26/4/2015 LVG 40.5 - 13 20.3 - 6 9.3 - 3 13.5 - 4 5.8 - 1  ? - 0  ? - 0  ? - 0
21/4/2015 UdC 38 - 11 21 - 6 20 - 6 8 - 2 7 - 2 4 - 1  ? - 0 2 - 0
13/4/2015 UdC 35 - 10 21 - 6 19 - 5 11 - 3 7 - 2  ? - 0  ? - 0 6 - 0
2011 Eleccións 43.6 - 14 26.7 - 8 12.1 - 4 6.0 - 1 3.9 - 0 0.9 - 0 3.1 - 0
Máis información en: Eleccións municipais na Coruña
Alcalde elixido tralas eleccións: Armando CastosaPPdeG
Candidaturas: Armando Castosa Alvariño (PP), María Rosa Morán Luaces (PSdeG-PSOE) e María Yolanda Cabana García (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Cospeito
Alcalde elixido tralas eleccións: Jorge Cubela LópezPPdeG
Candidaturas: Jorge Cubela López (PP), María Lina Garrido Garrido (PSdeG-PSOE), Anxo Santomé Fentanes (BNG) e Manuel Suárez Pérez (Gañemos Cotobade).
Máis información en: Eleccións municipais en Cotobade
Alcalde elixido tralas eleccións: Pablo CastilloPPdeG
Candidaturas: Pablo Castillo (PP), Rebeca Costas (CxG), José Fernández (PSdeG) e Alejandro Osorno (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Covelo
Alcalde elixido tralas eleccións: Julio César García-Luengo PérezPPdeG
Candidaturas: Julio César García-Luengo Pérez (PP), Benigno López (BNG) e Aníbal Barreiro (PSdeG)
Máis información en: Eleccións municipais en Crecente
Alcalde elixido tralas eleccións: Luciano Rivero CuquejoPPdeG
Candidaturas: Luciano Rivero (PP), Carmen Enríquez (BNG), Eduardo Carnero (Compromiso por Galicia) e Pilar Martínez (PSdeG)
Máis información en: Eleccións municipais en Cualedro
Alcalde elixido tralas eleccións: Julio Sacristán de DiegoPSdeG-PSOE
Candidaturas: Julio Sacristán de Diego (PSdeG-PSOE), Antonio Cañas Varela (PP), María Alicia Ferreiro Varela (Alternativa dos Veciños), José Juan Santos Iglesias (Marea Veciñal de Culleredo), Enrique Antonio Chouciño Garrido (BNG), Domingo Álvarez Alvedro (C's) e Begoña Boutureira López (Ganemos Culleredo). Nun principio tamén presentara candidatura Partido da Terra-Terra de Culleredo, mais retirárona pouco despois de saír publicada no Boletín Oficial da Provincia[3].
Máis información en: Eleccións municipais en Culleredo
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Campos VelayPSdeG-PSOE
Candidaturas: Antonio Pena Abal (PP), Manuel Campos Velay (PSdeG-PSOE), Santiago Martínez López (Veciñanza) e José Enrique Portela Pisos (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Cuntis
Alcalde elixido tralas eleccións: Javier Caínzos VázquezPPdeG
Candidaturas: Javier Francisco Caínzos Vázquez (PP) e Xosé Manuel Tomé Fernández (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Curtis

D[editar | editar a fonte]

Alcalde elixido tralas eleccións: Valentín AlfonsínPPdeG
Candidaturas e candidatos: Valentín Alfonsín (PP), Fabián Sanmarco (Unidade Veciñal), Xoán Bautista Mariño (BNG), Xabier Castro (PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Dodro
Alcalde elixido tralas eleccións: Adolfo CamposPPdeG
Candidaturas: Adolfo Campos (PP), Benxamín García (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Dozón
Alcalde elixido tralas eleccións: José Manuel Pequeño CastroPSdeG-PSOE
Candidaturas: José Manuel Pequeño Castro (PSdeG-PSOE) e Manuel Barcia García (PP).
Máis información en: Eleccións municipais en Dumbría

E[editar | editar a fonte]

Alcalde elixido tralas eleccións: Ramón Alonso LópezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Ramón Alonso López (PSdeG-PSOE), Fernando García Areán (PP) e Fernando Estévez Estévez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Entrimo
Alcalde elixido tralas eleccións: Mario Rodríguez GonzálezPP
Candidaturas: Mario Rodríguez González (PP) e Víctor Manuel Pérez Vázquez (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Esgos
Alcalde elixido tralas eleccións: José Carlos López CamposPP
Candidaturas: José Carlos López Campos (PP), José Antonio Dono López (PSdeG-PSOE), María del Mar Blanco Casais (Movemento Veciñal Estradense), Xosé Magariños Maceiras (BNG) e Ofelia Lema Villar (A Estrada Pode).
Máis información en: Eleccións municipais na Estrada

F[editar | editar a fonte]

Alcalde elixido tralas eleccións: Juventino José Trigo ReyBNG
Candidaturas: Gumersindo Pedro Galego Feal (PP), Juventino José Trigo Rey (BNG), Antón Lois Noceda Carballo (PSdeG-PSOE), Xoán Manuel Rodríguez Bastida (Somos Fene-PDDdG), María Carmen Martínez Rodríguez (EU) e Julio Rodríguez Fernández (Agrupación de Electores Avante).
Máis información en: Eleccións municipais en Fene
Alcalde elixido tralas eleccións: Jorge Juan Suárez FernándezFerrol en Común-SON
Candidaturas: José Manuel Rey Varela (PP), Jorge Juan Suárez Fernández (FeC), Beatriz Sestayo Doce (PSdeG-PSOE), Antonio Iván Rivas Rico (BNG), Ana María Rodríguez Masafret (C's) José María Hernández Roca (Marea Ártabra), Manuel Francisco Fernández-Castro Cancela (VOX), María Consuelo Amado Jove (UPyD), Sergio Pena Dopico (Comunistas da Galiza-PCPE) e Luz María Gen González (CG).
Máis información en: Eleccións municipais en Ferrol
Alcalde elixido tralas eleccións: José Marcote SuárezPSdeG-PSOE
Candidaturas: José Manuel Traba Fernández (PP), José Marcote Suárez (PSdeG-PSOE), Xan Carlos Sar Oliveira (BNG) e Juan Agustín García Pouso (CG).
Máis información en: Eleccións municipais en Fisterra
Alcaldesa elixida tralas eleccións: Dolores Castro OchoaPP
Candidaturas: Dolores Castro Ochoa (PP), Carmen Álvarez Álvarez (PSdeG-PSOE) e Óscar Carrete Lage (C@urel Vivo-PDDdG).
Máis información en: Eleccións municipais en Folgoso do Courel
Alcalde elixido tralas eleccións: Argelio Fernández QueipoPSdeG-PSOE
Candidaturas: Argelio Fernández Queipo (PSdeG-PSOE), Tobías Martínez Cotarelo (PP) e Aitor Rodríguez Villagarcía (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais na Fonsagrada
Alcaldesa elixida tralas eleccións: Belén CachafeiroPPdeG
Candidaturas: Belén Cachafeiro Anta (PP), Ana Doval Fraiz (PSdeG-PSOE), Francisco Rozados Rivas (Foro Forcarei) e Roberto Jorge Correa (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Forcarei
Alcalde elixido tralas eleccións: Emiliano Lage RodríguezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Emiliano Lage Rodríguez (PSdeG-PSOE), Juan Manuel Batista Oviedo (PP) e José Antonio Freaza Pérez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Fornelos de Montes
Alcalde elixido tralas eleccións: Javier Jorge CastiñeiraPP
Candidaturas: Javier Jorge Castiñeira (PP), Jaime Cancio Rodríguez (PSdeG-PSOE), Luis Alfonso Sixto Legaspi (Foz, Plataforma de Futuro) e Lorena Seivane García (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Foz
Alcalde elixido tralas eleccións: Roberto ReyPP
Candidaturas e candidatos: Roberto Rey (PP) e Xosé María Pérez Lagos (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Frades
Alcalde elixido tralas eleccións: José Ángel Santos SánchezPP
Candidaturas: José Ángel Santos Sánchez (PP), Álvaro Santos Ramos (PSdeG-PSOE) e Carlos Fernández Rodríguez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Friol

G[editar | editar a fonte]

