Óscar á mellor edición de son

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Saltar ata a navegación Saltar á procura

O Oscar á mellor edición de son (Academy Award for Best Sound Editing) é un premio entregado pola Academia das Artes e das Ciencias Cinematográficas como parte dos premios Oscar. O premio adoita entregarse ao supervisor da edición de son, en ocasións xunto cos deseñadores de son.

O nome do premio variou de Mellores efectos sonoros (Best Sound Effects, 1963–67 e 1975) e Edición de efectos sonoros (Sound Effects Editing, 1977 e 1981–99) ao actual (1979 e dende 2000).

Gañadores e candidatos[editar | editar a fonte]

1960[editar | editar a fonte]

Ano Filme Editores
1963
(36ª)
O mundo está tolo, tolo, tolo Walter Elliott
A Gathering of Eagles Robert Bratton
1964
(37ª)
James Bond contra Goldfinger Norman Wanstall
The Lively Set Robert Bratton
1965
(38ª)
A carreira do século Treg Brown
Von Ryan's Express Walter Rossi
1966
(39ª)
Grand Prix Gordon Daniel
Fantastic Voyage Walter Rossi
1967
(40ª)
Doce do patíbulo John Poyner
Na calor da noite James Richard
1968
(41ª)
Non se entregou premio
1969
(42ª)
Non se entregou premio

1970[editar | editar a fonte]

Ano Filme Editores
1970
(43ª)
Non se entregou premio
1971
(44ª)
Non se entregou premio
1972
(45ª)
Non se entregou premio
1973
(46ª)
Non se entregou premio
1974
(47ª)
Non se entregou premio
1975
(48ª)
The Hindenburg Peter Berkos
1976
(49ª)
Non se entregou premio
1977
(50ª)
Close Encounters of the Third Kind Frank Warner
1978
(51ª)
Non se entregou premio
1979
(52ª)
O corcel negro Alan Splet

1980[editar | editar a fonte]

Ano Filme Editores
1980
(53ª)
Non se entregou premio
1981
(54ª)
Raiders of the Lost Ark Ben Burtt e Richard L. Anderson
1982
(55ª)
E.T. the Extra-Terrestrial Charles L. Campbell e Ben Burtt
O submarino Mike Le-Mare
Poltergeist Stephen Hunter Flick e Richard L. Anderson
1983
(56ª)
The Right Stuff Jay Boekelheide
A guerra das galaxias, episodio VI: O retorno do Jedi Ben Burtt
1984
(57ª)
The River Kay Rose
1985
(58ª)
Back to the Future Charles L. Campbell e Robert Rutledge
Ladyhawke Robert G. Henderson e Alan Robert Murray
Rambo: Acurralado II Frederick Brown
1986
(59ª)
Aliens Don Sharpe
Star Trek IV: The Voyage Home Mark Mangini
Top Gun Cecelia Hall e George Watters II
1987
(60ª)
RoboCop Stephen Hunter Flick e John Pospisil
1988
(61ª)
Quen enganou a Roger Rabbit? Charles L. Campbell e Louis Edemann
Die Hard Stephen Hunter Flick e Richard Shorr
Willow Ben Burtt e Richard Hymns
1989
(62ª)
Indiana Jones e a última cruzada Ben Burtt e Richard Hymns
Black Rain Milton Burrow e William Manger
Arma letal 2 Robert G. Henderson e Alan Robert Murray

1990[editar | editar a fonte]

Ano Filme Editores
1990
(63ª)
The Hunt for Red October Cecelia Hall e George Watters II
Flatliners Charles L. Campbell e Richard C. Franklin
Total Recall Stephen Hunter Flick
1991
(64ª)
Terminator 2: O xuízo final Gary Rydstrom e Gloria Borders
Backdraft Gary Rydstrom e Richard Hymns
Star Trek VI: The Undiscovered Country George Watters II e F. Hudson Miller
1992
(65ª)
Drácula de Bram Stoker Tom McCarthy e David Stone
Aladdin Mark Mangini
Under Siege John Leveque e Bruce Stambler
1993
(66ª)
Parque Xurásico Gary Rydstrom, Richard Hymns
Cliffhanger Wylie Stateman e Gregg Baxter
O fuxitivo John Leveque e Bruce Stambler
1994
(67ª)
Speed Stephen Hunter Flick
Clear and Present Danger Bruce Stambler e John Leveque
Forrest Gump Gloria Borders e Randy Thom
1995
(68ª)
Braveheart Lon Bender e Per Hallberg
Batman Forever John Leveque e Bruce Stambler
Crimson Tide George Watters II
1996
(69ª)
The Ghost and the Darkness Bruce Stambler
Daylight Richard Anderson e David A. Whittaker
Eraser, eliminador Alan Robert Murray e Bub Asman
1997
(70ª)
Titanic Tom Bellfort e Christopher Boyes
Face/Off Mark Stoeckinger e Per Hallberg
The Fifth Element Mark Mangini
1998
(71ª)
Saving Private Ryan Gary Rydstrom e Richard Hymns
Armageddon George Watters II
The Mask of Zorro David McMoyler
1999
(72ª)
Matrix Dane Davis
Fight Club Ren Klyce e Richard Hymns
Star Wars Episode I: The Phantom Menace Ben Burtt e Tom Bellfort

