División de Honra B de Rugby 2005-2006

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Saltar ata a navegación Saltar á procura

A tempada 2005-2006 da División de Honra B foi a oitava edición da segunda división da liga de rugby de España, creada en 1998 pola Federación Española de Rugby.

Formato de competición[editar | editar a fonte]

Nesta edición o número de participantes mantívose en dezaseis, e o formato de competición non tivo trocos. O torneo contou con dous grupos de oito equipos cada un. O "Grupo 1" estivo formado por oito equipos da metade norte de España, mentres que o "Grupo 2" estivo formado por oito equipos da metade sur de España, cos equipos de Madrid e Valencia repartidos entre os dous grupos.

Cada grupo funcionou como unha competición independente cunha única fase de liga regular, trala cal os dous primeiros equipos da táboa acadaron o dereito a disputar unha fase de ascenso á División de Honra cos dous primeiros equipos do outro grupo. Por outra banda, o peor equipo de cada grupo perdeu a categoría de xeito directo, e o penúltimo tivo que disputar unha eliminatoria de promoción pola permanencia contra equipos da Primeira Nacional.

A liga regular contou con 14 xornadas divididas en dúas voltas nas que cada equipo xogou dúas veces contra cada rival do seu grupo, unha vez como local e outra como visitante, usando por vez primeira o novo sistema de puntuación: catro puntos por vitoria, dous por empate, e puntos "bonus" adicionais no caso de anotar catro ensaios ou máis e no caso de perder por sete puntos ou menos.

Fase de liga regular[editar | editar a fonte]

Grupo 1[editar | editar a fonte]

Posto Equipo Puntos PX PG PE PP PF PC B
1º. Comunidade de Madrid C.R. Cisneros 66 14 14 0 0 419 133 10
2º. Galicia Vigo R.C. 46 14 9 0 5 284 247 10
3º. Flag of the Basque Country.svg Gernika R.T. 40 14 8 0 6 335 321 8
4º. Flag of the Basque Country.svg Hernani C.R.E. 29 14 6 0 8 234 332 5
5º. Flag of the Valencian Community (2x3).svg C.A.U. Valencia 27 14 5 1 8 257 319 5
6º. Flag of the Basque Country.svg Durango R.T. 25 14 4 0 10 271 301 9
7º. Asturias Oviedo R.C. 24 14 5 1 8 246 383 2
8º. Cataluña R.C. L'Hospitalet 23 14 4 0 10 288 298 7

Grupo 2[editar | editar a fonte]

Posto Equipo Puntos PX PG PE PP PF PC B
1º. Comunidade de Madrid C.R.C. Pozuelo 65 14 13 0 1 81 140 13
2º. Flag of the Valencian Community (2x3).svg C.R. Les Abelles 61 14 12 1 1 552 223 11
3º. Andalucía C.R.A. Portuense 38 14 8 0 6 286 344 6
4º. Andalucía C.D.U. Málaga 32 14 6 1 7 280 369 6
5º. Andalucía C.D.U. Sevilla 31 14 6 1 7 318 364 5
6º. Andalucía C.R.A. Portuense 24 14 5 0 9 266 396 4
7º. Andalucía C.A.R. 23 14 4 1 9 228 421 5
8º. Comunidade de Madrid C.D. Arquitectura 3 14 0 0 14 189 672 3

Fase de ascenso[editar | editar a fonte]

  Semifinais Final
               
 
 Comunidade de Madrid C.R. Cisneros 19 21  
 Flag of the Valencian Community (2x3).svg C.R. Les Abelles 15 14  
 
 
     Comunidade de Madrid C.R. Cisneros 18
   Comunidade de Madrid C.R.C. Pozuelo 40
 
 Comunidade de Madrid C.R.C. Pozuelo 26 57
 Galicia Vigo R.C. 12 16  

O campión da categoría foi o C.R.C. Pozuelo, que acadou o ascenso á División de Honra co finalista C.R. Cisneros.
O CAR e o Oviedo perderon a categoría na promoción pola permanencia fronte ó CDU Granada e o Gaztedi respectivamente.

Véxase tamén[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas[editar | editar a fonte]

Outros artigos[editar | editar a fonte]