Alcaldesa elixida tralas eleccións: Pura Rodríguez ÁlvarezPP
Candidaturas: Pura Rodríguez Álvarez (PP), Santiago Pazos Dalima (Movemento Democrático de Gomesende), Floripes Alves Vieira (PSdeG-PSOE) e Eloy Vázquez Pérez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Gomesende
Alcalde elixido tralas eleccións: Juan Francisco Ferreira GonzálezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Juan Francisco Ferreira González (PSdeG-PSOE), Fernando Guitián Guitián (PP), Xosé Antonio Araujo Quintas (Manifesto Miñor), Manuel Gómez González (Iniciativa por Gondomar), Josué Villar Ballesteros (Gondomar Concello Aberto), Miguel Ángel Jorge Álvarez (Agrupación de Centristas Gondomar) e María Manuela Rodríguez Pumar (BNG).
Pola súa banda, na entidade local menor de Morgadáns foi elixido presidente o candidato Javier Gregores Méndez, de Iniciativa por Gondomar, que quedou por diante dos outros seis candidatos Urbano Esmerode Domínguez (Agrupación de Centristas Gondomar), Sofía Chamadoira López (PSdeG-PSOE), Jesús Salgueiro Pérez (PP), Xaime Lugilde de Jesús (Manifesto Miñor), Antonia Purificación González Martínez (Gondomar Concello Aberto) e Eduardo García Parada (BNG).[4]
Máis información en: Eleccións municipais en Gondomar
Alcalde elixido tralas eleccións: José Antonio Cacabelos RicoPSdeG-PSOE
Candidaturas: José Antonio Cacabelos Rico (PSdeG-PSOE), Miguel Ángel Pérez García (PP), Juan Lamelas Alfonso (EU-SON), Heladio Outeiro Padim (BNG), José Alfredo Bea García (Partido Galeguista Demócrata) e Julia Aida Filgueira Pérez (Alternativa Meca).
Máis información en: Eleccións municipais no Grove
Alcalde elixido tralas eleccións: Antonio Lomba BazPSdeG-PSOE
Candidaturas: Antonio Lomba Baz (PSOE), Conchi Ortega Martínez (PP), Ángel Luis Baz Vicente (BNG), María de Fátima Iglesias Ferreira (Ciudadanos de Centro Democrático), Celso Juan Rodríguez Fariñas (Converxencia Galega) e Luis Miguel Pérez Álvarez (Iniciativa Veciñal por Galicia).
Pola súa banda, na entidade local menor de Camposancos foi elixido presidente o candidato Rafael Álvarez Martínez, do PSdeG-PSOE, que quedou por diante dos outros dous candidatos María Jesús Martínez Martínez (PP) e María del Pilar Martínez Méndez (Converxencia Galega).[5]
Máis información en: Eleccións municipais na Guarda


Alcalde elixido tralas eleccións: Guillermo Lago PérezPP
Candidaturas: Guillermo Lago Pérez (PP), Raquel Fernández Fernández (BNG) e Pablo Gómez Dobarrio (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais na Gudiña
Alcaldesa elixida tralas eleccións: Regina Polín RodríguezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Regina Polín Rodríguez (PSdeG-PSOE), Xosé María Teixido Núñez (PP), Ana Broz Paderne (CxG-CCTT) José Luis González Souto (BNG) e Jesús Veres Vázquez (Converxencia Galega).
Máis información en: Eleccións municipais en Guitiriz
Alcalde elixido tralas eleccións: Jesús Carreira FerreiroPP
Candidaturas: Jesús Carreira Ferreiro (PP), Concepción Valín Vázquez (PSdeG-PSOE) e Xosé Mosquera Álvarez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Guntín

I[editar | editar a fonte]

Alcalde elixido tralas eleccións: Carlos Iglesias CoresPSdeG-PSOE
Candidaturas: Carlos Iglesias Cores (PSdeG-PSOE), Juan José González Vázquez (PP), Carlos Miguel Chaves Otero (BNG) e Xosé Lois Allo Allo (EU-SON).
Máis información en: Eleccións municipais na Illa de Arousa
Alcaldesa elixida tralas eleccións: Laura Celeiro GarcíaPSdeG-PSOE
Candidaturas: Laura Celeiro García (PSdeG-PSOE), José Álvarez Vázquez (PP) e Antonio García Montero (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais no Incio
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Penedo ParadelaPP
Candidaturas: Manuel Penedo Paradela (PP), José Manuel Prieto García (Polos Veciños), Iago Fariñas Valiña (PSdeG-PSOE) e Florentino Pérez Bernárdez (Fai O Irixo - SON).
Máis información en: Eleccións municipais no Irixo
Alcalde elixido tralas eleccións: Antonio Deibe SanmartínPP
Candidaturas: Antonio Deibe Sanmartín (PP), María José Cal Álvarez (PSdeG-PSOE) e Rosa Isabel Rivas Sánchez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Irixoa

L[editar | editar a fonte]

Alcalde elixido tralas eleccións: Rafael Cuíña AparicioCxG-CCTT
Candidaturas: Xosé Crespo (PPdeG), Nicolás González Casares (PSdeG-PSOE), Xosé Manuel López Fernández (BNG), Rafael Cuíña (CxG-CCTT), Lara Rodríguez Peña (APAC) e Camilo Conde López (Partido Galeguista Demócrata).
Máis información en: Eleccións municipais en Lalín
Alcalde elixido tralas eleccións: Jorge Canda MartínezPP
Candidaturas: Jorge Canda Martínez (PP), Enrique Vaqueiro Costal (PSdeG-PSOE) e Andrés Cal Malleiro (C's).
Máis información en: Eleccións municipais na Lama
Alcalde elixido tralas eleccións: Darío Antonio Piñeiro LópezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Darío Antonio Piñeiro López (PSdeG-PSOE), Santiago Cubillas Álvarez (PP), Carlos Fernández Díaz (CxG-CCTT), Iago Bande Cortizo (BNG) e José López Castro (Ciudadanos de Centro Democrático).
Máis información en: Eleccións municipais en Láncara
Alcalde elixido tralas eleccións: José Manuel López VarelaPP
Candidaturas: José Manuel López Varela (PP), Xoán Manuel Sande Muñíz (BNG), Eladio Verdía García (PSdeG-PSOE) e Antonio Antelo Añón (TEGA).
Máis información en: Eleccións municipais na Laracha
Alcalde elixido tralas eleccións: Joaquín Bautista Prieto RodríguezPP
Candidaturas: Joaquín Bautista Prieto Rodríguez (PP) e Evaristo García Canelas (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Larouco
Alcalde elixido tralas eleccións: José Manuel Mouzo CastiñeiraPSdeG-PSOE
Candidaturas: José Luís Pérez Añón (PP), José Manuel Mouzo Castiñeira (PSdeG-PSOE) e Xosé Manuel Pose Lema (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Laxe
Alcalde elixido tralas eleccións: José Ramón BarrealPP
Candidaturas: José Ramón Barreal Novo (PP) e Josefa Sobrino Blanco (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Laza
Alcalde elixido tralas eleccións: Francisco José Fernández PérezPP
Candidaturas: Francisco José Fernández Pérez (PP), Manuel Rodríguez Vázquez (PSdeG-PSOE), Pedro Fernández Ríos (Agrupación Independiente de Leiro) e Luis Pérez Estévez (BNG).
Pola súa banda, na entidade local menor de Berán foi elixido presidente o candidato Tomás Lorenzo Fariña, do PSdeG-PSOE, que quedou por diante dos outros dous candidatos José Aquilino Álvarez Pérez (PP) e Marcelino Sanmarful Rodríguez (BNG)[6].
Máis información en: Eleccións municipais en Leiro
Alcalde elixido tralas eleccións: Antonio Iglesias ÁlvarezPP
Candidaturas: Antonio Iglesias Álvarez (PP), Serafín Neira Martínez (PSdeG-PSOE), Emilio Higuero Cardoso (Agrupación Cidadáns de Lobeira), Víctor Manuel González Adán (Xuntos por Lobeira) e Antón Álvarez Álvarez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Lobeira
Alcaldesa elixida tralas eleccións: María del Carmen Yáñez SalgadoPP
Candidaturas: María del Carmen Yáñez Salgado (PP) e Francisco Veloso González (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Lobios
Alcaldesa elixida tralas eleccións: Rocío López GarcíaPSdeG-PSOE
Candidaturas: Rocío López García (PSdeG-PSOE), María Emma Álvarez Chao (PP) e César Docampo Fernández (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Lourenzá
Alcaldesa elixida tralas eleccións: María Teresa Villaverde PaisPP
Candidaturas: María Teresa Villaverde Pais (PP), Julio Manuel Daniel Paradela Busto (PSdeG-PSOE), Iolanda Mato Creo (Partido da Terra de Lousame) e Amador Turnes Núñez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Lousame
Alcaldesa elixida tralas eleccións: Lara Méndez LópezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Jaime Castiñeira Broz (PP), Xosé López Orozco (PSdeG-PSOE), Santiago Celso Fernández Rocha (Lugonovo), Rubén Arroxo Fernández (BNG), María Olga Louzao Aldariz (C's), Carlos Anxo Portomeñe Pérez (Alternativa Cidadá de Esquerdas-EU), Jorge Alberto Jubells D'Alesio (PACMA), Ildefonso Saavedra Rodríguez (Foro Lugo Independiente) e Agustín Gallego Vigo (UPyD).
Máis información en: Eleccións municipais en Lugo

M[editar | editar a fonte]