2000[editar | editar a fonte]

Ano Filme Editores
2000
(73ª)
U-571 Jon Johnson
Space Cowboys Bub Asman e Alan Robert Murray
2001
(74ª)
Pearl Harbor George Watters II e Christopher Boyes
Monsters, Inc. Gary Rydstrom e Michael Silvers
2002
(75ª)
The Lord of the Rings: The Two Towers Mike Hopkins e Ethan Van der Ryn
Minority Report Richard Hymns e Gary Rydstrom
Road to Perdition Scott Hecker
2003
(76ª)
Master and Commander: The Far Side of the World Richard King
Finding Nemo Gary Rydstrom e Michael Silvers
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl Christopher Boyes e George Watters II
2004
(77ª)
The Incredibles Michael Silvers e Randy Thom
The Polar Express Randy Thom e Dennis Leonard
Spider-Man 2 Paul N. J. Ottosson
2005
(78ª)
King Kong Mike Hopkins e Ethan Van der Ryn
War of the Worlds Richard King
Memorias dunha gueixa Wylie Stateman
2006
(79ª)
Cartas de Iwo Jima Bub Asman e Alan Robert Murray
Apocalypto Kami Asgar e Sean McCormack
Diamante de sangue Lon Bender
Bandeiras de nosos pais Alan Robert Murray e Bub Asman
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest Christopher Boyes e George Watters II
2007
(80ª)
The Bourne Ultimatum Karen Baker Landers e Per Hallberg
Non é un país para vellos Skip Lievsay
Ratatouille Randy Thom e Michael Silvers
There Will Be Blood Christopher Scarabosio e Matthew Wood
Transformers Mike Hopkins e Ethan Van der Ryn
2008
(81ª)
O cabaleiro escuro Richard King
Iron Man Frank E. Eulner e Christopher Boyes
Slumdog Millionaire Tom Sayers e Glenn Freemantle
WALL-E Ben Burtt e Matthew Wood
Wanted Wylie Stateman
2009
(82ª)
En terra hostil Paul N. J. Ottosson
Avatar Christopher Boyes e Gwendolyn Yates Whittle
Inglourious Basterds Wylie Stateman
Star Trek Mark Stoeckinger e Alan Rankin
Up Michael Silvers e Tom Myers

2010[editar | editar a fonte]

Ano Filme Editores
2010
(83ª)
Orixe Richard King
Toy Story 3 Tom Myers e Michael Silvers
Tron: Legacy Gwendolyn Yates Whittle e Addison Teague
True Grit Skip Lievsay e Craig Berkey
Unstoppable Mark P. Stoeckinger
2011
(84ª)
Hugo Eugene Gearty e Philip Stockton
Drive Lon Bender e Victor Ray Ennis
The Girl with the Dragon Tattoo Ren Klyce
Transformers: Dark of the Moon Erik Aadahl e Ethan Van der Ryn
War Horse Richard Hymns e Gary Rydstrom
2012
(85ª)
Skyfall (empate) Per Hallberg e Karen Baker Landers
Zero Dark Thirty (empate) Paul N. J. Ottosson
Argo Erik Aadahl e Ethan Van der Ryn
Django Unchained Wylie Stateman
Life of Pi Eugene Gearty e Philip Stockton
2013
(86ª)
Gravity Glenn Freemantle
All Is Lost Steve Boeddeker e Richard Hymns
Captain Phillips Oliver Tarney
The Hobbit: The Desolation of Smaug Brent Burge e Chris Ward
Lone Survivor Wylie Stateman
2014
(87ª)
American Sniper Alan Robert Murray e Bub Asman
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) Martin Hernández e Aaron Glascock
The Hobbit: The Battle of the Five Armies Brent Burge e Jason Canovas
Interstellar Richard King
Unbroken Becky Sullivan e Andrew DeCristofaro
2015
(88ª)
Mad Max: Fury Road Mark A. Mangini e David White
The Martian Oliver Tarney
The Revenant Martin Hernández e Lon Bender
Sicario Alan Robert Murray
Star Wars: The Force Awakens Matthew Wood e David Acord
2016
(89ª)
Arrival Sylvain Bellemare
Deepwater Horizon Wylie Stateman e Renée Tondelli
Hacksaw Ridge Robert Mackenzie e Andy Wright
La La Land Ai-Ling Lee e Mildred Iatrou Morgan
Sully Alan Robert Murray e Bub Asman
2017
(90ª)
Dunkirk Richard King e Alex Gibson
Baby Driver Julian Slater
Blade Runner 2049 Mark Mangini e Theo Green
The Shape of Water Nathan Robitaille e Nelson Ferreira
Star Wars: The Last Jedi Matthew Wood e Ren Klyce
Este premio foi un premio especial ao mérito e non un premio competitivo.

Véxase tamén[editar | editar a fonte]