Alcalde elixido tralas eleccións: Rubén Quintas RodríguezPP
Candidaturas: Rubén Quintas Rodríguez (PP), Francisco Xabier Oviedo Rodríguez (CxG-CCTT) e Ana María Rodríguez Blanco (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Maceda
Alcalde elixido tralas eleccións: Eduardo José Parga VeigaPP
Candidaturas: Eduardo José Parga Veiga (PP), Alfredo Cañizo Garrido (Alternativa dos Independientes por Malpica), María Isabel Loureiro Varela (PSdeG-PSOE), Francisco Souto Barreiro (BNG) e Francisco Quiroga López (Son d'aquí).
Máis información en: Eleccións municipais en Malpica de Bergantiños
Alcalde elixido tralas eleccións: David Rodríguez EstévezSon de Manzaneda-ANOVA
Candidaturas: David Rodríguez Estévez (Son de Manzaneda - ANOVA), Salvador Fernández Cardoso (PP) e Amable Fernández Basalo (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Manzaneda
Alcalde elixido tralas eleccións: Alfonso Emilio Balseiro GómezPP
Candidaturas: Alfonso Emilio Balseiro Gómez (PP) e José Carlos García Vilameá (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Mañón
Alcaldesa elixida tralas eleccións: María Pilar Ramallo VázquezPP
Candidaturas: María Pilar Ramallo Vázquez (PP), María Luz Santiago Suárez (PSdeG-PSOE), María Pilar Blanco López (BNG), Sandra Pesqueira Pérez (Marea Veciñal de Marín-SON), Luis Francisco Portas Salazar (Grupo Entero Liberal) e Marcial Molanes Pereira (Partido Bloque Social-Movimiento RED).
Máis información en: Eleccións municipais en Marín
Alcalde elixido tralas eleccións: Celso Fernández LópezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Celso Fernández López (PSdeG-PSOE) e Alejandro González González (PP).
Máis información en: Eleccións municipais en Maside
Alcalde elixido tralas eleccións: Juan José Blanco RiveiroBNG
Candidaturas: Juan José Blanco Riveiro (BNG), Nico Manuel Martínez Almallo (PP), Santiago Corzón Martínez (Compromiso por Mazaricos) e Secundino Ramos Freita (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Mazaricos
Alcaldesa elixida tralas eleccións: Lourdes Ucha VarelaPP
Candidaturas: Lourdes Ucha Varela (PP), José Manuel Aspérez Montes (Meaño Independiente), Icía García Fernández (PSdeG-PSOE), Francisco Pombo Rey (CxG-CCTT) e Rodrigo Pazos Castro (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Meaño
Alcalde elixido tralas eleccións: Antonio de Dios ÁlvarezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Antonio de Dios Álvarez (PSdeG-PSOE), Ramiro Pérez Freijo (PP) e Felipe Nieto Pérez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Meira
Alcalde elixido tralas eleccións: José Luis Pérez EstévezPP
Candidaturas: José Luis Pérez Estévez (PP), Marta Giráldez Barral (PSdeG-PSOE) e María do Pilar Xiráldez Outeda (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Meis
Alcaldesa elixida tralas eleccións: Ángeles Vázquez MejutoPP
Candidaturas e candidatos: Ángeles Vázquez (PP), Xosé Igrexas (BNG), José Antonio Prado (PSOE)
Máis información en: Eleccións municipais en Melide
Alcaldesa elixida tralas eleccións: Cristina Francisco VílchezPP
Candidaturas: Cristina Francisco Vílchez (PP) e Marco Antonio Portela da Conceiçao (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Melón
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Jorge Velo ReinosoPP
Candidaturas: Manuel Jorge Velo Reinoso (PP), Jorge Novoa Rey (BNG) e David Outomuro Seara (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais na Merca
Alcalde elixido tralas eleccións: Mariano IglesiasPSdeG-PSOE
Candidaturas e candidatos: Mariano Iglesias (PSOE), Adolfo Grobas (PP), Manoel Bello (CxG), Andrés Manteiga (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Mesía
Alcalde elixido tralas eleccións: Rafael Pérez VázquezBNG
Candidaturas: Francisco José Montesinos Rodríguez (PP), Rafael Pérez Vázquez (BNG) e María Teresa Pereira Quintás (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais na Mezquita
Alcalde elixido tralas eleccións: Ricardo Sánchez OrozaCxG-CCTT
Candidaturas: Manuel Vázquez Faraldo (PSdeG-PSOE), Jesús Veiga Sabín (PP), Ricardo Alejandro Matías Sánchez Oroza (CxG-CCTT) e Olalla López Barro (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Miño
Alcaldesa elixida tralas eleccións: Leticia Santos PazBNG
Candidaturas: José Fervenza Costas (PP), Leticia Santos Paz (BNG), Marta Freire Riobó (PSdeG-PSOE) e Francisco Javier Carro Piñeiro (XM).
Máis información en: Eleccións municipais en Moaña
Alcalde elixido tralas eleccións: María Beatriz Bascoy MaceirasBNG
Candidaturas: María Beatriz Bascoy Maceiras (BNG) e Xulio Cribeiro García (PP).
Máis información en: Eleccións municipais en Moeche
Alcalde elixido tralas eleccións: Xoán Carlos Montes BugarínAlternativa por Mondariz
Candidaturas: Xoán Carlos Montes Bugarín (AporM), Julio Alén Montes (PP), Xosé Emilio Barros Bello (BNG), José Andrés Mouriño Tellado (Mondariz Somos Todos) e María Alfaro Espiñeira (PSdeG-PSOE).
Pola súa banda, na entidade local menor de Queimadelos foi elixido presidente o candidato Manuel Portas García, do BNG, que quedou por diante do outro candidato José Soto Bello, do PP.[7].
Na entidade local menor de Vilasobroso foi elixido presidente o candidato Francisco Rico Carvalho, do PP, que quedou por diante dos outros dous candidatos Ramón Rodríguez Pérez (PSdeG-PSOE) e Teresa González López (Mondariz Somos Todos)[8].
Máis información en: Eleccións municipais en Mondariz
Alcalde elixido tralas eleccións: José Antonio Lorenzo RodríguezPP
Candidaturas: José Antonio Lorenzo Rodríguez (PP), Francisco Martín Chivite Mosquera (BNG) e Antonio Miguel García Corral (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Mondariz-Balneario
Alcaldesa elixida tralas eleccións: María Elena Candia LópezPP
Candidaturas: María Elena Candia López (PP), Manuel Orlando González Cruz (BNG), María Esperanza González Martín (PSdeG-PSOE) e César Rodríguez Raña (Coalición Galega).
Máis información en: Eleccións municipais en Mondoñedo
Alcalde elixido tralas eleccións: Andrés Feal VarelaPSdeG-PSOE
Candidaturas: Andrés Feal Varela (PSdeG-PSOE), Benjamín Modesto Rodríguez Abad (PP) e Ana Belén González Jove (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Monfero
Alcalde elixido tralas eleccións: José Tomé RocaPSdeG-PSOE
Candidaturas: José Tomé Roca (PSdeG-PSOE), María del Pilar López Martínez (BNG), María Julia Rodríguez Barreira (PP), María Isabel García Díaz (espertamonforte!) e Amaro Rodríguez Carretero (EU-SON).
Máis información en: Eleccións municipais en Monforte de Lemos
Alcalde elixido tralas eleccións: Antonio Rodríguez ÁlvarezPP
Candidaturas: Antonio Rodríguez Álvarez (PP) e Antolín Fernández Álvarez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Montederramo
Alcalde elixido tralas eleccións: José Luís Suárez MartínezPP
Candidaturas: José Luís Suárez Martínez (PP), María del Carmen Sola Pérez (Veciños de Monterrei), Alberto Rodríguez García (BNG) e David Alfonso Rodríguez (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Monterrei
Alcalde elixido tralas eleccións: Jesús Otero CalvoIndependentes Terras do Asma
Candidaturas: Jesús Otero Calvo (INTA), Antonio Edelmiro Gato Soengas (PSdeG-PSOE), María del Pilar Varela Rojo (PP) e Juán Carlos Paderne Gómez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Monterroso
Alcaldesa elixida tralas eleccións: Luísa Piñeiro ArcosPP
Candidaturas: Luísa Piñeiro Arcos (PP), Celso Diz Rey (PSdeG-PSOE), Marcos Suárez Redondo (BNG) e Juan Carlos Rey Folgar (Independentes por Moraña).
Máis información en: Eleccións municipais en Moraña
Alcaldesa elixida tralas eleccións: Nidia ArévaloPP
Candidaturas: Nidia María Arévalo Gómez (PP), Francisco Vázquez Troitiño (GañaMos Asemblea Veciñal-SON), Alfonso Parada Fernández (PSdeG-PSOE), Miguel Anxo Aldea Moscoso (BNG) e José Enrique González González (Ciudadanos de Centro Democrático).
Máis información en: Eleccións municipais en Mos
Alcalde elixido tralas eleccións: Juan Domingo de Deus FonticobaPP
Candidaturas: Juan Domingo de Deus Fonticoba (PP), María del Pilar Díaz Otero (EU-SON), José Javier García Dieste (Iniciativa Cidadá de Mugardos), Argemino Varela Filgueiras (BNG), Gabriel Bujones Coto (PSdeG-PSOE) e Jesús García Rivera (Ganemos Mugardos).
Máis información en: Eleccións municipais en Mugardos
Alcalde elixido tralas eleccións: Plácido Álvarez DobañoPP
Candidaturas: Plácido Álvarez Dobaño (PP), José Luís Rodríguez Dobaño (PSdeG-PSOE) e Ramón León León (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Muíños
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Requeijo ArnejoBNG
Candidaturas: Issam Alnagm Azzam (PP), Manuel Requeijo Arnejo (BNG) e Mario Rouco Rey (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Muras
Alcaldesa elixida tralas eleccións: María Xosé Alfonso TorresCxG-CCTT
Candidaturas: María Inés Monteagudo Romero (PP), Caridad González Cerviño (PSdeG-PSOE), María Xosé Alfonso Torres (CxG-CCTT) e Manuel María García Fernández (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Muros
Alcalde elixido tralas eleccións: Félix Porto SerantesPSdeG-PSOE
Candidaturas: Félix Porto Serantes (PSdeG-PSOE), Manuel Fandiño Domínguez (PP) e Carlos Fernández Concheiro (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Muxía

N[editar | editar a fonte]

Alcalde elixido tralas eleccións: Xosé Manuel Blanco SuárezTEGA
Candidaturas: Xosé Manuel Blanco Suárez (TEGA), Miguel de Santiago Boullón (PP), Catalina María García Blanco (PSdeG-PSOE), Pablo Villamar Díaz (BNG), André Abeledo Fernández (EU), Alfonso Casal Pita (Eliximos Narón Electores), Hugo Rodríguez Boo (C's) e María José Rodríguez Porto (CG).
Máis información en: Eleccións municipais en Narón
Alcalde elixido tralas eleccións: José Fernández FernándezPSdeG-PSOE
Candidaturas: José Fernández Fernández (PSdeG-PSOE), Jesús María Fernández López (PP) e Roberto Carballo López (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Navia de Suarna
Alcalde elixido tralas eleccións: Ángel Alvariño SaavedraPSdeG-PSOE
Candidaturas: Ángel Alvariño Saavedra (PSdeG-PSOE), José Ignacio Guillermo Cabezón Lorenzo (PP), Leticia Iglesias Basanta (Movemento Veciñal Neda), María Helena Pardo Rodríguez (BNG) e Antonio Seijo Martínez (CG).
Máis información en: Eleccións municipais en Neda
Alcalde elixido tralas eleccións: Jorge Jesús Tuñas CaamañoPSdeG-PSOE
Candidaturas e candidatos: Juan Rey (PP), Jorge Tuñas (PSOE), Antonio Ponte (BNG), José Manuel López Lago (C's)
Máis información en: Eleccións municipais en Negreira
Alcalde elixido tralas eleccións: José Manuel Braña PeredaPSdeG-PSOE
Candidaturas: José Manuel Braña Pereda (PSdeG-PSOE), José María Braña López (PP) e Salvador María Ronda Citores (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Negueira de Muñiz
Alcalde elixido tralas eleccións: Xosé Manuel Rodríguez MéndezBNG
Candidaturas: Raul Emilio Castro Rodríguez (PP), Xosé Manuel Rodríguez Méndez (BNG) e Manuel Eduardo Mariño Souto (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais nas Neves
Alcalde elixido tralas eleccións: Juan Antonio González PérezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Juan Antonio González Pérez (PSdeG-PSOE), Alberto Valverde Pérez (PP), José Cuevas Raposo (Nigrán Decide-SON), Antonio Fernández Comesaña (Unión Centrista de Nigrán), Xavier Rodríguez Fernández (BNG) e José Luis Gallego Italiani (Acción Democrática de Centro de Galicia).
Máis información en: Eleccións municipais en Nigrán
Alcalde elixido tralas eleccións: Jesús Manuel Núñez DíazPP
Candidaturas: Jesús Manuel Núñez Díaz (PP), Alfredo Guiu Valle (PSdeG-PSOE) e María Elena Santín López (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais nas Nogais
Alcalde elixido tralas eleccións: César Parente PérezPP
Candidaturas: César Parente Pérez (PP), Antonia Álvarez Veiga (PSdeG-PSOE) e María del Carmen Armesto Soto (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Nogueira de Ramuín
Alcalde elixido tralas eleccións: Miguel Ángel Paz BarreiroPSdeG-PSOE
Candidaturas: José Santiago Freire Abeijón (PP), Miguel Ángel Paz Barreiro (PSdeG-PSOE), Manuel Seijas Caamaño (Marea Cidadá de Noia), Marisol Villar Ageitos (Noieses Independientes Agrupados) e Irati García Tomé (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Noia

O[editar | editar a fonte]

Alcaldesa elixida tralas eleccións: Rosa María Otero CarballaPSdeG-PSOE
Candidaturas: Alejandro Rodríguez Rodríguez (PP), Rosa María Otero Carballa (PSdeG-PSOE), Luis Giráldez Figueiro (Converxencia Galega) e Xoan Lois Vila Pinel (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Oia


Alcaldesa elixida tralas eleccións: Ana María Villarino PardoPP
Candidaturas: Ana María Villarino Pardo (PP), Perfecta Losada Sotelo (BNG) e Marta Arias Regueiro (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Oímbra
Alcalde elixido tralas eleccións: Ángel García SeoaneAV
Candidaturas: Ángel García Seoane (Alternativa dos Veciños), Tristana María Moraleja Gómez (PP), Jorge Pérez Méndez (PSdeG-PSOE) e Francisco Xosé Rei García (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Oleiros
Alcalde elixido tralas eleccións: José Luis Martínez SanjurjoPP
Candidaturas e candidatos: Manuel Regos (Unión por Ordes), José Manuel Pedreira (PSOE), José Luis Martínez (PP), Ramiro Recouso (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Ordes
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Mirás FranqueiraPSOE
Candidaturas e candidatos: Manuel Mirás (PSOE), Alexander Doval (PP), Siverio Mirás (Son de Oroso - Anova), José Manuel Pérez Penas (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Oroso
Alcalde elixido tralas eleccións: Juan Vicente Penabad MurasPSdeG-PSOE
Candidaturas: Juan Vicente Penabad Muras (PSdeG-PSOE), Rafael José Girón Martínez (PP), Carlos Emilio Rodríguez Legarreta (BNG) e José Manuel Afonso Costa (FE de las JONS).
Máis información en: Eleccións municipais en Ortigueira
Alcalde elixido tralas eleccións: Xesús Vázquez AbadPP
Candidaturas: Xesús Vázquez Abad (PP), Gonzalo Pérez Jácome (Democracia Ourensana), José Ángel Vázquez Barquero (PSdeG-PSOE), Miguel Doval Garza (Ourense en Común), Susana María García Rodríguez (BNG), Aurelio Prado Rodríguez (ANOVA), José Mosquera Casero (CxG-CCTT), Alexandra González Ferreiro (PACMA), Olga María Fabello García (UPyD), Luis Fernando José Riobó Izquierdo (Movimiento RED) e Fernando Alonso Lorenzo (Coalición Galega).
Data Fonte PPdeG PSOE BNG DO OeC Anova UPyD CxG Outros
26/4/2015 B.Iglesias 28.3 - 8-9 21.7 - 6-7 7.4 - 2 19.3 - 5-6 13.0 - 3-4 2.5 - 0 7.8 - 0
26/4/2015 La Región 9-11 8-10 2-3 2-3 2-3 0-2 0 0-2 0
26/4/2015 LVG 36.9 - 12 27.9 - 9 9.6 - 3 11.9 - 3  ? - 0  ? - 0  ? - 0  ? - 0  ? - 0
2011 Eleccións 37.8 - 11 36.7 - 11 10.8 - 3 8.0 - 2 0.5 - 0 5.7 - 0
Máis información en: Eleccións municipais en Ourense
Alcalde elixido tralas eleccións: José Luis Pajón CambaPSdeG-PSOE
Candidaturas: José Luis Pajón Camba (PSdeG-PSOE), Marcial Sanjurjo Fernández (PP) e José Ramón Vázquez Bouza (CxG-CCTT).
Máis información en: Eleccións municipais en Ourol
Alcalde elixido tralas eleccións: José Pardo LombaoPP
Candidaturas: José Pardo Lombao (PP), Xosé Ferreiro Fernández (BNG), José Manuel López Castro (Foro Lugo Independiente) e María Luisa Meilán Lombao (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Outeiro de Rei
Alcalde elixido tralas eleccións: Carlos Enrique López CrespoPP
Candidaturas: Carlos Enrique López Crespo (PP), Manuel González López (CxG-CCTT), Julio Abel Fernández López (PSdeG-PSOE) e Sara Míguez Nieto (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Outes
Alcalde elixido tralas eleccións: José Pablo González CacheiroPP
Candidaturas: José Pablo González Cacheiro (PP), María Pilar Pedreira Sánchez (PSdeG-PSOE) e Estefanía Busto Dopazo (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Oza-Cesuras


P[editar | editar a fonte]

Alcalde elixido tralas eleccións: César Longo QueijoPSdeG-PSOE
Candidaturas: César Longo Queijo (PSdeG-PSOE), Pedro Antonio López Ríos (PP) e José Manuel Pérez Martínez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Paderne
Alcalde elixido tralas eleccións: José Manuel Fernández GómezPP
Candidaturas: José Manuel Fernández Gómez (PP), Ane Rivas Rodríguez (PSdeG-PSOE) e Daniel Gómez Rodríguez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Paderne de Allariz
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Pérez PereiraPP
Candidaturas: Manuel Pérez Pereira (PP) e Juan Eladio González Álvarez (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Padrenda
Alcalde elixido tralas eleccións: Antonio Fernández AngueiraPP
Candidaturas e candidatos: Camilo Forján (PSOE), Antonio Fernández Angueira (PP), Teresa Rey Pazos (Veciños de Padrón), Eloy Rodríguez (Converxencia de Independentes de Padrón), Ángel Rodríguez (Partido Galeguista Demócrata), Cesáreo González (Alternativa por Padrón), Xoán Santaló (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Padrón
Alcalde elixido tralas eleccións: Pablo José Taboada CamoiraPP
Candidaturas: Pablo José Taboada Camoira (PP), Horacio Rouco Ferro (PSdeG-PSOE) e Manuel Saavedra Pardellas (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Palas de Rei
Alcalde elixido tralas eleccións: José Luis Álvarez BlancoPP
Candidaturas: José Luis Álvarez Blanco (PP), Rosa Ana Prieto Florines (BNG) e Pedro Rodríguez Palacio (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Pantón
Alcaldesa elixida tralas eleccións: Yolanda Jácome RodríguezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Yolanda Jácome Rodríguez (PSdeG-PSOE), Ignacio Juan Martín Amaro (PP) e Manuel Gómez Gómez (CxG-CCTT).
Máis información en: Eleccións municipais en Parada de Sil
Alcalde elixido tralas eleccións: José Manuel Mato DíazPP
Candidaturas: José Manuel Mato Díaz (PP), Sonsoles López Izquierdo (PSdeG-PSOE) e Antonio Álvarez Pérez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Paradela
Alcalde elixido tralas eleccións: Gumersindo Rodríguez LizPP
Candidaturas: Gumersindo Rodríguez Liz (PP), Pablo Armesto Rodríguez (PSdeG-PSOE), Marcelina López Fernández (CxG-CCTT) e María Jesús Gil Castro (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais no Páramo
Alcalde elixido tralas eleccións: Primitivo Iglesias SierraPSdeG-PSOE
Candidaturas: José Yáñez García (PP), Primitivo Iglesias Sierra (PSdeG-PSOE) e Elva Carrera González (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais na Pastoriza


Alcalde elixido tralas eleccións: Andrés Iglesias RodríguezPP
Candidaturas: Andrés Iglesias Rodríguez (PP), Xosé Luciano Otero Camiña (Alternativa Veciñal), Carlos Garrido Cernadas (PSdeG-PSOE) e Jorge Álvarez García (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Pazos de Borbén


Alcalde elixido tralas eleccións: José Luis Raposo MagdalenaPSdeG-PSOE
Candidaturas: José Luis Raposo Magdalena (PSdeG-PSOE) e José Fernández López (PP).
Máis información en: Eleccións municipais en Pedrafita do Cebreiro


Alcalde elixido tralas eleccións: Eliseo Fernández GómezPP
Candidaturas: Eliseo Fernández Gómez (PP), César Grande Gómez (PSdeG-PSOE), Ana Fernández Iglesias (Democracia Ourensana), Jorge González Lamas (Son de Pereiro de Aguiar) e Rubén García Fernández (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais no Pereiro de Aguiar


Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Seoane RodríguezPP
Candidaturas: Manuel Seoane Rodríguez (PP), Antonio González Fiuza (PSdeG-PSOE) e Antonio Mera de la Fuente (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais na Peroxa


Alcalde elixido tralas eleccións: Miguel Bautista CarballoPSdeG-PSOE
Candidaturas: Miguel Bautista Carballo (PSdeG-PSOE) e Manuel de la Fuente Díez (PP).
Máis información en: Eleccións municipais en Petín


Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Taboada VigoPP
Candidaturas e candidatos: Begoña Pampín (PSOE), Manuel Taboada (PP), José L. Vidal (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais no Pino


Alcalde elixido tralas eleccións: José Luís González RodríguezPP
Candidaturas: Francisco José Fraga Civeira (PSdeG-PSOE), José Luís González Rodríguez (PP), Xosé Uxío Rodríguez Blanco (Veciños de Piñor) e Francisco Javier Saco Gómez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Piñor


Alcalde elixido tralas eleccións: Francisco José Fernández BlancoATI
Candidaturas: Francisco José Fernández Blanco (Agrupación Trivesa Independente), Jesús Prieto Pérez (PP) e Jorge Vazquez Rodríguez (Son de Trives).
Máis información en: Eleccións municipais na Pobra de Trives


Alcalde elixido tralas eleccións: Xosé Lois Maceda VilariñoBNG
Candidaturas: Xosé Lois Maceda Vilariño (BNG), Javier González González (PSdeG-PSOE) e Fernando Parada Veiga (PP).
Máis información en: Eleccións municipais na Pobra do Brollón
Alcalde elixido tralas eleccións: Xosé Lois Piñeiro GarcíaNós Pobra
Candidaturas: Manuel María Durán Guillán (PP), Xosé Lois Piñeiro García (Nós Pobra), Ramiro Oubiña Oubiña (BNG) e María Teresa García Guillán (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais na Pobra do Caramiñal


Alcalde elixido tralas eleccións: Luciano Sobral FernándezBNG
Candidaturas: Luciano Sobral Fernández (BNG), Ángel Moldes Martínez (PP), María Consuelo Besada Lores (PSdeG-PSOE), Javier Mouriño Barreiro (Son de Poio) e Cristóbal Andrés Mora Lorenzo (CxG-CCTT).
Máis información en: Eleccións municipais en Poio


Alcalde elixido tralas eleccións: Lino Rodríguez ÓnegaPSdeG-PSOE
Candidaturas: Lino Rodríguez Ónega (PSdeG-PSOE) e María Ángeles Lenza López (PP).
Máis información en: Eleccións municipais en Pol


Alcalde elixido tralas eleccións: Andrés Díaz SobralPSdeG-PSOE
Candidaturas: Perfecto Rodríguez Muíños (PP), Andrés Díaz Sobral (PSdeG-PSOE), Manuel Xesús Muíños Rodríguez (BNG), Alfonso Gutiérrez Santiago (Agrupación Veciñal de Ponte Caldelas).
Máis información en: Eleccións municipais en Ponte Caldelas


Alcalde elixido tralas eleccións: Xosé Represas GiráldezBNG
Candidaturas: Salvador González Solla (PP), Xosé Represas Giráldez (BNG), María Jesús Garrote Represas (PSdeG-PSOE), Juan Carlos González Carrera (ACIP), Manuel Norberto Troncoso Rodríguez (ARDT), Lino Antonio Costas Vila (EU-SON) e María Sandra Araujo Carballido (CxG-CCTT).
Máis información en: Eleccións municipais en Ponteareas
Alcalde elixido tralas eleccións: Xosé Lois García CarballidoPSdeG-PSOE
Candidaturas: José Luís Fondo Aguiar (PP), Xosé Lois García Carballido (PSdeG-PSOE), José Manuel Pose Verdes (Agrupación Pondaliana Independente-Son Ponteceso) e Carlos Penedo Casmartiño (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Ponteceso


Alcaldesa elixida tralas eleccións: Cecilia Tarela BarreiroBNG
Candidaturas: Juan Manuel Vidal Seage (PP), Cecilia Tarela Barreiro (BNG), Ángel Manuel Souto Cordo (TEGA), María Isabel Castro Barreiro (IP) e Roque Luis Araujo Rey (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Pontecesures


Alcalde elixido tralas eleccións: Bernardo Fernández PiñeiroPSdeG-PSOE
Candidaturas: Bernardo Fernández Piñeiro (PSdeG-PSOE), Gabriel Torrente Piñeiro (PP), Antonio Salvadores Regueiro (BNG), Eduardo Veiga Piñeiro (Grupo Pontedeume Siglo XXI) e Francisco Miguel Leira López (PDDdG).
Máis información en: Eleccións municipais en Pontedeume


Alcalde elixido tralas eleccións: Juan Carlos González CarbajalesPP
Candidaturas: Juan Carlos González Carbajales (PP) e María Cristina Vázquez Montero (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Pontedeva


Alcalde elixido tralas eleccións: Darío Campos CondePSdeG-PSOE
Candidaturas: Darío Campos Conde (PSdeG-PSOE), David Álvarez Gutiérrez (PP) e Mónica Rancaño Freire (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais na Pontenova


Alcalde elixido tralas eleccións: Valentín González FormosoPSdeG-PSOE
Candidaturas: Valentín González Formoso (PSdeG-PSOE), Francisco da Silva Vello (BNG), María Jessica Fernández Polo (Xunt@s por As Pontes) e Manuel Escourido Calvo (PP).
Máis información en: Eleccións municipais nas Pontes de García Rodríguez
Alcalde elixido tralas eleccións: Miguel Anxo Fernández LoresBNG
Candidaturas: Miguel Anxo Fernández Lores (BNG), Jacobo Moreira Ferro (PP), Agustín Fernández González (PSdeG-PSOE), Luis Rei Núñez (Marea Pontevedra), María Rey Martínez (C's), María Biempica Ortiz (Todos por Pontevedra), María del Pilar Dopazo Leiros (CxG-CCTT) e José Carlos Maestro Martínez (UPyD).
Máis información en: Eleccións municipais en Pontevedra
Alcaldesa elixida tralas eleccións: Susana Vázquez DoradoPP
Candidaturas: Susana Vázquez Dorado (PP) e José González Quintás (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Porqueira


Alcaldesa elixida tralas eleccións: Eva García de la TorrePSdeG-PSOE
Candidaturas: José Nelson Cándido Santos Argibay (PP), Eva García de la Torre (PSdeG-PSOE), Manuel Carrera Punzón (Unión Democrática da Louriña), Pedro Pereira Fernández (BNG), Ricardo José Canosa Bastos (EU-SON), Abrahán Castro Cabaleiro (Agrupación de Electores de Porriño) e Javier Hermida Porto (CxG-CCTT).
Pola súa banda, na entidade local menor de Chenlo foi elixido presidente o candidato Manuel Alejandro Lorenzo, do PP, que quedou por diante dos outros tres candidatos Pablo Novo González (BNG), José Luis Fernández Vázquez (PSdeG-PSOE) e Francisco Teijeira Iglesias (Unión Democrática da Louriña)[9].
Máis información en: Eleccións municipais no Porriño


Alcalde elixido tralas eleccións: Víctor Estévez CasalPP
Candidaturas: Víctor Estévez Casal (PP), Roberto Vázquez Souto (Veciñ@s Unid@s de Portas) e Santiago Carballo Mourón (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Portas


Alcalde elixido tralas eleccións: José Luis Oujo PousoPP
Candidaturas: José Luis Oujo Pouso (PP), Josefa María Hermo García (PSdeG-PSOE), María Asunción Torres Parada (PortodoS) e María Ángela Franco Pouso (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Porto do Son
Alcalde elixido tralas eleccións: Juan Carlos Serrano LópezPP
Candidaturas: Juan Carlos Serrano López (PP), Silvia Rodríguez Díaz (PSdeG-PSOE) e Ricardo García Maciñeira (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Portomarín


Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Vázquez FernándezPP
Candidaturas: Manuel Vázquez Fernández (PP), Rosa María Outerelo Baca (PSdeG-PSOE), Joaquín Moldes González (Agrupación de Electores Cambio Intelixente de Punxín) e Sarai Méndez Rodríguez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Punxín


Q[editar | editar a fonte]

Alcalde elixido tralas eleccións: José Antonio Pérez CortésPP
Candidaturas: José Antonio Pérez Cortés (PP) e Manuel Rivera Rodríguez (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Quintela de Leirado


Alcalde elixido tralas eleccións: Julio Álvarez NúñezPP
Candidaturas: Julio Álvarez Núñez (PP), Vicente Parra Vizcaíno (PSdeG-PSOE) e Amparo Montenegro Díaz (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Quiroga


R[editar | editar a fonte]

Alcalde elixido tralas eleccións: Francisco Xosé Fernández MontesIndependientes por Rábade
Candidaturas: María Remedios González Cabarcos (PP), Francisco Xosé Fernández Montes (IR), Miguel Ángel Vilar Rivas (PSdeG-PSOE) e Iván Sangiao Darriba (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Rábade
Alcalde elixido tralas eleccións: Xosé Xaquín Rodríguez AmbrosioPP
Candidaturas: Xosé Xaquín Rodríguez Ambrosio (PP), Pablo Lorenzo Dorado (PSdeG-PSOE) e Esteban Campos Montero (CxG-CCTT).
Máis información en: Eleccións municipais en Rairiz de Veiga
Alcalde elixido tralas eleccións: Juan Carlos Rodríguez MatíasPP
Candidaturas: María Pilar Otilia López García (PP), Isabel Gil Álvarez (PSdeG-PSOE) e Marcos Meléndez Alonso (BNG). Foi elixido alcalde Juan Carlos Rodríguez Matías, que ía segundo na lista do PP, retirándose a número un da lista Otilia López para favorecer a abstención do BNG no acto de toma de posesión[10].
Máis información en: Eleccións municipais en Ramirás
Alcalde elixido tralas eleccións: Javier BasPP
Candidaturas: Javier Bas Corugeira (PPdeG), Eduardo José Reguera Ocampo (PSdeG-PSOE), Ricardo Figueroa Rodríguez (Agrupación de Electores de Redondela), Xoan Carlos González Campo (BNG), Raquel Quintáns Costoya (Redondela Pode), María Luisa Cayetano Rodríguez (Son Redondela) e Manuel Álvarez Rodríguez (Ciudadanos de Centro Democrático).
Máis información en: Eleccións municipais en Redondela
Alcalde elixido tralas eleccións: Adolfo MuíñosBNG
Candidaturas e candidatos: Adolfo Muíños (BNG), Vanesa Martínez (PP), Antonio Castro (Rianxo en Común), Carmen Figueira (PSOE)
Máis información en: Eleccións municipais en Rianxo
Alcalde elixido tralas eleccións: Ignacio Gómez PérezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Ignacio Gómez Pérez (PSdeG-PSOE), César Manuel Fernández Gil (PP), Anxo Collarte Pérez (BNG), Brais Fidalgo Martínez (Ribeiro en Común) e Manuel Vázquez López (CxG-CCTT).
Máis información en: Eleccións municipais en Ribadavia
Alcalde elixido tralas eleccións: Fernando Suárez BarciaBNG
Candidaturas: Fernando Suárez Barcia (BNG), Jesús López Penabad (PP), Roberto Ramos Piñeiro (PSdeG-PSOE), Marta María Saiz García (C's) e Mª Victoria López Louro (Ribadeo en Común).
Máis información en: Eleccións municipais en Ribadeo
Alcalde elixido tralas eleccións: David Castro MougánIR
Candidaturas: María Salomé Peña Muñíz (PP), David Castro Mougán (Independientes por Ribadumia), José Enrique Oubiña Lago (PDDdG), José Ramón González Lede (PSdeG-PSOE) e Vanessa Fariña Padín (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Ribadumia
Alcalde elixido tralas eleccións: Miguel Ángel Sotuela VegaPSdeG-PSOE
Candidaturas: Miguel Ángel Sotuela Vega (PSdeG-PSOE) e José Isaac Lamas Álvarez (PP).
Máis información en: Eleccións municipais en Ribas de Sil
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Santos Ruiz RivasPP
Candidaturas: Manuel Santos Ruiz Rivas (PP), Xosé Antonio Vázquez Cobas (BNG), José Manuel Vilas Álvarez (PSdeG-PSOE), Asier Casais Álvarez (C's) e María Rosa Natividad García Pose (Iniciativa Progresista de Riveira).
Máis información en: Eleccións municipais en Ribeira
Alcalde elixido tralas eleccións: Roberto Fernández RicoPSdeG-PSOE
Candidaturas: Roberto Fernández Rico (PSdeG-PSOE), Sabino Díaz Fernández (PP) e José Luís Arango Gómez (Unión Veciñal de Ribeira de Piquín).
Máis información en: Eleccións municipais en Ribeira de Piquín
Alcalde elixido tralas eleccións: Francisco Armando Veiga RomeroPP
Candidaturas: Francisco Armando Veiga Romero (PP) e Silvestre Pérez Pérez (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Riós
Alcalde elixido tralas eleccións: Clemente Iglesias GonzálezPP
Candidaturas: Clemente Iglesias González (PP), Federico Xosé Gutiérrez Estoa (BNG) e Emilia Seoane Prieto (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Riotorto
Alcalde elixido tralas eleccións: Luís López DiéguezPPdeG
Candidaturas: Alberte Lamazares (BNG), Luís López Diéguez (PP), José Vence (PSdeG), Manuel Salgado González (Independientes de Rodeiro).
Máis información en: Eleccións municipais en Rodeiro
Alcalde elixido tralas eleccións: Ramón Tojo LensPP
Candidaturas: Ramón Tojo (PP), Pere Tobaruela (Xente de Rois), Xoán Manuel Cabo (BNG), José Manuel Lens (CxG), José García Grela (PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Rois
Alcalde elixido tralas eleccións: Jesús María Fernández PortelaPP
Candidaturas: Jesús María Fernández Portela (PP), Alberte Alonso Pereira (BNG), Xulio Estévez Rodríguez (PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais no Rosal
Alcaldesa elixida tralas eleccións: María González AlbertBNG
Candidaturas: Avelino García Ferradal (PP), Luis Fernández Gudiña (PSdeG-PSOE) e María González Albert (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais na Rúa
Alcalde elixido tralas eleccións: Elías Rodríguez NúñezPP
Candidaturas: Elías Rodríguez Núñez (PP), Rafael Rodríguez López (PSdeG-PSOE) e Ramón Alberto Núñez Rodríguez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Rubiá

S[editar | editar a fonte]

Alcalde elixido tralas eleccións: Óscar Benito Portela FernándezSadamaioría
Candidaturas: Ernesto Anido Varela (PP), Óscar Benito Portela Fernández (Sadamaioría), Raquel Bolaño Fariñas (PSdeG-PSOE), Ramón Rodríguez Ares (Partido Demócrata Sada Popular), Xosé Lois Suárez Becerra (BNG), Augusto José López García (C's) e Julio Carlos Fafián Campos (Compromiso por Sada).
Máis información en: Eleccións municipais en Sada


Alcalde elixido tralas eleccións: Marcos BesadaMovemento Salceda
Candidaturas: Marcos David Besada Pérez (Movemento Salceda), Santiago Rodríguez Dávila (PP), Verónica Tourón Domínguez (PSdeG-PSOE) e Mónica Vizcaya Vázquez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Salceda de Caselas
Alcalde elixido tralas eleccións: Arturo Grandal VaqueiroPP
Candidaturas: Arturo Grandal Vaqueiro (PP), María Rocío Bernárdez Fernández (PSdeG-PSOE), Xosé Antón Outeiro González (BNG), Javier Vieitez Castro (Agrupación de Electores Salvaterra) e Estrella Antas Carrera (Movimiento RED).
Máis información en: Eleccións municipais en Salvaterra de Miño
Alcalde elixido tralas eleccións: Julio Gallego MourePSdeG-PSOE
Candidaturas: Julio Gallego Moure (PSdeG-PSOE), Manuel López Armesto (PP), José Antonio Real Vázquez (CxG-CCTT) e Emilio López López (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Samos


Alcalde elixido tralas eleccións: Ernesto Pérez GonzálezPP
Candidaturas: Ernesto Pérez González (PP) e María Jesús López Carrasco (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en San Amaro


Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Pedro Fernández MoreirasPP
Candidaturas: Manuel Pedro Fernández Moreiras (PP), Bibiana Iglesias Pérez (PSdeG-PSOE) e Manuel Ángel Estévez Viriato (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en San Cibrao das Viñas


Alcalde elixido tralas eleccións: José Luís Valladares FernándezPP
Candidaturas: José Luís Valladares Fernández (PP), Manuel Pérez Vázquez (BNG) e Guillermo Fernández Dopazo (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en San Cristovo de Cea


Alcalde elixido tralas eleccións: Secundino García CasalBNG
Candidaturas: Secundino García Casal (BNG), Manuel Romero Castrillón (PP), Eduardo Lourido Doval (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en San Sadurniño


Alcalde elixido tralas eleccións: Luís Castro ÁlvarezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Luís Castro Álvarez (PSdeG-PSOE) e Gerardo Rodríguez Domínguez (PP)
Máis información en: Eleccións municipais en San Xoán de Río


Alcalde elixido tralas eleccións: Felipe Traveso GarcíaAGRELSAN
Candidaturas: Felipe Traveso García (Agrupación Electores Sandiás), María de la Concepción Méndez Gándara (PP) e Juan Manuel Quintás Lorenzo (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Sandiás


Alcalde elixido tralas eleccións: José Antonio Ucha VeloPSdeG-PSOE
Candidaturas e candidatos: José Antonio Ucha (PSOE), Josefa Pose (PP), Alejandro Antelo (BNG), Francisco Ameigeiras (TEGA)
Máis información en: Eleccións municipais en Santa Comba


Alcalde elixido tralas eleccións: Martiño NoriegaCompostela Aberta
Candidaturas e candidatos: Agustín Hernández (PP), Martiño Noriega (Compostela Aberta), Paco Reyes (PSOE), Antonio Asorey (Converxencia 21), Xosé Antón López (CxG), Cristina Bandín (SAIn), Javier Sánchez-Agustino (C's), Rubén Cela (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Santiago de Compostela
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Adán LópezBNG
Candidaturas e candidatos: Fernando Suárez (PSOE), Ovidio Leiva (PP), Manuel Adán (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Santiso


Alcalde elixido tralas eleccións: Gonzalo Gonzalo PitaSAL
Candidaturas: Telmo Martín González (PP), Gonzalo Gonzalo Pita (Sanxenxo Agrupación Liberal), David Otero Domínguez (BNG), María del Coral González-Haba Pérez (PSdeG-PSOE), Roberto Carlos Agís Balboa (Sanxenxo Pode) e José Manuel Bea González (Participación Democrática Directa).
Máis información en: Eleccións municipais en Sanxenxo
Alcalde elixido tralas eleccións: Gumersindo Lamas AlvarPP
Candidaturas: Gumersindo Lamas Alvar (PP), Rosella Care Rodríguez (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Sarreaus


Alcaldesa elixida tralas eleccións: María del Pilar López YáñezPSdeG-PSOE
Candidaturas: José Antonio García López (PP), María del Pilar López Yáñez (PSdeG-PSOE), Benjamín Escontrela Díaz (CxG-CCTT), Efrén Castro Caloto (BNG) e José Manuel Bello Rodríguez (Independientes de Galicia).
Máis información en: Eleccións municipais en Sarria


Alcalde elixido tralas eleccións: Joaquín González GonzálezPP
Candidaturas: Joaquín González González (PP), Celestino Rodríguez Pombo (PSdeG-PSOE) e Antía Nieves Rodríguez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais no Saviñao


Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Cuíña FernándezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Manuel Cuíña Fernández (PSdeG-PSOE), José Luis Espiño Espantoso (PP) e Matías Rodríguez da Torre (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Silleda
Alcalde elixido tralas eleccións: Luis Fernández GuitiánPP
Candidaturas: Luis Fernández Guitián (PP), Iñaki Rodríguez Pérez (PSdeG-PSOE) e Paula Vázquez Verao (Agroma Sober - PDDdG).
Máis información en: Eleccións municipais en Sober


Alcalde elixido tralas eleccións: Luis Lisardo Santos AresPSdeG-PSOE
Candidaturas: Luis Lisardo Santos Ares (PSdeG-PSOE), Jacobo Fernández García (PP), María Jesús García Souto (Todos Por Sobrado) e Luis José Sánchez Sánchez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Sobrado


Alcalde elixido tralas eleccións: Juan Alonso TembrásPP
Candidaturas: Juan Alonso Tembrás (PP), Manuel López Aires (PSdeG-PSOE) e Carlos González Calvo (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais nas Somozas
Alcalde elixido tralas eleccións: Agustín Reguera OcampoPP
Candidaturas: Agustín Reguera Ocampo (PP), Manuel Antonio Lourenzo Sobral (BNG) e Verónica Montero Pérez (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Soutomaior

T[editar | editar a fonte]

Alcalde elixido tralas eleccións: Ramiro Moure AnsoarPP
Candidaturas: Ramiro Moure Ansoar (PP), Xosé Antón Ledo Pan (BNG) e María Amo Díaz (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Taboada
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Gallego VilaPP
Candidaturas: Manuel Gallego Vila (PP), Álvaro Vila Araujo (PSdeG-PSOE), Xosé Antón Calviño Martínez (Candidatura Veciñal de Taboadela), Xosé Antón Vila Sobrino (CxG-CCTT) e Noelia Currás Rodríguez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Taboadela
Alcalde elixido tralas eleccións: Miguel Antonio Cid ÁlvarezPP
Candidaturas: Miguel Antonio Cid Álvarez (PP), Tamara Álvarez Vázquez (BNG) e Miguel Solla Pereira (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais na Teixeira
Alcalde elixido tralas eleccións: Rafael Carlos Sisto EdreiraSon de Teo - ANOVA
Candidaturas: Rafael Sisto (SON-ANOVA), José Manuel Guerra (PP), Manuel Anxo Fernández (BNG), Uxía Lemus (PSOE)
Máis información en: Eleccións municipais en Teo
Alcalde elixido tralas eleccións: Amancio Cid PérezPP
Candidaturas: Amancio Cid Pérez (PP), María Alida Iglesias Gil (PSdeG-PSOE), Carlos Lorenzo Lorenzo Simón (Son de Toén-ANOVA) e Paula Moreda Gómez (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Toén


Alcaldesa elixida tralas eleccións: Sandra González ÁlvarezBNG
Candidaturas: Sandra González Álvarez (BNG), Esteban González Miranda (PP), Jesús Castiñeira Diz (Centristas de Tomiño) e Mónica Isabel Hermida Fernández (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Tomiño


Alcalde elixido tralas eleccións: José Ángel Penas GarcíaBNG
Candidaturas: José Antonio Castro (PP), Miguel Ángel Buján Varela (PSOE), José Ángel Penas (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Toques


Alcalde elixido tralas eleccións: Antonio Pereiro LiñaresPP
Candidaturas: Antonio Pereiro (PP), Pilar García Pereiro (BNG), Carlos García Vázquez (PSOE)
Máis información en: Eleccións municipais en Tordoia


Alcalde elixido tralas eleccións: Ignacio CodesidoPP
Candidaturas: Ignacio Codesido (PP), Gemma López (PSOE), Xosé Antón Louzao (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Touro


Alcaldesa elixida tralas eleccións: Mayra García BermúdezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Mayra García Bermúdez (PSdeG-PSOE), José Manuel Yanes Ginzo (PP) e María José Fernández Fernández (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Trabada


Alcalde elixido tralas eleccións: Emilio Pazos OjeaPP
Candidaturas: Emilio Pazos Ojea (PP) e Manuel Rodríguez Ayuso (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Trasmiras


Alcalde elixido tralas eleccións: José Dafonte VarelaPP
Candidaturas: José Dafonte (PP), Beatriz Domínguez (PSOE), Martín Rei (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Trazo


Alcaldesa elixida tralas eleccións: María Olga Iglesias FontalPP
Candidaturas: María Olga Iglesias Fontal (PP) e Miguel Ángel Fernández López (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Triacastela


Alcalde elixido tralas eleccións: Enrique Cabaleiro GonzálezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Antonio Feliciano Fernández Rocha (PP), Carme Núñez (BNG), Carlos Vázquez Padín (Converxencia 21), Laureano Alonso Álvarez (Son de Tui), Manuel González Vázquez (Ciudadanos Tudenses), Xosé Manuel Sousa Sousa (Alternativa Popular de Tui), Miguel Ángel Capón Rey (Alternativa Tudense) e Enrique Cabaleiro González (PSdG-PSOE).
Pola súa banda, na entidade local menor de Pazos de Reis houbo tamén eleccións a presidente da entidade, a elixir entre seis candidatos: Margarita Romero Lorenzo (BNG), José Claudio Cardoso Machado (Alternativa Popular de Tui), Juan Jorge González (PP), Vanesa González Nunes (PSdeG-PSOE), Rogelio Alonso Álvarez (Alternativa Tudense) e Juan Manuel González Estévez (Ciudadanos Tudenses).
Máis información en: Eleccións municipais en Tui

V[editar | editar a fonte]

Alcalde elixido tralas eleccións: Antonio Negreira NoyaSon de Val do Dubra - ANOVA
Candidaturas e candidatos: Camilo Varela (PP), José Rodríguez (PSOE), Óscar del Río (TEGA), Cándido Señarís (Agrupación Dubresa Independente), Antonio Negreira (Son de Val do Dubra - Anova), Teolindo Muíño (Non á Especulación Urbanística), Hadrián Grille (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Val do Dubra


Alcalde elixido tralas eleccións: Edmundo Maseda MasedaPSdeG-PSOE
Candidaturas: Edmundo Maseda Maseda (PSdeG-PSOE), José Manuel Lamela Piñeiro (PP) e Eduardo Chao González (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais no Valadouro


Alcalde elixido tralas eleccións: Alberto González FernándezPSdeG-PSOE
Candidaturas: Alberto González Fernández (PSdeG-PSOE), José Antonio Vigo Lago (PP), Luís Manuel Beceiro Rodríguez (Centristas de Valdoviño), Manuel Javier Bacorelle Robles (Unidos por Valdoviño), Carlos Alberto Ameneiros Serantes (BNG) e Germán Caneiro Vilela (Agrupación de Electores Vecinos Implicados).
Máis información en: Eleccións municipais en Valdoviño
Alcalde elixido tralas eleccións: José María Bello ManeiroPP
Candidaturas: José María Bello Maneiro (PP) e María Ferreiros Magariños (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Valga
Alcalde elixido tralas eleccións: Carlos Martínez CarrilloPP
Candidaturas e candidatos: Odón Cobas (PSOE), Carlos Martínez (PP), José Antonio Pose (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Vedra


Alcalde elixido tralas eleccións: Juan Anta RodríguezPP
Candidaturas: Juan Anta Rodríguez (PP), Fernando Fernández Yáñez (PSdeG-PSOE) e Víctor Manuel Yáñez Cortés (Agrupación de Veigueses Independientes).
Máis información en: Eleccións municipais na Veiga


Alcalde elixido tralas eleccións: Juan Antonio Martínez GonzálezPP
Candidaturas: Juan Antonio Martínez González (PP), José Antonio Pérez Valado (BNG) e Félix Parada Martínez (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Verea


Alcalde elixido tralas eleccións: Gerardo Seoane FidalgoPSdeG-PSOE
Candidaturas: Manuel Jiménez Morán (PP), Gerardo Seoane Fidalgo (PSdeG-PSOE), Diego Lorenzo Moura (BNG) e Manuel Pousada Bermúdez (Son de Verín).
Máis información en: Eleccións municipais en Verín


Alcalde elixido tralas eleccións: Secundino Fernández FernándezBNG
Candidaturas: Andrés Montesinos Rodríguez (PP), Secundino Fernández Fernández (BNG) e Jesús Salgado Álvarez (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Viana do Bolo
Alcalde elixido tralas eleccións: José Jesús Novo MartínezPP
Candidaturas: José Jesús Novo Martínez (PP), Adrián Piñón Domínguez (BNG) e Vicente César Parapar Carreja (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais no Vicedo


Alcalde elixido tralas eleccións: Abel CaballeroPSdeG
Candidaturas: Abel Ramón Caballero Álvarez (PSdeG), Elena Muñoz Fonteriz (PP), Rubén Pérez Correa (Marea de Vigo), Serafín Otero Fernández (BNG), Jorge Luis Portela López (C's), Lois Pérez Leira (Gañemos Vigo), Alejandra Montemayor Suárez (PACMA), Miguel Barros Puente (CxG-CCTT), Juan Alberto Carreira Gómez (Equo-Piratas), José Luis Correa González (UPyD), Carlos González Armada (Movimiento RED), Laura Quintillán Núñez (Comunistas da Galiza-PCPE), José Carlos Vázquez González (Recortes Cero), Francisca Baliño Barcia (Partido Humanista), Sinaí Giménez Jiménez (Iniciativa Independiente), María Trinidad Docampo Alonso (Coalición Galega) e Gerardo Barciela Lago (Acción Democrática de Centro de Galicia).
Pola súa banda, na entidade local menor de Bembrive foi elixido presidente o candidato Roberto Ballesteros Costas, do PSdeG-PSOE, que quedou por diante dos outros dous candidatos José Luis Cabaleiro Fernández (PP) e Juan Carlos Rodríguez Vila (BNG).[11]
Máis información en: Eleccións municipais en Vigo
Alcalde elixido tralas eleccións: Jesús Otero VarelaPP
Candidaturas: Jesús Otero Varela (PP), Xurxo Guzmán Salgueiro (PSdeG-PSOE) e Xoan Xosé Blanco Fernández (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Vila de Cruces
Alcalde elixido tralas eleccións: José Luis Poceiro MartínezPSdeG-PSOE
Candidaturas: José Luis Poceiro Martínez (PSdeG-PSOE), Ornela Fernández Salgado (BNG) e María Beatriz Lorenzo Sanjorge (PP).
Máis información en: Eleccións municipais en Vilaboa
Alcalde elixido tralas eleccións: Alberto Varela PazPSdeG-PSOE
Candidaturas: Alberto Varela Paz (PSdeG-PSOE), Tomás Javier Fole Díez (PP), Jesús López Rodríguez (EU-SON), María Villaronga Chazo (BNG), Gaspar Antonio González Somoza (Somos Maioría Vilagarcía-PDDdG) e José Luis Álvarez Tubio (UPyD).
Máis información en: Eleccións municipais en Vilagarcía de Arousa
Alcalde elixido tralas eleccións: Gerardo Criado GuizánPPdeG
Candidaturas: Gerardo Criado Guizán (PPdeG), Elba Veleiro Fernández (PSdeG), Félix Jorquera Caselas (BNG) e Modesto Renda Santiso (Vilalba Aberta - PDDdG).
Máis información en: Eleccións municipais en Vilalba
Alcalde elixido tralas eleccións: Amador Vázquez VázquezPP
Candidaturas: Amador Vázquez Vázquez (PP), Pablo López González (PSdeG-PSOE) e María Rosa Pérez González (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Vilamarín


Alcalde elixido tralas eleccións: Enrique Álvarez BarreiroPSdeG-PSOE
Candidaturas: Enrique Álvarez Barreiro (PSdeG-PSOE), María Jesusa Candal Jarrín (PP), José Pinto Álvarez (Alternativa dos Veciños de Vilamartín) e Antón Rodríguez Prieto (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Vilamartín de Valdeorras


Alcalde elixido tralas eleccións: Gonzalo DuránPP
Candidaturas: Gonzalo Durán (PP), Francisco Javier Dios Pomares (PSdeG-PSOE), Paula Villanueva Moares (BNG) e María Elena Cores Leiro (Gañemos Vilanova de Arousa).
Máis información en: Eleccións municipais en Vilanova de Arousa
Alcalde elixido tralas eleccións: Julio Pérez CarballoPP
Candidaturas: Julio Pérez Carballo (PP), Soraya Briz Cid (PSdeG-PSOE), María Jesús Rodríguez Pazos (Xuntos por Vilar de Barrio) e Samuel Formoso Salgado (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Vilar de Barrio


Alcalde elixido tralas eleccións: Xoán XardónCxG-CCTT
Candidaturas: Xoán Xardón (CxG-CCTT), Alberto Fernández Dacal (PP) e Susana Abadín Cid (PSdeG-PSOE).
Máis información en: Eleccións municipais en Vilar de Santos


Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Cardoso PérezPP
Candidaturas: Manuel Cardoso Pérez (PP), José Luis Pérez García (PSdeG-PSOE) e Marcos Rosas Gallardo (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Vilardevós
Alcalde elixido tralas eleccións: Ventura Sierra VázquezPP
Candidaturas: Ventura Sierra Vázquez (PP), María Esther Alonso García (Agrupación Independiente de Vilariño de Conso) e Carlos Luís Rodríguez Calvente (BNG).
Máis información en: Eleccións municipais en Vilariño de Conso
Alcalde elixido tralas eleccións: Carlos Vázquez QuintiánPP
Candidaturas: Carlos Vázquez Quintián (PP) e Rodolfo Fernández Vázquez (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Vilarmaior
Alcalde elixido tralas eleccións: Fernando Javier Pérez FernándezPP
Candidaturas: Fernando Javier Pérez Fernández (PP) e Manuela García Freire (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Vilasantar
Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel Antelo PazosBNG
Candidaturas: Manuel Antelo Pazos (BNG), Mónica Rodríguez Ordóñez (Independientes por Vimianzo), José Manuel Rodríguez Blanco (TEGA), Raquel Rodríguez Amigo (PP), Paula Mouzo Maceiras (PSdeG-PSOE) e Javier Miñones Trigo (CxG-CCTT).
Máis información en: Eleccións municipais en Vimianzo
Alcaldesa elixida tralas eleccións: María Loureiro GarcíaPSdeG-PSOE
Candidaturas: María Loureiro García (PSdeG-PSOE), Antonio José Bouza Rodil (PP), Bernardo Fraga Galdo (BNG), Víctor Marcial Miranda Gómez (Son Viveiro) e José Luís Fernández Lamelas (Gañemos Viveiro).
Máis información en: Eleccións municipais en Viveiro

X[editar | editar a fonte]

Alcalde elixido tralas eleccións: Roberto García PernasPSdeG-PSOE
Candidaturas: Tomás Rodríguez (PP), Roberto García (PSdeG) e Óscar González (BNG)
Máis información en: Eleccións municipais en Xermade
Alcalde elixido tralas eleccións: Antonio Pérez RodríguezPP
Candidaturas: Antonio Pérez (PP), Manuel Pérez (Xinzo Adiante-PDDdG), Elvira Lama (PSdeG) e Ramiro Rodríguez (BNG). As dúas candidaturas de independentes (Alternativa Popular Galega e Alternativa Independente da Limia), que naceran como escisión do Partido Popular, e que tiñan senllos concelleiros na anterior lexislatura, non concorren nesta ocasión.
Máis información en: Eleccións municipais en Xinzo de Limia
Alcalde elixido tralas eleccións: Demetrio SalgueiroPP
Candidaturas: Demetrio Salgueiro (PP), Marco López (BNG) e Eduardo Veiga (PSdeG).
Máis información en: Eleccións municipais en Xove


Alcalde elixido tralas eleccións: José Luis GavilanesPP
Candidaturas: José Luis Gavilanes (PP), Jorge Salgado (PSOE), Juan Conde (BNG) e Eladi Cid (Iniciativa por Xunqueira)
Máis información en: Eleccións municipais en Xunqueira de Ambía


Alcalde elixido tralas eleccións: Carlos Gómez BlancoPP
Candidaturas: Carlos Gómez (PP) e José Carlos Rivera (PSOE). Malia ter un concelleiro, o BNG non pechou a candidatura.
Máis información en: Eleccións municipais en Xunqueira de Espadanedo

Z[editar | editar a fonte]

Alcalde elixido tralas eleccións: Manuel MuíñoBNG
Candidaturas: Manuel Muíño (BNG) e David Gómez Brandariz (PP). Converxencia Galega, que tiña dous concelleiros, non se presentará nesta ocasión.
Máis información en: Eleccións municipais en Zas

Notas[editar | editar a fonte]

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Outros artigos[editar | editar a fonte]